Narzędzia:

Zapowiedzi

22 czerwca 2004 r.

22 czerwca 2004

22 czerwca 2004 r. wizytę w Senacie RP złożył Abdulrahman bin Hamad Al-Attiya, sekretarz generalny Rady Współpracy Państw Zatoki. Delegację przyjął marszałek Longin Pastusiak.

Marszałek Senatu podkreślił, że w Polsce przywiązuje się dużą wagę do rozwoju stosunków z państwami Zatoki. Jego zdaniem, istnieje ogromna przestrzeń do rozwoju współpracy między Polską a tymi krajami. Marszałek wyraził zadowolenie z rozwoju stosunków parlamentarnych z państwami tego regionu. Podkreślił, że współpraca ta najlepiej układa się z Kuwejtem, Arabią Saudyjską i Katarem. Korzystając z wizyty sekretarza generalnego Rady Współpracy Państw Zatoki, marszałek złożył ofertę współpracy Polski ze wszystkimi państwami Zatoki. Dodał, że w Polsce jest bardzo dobry klimat dla inwestycji zagranicznych.

Abdulrahman bin Hamad Al-Attiya podkreślił, że rada koordynuje współpracę państw w zakresie edukacji, handlu, rozwoju przemysłu, bezpieczeństwa. Powiedział, że obecnie współpracę komplikuje trudna sytuacja w Iraku. W opinii sekretarza generalnego, Irak to bardzo ważne państwo w tym rejonie, dysponujące potężnym potencjałem intelektualnym i gospodarczym, więc stabilizacja i odbudowa tego kraju jest obecnie najistotniejszą sprawą. Podkreślił, że Arabowie bardzo sobie cenią doświadczenie polskich żołnierzy w misjach pokojowych. Wyraził nadzieję, że sytuacja w Iraku się ustabilizuje, wszystko odbędzie się zgodnie z przyjętym planem politycznym, a Polska będzie uczestniczyć w odbudowie Iraku także po zakończeniu misji wojskowej.

Zaznaczył, że plany, inicjatywy pokojowe w sprawie konfliktu bliskowschodniego, wysunięte przez Polskę, byłyby do zaakceptowania przez wszystkie strony konfliktu, ponieważ Polska od lat ma bardzo dobre kontakty z krajami arabskimi, Palestyńczykami, z drugiej strony z Izraelem, krajami europejskimi, a także ze Stanami Zjednoczonymi.