Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (nr 135), Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (nr 163), Komisji Ustawodawczej (nr 271) w dniu 25-09-2018
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (135.), Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (163.)

oraz Komisji Ustawodawczej (271.)

w dniu 25 września 2018 r.

Porządek obrad:

1. Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (druk senacki nr 804).

(Początek posiedzenia o godzinie 14 minut 02)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Ustawodawczej Stanisław Gogacz)

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Dzień dobry państwu.

Otwieram wspólne posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Ustawodawczej.

Punkt 1. porządku obrad: pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci (druk senacki nr 804)

Przedmiotem obrad połączonych komisji jest pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci; druk senacki nr 804.

Przedstawiciel wnioskodawców – senator Jan Rulewski; legislator – pani mecenas Aldona Figura.

Proszę państwa, pan senator przedstawił inicjatywę ustawodawczą, pod którą podpisało się chyba 21 senatorów. Ta inicjatywa zmierza do tego, ażeby w art. 13 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci po ust. 22 dodać ust. 22a w brzmieniu – myślę, że powinniśmy zacytować to brzmienie, bo to jest istota tej inicjatywy – „określając w rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 22, zakres informacji i oświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego, minister właściwy do spraw rodziny uwzględni obowiązek przedłożenia dokumentów stwierdzających wysokość dochodów rodziny wyłącznie w stosunku do wnioskodawców ubiegających się o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko”. Nie będzie zatem tego obowiązku w przypadku świadczenia wychowawczego na drugie i kolejne dziecko.

Proszę państwa, otrzymaliśmy opinie, za które oczywiście dziękuję, rzecznika finansowego, ministra finansów, ZUS, ministra spraw wewnętrznych i administracji. Te opinie na pewno każdy zna, każdy z państwa się z tymi opiniami zapoznał. W kontekście proponowanej zmiany, którą tu przytoczyłem, chciałbym przywołać opinię rzecznika finansowego. Pod koniec tej opinii jest informacja… Rzecznik finansowy wskazuje na to, że ta nowelizacja nie jest wskazana, gdyż w systemie obowiązującego prawa taki zapis istnieje. Może zacytuję: mówi bowiem o tym aktualny art. 13 ust. 17 ustawy – chodzi o ustawę, której dotyczy inicjatywa, czyli ustawę o pomocy państwa w wychowaniu dzieci – w brzmieniu: „dokumentów, o których mowa w ust. 4 pkt 1 i 2 oraz w ust. 16 nie dołącza się do wniosku w przypadku, gdy osoba, o której mowa w ust. 1, nie ubiega się o uzyskanie świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko”. Z tego wynika, że taka norma prawna w systemie prawa została już uwzględniona.

Gości jeszcze nie przywitałem… Czy mamy listę gości? Mamy, już… Jest po wakacjach, to chyba dlatego. Witam przedstawiciela Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pana dyrektora Olgierda Podgórskiego. Witam panią Joannę Bitowt, głównego specjalistę z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Teraz oddam głos panu przedstawicielowi wnioskodawców, panu senatorowi przewodniczącemu Janowi Rulewskiemu.

Bardzo proszę.

Senator Jan Rulewski:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Szanowne Komisje i Goście!

Chciałbym oświadczyć, mówiąc prosto, językiem związkowca, tak: popełniliśmy błąd, za który biorę odpowiedzialność. W związku z tym wycofuję w imieniu wnioskodawców ten projekt. Potwierdzam, że głosy, które płynęły od samorządowców obsługujących ten system, nie do końca były zweryfikowane. Również ja tego nie dokonałem. W związku z tym zasadne jest zakończenie prac nad tą sprawą. Proceduralnie wymaga to oczywiście zgody nie tylko reprezentanta wnioskodawców, ale przynajmniej 12 z nich. Jednocześnie chciałbym przeprosić państwa za tę mitręgę dzisiejszą, aczkolwiek muszę powiedzieć, że chyba po części jestem usprawiedliwiony, gdyż Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tak długo, bo pół roku, zastanawiało się, czy mam rację, czy nie, że dopiero przed paroma dniami przesłało swoją negatywną opinię. Myślę, Panie Dyrektorze, że razem powinniśmy przeprosić.

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Szanowni Państwo! Panie Senatorze!

Jeżeli chodzi o stronę formalną, to zgodnie z regulaminem Senatu, jeżeli pan zgłosi wniosek o odrzucenie, to oczywiście będziemy nad nim głosowali, natomiast to nie spowoduje, że ten wniosek nie będzie przedstawiony na posiedzeniu plenarnym. Druga możliwość – jedna nie wyklucza drugiej – to wycofanie podpisów, tak żeby tych podpisów było mniej niż 10. Czyli w tym przypadku trzeba by 12 podpisów wycofać. Ja jako przewodniczący komisji proponuję, żebyśmy dzisiaj głosowali nad wnioskiem o odrzucenie, Panie Senatorze, i żeby pan między tym głosowaniem – zakładam hipotetycznie, że ten wniosek zostanie przyjęty – a posiedzeniem plenarnym, powiedziałbym, zebrał rezygnację senatorów, którzy złożyli podpisy. Dobrze? Tak żeby nie zostało tych podpisów więcej niż 9. Dobrze?

(Senator Jan Rulewski: Dobrze.)

W takim razie, jak rozumiem, został zgłoszony wniosek o odrzucenie projektu ustawy. Zgłasza pan taki wniosek?

Senator Jan Rulewski:

Tak, można tak uznać, że to jest wniosek o odrzucenie.

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Kto jest za odrzuceniem przedmiotowego projektu? (19)

Kto jest przeciwny? (0)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Stwierdzam, że projekt, inicjatywa ustawodawcza przedstawiona przez pana senatora Rulewskiego i wnioskodawców nie uzyskała akceptacji 3 połączonych komisji.

Zamykam posiedzenie 3 połączonych komisji…

(Głos z sali: Sprawozdawcy nie będzie?)

Czy pan będzie sprawozdawcą wniosku, jeżeli to wejdzie na posiedzenie plenarne?

(Senator Jan Rulewski: Wolę, żeby pan przewodniczący, który przedstawił ten projekt i zna istotę rzeczy, to zrobił.)

Jeżeli taka jest propozycja… Ja oczywiście mogę być sprawozdawcą, jeżeli taka jest wola komisji.

Dziękuję bardzo. Zamykam posiedzenie 3 połączonych komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie14 minut 10)