Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 3 kwietnia 2024 r.

03.04.2024
Komisja Infrastruktury (fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu)

Senatorowie z Komisji Infrastruktury zapoznali się z Informacją ministra infrastruktury na temat funkcjonowania stacji kontroli pojazdów.

Informację przedstawiła dyrektor Departamentu Transportu Drogowego w Ministerstwie Infrastruktury Renata Rychter. Na koniec 2023 r. na terenie Polski funkcjonowało 5 tys. 467 stacji kontroli pojazdów. Zgodnie z przepisami ustawy – Prawo o ruchu drogowym prowadzenie stacji kontroli pojazdów jest działalnością gospodarzą regulowaną, a do jej prowadzenia wymagane jest uzyskanie wpisu do rejestru prowadzonego przez starostę po spełnieniu wymagań ustawowych, dotyczących m.in. infrastruktury stacji diagnostycznej lub obowiązku zatrudniania co najmniej dwóch diagnostów technicznych. 2 tys. 477 stacji ma najszersze spektrum diagnostyki technicznej pojazdów.

Dyrektor Renata Rychter poinformowała również, że obecnie w ministerstwie trwają prace nad projektem systemowej nowelizacji prawa o ruchu drogowym w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów, ponieważ Polska zobowiązana jest do tego, żeby wypełnić minimum implementacyjne odnośnie do dyrektywy nr 45 określającej wymagania dotyczące badania zdatności pojazdów poruszających się po drogach publicznych w Polsce.

Ponadto dyrektor Departamentu Transportu Drogowego powiedziała, że w resorcie infrastruktury prowadzone są też prace analityczne dotyczące podwyżki i możliwych nowych stawek opłat za badania techniczne. Brane są pod uwagę takie opłaty w innych krajach członkowskich UE, koszty prowadzenia takich badań, koszty uzyskiwania uprawnień przez diagnostów i koszty ich pracy, a także wskaźnik inflacyjny, wysokość wynagrodzeń minimalnych i średnich czy średni wiek pojazdów jeżdżących po drogach w Polsce.

W posiedzeniu uczestniczyli liczni przedstawiciele branży i organizacji branżowych, m in. Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Stacji Kontroli Pojazdów czy Polskiej Izby Stacji Kontroli Pojazdów, a także przedsiębiorcy i diagności techniczni. Wszyscy apelowali do przedstawicieli ministerstwa o natychmiastowe działania naprawcze, ponieważ brak waloryzacji opłat za badanie techniczne pojazdu od dwudziestu lat doprowadził do katastrofalnej sytuacji na rynku. Apelowano przede wszystkim o zmianę rozporządzenia ministra i szybkie wprowadzenie mechanizmu waloryzacji opłat diagnostycznych, tak aby powiązać te opłaty ze wzrostem wynagrodzeń i wskaźnikiem inflacyjnym w Polsce. Zwracano uwagę na fakt ucieczki z zawodu młodych diagnostów technicznych w związku z dramatycznym obniżeniem wynagrodzeń w tym zawodzie, gdy tymczasem płaca minimalna wzrosła w tym okresie o 400%, a wskaźniki inflacyjne – o 70. Zwracano uwagę na problem, że obecnie blisko jedna trzecia diagnostów to osoby po 65. roku życia, a kolejne 33% to osoby w wieku 55–65 lat. Przypomniano też, że na problem SKP zwracał uwagę w swoim wystąpieniu z grudnia 2021 r. Rzecznik Praw Obywatelskich, który stwierdził, że wieloletni brak waloryzacji opłat za badania techniczne spowodował, że doszło do naruszenia równowagi między ważnym interesem publicznym, który przemawia za wprowadzeniem sztywnych cen za usługi świadczone przez stacje kontroli pojazdów, a wymogami ochrony praw przedsiębiorców prowadzących takie stacje.

Senatorowie zadeklarowali wystąpienie do Ministerstwa Infrastruktury z wnioskiem o jak najszybszą zmianę cennika opłat za badanie techniczne pojazdów.

Komisje: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi rekomendują Izbie wprowadzenie poprawki do ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy o kredycie konsumenckim oraz ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej.

Nowelizacja, jak wyjaśniał wiceminister finansów Jurand Drop, uchyla przepisy, zgodnie z którymi do osób fizycznych prowadzących gospodarstwo rolne należało stosować przepisy ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej. Ograniczyło to dostęp rolników do pożyczek udzielanych przez firmy leasingowe, a takżei spowodowało zaburzenie stabilnego finansowania i rozwoju gospodarstw rolnych. Ustawa o kredycie konsumenckim nie jest bowiem dostosowana do finansowania skomplikowanych projektów inwestycyjnych w rolnictwie, a także do udzielania kredytów ze wsparciem publicznym (np. dotacje z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa czy Banku Gospodarstwa Krajowego). Zmiana, którą zaproponowało senackie biuro legislacyjne, a komisje poparły w wyniku głosowania, ma na celu przedłużenie obowiązywania uchylanych przepisów do umów już zawartych.

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych po rozpatrzeniu ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw zdecydowała o wprowadzeniu poprawki, wskazanej w opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Proponowana zmiana usuwa wątpliwości interpretacyjne.  Podczas posiedzenia nowelizację omówił wiceminister finansów Jurand Drop, który podkreślił, że zwiększa ona przejrzystość podatków płaconych w Europie przez przedsiębiorstwa międzynarodowe, ułatwia także opinii publicznej dostęp do danych na ten temat.  

Nowela ustawy o rachunkowości wdraża unijną dyrektywę z 2021 r., nakładającą na duże przedsiębiorstwa wielonarodowe obowiązek sporządzania, publikacji i udostępniania sprawozdania o podatku dochodowym za rok obrotowy płaconym w krajach, w których prowadzą działalność. Rozwiązanie to ma przeciwdziałać unikaniu opodatkowania przez takie przedsiębiorstwa. Sprawozdanie ma być przekazywane do Krajowego Rejestru Sądowego, a także być zamieszczane na stronie przedsiębiorcy. Zgodnie z ustawą firmy z siedzibą w Polsce i prowadzące działalność w naszym kraju będą musiały publikować sprawozdania o zapłaconych podatkach na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obowiązek ten będzie dotyczył wyłącznie jednostek dominujących najwyższego szczebla, jeżeli przychody ujęte w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym przekraczają dla każdego z 2 ostatnich lat obrotowych 3,5 mld zł oraz jednostek samodzielnych, których przychody ujęte w rocznym sprawozdaniu finansowym przekraczają dla każdego z 2 ostatnich lat obrotowych 3,5 mld zł.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.