Narzędzia:

Spotkanie Marszałek Senatu z ukraińskimi deputowanymi

sprawy międzynarodowe 18.12.2023
Fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

14 grudnia 2023 r. Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska przyjęła delegację ukraińskich deputowanych. W skład delegacji wchodzili Mustafa Dżemilew, wieloletni przewodniczący Zgromadzenia (Medżlisu) Tatarów Krymskich, Mykola Kniażycki, współprzewodniczący Parlamentarnej Grupy Rady Najwyższej Ukrainy ds. Stosunków Międzyparlamentarnych z RP, oraz Achtem Czejgoz.

Podczas spotkania przedstawiciele Rady Najwyższej Ukrainy wyrazili zainteresowanie bliską współpracą z Sejmem i Senatem, wyłonionymi w niedawnych wyborach. Jak wskazali, główną osią współpracy parlamentarnej między obu krajami powinny być działania podejmowane przez parlamentarne grupy bilateralne. Podkreślili, że naród ukraiński łączy z narodem polskim więź szczerego, odwzajemnionego wsparcia. Wyrazili jednocześnie nadzieję, że sytuacja związana z częściową blokadą transportu towarowego na granicy polsko-ukraińskiej zostanie szybko rozwiązana. W ocenie ukraińskich deputowanych przedmiotem dialogu powinny być w szczególności sprawy dotyczące rolnictwa, integracji Ukrainy z Unią Europejską, a także kultury.

Deputowany Achtem Czejgoz podkreślił, że wobec obecnej sytuacji na Krymie szczególną odpowiedzialnością władz ukraińskich jest propagowanie kultury Tatarów krymskich, których tożsamość jest zagrożona z powodu działań rosyjskiego najeźdźcy. Deputowany Mustafa Dżemilew przypomniał, że w latach 90. to właśnie Tatarzy, jako zaprzyjaźnieni ze środowiskiem polskiej Solidarności, propagowali polską kulturę w Ukrainie. Poinformował też o skutkach przymusowego wcielania Tatarów krymskich do rosyjskiego wojska.
W jego ocenie sposobem na zachowanie odrębnej tożsamości etnicznej Tatarów krymskich jest całkowite wyzwolenie Krymu i powrót Tatarów na półwysep. Mówiąc o sytuacji na okupowanym Krymie, ukraińscy deputowani z zaniepokojeniem wskazywali na rosyjską politykę zmian etnicznych i osiedlenie tam już ok. 1 mln rosyjskich kolonizatorów. Zdaniem ukraińskich deputowanych to właśnie z tego powodu sytuacja na Krymie będzie bardzo trudna nawet po jego wyzwoleniu.

Podczas rozmowy poruszono też kwestie związane z przygotowaniem Ukrainy do członkostwa w Unii Europejskiej. Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska poinformowała, że Senat jest gotowy wspierać Radę Najwyższą Ukrainy na szczeblu eksperckim. Zapewniła, że w nadchodzących tygodniach będą tworzone pierwsze w obecnej kadencji Senatu parlamentarne grupy bilateralne, a priorytetem będzie ukonstytuowanie Polsko-Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Brukseli

Małgorzata Kidawa-Błońska w związku z obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą weźmie udział w Dniu Polskim w Brukseli 2024.

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

20 lat temu Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.