Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Ustawodawczej (nr 275), Komisji Budżetu i Finansów Publicznych (nr 139) w dniu 27-09-2018
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Ustawodawczej (275.),

oraz Komisji Budżetu i Finansów Publicznych (139.)

w dniu 27 września 2018 r.

Porządek obrad:

1. Pierwsze czytanie projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych (cd.) (druk senacki nr 862).

(Początek posiedzenia o godzinie 10 minut 30)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Grzegorz Bierecki)

Przewodniczący Grzegorz Bierecki:

Dzień dobry państwu. Jesteśmy punktualni. Otwieram wspólne posiedzenie Komisji Ustawodawczej oraz komisji budżetu i finansów.

Punkt 1. porządku obrad: pierwsze czytanie projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych (cd.) (druk senacki nr 862)

Mamy mały problem do rozwiązania po naszym ostatnim posiedzeniu.

Bardzo proszę Biuro Legislacyjne o przedstawienie stanowiska.

Bardzo proszę.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Michał Gil:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Nazywam się Michał Gil. Reprezentuję Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Otóż na poprzednim posiedzeniu połączonych komisji komisje nie zajęły stanowiska w stosunku do projektu, a zgodnie z art. 80 ust. 2 Regulaminu Senatu w ciągu 2 miesięcy komisje powinny przedstawić sprawozdanie, w którym przedstawią wniosek albo o przyjęcie projektu bez poprawek, albo o przyjęcie z poprawkami, albo o odrzucenie projektu. W związku z tym istnieje konieczność, aby komisje zajęły jakiekolwiek stanowisko. Obecnie jesteśmy na takim etapie, że możliwe jest złożenie wniosku albo o przyjęcie projektu bez poprawek, albo z poprawkami. Te poprawki mogłyby polegać na tym, że… Na projekt mogłyby zostać nałożone wszystkie poprawki zgłoszone na poprzednim posiedzeniu, te techniczne oraz te merytoryczne. Jeszcze tylko od siebie dodam, że w zakresie tych merytorycznych jest konieczność uwzględnienia jednej kwestii – konsekwencji, koniecznej konsekwencji – ale to jakby nie zmienia w ogóle meritum zagadnienia. Jeśli chodzi o kwestie regulaminowe, to, jak mi się wydaje, wyczerpuje sprawę.

Przewodniczący Grzegorz Bierecki:

Bardzo dziękuję.

Po tym wyjaśnieniu stawiam wniosek o przyjęcie projektu ustawy z poprawkami przyjętymi na poprzednim naszym posiedzeniu.

(Senator Piotr Zientarski: Można, Panie Przewodniczący?)

Bardzo proszę, Panie Senatorze.

Senator Piotr Zientarski:

Szanowni Państwo, podczas poprzedniego posiedzenia połączonych komisji miałem poważne wątpliwości co do, że tak powiem, relacji między uprawnieniami doradcy, bo tak to określamy, czyli zakresem przedmiotowym tej umowy, a uprawnieniami z k.p.c., jeśli chodzi o możliwości udzielenia pełnomocnictwa i reprezentowania stron również w tych sprawach przez adwokatów, radców prawnych, osoby pozostające w stałym stosunku zlecenia i osoby najbliższe. To jest taki szeroki katalog. Po przeanalizowaniu pewnych rzeczy, to znaczy całokształtu tego materiału, i biorąc pod uwagę wszystkie poprawki, które w moim przekonaniu wyjaśniają, może nawet potwierdzają… Mogłyby być pewne wątpliwości, stąd też są poprawki, które wskazują na to, że nie jest tworzona jakby nowa grupa osób, które mają uprawnienia – bo tu były wątpliwości – co do prowadzenia postępowań przed sądami. Takiej sytuacji nie ma – mają je tylko te osoby wymienione w k.p.c. Ta ustawa rzeczywiście w wielu punkach w sposób istotny jakby ureguluje ten dziki rynek czy tę praktykę, która jest. Dlatego też ja, po przeanalizowaniu, po rozmowach z Biurem Legislacyjnym i przedstawicielami adwokatury, przyłączam się do wniosku pana przewodniczącego o przyjęcie jednolitego tekstu tego projektu ustawy.

Przewodniczący Grzegorz Bierecki:

Bardzo dziękuję, Panie Senatorze.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak, tak, z poprawkami, z uprzednio przyjętymi poprawkami, tak. Czyli jest wniosek…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Przepraszam. Tak?

(Senator Zbigniew Cichoń: Jeżeli można, jedno słowo…)

Bardzo proszę.

Senator Zbigniew Cichoń:

Ja też się przychylam do tego, czyli, jak państwo widzicie, troszeczkę zmieniłem swoje stanowisko. Oczywiście uważam, że w dalszym toku prac pewne dodatkowe poprawki będą niezbędne, ale trzeba zacząć ten proces legislacyjny…

(Głos z sali: Tak jest.)

(Wypowiedzi w tle nagrania)

…żeby ten wrzód, który istnieje, operować.

Przewodniczący Grzegorz Bierecki:

Bardzo dziękuję.

No, dopiero zaczynamy ten proces legislacyjny. Po zakończeniu tego pierwszego czytania będziemy dysponowali stanowiskiem rządu, wypracowanym przez resorty. Zapewne wiele poprawek się pojawi. Być może regulacja będzie szersza, bo, jak słyszę, więcej pomysłów się pojawia, ale pozwólmy tej regulacji już zafunkcjonować… przepraszam, temu projektowi już zafunkcjonować, tak abyśmy mogli go udoskonalić zapewne w trakcie drugiego czytania. W trakcie drugiego czytania spodziewamy się poprawek, nad którymi jako komisje będziemy przecież jeszcze pracować.

Tak więc usłyszawszy to wszystko, możemy przystąpić do głosowania.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem projektu tej ustawy wraz z przyjętymi uprzednio poprawkami? (17)

Kto jest przeciw? (3)

Kto się wstrzymał? (1)

Dziękuję bardzo.

Projekt ustawy uzyskał poparcie połączonych komisji.

Zamykam posiedzenie. Dziękuję…

(Głos z sali: A senator sprawozdawca?)

Sprawozdawca… Na poprzednim posiedzeniu ustaliliśmy, że ja będę kontynuował pracę. Tak ustaliliśmy, więc… Chyba że Wysokie Komisje chciałyby zmienić sprawozdawcę? To chętnie się nie będę trudził.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Dziękuję bardzo.

Zamykam posiedzenie.

(Koniec posiedzenia o godzinie 10 minut 36)