Narzędzia:

Zapowiedzi

3 czerwca 2008 r.

3 czerwca 2008

Na swoim posiedzeniu senatorowie z Komisji Zdrowia mieli zapoznać się z informacją ministra zdrowia na temat oddłużenia szpitali. Na wniosek resortu punkt ten został wycofany z porządku dziennego i będzie tematem jednego z najbliższych posiedzeń komisji.

Następnie, w związku z wnioskiem o ustanowienie wieloletniego programu inwestycyjnego, senatorowie zapoznali się z sytuacją szpitala uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu.

Sytuację tej placówki przedstawił dyrektor Maciej Kowalczyk. Jak poinformował, budowę szpitala prowadzono etapami, od lat sześćdziesiątych, a środki na ten cel pochodziły z dotacji rządu USA. Następnie sponsorem została amerykańska Fundacja Project HOPE. Dzięki jej wsparciu kontynuowano rozbudowę szpitala oraz pozyskiwano nowoczesne wyposażenie, a także szkolono lekarzy i pielęgniarki w wiodących ośrodkach medycznych na świecie. Amerykańska pomoc zakończyła się w 1995 r., kiedy szpital uznano za wystarczająco samodzielny. Znaczna jego część, a przede wszystkim zbudowane ponad 40 lat temu sale operacyjne oraz oddziały intensywnej terapii nie spełniają już nowoczesnych standardów i muszą zostać szybko zmodernizowane. Dyrektor podkreślił, że uniwersytecki szpital dziecięcy w Krakowie jest szpitalem ostatniej szansy dla najciężej chorych dzieci z całego kraju. Pacjenci leczeni są w zakresie wszystkich specjalizacji pediatrycznych i chirurgicznych. To jedyna placówka w regionie, w której leczone są najcięższe przypadki wad wrodzonych, nowotwory, oparzenia, a także ofiary wypadków i wcześniaki ze skrajnie niską wagą urodzeniową.

Ze względu na zakres przedsięwzięć koniecznych do realizacji modernizacja szpitala nie może zostać dokonana w ramach środków posiadanych przez jednostkę lub jej organ założycielski, którym jest Uniwersytet Jagielloński. Dyrektor M. Kowalczyk zaznaczył, że od wielu lat Rada Miasta Krakowa wspiera rozwój szpitala. Ze względu na konieczność prowadzenia we wszystkich podległych miastu placówkach zdrowotnych programów dostosowawczych i brak środków budżetowych na realizację wszystkich niezbędnych programów pomoc rady nie może jednak zaspokoić wszystkich potrzeb szpitala w Prokocimiu.

Senatorowie po wysłuchaniu informacji dotyczącej sytuacji tej placówki podjęli stanowisko skierowane do minister zdrowia Ewy Kopacz, dotyczące uwzględnienia wniosku o ustanowienie wieloletniego programu inwestycyjnego dla szpitala uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu. Komisja, po zapoznaniu się z sytuacją szpitala w Prokocimiu, ze względu na fakt, iż jest to dar narodu amerykańskiego oraz z racji roli, jaką odgrywa on w leczeniu dzieci i edukowaniu lekarzy, udzieliła w swym stanowisku poparcia zgodnym staraniom dyrekcji szpitala, władz uczelni, samorządu wojewódzkiego i powiatowego, by placówka ta została uwzględniona w wieloletnim programie inwestycyjnym.