Narzędzia:

3‒4 sierpnia 2017 r.

04.08.2017

Wicemarszałek Maria Koc i senator Margareta Budner 3‒4 sierpnia 2017 r. przebywały z wizytą na Białorusi ‒ w Grodnie i Sopoćkiniach. Celem wizyty było zapoznanie się z sytuacją szkół polskich na Białorusi, szczególnie zaś z kwestią nauczania języka polskiego.

Senacka delegacja spotkała się z przedstawicielami Związku Polaków na Białorusi, prezesem Polskiej Macierzy Szkolnej Stanisławem Sienkiewiczem, a także z dyrektorką Szkoły nr 36 z Polskim Językiem Nauczania w Grodnie Danutą Surmacz.

Podczas rozmów w szkole, w których uczestniczyli przedstawiciele grodzieńskiego kuratorium, wicemarszałek Maria Koc wyraziła zaniepokojenie zauważanym w ostatnich czasach ograniczeniem dostępu do nauki języka polskiego. Zwróciła uwagę na konieczność zwiększenia liczby zajęć fakultatywnych i liczby przyjęć do szkoły polskiej, tak aby wszystkie potrzeby naszych rodaków mieszkających w obwodzie grodzieńskim w zakresie nauki języka ojczystego były zaspokojone. W rozmowie z przedstawicielami kuratorium wicemarszałek Koc zauważyła, że liczba dzieci uczących się języka polskiego w szkołach państwowych na Białorusi ciągle maleje, mimo że zainteresowanie jego nauką jest coraz większe. Wprawdzie w porównaniu z ubiegłym rokiem zwiększyła się liczba dzieci, które mają być przyjęte do I klasy szkoły w Grodnie, ale liczba fakultatywnych zajęć z języka polskiego niepokojąco się zmniejsza.

Podsumowując wizytę delegacji Senatu na Białorusi, wicemarszałek Maria Koc podkreśliła, że ogromną pracę wykonują szkoły społeczne, prowadzone przez Związek Polaków na Białorusi i Macierz Szkolną w tym kraju. Zauważyła jednocześnie, że nauczanie języka w tamtejszym systemie społecznym jest bardzo trudne. To państwo białoruskie powinno brać na siebie tę odpowiedzialność, tak jak czyni to Polska w stosunku do nauczania języka białoruskiego.

W czasie wizyty na Białorusi przedstawiciele Senatu przekazali również dary, w tym leki i sprzęt medyczny, siostrom serafitkom (Zgromadzenie Córek Matki Bożej Bolesnej) z Sopoćkiń pod Grodnem, gdzie mieszka liczna polska mniejszość. Zakonnice opiekują się osobami starszymi i samotnymi.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu rozpoczęła cykl spotkań polonijnych

Pierwszym gościem Małgorzaty Kidawy-Błońskiej była Andżelika Borys. Prezes Związku Polaków na Białorusi dołączy do Polonijnej Rady Konsultacyjnej Senatu RP.

Marszałek Senatu złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom zmarłego Adama Chłopka

W związku ze śmiercią Adama Chłopka, prezesa Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska złożyła wyrazy współczucia Bliskim i wychowankom prezesa.

Zmarła Helena Miziniak, wieloletnia prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych

Zasłużona działaczka polonijna, wieloletnia członkini Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP zmarła 23 stycznia br.