Narzędzia:

9. posiedzenie Senatu

04.04.2024
Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

4 kwietnia 2024 r. odbyło się 9. posiedzenie Senatu. Izba rozpatrzyła na nim 2 ustawy, do jednej wprowadziła poprawkę. Senatorowie w podjętej uchwale w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela Rzeczypospolitej Polskiej, wyrażają najwyższe potępienie dla tego ataku i składają najgłębsze kondolencje wszystkim rodzinom i bliskim ofiar.

Senat wprowadził poprawkę doprecyzowującą do ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy). Nowela wdraża unijną dyrektywę, nakładającą na duże przedsiębiorstwa wielonarodowe obowiązek sporządzania, publikacji i udostępniania sprawozdania o podatku dochodowym za rok obrotowy płaconym w krajach, w których prowadzą działalność. Rozwiązanie to ma przeciwdziałać unikaniu opodatkowania przez takie przedsiębiorstwa. Zgodnie z ustawą firmy z siedzibą w Polsce i prowadzące działalność w naszym kraju będą musiały publikować sprawozdania o zapłaconych podatkach na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obowiązek ten będzie dotyczył wyłącznie jednostek dominujących najwyższego szczebla, jeżeli przychody ujęte w rocznym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym przekraczają dla każdego z 2 ostatnich lat obrotowych 3,5 mld zł oraz jednostek samodzielnych, których przychody ujęte w rocznym sprawozdaniu finansowym przekraczają dla każdego z 2 ostatnich lat obrotowych 3,5 mld zł.

Senatorowie bez poprawek przyjęli ustawę o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy o kredycie konsumenckim oraz ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej (projekty poselski i rządowy), mającą na celu uchylenie przepisów, obowiązujących od 7 stycznia 2024 r., które objęły ochroną konsumencką także rolników, co spowodowało wstrzymanie przez banki przyjmowania wniosków kredytowych od rolników lub obsługiwanie ich w ograniczonym zakresie.

Senat podjął też 2 uchwały.

W uchwale w związku z atakiem rakietowym na konwój pojazdów organizacji humanitarnej w Strefie Gazy i śmiercią wolontariuszy, w tym obywatela Rzeczypospolitej Polskiej (inicjatywa grupy senatorów) Izba wyraża najwyższe potępienie dla tego ataku i składa najgłębsze kondolencje wszystkim rodzinom i bliskim ofiar. W uchwale przypomniano, że 1 kwietnia 2024 r. w Strefie Gazy w wyniku izraelskiego ataku rakietowego na konwój pojazdów należących do organizacji humanitarnej World Central Kitchen śmierć poniosło 7 wolontariuszy, w tym obywatel Rzeczypospolitej Polskiej Damian Soból. „Wolontariusze, którzy ponieśli śmierć w wyniku ostrzału nieśli pomoc ludności Strefy Gazy dotkniętej głębokim kryzysem humanitarnym. To tragiczne zdarzenie wymaga pełnego i wnikliwego wyjaśnienia oraz wyciągnięcia właściwych konsekwencji wobec osób za nie odpowiedzialnych” – czytamy w uchwale. Senatorowie podkreślają, że zdają sobie sprawę, iż Izrael toczy wojnę z organizacją terrorystyczną, która dopuściła się barbarzyńskich ataków na jego obywateli 7 października 2023 r., ale prawo międzynarodowe i humanitarne musi być przestrzegane, a ludność cywilna chroniona. Zwracają uwagę, że niezależnie od okoliczności niedopuszczalne jest kierowanie ognia wobec pracowników humanitarnych. W uchwale Senat domaga się, aby Izrael umożliwił pełny dostęp dla pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. Jednocześnie wzywa Hamas do natychmiastowego uwolnienia wszystkich zakładników i apeluje do wszystkich stron konfliktu o pilne doprowadzenie do zawieszenia broni.

W uchwale w sprawie upamiętnienia 230. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej (inicjatywa grupy senatorów) senatorowie przypominają, że 24 marca 1794 r. w Krakowie Tadeusz Kościuszko złożył przysięgę: „powierzonej władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę”. To od tego symbolicznego aktu rozpoczęła się Insurekcja Kościuszkowska, będąca patriotycznym zrywem w obronie niepodległości Rzeczypospolitej, zbrojną reakcją na rządy konfederacji targowickiej. 16 listopada 1794 r., po klęsce pod Maciejowicami i pojmaniu Tadeusza Kościuszki, nastąpiła kapitulacja powstania. W 1795 r. dokonano trzeciego rozbioru Polski. „Dzisiaj wiemy, że chociaż Insurekcja Kościuszkowska upadła, Tadeusz Kościuszko wskazał drogę ku wolności Ojczyzny, prowadzącą przede wszystkim poprzez zbiorowy wysiłek całego narodu. Polacy, dzięki walce w kolejnych powstaniach, doczekali się wolnego, niepodległego i suwerennego państwa” – czytamy w uchwale.

 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.