Narzędzia:

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Stanisław Gawłowski na konferencji klimatycznej i spotkaniu parlamentarnym w Dubaju

środowisko 06.12.2023
Senator Gabriela Morawska-Stanecka na konferencji klimatycznej w Dubaju (fot. Kancelaria Senatu)

Senator Gabriela Morawska-Stanecka, członkini zarządu Unii Międzyparlamentarnej, i senator Stanisław Gawłowski, przewodniczący Komisji Klimatu i Środowiska, 6 grudnia 2023 r. wzięli udział w 28. Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu oraz towarzyszącym COP28 Spotkaniu Parlamentarnym w Dubaju.

Spotkanie, współorganizowane przez Unię Międzyparlamentarną i Federalną Radę Narodową, parlament Zjednoczonych Emiratów Arabskich, poświęcone było roli parlamentów i parlamentarzystów w działaniach na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. 

W pierwszym panelu konferencyjnym przedstawiono najnowsze raporty i wyniki badań związanych z prognozowanym efektem cieplarnianym i wpływem emisji dwutlenku węgla na  atmosferę.  Omawiano wyniki przeglądu stanu realizacji celów Porozumienia paryskiego.

Kolejny panel dotyczył wyzwań związanych z nadaniem równego priorytetu wysiłkom adaptacyjnym i przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym. Paneliści omówili propozycje programów adaptacyjnych dla grup szczególnie wrażliwych. Ich zdaniem, nacisk powinien zostać położony na potrzebę zwiększenia finansowania dla krajów najbardziej dotkniętych przez zmiany klimatyczne, aby zaradzić znaczącej i rosnącej luce między przepływami środków finansowych na adaptację a potrzebami adaptacyjnymi. Parlamenty powinny pracować nad wzmocnieniem swojej pozycji w zakresie rozliczania rządów z realizacji zobowiązań międzynarodowych, w tym tych przyjętych podczas COP28. 

Temat trzeciego panelu to potrzeba pilnego uruchomienia Mechanizmu Strat i Szkód dla krajów stojących w obliczu nieodwracalnych skutków zmiany klimatu. Wiele poważnych skutków klimatycznych występuje i będzie nadal występować niezależnie od krajowych, regionalnych i globalnych wysiłków łagodzących i przystosowawczych. Decyzja w tej sprawie została podjęta podczas szczytu rządowego COP 28.

W ostatnim panelu parlamentarzyści i eksperci będą omawiać kluczową rolę nadzoru parlamentarnego w skutecznym wdrażaniu Porozumienia paryskiego i zobowiązań wykraczających poza COP28.  Przedstawione zostaną strategie mające na celu wzmocnienie zaangażowania parlamentarnego, zapewniając ich włączenie w dyskusje na temat zmian klimatycznych i negocjacje międzynarodowe. 

Na zakończenie spotkania przyjęta zostanie wspólna deklaracja.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Delegacja Senatu na obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałkowie Rafał Grupiński i Maciej Żywno, senatorowie Waldemar Pawlak, Sławomir Rybicki, Bogdan Borusewicz, Tomasz Grodzki i Władysław Komarnicki rozpoczęli wizytę we Włoszech.

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.