Narzędzia:

Posiedzenie: 4. posiedzenie Senatu RP XI kadencji, 1 dzień


20 i 22 grudnia 2023 r.
Przemówienia z dnia następnego

Przemówienie senatora Beniamina Godyli w dyskusji nad punktem 1. porządku obrad

Przemówienie senatora Beniamina Godyli w dyskusji nad punktem 1. porządku obrad

Pani Marszałek! Wysoki Senacie!

Przedstawiona ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności dotyczy wprowadzenia przepisu, zgodnie z którym orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wydane na czas określony na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, którego ważność upłynęłaby dnia 30 czerwca 2024 r., zachowa ważność do dnia 30 września 2024 r., jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Procedowana ustawa jest potrzebna z uwagi na fakt, iż czas na wystawienie nowego orzeczenia wynosi kilka miesięcy, a brakuje lekarzy orzeczników. Przedstawiona sytuacja trwa już dłuższy czas i pojawiły się sygnały ze strony rzecznika praw obywatelskich, iż występują dość duże opóźnienia i zatory w wydawaniu orzeczeń o niepełnosprawności. Zgodnie z zapisem, który widnieje na orzeczeniu o niepełnosprawności, osoba może złożyć wniosek o przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności nie wcześniej niż 30 dni przed upływem ważności posiadanego orzeczenia. Nawet jeżeli osoba złoży taki wniosek wcześniej, to nie będzie podstaw prawnych do jego rozpatrywania. Przedstawioną ustawę należy zatem uznać za jak najbardziej potrzebną. Spowoduje ona, iż osoby posiadające takowe orzeczenia nie utracą posiadanych przywilejów, jak również zasiłków, które im przysługują. Przedłużenie z mocy prawa wcześniej wydanych orzeczeń oznacza obowiązek ich odpowiedniego przedłużenia przez organy właściwe z urzędu, tj. bez konieczności składania kolejnego wniosku dotyczącego praw uzależnionych od niepełnosprawności.

Przedstawione rozwiązanie należy ocenić pozytywnie, ponieważ będzie ono korzystne zarówno dla osób pobierających różnego rodzaju świadczenia uzależnione od niepełnosprawności, jak i dla pracodawców, którzy takie osoby zatrudniają. Ustawa na pewno będzie korzystnie oddziaływała na sytuację społeczno-ekonomiczną osób z niepełnosprawnością oraz ich rodzin, zapewni ciągłość świadczeń im przysługujących oraz utrzymanie uprawnień. Dziękuję bardzo.

Przemówienie senator Agnieszki Gorgoń-Komor w dyskusji nad punktem 1. porządku obrad

Przemówienie senator Agnieszki Gorgoń-Komor w dyskusji nad punktem 1. porządku obrad

Szanowna Pani Marszałek! Szanowni Państwo Senatorowie!

Dzisiaj chciałabym poruszyć bardzo ważny temat ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, która zakłada wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności do dnia 30 września 2024 r. Inicjatywa ta obejmuje również karty parkingowe oraz decyzje i świadczenia oparte na tych orzeczeniach.

Jako kobieta, a także członkini „koalicji 15 października” pragnę podkreślić, że nasza koalicja stoi na straży słabszych i dąży do stworzenia jak najlepszych warunków dla osób niepełnosprawnych. Wierzymy, że wspólnie musimy dbać o równość, godność i wsparcie dla każdego członka społeczeństwa.

Decyzja o wydłużeniu ważności orzeczeń o niepełnosprawności to krok w kierunku bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. To nie tylko techniczna kwestia, lecz przejaw zrozumienia, że wyzwania związane z niepełnosprawnością wymagają czasu, troski i empatii. „Koalicja 15 października” angażuje się w tę inicjatywę, aby wspierać i chronić prawa tych, którzy potrzebują naszego wsparcia.

Długotrwałe podejście do kwestii niepełnosprawności to nie tylko obowiązek społeczeństwa, ale także wyraz naszej ludzkiej solidarności. Każda osoba może znaleźć się w sytuacji, która wymaga zrozumienia i wsparcia. Dlatego apelujemy do wszystkich przedstawicieli tej Izby o poparcie tej ustawy.

Przedłużenie ważności orzeczeń daje czas nie tylko na ponowne rozpatrzenie spraw, ale także na dostosowanie się do zmian w życiu osób z niepełnosprawnościami. To szansa na lepsze zrozumienie i bardziej kompleksowe podejście do ich potrzeb, co może przyczynić się do długofalowej poprawy ich jakości życia.

Wierzymy, że działając wspólnie, możemy budować społeczeństwo, w którym wszyscy, bez względu na swoje zdolności, mają równe szanse i godne warunki życia. Dziękuję za uwagę.

Przemówienie senator Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej w dyskusji nad punktem 1. porządku obrad

Przemówienie senator Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej w dyskusji nad punktem 1. porządku obrad

Szanowna Pani Marszałek! Wysoki Senacie!

Bardzo dziękuję pani minister za tę ustawę, która dotyczy zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, a panu rzecznikowi praw obywatelskich – za zwrócenie uwagi na ten bardzo ważny, a jednocześnie utrudniający życie naszym obywatelom problem.

Opóźnienia w wydawaniu orzeczeń o niepełnosprawności w tej chwili wynoszą, jeśli chodzi o najdłuższe terminy, nawet ok. 8 miesięcy. Niestety, w tym czasie nie są wypłacane żadne świadczenia, tak więc osoby z niepełnosprawnością wraz ze swoimi bliskimi są zdane same na siebie, a często nie mają żadnych innych źródeł dochodu. I może to trwać, a raczej trwa, jak już wspomniałam, nawet 8 miesięcy.

W związku z tak dramatycznymi sytuacjami musimy wprowadzić zmiany, które przedłużą termin ważności wydanych już orzeczeń do 30 września 2024 r., co zniweluje wszelakie niepokoje i obawy o codzienne funkcjonowanie osób, których te orzeczenia dotyczą. Dziękuję.

Przemówienie senatora Henryka Piotra Siedlaczka w dyskusji nad punktem 1. porządku obrad

Przemówienie senatora Henryka Piotra Siedlaczka w dyskusji nad punktem 1. porządku obrad

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, których ważność upłynęłaby 30 czerwca 2024 r., wydłuża do dnia 30 września 2024 r. ważność orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności wydanych na czas określony, a także kart parkingowych oraz decyzji i świadczeń wydanych na podstawie tych orzeczeń, nie dłużej jednak niż do dnia wydania nowego, prawomocnego orzeczenia. Co w przypadku orzeczeń, których ważność upływa po 30 czerwca 2024 r.? Czy wówczas także obowiązywał będzie termin do 30 września 2024 r.?

Przemówienie senatora Ryszarda Świlskiego w dyskusji nad punktem 1. porządku obrad

Przemówienie senatora Ryszarda Świlskiego w dyskusji nad punktem 1. porządku obrad

Pani Marszałek! Panie i Panowie Senatorowie!

Ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących zachowaniu ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności zakłada, że orzeczenie o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony, którego ważność upłynęłaby do dnia 30 czerwca 2024 r., zachowuje ważność do dnia 30 września 2024 r. To ważny krok w kierunku zwiększenia ochrony praw osób niepełnosprawnych. Wydłużenie terminu ważności omawianych orzeczeń jest konieczne, co wynika ze znacznych opóźnień i zatorów w wydawaniu nowych orzeczeń w ramach zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności. Z tego powodu wiele osób pozostaje bez jakichkolwiek środków do życia.

Osoby z niepełnosprawnościami mają prawo do pełnego i godnego życia. Świadczenie pielęgnacyjne to jedyne środki, z jakich mogą się utrzymywać osoby z niepełnosprawnością i członkowie rodziny, którzy je wspierają. Dlatego też przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności wydawanych na czas określony w okolicznościach, w których system opieki społecznej nie nadąża z wystawianiem nowych dokumentów uprawniających do uzyskiwania środków do życia, jest nie tylko kwestią sprawiedliwości społecznej. Chodzi również o zapewnienie możliwości godnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Ponadto ustawa podkreśla naszą gotowość do dostosowywania przepisów do rzeczywistych potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nie można dopuścić do sytuacji, w której system opieki społecznej nie spełnia oczekiwań ze względu na zbyt długi czas oczekiwania na wydanie orzeczenia o niepełnosprawności i tym samym pozbawia obywateli środków do życia.

Dlatego apeluję o wsparcie niniejszej ustawy. Niepełnosprawnym obywatelom należy się pewność, że ich prawa są chronione i respektowane, a my jako przedstawiciele społeczeństwa mamy obowiązek o to zadbać. Dziękuję za uwagę.