Narzędzia:

16 marca 2017 r.

16.03.2017

Wicemarszałek Grzegorz Czelej przyjął w Senacie 16 marca 2017 r. delegację algierską z ministrem rolnictwa, rozwoju wsi i rybołówstwa Abdesselamem Chelghoumem na czele. W spotkaniu wzięli także udział ambasador Algierii w Polsce Salah Lebdioui, przewodniczący polsko-algierskiej grupy parlamentarnej senator Krzysztof Mróz i jej członek senator Józef Łyczak. Podczas rozmowy zgodzono się, że perspektywy współpracy polsko-algierskiej są optymistyczne, a do jej rozwoju mogą się przyczynić kontakty parlamentarne.

Minister Abdesselam Chelghoum pokreślił, że w jego kraju Polska jest postrzegana szczególnie ciepło i z takim samym ciepłym przyjęciem delegacja algierska spotkała się w Polsce. Jego zdaniem to przyjaźń, która łączy oba narody od zakończenia II wojny światowej. Minister zasugerował, że dotychczasowe kontakty mogłyby zostać przeniesione w inny wymiar – wymiar współpracy partnerskiej i inwestycyjnej.

Odpowiadając, wicemarszałek Grzegorz Czelej zapewnił, że polski parlament wspiera taką koncepcję rozwoju stosunków dwustronnych. „Powinniśmy poszukiwać płaszczyzn rozwoju tych relacji – moglibyśmy zwiększyć obroty handlowe, zwłaszcza w rolnictwie i gospodarce żywnościowej, a także postawić na turystykę i ochronę środowiska oraz stworzyć ofertę dla studentów, na przykład medycyny” – powiedział.  

Minister Abdesselam Chelghoum poinformował, że dla jego rządu rolnictwo jest sektorem strategicznym, otwartym na inwestycje i partnerstwo. „Polska może mieć w tym swój udział. Z polskim ogromnym doświadczeniem, choćby w sektorze mlecznym, można wiele osiągnąć, przykładem może być pilotażowy projekt produkcji mleka w proszku w Algierii. Polska ma olbrzymi potencjał i chce wejść na rynki afrykańskie, a właśnie my stanowimy drzwi do Afryki” – powiedział. Dodał, że Algieria nie tylko chce importować produkty żywnościowe z Polski, ale mogłaby np. w zimie dostarczać do Polski wysokiej jakości żywność.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Senatorowie Grodzki i Morawska-Stanecka na senackiej debacie w Rzeszowie

Senacka debata z cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Rzeszowie

Senator Gabiela Morawska-Stanecka na Women Leaders in Law Warsaw Summit

W Sali Kolumnowej odbyły się tzw. roundtables wokół istotnych kwestii, takich jak zawód prawnika, sądownictwo, służba publiczna i przyszłość przywództwa kobiet w prawie.