Narzędzia:

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Otwocku

29.02.2024
fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu

W Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku 29 lutego br. odbyła się kolejna debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”. Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński zaapelował do mieszkańców Otwocka, aby w zbliżających wyborach samorządowych wybierali ludzi, którzy wierzą w samorządność, bo to jest dobre dla Polski.

W debacie uczestniczyli także mec. Ryszard Kalisz, ks. prof. Alfred Wierzbicki, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej" Adam Michnik oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta Otwocka Arkadiusz Krzyżanowski. Dyskusję poprowadziła redaktor Magdalena Czyż, politolożka i publicystka „Gazety Wyborczej", a także wiceprezeska Stowarzyszenia Otwarta Rzeczpospolita.

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Otwocka Arkadiusz Krzyżanowski przedstawił opinię o samorządności i decentralizacji z perspektywy lokalnej. Wyraził nadzieję, że po wyborach samorządowych gminy będą rozwijały się równomiernie. „Nie może być tak, że któraś gmina jest pomijana w przyznawaniu środków” – powiedział. Ryszard Kalisz mówił o samorządności z perspektywy prawnika i konstytucjonalisty.

Ks. prof. Alfred Wierzbicki mówił o relacjach polsko-żydowskich w kontekście więźniów politycznych. Ksiądz wspominał postać księdza Wojciecha Lemańskiego, który jest stawiany jako wzór tego, jak upamiętniać Żydów. Duchowny wskazał także, jak popularyzować to, co jest przełomem w nauczaniu kościoła. Jego zdaniem debaty są po to, aby obywatele się „dobrze namyślali” nad tym, komu powierzają władzę samorządową. Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik podkreślił, że o sprawach dotyczących terenów gminy czy miasta powinny decydować samorządy. W opinii redaktora nikt nie powinien wchodzić w kompetencje samorządów. Redaktor dodał, że to od wyborców zależy czy chcą mieć władze, które są spójne z rządem czy mu przeciwne. W jego opinii mamy sytuację podobną do tej w 1989 roku i należy ponownie przeprowadzić reformę samorządową.

Mieszkańcy Otwocka postulowali, aby nowe władze lokalne brały pod uwagę rozwój edukacji i turystyki w mieście. Wyrazili nadzieję, że ich reprezentanci będą brali aktywny udział w sesjach rady miasta. Chcą, by prowadzone były merytoryczne dyskusje, aby wysłuchiwane były argumenty obu stron. Nie zależy im na przeprowadzaniu głosowań, których wynik będzie oczywisty, bo wiadomo, za czym zagłosuje większość. Padł postulat radnej Otwocka, aby w Senacie ponownie rozpoczęto prace nad reformą samorządową, bo „Senat był kolebką samorządności”, a należy ponownie rozdzielić kompetencje w państwie. Mówiono o możliwości współpracy lokalnych społeczności, z których wywodzą się znane postacie tj. Irena Sendlerowa związane z historią Żydów i np. Muzeum Polin, budowie pomników, które upamiętnią lokalnych bohaterów oraz patriotyzmie.

Debaty senackie, które organizowane są pod hasłem „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”, to cykl otwartych spotkań prezydium Senatu i senatorów z mieszkańcami w całej Polsce. Ich celem jest popularyzacja wiedzy o roli izby wyżej w procesie legislacyjnym oraz jej dorobku ustawodawczego po 1989 roku. Organizatorzy chcą przybliżać obywatelom inicjatywy ustawodawcze Senatu, mające realny wpływ na ich życie. Mają także pokazać możliwości i rozwiązania, zmierzające do zwiększenia roli obywateli w stanowieniu prawa.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.