Narzędzia:

Senatorowie na Paradzie Polskości w Wilnie

06.05.2023
fot. Kancelaria Senatu

Senatorowie Halina Bieda i Ryszard Majer wzięli udział 6 maja br. w Wilnie w Paradzie  Polskości organizowanej  przez Zarząd Główny Związku Polaków na Litwie w ramach obchodów Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. W paradzie uczestniczyło kilka tysięcy Polaków.

Parada przeszła od wileńskiego Placu Niepodległości do Ostrej Bramy, gdzie przed obrazem Matki Bożej Miłosierdzia odprawiona została Msza św. Elementem obchodów był także koncert zespołu Mazowsze na Placu Ratuszowym w Wilnie.

W biało-czerwonym pochodzie udział wzięli przedstawiciele 14 oddziałów ZPL z całego kraju i licznych polskich organizacji społecznych, polskie szkoły i przedszkola, zespoły artystyczne i osoby niezrzeszone. Szli w nim także liderzy polskiej społeczności na Litwie, posłowie Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), radni tej partii, a także ambasador Polski w Wilnie Konstanty Radziwiłł i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

„To bardzo ważna manifestacja, która świadczy o przywiązaniu do tradycji polskości tych ziem – powiedział dziennikarzom senator Ryszard Majer. - W tak ważnym dniu my, przedstawiciele Senatu, chcemy pokazać, że jesteśmy z Polakami, że wspieramy ich, by żyło im się na wysokim poziomie i w dobrej jakości, żeby zawsze pamiętali o swojej tożsamości”. Senator wskazał, że „niesamowite jest widzieć tyle biało-czerwonych flag poza granicami Polski, tylu młodych ludzi, którzy są najlepszymi ambasadorami polskości”.

Parada Polskości w Wilnie odbyła się po raz 18. Jest organizowana od 2004 roku co kilka lat.  

Polacy na Litwie są najliczniejszą mniejszością narodową i stanowią 6,5 proc. ogółu litewskiego społeczeństwa. Oddziały ZLP, organizacji zrzeszającej prawie 10 tys. osób, działają praktycznie na terenie całego kraju.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.