Narzędzia:

3. posiedzenie Senatu

legislacja 13.12.2023
Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

13 grudnia 2023 r. odbyło się 3. posiedzenie Senatu. Izba przyjęła bez poprawek nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych, podjęła też uchwałę w 42. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Zmieniła ponadto swój regulamin i składy komisji senackich.

Przed przystąpieniem do obrad marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska przyjęła od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju.

Senatorowie podjęli uchwałę w 42. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego i uczcili minutą ciszy wszystkie jego ofiary. W uchwale Senat czci pamięć tych, którzy w stanie wojennym bronili wolności, przeciwko którym wyprowadzano w Polsce czołgi na ulice, a także których odwaga i wytrwałość w oporze przyczyniły się do pokojowej zmiany w 1989 r. i ostatecznego upadku systemu komunistycznego w naszej części Europy. W uchwale przypomniano, że w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. internowano tysiące osób, zmilitaryzowano wiele instytucji i zakładów pracy, zablokowano łączność telefoniczną, wprowadzono cenzurę także prywatnej korespondencji, zniesiono prawo do zgromadzeń, strajków, przemieszczania się. Zlikwidowano wiele organizacji zawodowych i obywatelskich. Podczas stanu wojennego życie straciło około 30 osób. „Stan wojenny jest dziś dla Polaków symbolem tego, do jakich okrucieństw i zbrodni jest zdolna dyktatura, gdy zaczyna tracić władzę i gdy dla jej utrzymania nie wystarczą już fasadowe, pseudodemokratyczne instytucje” – czytamy w uchwale.

Izba przyjęła bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych (projekt poselski), która przesuwa termin końcowy wdrożenia rozwiązań technicznych, umożliwiających powszechne doręczanie i odbieranie korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej, a także udostępnienia w systemie teleinformatycznym punktu dostępu do usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego w ruchu transgranicznym. Ma to nastąpić nie wcześniej niż 30 marca 2024 r., ale nie później niż 1 stycznia 2025 r.

Senat wprowadził zmiany w swoim regulaminie. Umożliwiają one marszałkowi Senatu, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, skierowanie ustawy budżetowej tylko do Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, a nie jak obecnie – do wszystkich właściwych komisji. W przypadku rozpatrywania ustawy budżetowej przez komisje branżowe, marszałek będzie mógł wyznaczyć im termin na przygotowanie opinii. Zasady te będą dotyczyły wszystkich ustaw określających dochody i wydatki państwa, czyli także nowelizacji ustaw budżetowych i prowizorium budżetowego. Wprowadzono też ograniczenie możliwości skorzystania przez komisje z tzw. szybkiej ścieżki legislacyjnej przy wnoszeniu inicjatyw ustawodawczych wyłącznie do ustaw nowelizujących. Jeśli komisja w trakcie rozpatrywania takiej ustawy stwierdzi konieczność wprowadzenia zmian wykraczających poza jej materię, które usuwają uchybienie czy lukę prawną, to może wówczas przedstawić stosowny projekt ustawy. Zgodnie z nowymi przepisami Regulaminu Senatu uzasadnienie projektu ustawy musi zawierać ocenę skutków regulacji (OSR) w procesie stanowienia prawa.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Brukseli

Małgorzata Kidawa-Błońska w związku z obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą weźmie udział w Dniu Polskim w Brukseli 2024.

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

20 lat temu Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.