Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (nr 134), Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (nr 130) w dniu 27-07-2018
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (134.)

oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (130.)

w dniu 27 lipca 2018 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 64. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę.

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 32)

(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Adam Gawęda)

Zastępca Przewodniczącego Adam Gawęda:

Otwieram posiedzenie połączonych komisji, Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

W imieniu przewodniczących witam bardzo serdecznie wszystkich gospodarzy, państwa senatorów.

Witam pana europosła Karskiego – bardzo serdecznie witam na dzisiejszym posiedzeniu połączonych komisji. Witam również pana dyrektora w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Marka Niedużaka wraz z pracownikami – witam serdecznie. Witam panią mecenas z Biura Legislacyjnego, główną legislator.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 64. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę

Przystępujemy do porządku dziennego. W porządku dziennym dzisiejszego posiedzenia połączonych komisji jest rozpatrzenie poprawek do ustaw zmienianych w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę.

W trakcie debaty wpłynęły wnioski o charakterze legislacyjnym.

Rozpoczynając dzisiejsze posiedzenie, zapytam jeszcze, czy są uwagi do porządku. Nie.

Oddaję głos wnioskodawcom.

Pierwszy wniosek to jest wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Następne wnioski to są wnioski legislacyjne.

W tym momencie przystąpiłbym do rozpatrzenia wniosków legislacyjnych.

Wnioskodawców reprezentuje tutaj pan senator Augustyn.

Bardzo proszę, Panie Senatorze.

Senator Mieczysław Augustyn:

Panie Przewodniczący, nie będę już omawiał poprawek, bo przedstawiałem je w trakcie debaty. Radbym był usłyszeć, jakie jest ostateczne stanowisko ministerstwa. Uważam, że możemy przystąpić do głosowania.

Zastępca Przewodniczącego Adam Gawęda:

Dziękuję bardzo.

Był taki wniosek ze strony kolegów przewodniczących, żeby oddać głos wnioskodawcom, ale skoro pan senator w czasie debaty omówił już wszystkie kwestie i są nam one znane, to przystąpimy do kolejnej części, o co pan wnioskuje.

Oddaję głos panu dyrektorowi Markowi Niedużakowi, który reprezentuje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Bardzo proszę, Panie Dyrektorze.

Dyrektor Departamentu Doskonalenia Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Marek Niedużak:

Bardzo dziękuję, Panie Przewodniczący.

Na początku proszę przyjąć przekazywane przez mnie przeprosiny od pana ministra Haładyja. Kiedy się okazało, że posiedzenie komisji jest dzisiaj rano – to było wczoraj wieczorem – on miał już inne zobowiązania. Tyle w tym temacie.

Ja bym chciał zwrócić uwagę na to, że bardzo podobna poprawka była na etapie sejmowym. Wtedy z legislatorami sejmowymi myśmy uznali, że ta poprawka jest jednak poza zakresem projektu, jest obok. Ja bym w tym kontekście chciał zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Przede wszystkim chodzi o zupełnie inny zakres podmiotowy. Tutaj też są uwzględnione osoby do dwudziestego czwartego roku życia oraz osoby, powiedzmy, współpracujące. W założeniu, jeśli dobrze pamiętam wczorajszą wypowiedź pana senatora Augustyna, chodziło tutaj głównie o osoby bliskie. Osoby współpracujące to jest oczywiście troszkę szerszy termin.

Chciałbym zwrócić też uwagę na różnicę celów, bo jednak – potocznie często nazywamy to małą działalnością gospodarczą – chodzi tu głównie o pomoc dla małych przedsiębiorców bez względu na ich staż. To jest kryterium rozmiaru. A tutaj są inne kryteria. Mamy kryteria… Z jednej strony byłby to projekt adresowany do osób młodych, taki, który miałyby aktywizować osoby młode. Z drugiej strony w jakiejś mierze można by go chyba zinterpretować jako projekt adresowany do firm rodzinnych. Chodzi mi tu o punkt dotyczący osób współpracujących. Tu przede wszystkim chodzi o takie firmy rodzinne. Czyli tu mamy jakby innych adresatów pomocy.

Ostania rzecz, na którą chciałbym zwrócić uwagę, to fakt, że elementem tego projektu jest modyfikacja funkcjonującego już od chyba 10 lat tzw. małego ZUS w ciągu pierwszych 2 lat działalności. Tu proponuje się to zmienić, co też pokazuje, że jest to przedmiotowo jednak troszeczkę obok naszego projektu.

Z naszej strony to wszystko. Patrzę jeszcze na kolegę, może chciałby coś dodać.

Wydaje nam się, że to jest jednak poza zakresem. My byśmy postulowali i prosili o to, aby tych poprawek nie rekomendować. Dziękuję bardzo.

Zastępca Przewodniczącego Adam Gawęda:

Dziękuję bardzo.

Czy jest jeszcze jakiś głos w dyskusji?

Pan senator Rulewski. Bardzo proszę.

Senator Jan Rulewski:

…Legislacyjnego. Ja złożyłem wniosek o odrzucenie ustawy. Czy to nie jest wniosek przechodni?

(Głos z sali: Jaki przechodni? Jeszcze raz.)

Przechodni w tym sensie, że niejako przechodzi pod obrady jako wniosek do rozpatrzenia, czyli do przyjęcia lub odrzucenia.

(Zastępca Przewodniczącego Adam Gawęda: Panie Senatorze…)

W tym zestawieniu go nie ma.

Zastępca Przewodniczącego Adam Gawęda:

Panie Senatorze, powiem tak. Jeśli skutecznie złożyłby pan ten wniosek na posiedzeniu plenarnym, to dzisiaj byłyby on rozpatrywany. Skoro nie był złożony formalnie, to dzisiaj go nie rozpatrujemy.

(Rozmowy na sali)

Senator Jan Rulewski:

Ja na posiedzeniu…

(Głos z sali: Na posiedzeniu komisji.)

Tak, na posiedzeniu komisji. Poprzednio.

(Głos z sali: Poprzednio. To nie…)

(Głos z sali: To był wniosek mniejszości?)

Nie. To nie był wniosek mniejszości.

Zastępca Przewodniczącego Adam Gawęda:

Panie Senatorze, gdyby w trakcie posiedzenia był złożony skutecznie…

(Senator Mieczysław Augustyn: Nie był wnioskiem mniejszości.)

Nie był wnioskiem mniejszości.

Ja o to pytałem, bo pamiętam jeszcze – byłem sprawozdawcą po pierwszym posiedzeniu komisji – że pan senator Augustyn zapowiadał, że prawdopodobnie złoży wnioski w debacie. Tak się stało i dzisiaj je rozpatrujemy. Wniosków mniejszości na pewno nie było, Panie Senatorze.

(Senator Jan Rulewski: Dobrze.)

Możemy przystąpić do głosowania.

W pierwszej kolejności będziemy głosować nad wnioskiem najdalej idącym, czyli wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto jest za przyjęciem ustawy bez poprawek? Proszę o podniesienie ręki. (10)

Kto jest przeciw? (7)

Kto się wstrzymał? (0)

Pierwszy wniosek przegłosowaliśmy. Drugi wniosek jest już bezprzedmiotowy.

(Głos z sali: Proponuję, żeby sprawozdawcą był pan przewodniczący.)

Bardzo dziękuję. Podejmuję się tego.

Wyczerpaliśmy porządek dzisiejszego posiedzenia połączonych komisji.

Bardzo dziękuję panom przewodniczącym.

Zamykam posiedzenie połączonych komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 39)