Narzędzia:

Gratulacje marszałek Senatu dla prof. Mariana Szamatowicza - pioniera terapii in vitro w Polsce

17.02.2024
Dawid Gromadzki/ UM Białystok

„Pragnę serdecznie pogratulować Panu Profesorowi z okazji nadania mu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Białystok, będącego świadectwem uznania przez władze miasta i jego mieszkańców zasług i osiągnięć. Życzę Panu wielu lat zdrowia i wszelkiej pomyślności” – napisała marszałek Senatu Małgorzata-Kidawa Błońska w liście odczytanym i przekazanym przez doradcę Roberta Tyszkiewicza zasłużonemu i wybitnemu lekarzowi Marianowi Szamatowiczowi podczas gali nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Białystok 17 lutego br. w Pałacu Branickich.

Zdaniem  marszałek uhonorowanie dokonań profesora Mariana Szamatowicza i przypomnienie jego zasług dla pacjentek i pacjentów pragnących zostać rodzicami powinno być punktem zwrotnym w podejściu do tego wielkiego osiągnięcia medycyny. „Obecnie mamy w Polsce do czynienia z poważnym kryzysem demograficznym: w ciągu pięciu ostatnich lat roczna liczba urodzeń spadła o ponad 100 tysięcy, także dlatego, że terapia in vitro została wykluczona ze świadczeń refundowanych. Tymczasem jest ona najskuteczniejszym sposobem walki z niepłodnością.” – przypomniała Małgorzata Kidawa-Błońska.

„Jako Marszałek Senatu chcę przypomnieć, iż jeszcze w grudniu 2023 r. polski parlament przyjął ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, dzięki której na leczenie niepłodności procedurą zapłodnienia pozaustrojowego zostanie przeznaczona corocznie z budżetu państwa kwota 500 milionów złotych. Program ten będzie realizowany od 1 czerwca 2024 r. Procedura in vitro, wspierana przez państwo i samorządy, daje szansę nie tylko na zahamowanie i odwrócenie niebezpiecznego trendu szybkiego spadku liczby Polaków. Daje także szansę na rodzicielstwo” – czytamy w liście.

Inicjatorem uhonorowania 89-letniego prof. Szamatowicza był przewodniczący PO w Podlaskiem, poseł Krzysztof Truskolaski. Pomysł poparli i zgłosili jako projekt uchwały białostoccy radni Koalicji Obywatelskiej.

Profesor Szamatowicz pełnił wiele funkcji w strukturach Akademii Medycznej w Białymstoku oraz był członkiem polskich i międzynarodowych towarzystw naukowych. Jest niekwestionowanym autorytetem w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej oraz medycyny rozrodu. Napisał ponad 200 publikacji, które ukazały się w czasopismach krajowych i zagranicznych. W latach 80. XX wieku Szamatowicz stworzył w Akademii Medycznej w Białymstoku zespół specjalistów, dzięki któremu metoda ta – dziś powszechnie nazywana in vitro – dała nadzieję na rodzicielstwo także polskim parom. Od tego czasu w naszym kraju urodziło się co najmniej 100 tysięcy dzieci poczętych dzięki zapłodnieniu pozaustrojowemu.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.