Narzędzia:

14 marca 2017 r.

14.03.2017

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zaproponowała 3 poprawki do ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami.

Ustawa, uchwalona przez Sejm z inicjatywy rządu, ma na celu implementację postanowień unijnej dyrektywy w sprawie konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi. Określa zasady i tryb zawierania umów o kredyt hipoteczny, prawa i obowiązki: kredytodawców, pośredników kredytu hipotecznego i agentów ‒ w zakresie informacji udzielanych przed zawarciem umowy o kredyt hipoteczny oraz w związku z zawartą umową o kredyt hipoteczny ‒ oraz konsumentów, a także skutków uchybienia tym obowiązkom. Ustawa określa też sposób sprawowania nadzoru nad pośrednikami i agentami. Przewiduje, że kredytów hipotecznych będą mogły udzielać tylko instytucje kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (banki i SKOK) w walucie, w której klienci uzyskują większość dochodów. Ustawa zakazuje ponadto uzależniania udzielenia kredytu od zakupu innego produktu finansowego (tzw. sprzedaż wiązana). Na Komisję Nadzoru Finansowego zaś nakłada obowiązek prowadzenia rejestru pośredników kredytowych.

W intencji projektodawcy chodzi przede wszystkim o lepszą ochronę konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne. Nowe przepisy mają spowodować rozwój bardziej przejrzystego i konkurencyjnego rynku wewnętrznego. Nastąpić ma to m.in. poprzez zawieranie spójnych, uczciwych umów, co będzie możliwe dzięki wyrównywaniu asymetrii informacyjnej między kredytodawcami a ich klientami. Ponadto w ustawie znalazły się regulacje zabezpieczające klientów przed reklamami kredytów hipotecznych, które mogłyby wprowadzać w błąd lub budzić oczekiwania dotyczące ich dostępności lub kosztu, które nie zostaną w rzeczywistości spełnione.

Nowe przepisy uniezależniają wynagrodzenie personelu dokonującego oceny zdolności kredytowej od liczby zaakceptowanych wniosków. Ma to zapobiec sytuacji, gdy pracownik banku lub SKOK-u podwyższa zdolność kredytową klienta, aby zwiększyć swoje wynagrodzenie. Zaproponowano także rozwiązania, które umożliwią restrukturyzację zadłużenia w wypadku, gdy konsument nie będzie w stanie spłacać zobowiązań.

Podczas posiedzenia ustawę omówił wiceminister finansów Piotr Nowak. Zapoznano się także z opinią Biura LegislacyjnegoKancelarii Senatu, które zgłosiło uwagi o charakterze legislacyjnym i zaproponowało odpowiednie poprawki. Nad omawianą ustawą przeprowadzono dyskusję, w której głos zabrali senatorowie oraz przedstawicieleFundacji na Rzecz Kredytu Hipotecznego, Konfederacji „Lewiatan”, Fundacji Kupfranki.pl Inicjatywa Społeczna CHFrancisco, Związku Firm Doradztwa Finansowego, Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, Kancelarii Krzysztofa Oppenheim. Wniosek o wprowadzenie poprawek zgłosił senator Grzegorz Bierecki. W wyniku głosowania komisja przyjęła przedstawiony wniosek.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Prace w komisjach senackich – 17 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: klimatu i środowiska, gospodarki, emigracji, kultury, rolnictwa, samorządu terytorialnego, ustawodawcza, rodziny.

9. posiedzenie Senatu

Zakończyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba podjęła m.in. uchwałę w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela RP.

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Infrastruktury, budżetu, rolnictwa