Narzędzia:

8 listopada 2016 r.

08.11.2016

Marszałek Stanisław Karczewski spotkał się 8 listopada 2016 r. z wiceprezydentem Islamskiej Republiki Iranu, prezesem Irańskiej Agencji Energii Atomowej Alim Akbarem Salehim.

Podczas rozmowy marszałek Senatu podkreślił, że Polska ceni dotychczasowe długoletnie relacje polsko-irańskie. Wyraził przekonanie, że obecna wizyta otworzy nowy rozdział w kontaktach między obu krajami. Marszałek zapewnił również, że Polska pamięta o pomocy, jakiej Iran udzielił podczas II wojny światowej ponad 120 tys. polskich uchodźców zwolnionym z sowieckich łagrów. Jak zaznaczył marszałek Stanisław Karczewski, ostatnie kontakty polityków obu krajów rokują, że polsko-irańska współpraca gospodarcza, wymiana handlowa i kulturalna będzie się rozwijać. Wyraził też nadzieję na intensyfikację kontaktów międzyparlamentarnych. Jak dodał, w polskim parlamencie działa grupa bilateralna polsko-irańska, do której należy wielu senatorów.

Wiceprezydent Ali Akbar Salehi stwierdził, że mimo iż Polska jest krajem odległym od Iranu, Irańczycy dużo wiedzą o naszym kraju. Już sam ten fakt, jego zdaniem, może stanowić fundament rozwoju współpracy między obu państwami. Wiceprezydent poinformował o poprawie sytuacji Iranu po podpisaniu porozumień atomowych. Jak zaznaczył, mimo że przez 37 lat Iran objęty był różnego rodzaju sankcjami, dobrze radził sobie ekonomicznie i się rozwijał. Rozwinął m.in. program atomowy, wykorzystywany do celów gospodarczych, nanotechnologię, inwestuje także w innowacje. Iran jest obecnie przodującym krajem muzułmańskim w dziedzinie technologii innowacyjnych. Wiceprezydent podkreślił, że wiele państw jest obecnie zainteresowanych współpracą z jego krajem. Mówił również o możliwych wspólnych przedsięwzięciach gospodarczych i wspólnych rynkach zbytu. „Iran ma dostęp do rynków zbytu sąsiednich państw, które zamieszkuje ok. 500 mln ludzi, a to jest ogromny rynek zbytu” – stwierdził wiceprezydent. Jak dodał, widzi dobrą przyszłość dla swojego kraju, a Polska może skorzystać na współpracy z Iranem.

Marszałek Stanisław Karczewski powiedział, że nasz kraj także jest nastawiony na innowacje. Zakłada to program zrównoważonego rozwoju Polski, opracowany przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Podkreślił, że Polska ma ogromny potencjał rozwojowy. Dodał, że ten potencjał tkwi także w 16 mln Polaków rozsianych po całym świecie. W tym kontekście poinformował, że Senat sprawuje opiekę nad Polonią, i zaznaczył, że będzie dążył do nawiązania z nią współpracy gospodarczej i w dziedzinie innowacji.

Podczas spotkania politycy wyrazili nadzieję, że bezpośrednie kontakty między parlamentarzystami i ministrami obu krajów przyczynią się do rozwoju współpracy gospodarczej, a także, że oba narody zbliży przypadająca w 2017 r. 75. rocznica przybycia do Iranu polskich uchodźców.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.