Narzędzia:

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28.03.2024
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

„Reforma samorządowa, zainicjowana przez Senat, jest najbardziej udaną reformą w Polsce po 1989 r. Pokazuje, że umiemy sobą rządzić” – ocenił wicemarszałek Senatu Michał Kamiński podczas debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”, która odbyła się 28 marca 2024 r. w osiedlowym klubie „Koliber” w Żyrardowie. Wzięli w niej udział redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik, wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski, aktor Daniel Olbrychski, menedżer kultury Marcin Fibich, a także mieszkańcy Żyrardowa. Dyskusję prowadziła dziennikarka Magdalena Czyż, wiceprezeska Stowarzyszenia „Otwarta Rzeczpospolita”.

W nagraniu odtworzonym uczestnikom spotkania marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że w Izbie wyższej odbywają się debaty poświęcone ważnym aspektom naszego życia z udziałem ekspertów i polityków, ale najważniejsze są te, w których uczestniczą obywatele. Jak mówiła marszałek, dzięki takim spotkaniom można też wspólnie zastanowić się, w jaki sposób doprowadzić do zasypania podziałów w naszym kraju.

Podsumowując ponad 30-letnie funkcjonowanie samorządu w Polsce, wicemarszałek Michał Kamiński stwierdził, że samorządowców charakteryzuje szacunek dla procedur i publicznych pieniędzy. Podkreślił, że w samorządach rzadko dochodziło do nadużyć. Jak mówił, Polska najgorsza jest na górze, a najlepsza na dole. Odnosząc się do nadchodzących wyborów samorządowych, wicemarszałek przypomniał hasło z 1990 r.: „Sam rząd to nie wszystko”, co najlepiej pokazuje rolę samorządu w funkcjonowaniu państwa.

O roli funduszy unijnych w funkcjonowaniu samorządu w Polsce mówił wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski. Jego zdaniem środki finansowe z UE zmusiły też samorządowców do opracowywania strategii, w jaki sposób je wydać. Przyznał, że zdarzały się też błędy, nietrafione inwestycje. Podkreślił, że samorządy wykorzystały wszystkie środki unijne, a wskaźniki nieprawidłowości są na poziomie 1,5–2%. „Byłoby to niemożliwe bez reformy samorządu” – zaznaczył. Odnosząc się do Krajowego Planu Odbudowy, zwrócił uwagę na krótki termin realizacji inwestycji. Niezbędna jest zatem pilna rewizja KPO.

W trakcie dyskusji poruszono też kwestię bezpieczeństwa Polski. Zdaniem wicemarszałka Michała Kamińskiego atak Rosji na nasz kraj jest możliwy i trzeba się do niego przygotować. „Konsekwencją działań Putina będzie wojna z krajami NATO” – ocenił. Jak mówił, musimy stawiać na obronę cywilną, na silną armię. Dodał, że Ukraina pokazuje, iż z Rosją można walczyć.

Podczas spotkania rozmawiano również o stanie kultury polskiej, potrzebach kulturalnych mieszkańców Żyrardowa i możliwościach ich zaspokajania, przyszłości osiedlowych klubów.

Debaty „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” to projekt edukacyjny, którego celem jest popularyzacja wiedzy o roli Izby wyższej w procesie legislacyjnym oraz jego dorobku ustawodawczym od 1989 r. Spotkania mają charakter otwarty i odbywają się w różnych miastach w Polsce.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.