Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (nr 114) w dniu 25-10-2018
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (114.)

w dniu 25 października 2018 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (druk senacki nr 976, druki sejmowe nr 2909 i 2927).

(Początek posiedzenia o godzinie 9 minut 02)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Jerzy Chróścikowski)

Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:

Szanowni Państwo, pozwolicie, że otworzę posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest to nasze sto czternaste posiedzenie.

Mamy dzisiaj do rozpatrzenia jeden punkt: ustawę o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich; druk senacki nr 976 oraz druki sejmowe nr 2909 i 2927.

Czy na sali są osoby zajmujące się zawodowo działalnością lobbingową? Jeśli tak, to proszę o przedstawienie się i poinformowanie, jaką organizację państwo reprezentują. Widzę, że żadnej organizacji nie ma, w związku z tym przechodzimy dalej.

Witam pana ministra rolnictwa Rafała Romanowskiego. Nie ma więcej osób… Jest jeszcze pan Robert Fabiński, naczelnik Wydziału Finansowania Gospodarstw Rolnych w Departamencie Finansów w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Witam naszego pana mecenasa Michała Gila, jak i nasz sekretariat oraz oczywiście kolegów senatorów.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (druk senacki nr 976, druki sejmowe nr 2909 i 2927)

Szanowni Państwo, jest to krótka ustawa, krótka zmiana. Proszę pana ministra o wprowadzenie do tej ustawy.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski:

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Zmiana dotyczy dotychczasowej regulacji w zakresie wystąpienia suszy. Chodzi o wprowadzenia nowego rozwiązania dotyczącego sposobu wypłaty odszkodowania, które w przypadku ryzyka suszy polega na zmniejszeniu odszkodowania o 20%, 25% albo 30% sumy ubezpieczenia. Wprowadzenie franczyzy redukcyjnej przyczyni się do tego, że ubezpieczeniem od ryzyka suszy objęta zostanie szersza grupa gospodarstw rolnych. Zakłady ubezpieczeń będą miały możliwość obniżenia składki ubezpieczeniowej w przypadku oferowania umów ubezpieczenia zawierających właśnie ryzyko suszy. Ponadto pozostawienie części ryzyka z tytułu strat powstałych w wyniku suszy po stronie producenta rolnego będzie czynnikiem motywującym dla niego do podejmowania działań prewencyjnych, mających na celu obniżenie poziomu wrażliwości upraw na niedobory opadów atmosferycznych. Wprowadzenie franczyzy redukcyjnej w przypadku ryzyka suszy nie zmienia dotychczasowego udziału własnego producenta rolnego dotyczącego innych ryzyk niż ryzyko suszy, które pozostaje na poziomie 10% wartości szkody.

Określony w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich program pomocy został notyfikowany Komisji Europejskiej z terminem jego ważności do końca 2020 r. Do czasu otrzymania decyzji Komisji Europejskiej o zgodności ze wspólnym rynkiem zmiany do tego programu pomocy producenci rolni będą mogli zawierać umowy ubezpieczenia na dotychczasowych zasadach.

Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:

Dziękuję, Panie Ministrze.

Teraz Biuro Legislacyjne.

Poproszę o zabranie głosu pana mecenasa.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Michał Gil:

Nie mam uwag. Dziękuję.

Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:

Dziękuję.

Otwieram dyskusję.

Nie ma chętnych.

Panie Ministrze, mam pytanie. Już dużo w tym zakresie wprowadzamy zmian i staramy się poprawić prawo, tak żeby jak najlepiej ono funkcjonowało. Ten rok suszy rzeczywiście mocno nas dotknął. W związku z tym moje pytanie jest takie: czy można zawierać umowę tylko na wypadek suszy, czy umowa będzie zawierana w pakiecie? Bo mamy tzw. pakiet i mamy wyłączenia jednego z wybranych ryzyk. Czy tak dalej ma być?

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski:

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Ta nowelizacja, z tego co pamiętam, dotyczyła… tam był określony pakiet, później była nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Z tego, co pamiętam, to był rok 2016 czy 2017?

(Głos z sali: 2017 r.)

W 2017 r. na przełomie marca i kwietnia nowelizowaliśmy przepisy, tzn. rozkładaliśmy pakiet poszczególnych ryzyk na możliwość ubezpieczenia od poszczególnego ryzyka. I to jest kolejna kwestia, jeżeli chodzi o obniżenie… I franczyza redukcyjna dotyczy właśnie poszczególnego ryzyka, czyli w tym wypadku tylko i wyłącznie ryzyka suszy. A więc rolnik nadal będzie miał możliwość ubezpieczania swojej uprawy od poszczególnych ryzyk.

Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:

Rozumiem, że ministerstwo rozmawiało z firmami ubezpieczeniowymi w ramach negocjacji czy bardziej konsultacji, o jaki procent obniżą one składkę na wypadek suszy, czy też w ogóle nie obniżą składki na wypadek suszy, tylko będą chcieli wchodzić w ubezpieczenia. Na dzień dzisiejszy było tak, że od suszy prawie żaden z zakładów ubezpieczeniowych nie chciał ubezpieczać, chyba że w takich warunkach, gdzie susza prawie nigdy nie występowała, np. na gruntach klasy I, w takich dolinkach itd. Czy coś w tym momencie się zmieni? Jak to było w czasie tych konsultacji z firmami ubezpieczeniowymi?

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski:

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Przy obniżonej franczyzie redukcyjnej oczywiście nastąpi obniżenie stawek. Jeżeli to będzie spadek… jeżeli franczyza zostanie obniżona o 30%, to stawka obniży się o 30%, jeżeli o 25%, to stawka obniży się o 22%, a jeżeli o 20%, to stawka obniży się o 15%. I to jest oczywiście skonsultowane z podmiotami gospodarczymi, które zawarły umowę z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi na program dotyczący dopłat do ubezpieczenia upraw rolnych.

Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:

Dziękuję.

Czy są jeszcze pytania? Nie ma pytań.

Czy są jakieś wnioski? Nie ma wniosków.

Stawiam wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto jest za przyjęciem? (3)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (2)

Dziękuję.

Wyznaczam sprawozdawcę – senator Chróścikowski.

W związku z tym, że wyczerpaliśmy porządek obrad, dziękuję panu ministrowi, dziękuję gościom. Dziękuję wszystkim za obecność.

Zamykam posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 08)