Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z uczestnikami Narady Ambasadorów

19.06.2023
fot Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z Marszałek Sejmu Elżbietą Witek wziął udział 19 czerwca br. w Sejmie w spotkaniu z uczestnikami Narady Ambasadorów. Senat RP reprezentowali także Wicemarszałek Izby Marek Pęk oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski wraz z zastępcami: dr. Karoliną Zioło-Pużuk i Jarosławem Stolarczykiem.

W swoim wystąpieniu Prof. Tomasz Grodzki zaapelował do MSZ i polskich ambasadorów, by podczas wyborów parlamentarnych zadbali o realizację konstytucyjnego prawa do głosowania naszych rodaków, przebywających za granicą. Podkreślił, że Senat X kadencji stara się - mimo odebrania środków finansowych na ten cel - wspierać rodaków za granicą, co jak zaznaczył, jest jednym z priorytetów działań Senatu jeszcze od czasów II Rzeczypospolitej. „Senatorowie prowadzą żywy dialog z Polonią. Stąd wiemy, że przedmiotem szczególnej troski naszych Rodaków są w tym roku ich prawa wyborcze” – powiedział Marszałek, nawiązując do przepisu, który nakazuje komisjom wyborczym za granicą przekazanie do kraju protokołu z głosowania w ciągu 24 godzin od jego zakończenia, co budzi obawy o to, że głosy mogą nie zostać policzone na czas. „Kierując się tymi głosami, Senat przygotował nowelizację Kodeksu wyborczego, która ma spowodować, by żaden głos oddany poza granicami Polski nie został zmarnowany. Apeluję o jej jak najszybsze uchwalenie” – wezwał Marszałek Senatu RP. Zaapelował również, by Ministerstwo Spraw Zagranicznych utworzyło za granicą tyle obwodów głosowania, by każda Polka i każdy Polak mieszkający za granicą, mógł bez problemu oddać swój głos. „Wierzę, że przy współpracy Pań i Panów ambasadorów powstanie w Waszych krajach tyle komisji wyborczych, ile potrzebnych będzie naszym Rodakom do realizacji ich konstytucyjnego prawa do głosowania” – powiedział prof. Tomasz Grodzki.   

Marszałek Senatu RP mówił o zaangażowaniu Izby Wyższej i senatorów w dyplomację parlamentarną. „Nawet mimo pandemii, która zdezorganizowała nasze życie i pracę, staraliśmy się jak najlepiej i najpełniej wykorzystywać w Senacie możliwości dyplomacji parlamentarnej do prezentowania naszego stanowiska w stosunkach dwustronnych i na forach organizacji skupiających parlamentarzystów wielu krajów, w tym również spoza Europy” – powiedział prof. Grodzki. Zwrócił także uwagę, że Senat od początku X kadencji Senat podejmował liczne inicjatywy w zakresie obrony demokracji i praworządności, wolności słowa i mediów, praw kobiet, osób słabszych i pokrzywdzonych. „Wyznacznikiem naszych działań była i jest Konstytucja RP i jej obrona przed zakusami tych, którzy chcieliby uczynić z niej oręż przeciwko prawom i wolnościom obywatelskim albo wykorzystywać ją dla doraźnych korzyści politycznych” – zaznaczył Marszałek Senatu. Podkreślił, że przedmiotem szczególnej troski Senatu jest miejsce Polski wśród krajów wolnego świata cywilizacji zachodniej i nasza pozycja w Unii Europejskiej.  „Senat swoimi działaniami wielokrotnie potwierdzał, że stoi na straży interesu narodowego, którym jest dalsza obecność Polski we Wspólnocie i nie akceptował żadnych rozwiązań, które mogłyby doprowadzić do odwrócenia tego stanu rzeczy” – podkreślił. Jak mówił, izba daje temu wyraz między innymi w pracach legislacyjnych, odrzucając ustawy, które godzą w demokratyczny porządek naszego kraju.

Prof. Tomasz Grodzki zwrócił uwagę na zgodność, panującą w Senacie między wszystkimi ugrupowaniami politycznymi w sprawie Ukrainy. „Od początku haniebnej agresji Rosji na wolną i niepodległą Ukrainę wszyscy twardo stoimy po stronie naszych sióstr i braci Ukraińców i robimy wszystko, co w naszej mocy, by jednoczyć parlamenty wokół działań wspierających Kijów” – powiedział Marszałek Senatu RP nawiązując do wizyt delegacji Senatu w Radzie Najwyższej Ukrainy tuż przed wybuchem wojny i już po jej rozpoczęciu, gdy z wraz z Przewodniczącym Senatu Czech udał się do Buczy, Irpienia, Borodzianki i Kijowa. Marszałek przypomniał także uchwały podejmowane przez Senat na rzecz wsparcia Ukrainy. Jak mówił, uchwała o uznaniu Federacji Rosyjskiej za reżim terrorystyczny odbiła się szerokim echem na arenie międzynarodowej i skłoniła także inne parlamenty do podjęcia podobnych stanowisk. Inna uchwała dotyczyła „haniebnego zbrodniczego potępienia procederu porywania ukraińskich dzieci do Rosji celem ich rusyfikacji”. „Dokument ten spotkał się z wdzięcznością naszych przyjaciół w Kijowie i był przyczynkiem do zorganizowania konferencji w Senacie, na którą swoje przesłanie skierowała przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, Roberta Metsola” – powiedział prof. Tomasz Grodzki. Podkreślił jednocześnie, że Senat RP wspiera bezwarunkowo euroatlantyckie aspiracje Ukrainy. „Uważamy, że podczas szczytu NATO w Wilnie Ukraina powinna otrzymać znacznie więcej aniżeli dotychczasowe deklaracje o polityce otwartych drzwi. Szczyt w Wilnie powinien być ważnym etapem w przygotowaniu Ukrainy do pełnego członkostwa w Sojuszu. Ukraina powinna także otrzymać jasną ścieżkę wstąpienia do Unii Europejskiej” – mówił Marszałek Senatu RP. Zaznaczył, że senatorowie są w stałym kontakcie z ukraińskimi parlamentarzystami i odbywają regularne podróże do Ukrainy. „Na wszystkich międzynarodowych forach podkreślamy, że naszym zadaniem jako wspólnoty cywilizacji zachodniej, oprócz dostarczania pomocy militarnej, gospodarczej i humanitarnej, jest wspieranie politycznych aspiracji Ukrainy na arenie międzynarodowej tak, aby temat ukraińskiej walki o wolność i celów tej walki nie spowszedniał” – powiedział prof. Tomasz Grodzki.

Marszałek Senatu RP mówił także o zaangażowaniu Izby Wyższej w kontakty z białoruską opozycją, o wspieraniu euroatlantyckich aspiracji Mołdawii oraz o kontaktach bilateralnych Senatu z innymi parlamentami. W tym kontekście wymienił między innymi intensyfikację relacji Senatu RP z Senatem Stanów Zjednoczonych oraz amerykańskim Departamentem Stanu, ożywienie relacji z Izraelem i regularne kontakty z parlamentami krajów sąsiedzkich: Litwą, Czechami, Słowacją i Niemcami.  

Marszałek dziękował także ambasadorom za współpracę podczas wizyt zagranicznych delegacji Senatu „Jestem przekonany, że dzięki wspólnym wysiłkom utrzymamy należne naszemu krajowi miejsce we wspólnocie międzynarodowej, a zjednoczeni w pracy dla naszej ukochanej Ojczyzny stać będziemy wspólnie pod biało-czerwoną flagą i z Polską w naszych sercach” – zakończył Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.


 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

90-lecie Kongresu Polonii Kanadyjskiej

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją uczestniczył w jubileuszowej uroczystości Kongresu Polonii Kanadyjskiej, która odbyła się w Brampton.

Senatorowie na Paradzie Polskości w Wilnie

W wydarzeniu, które odbyło się 6 maja br. udział wzięli senatorowie Halina Bieda i Ryszard Majer.

Życzenia Marszałka Senatu RP na Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Życzę Państwu, abyście mieli zawsze Polskę w sercu, rozsławiali ją w świecie i byście pamiętali, że pod flagą biało-czerwoną jest zawsze dla Was miejsce - powiedział Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki w wystąpieniu do Rodaków na całym świecie.