Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (nr 257), Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (nr 155) w dniu 11-07-2018
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (257.)

oraz Komisji Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (155.)

w dniu 11 lipca 2018 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 63. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej oraz niektórych innych ustaw.

(Początek posiedzenia o godzinie 9 minut 15)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Robert Mamątow)

Przewodniczący Robert Mamątow:

Witam państwa na wspólnym posiedzeniu Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 63. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej oraz niektórych innych ustaw

Proszę państwa, mamy do rozpatrzenia wnioski do ustawy o zmianie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej oraz niektórych innych ustaw.

Zostały zgłoszone 2 wnioski – wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek zgłoszony przez większość obydwu komisji i wniosek o wprowadzenie poprawki.

Chciałbym tutaj zwrócić uwagę na to, że pan senator Jan Rulewski poprosił o wprowadzenie modyfikacji do swojej poprawki. Chciałbym, żeby pani z Biura Legislacyjnego powiedziała, czy to jest zgodne z regulaminem i czy możemy to przeprowadzić.

Ekspert do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Katarzyna Konieczko:

Szanowni Państwo!

Zgodnie z regulaminem wnioskodawca może zmodyfikować swój wniosek, jeżeli komisje uznają, że nie stanowi to istotnej zmiany tego, co zostało zgłoszone wcześniej. Pan senator Rulewski musiałby państwu przedstawić, o co chodzi, ponieważ to jest jego inicjatywa.

Przewodniczący Robert Mamątow:

Nie ma głosów sprzeciwu. Uznaję, że przychylamy się do prośby pana senatora Jana Rulewskiego.

Bardzo proszę, Panie Senatorze, o krótkie przedstawienie tej modyfikacji.

(Senator Jan Rulewski: Naprawdę jest krótka.)

Przepraszam, Panie Senatorze. Bardzo przepraszam, ale zapomniałem przywitać gości obecnych na naszym spotkaniu.

Bardzo serdecznie witam na naszym dzisiejszym posiedzeniu panią minister Annę Surówkę-Pasek z kancelarii pana prezydenta wraz ze współpracownikami. Witam panią serdecznie.

Bardzo proszę, Panie Senatorze.

Senator Jan Rulewski:

Dziękuję komisji za to, że nie zgłosiła sprzeciwu wobec poprawki, która ma ułatwić życie. Chodzi o uzyskanie porady przez osoby prowadzące drobną czy wręcz jednoosobową działalność gospodarczą. Obecne przepisy mówią, że mogą one skorzystać z porady, jeśli chcą założyć działalność gospodarczą. Ja to rozszerzam: jeśli są zmuszeni ją zawiesić lub zakończyć, w szczególności gdy – tu jest ta autopoprawka – wejdą w okres upadłości. Wtedy występuje wiele problemów związanych z rozstaniem się z rzeczywistością urzędową. Mówię o zawieszeniu, rozliczeniu, inwentaryzacji czy zamknięciu dokumentacji. Proszę –zwracam się zwłaszcza do przedstawicieli Kancelarii Prezydenta – żeby ze względu liczność tych procesów osoby prowadzące mikrodziałalność gospodarczą mogły z takich porad korzystać. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Robert Mamątow:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Wszystkie wcześniejsze wnioski zostały już przedyskutowane na posiedzeniu plenarnym.

Przystąpimy teraz do przegłosowania wniosków.

Pierwszy wniosek jest wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek. Jest to wniosek większości obydwu komisji. Drugi wniosek to wniosek o wprowadzenie poprawki do ustawy.

W przypadku gdy większość obu komisji zdecyduje o przyjęciu ustawy bez poprawek, nie będziemy głosować nad drugim wnioskiem.

Senator Jan Rulewski:

Byłoby miło, gdyby przed głosowaniem przedstawiciel Kancelarii Prezydenta, autora tak szerokiej inicjatywy, wygłosił swoją opinię.

Przewodniczący Robert Mamątow:

Czy chciałaby pani zabrać głos, Pani Minister?

Proszę bardzo.

Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Anna Surówka-Pasek:

Bardzo dziękuję, Panie Przewodniczący.

Tutaj pojawiają się 2 kwestie. Pierwsza kwestia to jest pomoc publiczna dla przedsiębiorcy, która zgodnie z opinią UOKiK stanowiłaby bez notyfikacji naruszenie prawa unijnego. W związku z tym, ponieważ nie mamy przepisów pozwalających na to, żeby pewnym przedsiębiorcom udzielać pomocy ze środków publicznych, a innym jej nie udzielać… Jest to zabronione prawem unijnym. Za każdym razem wymaga to notyfikacji. W związku z tym udzielanie pomocy osobom, które już prowadzą działalność gospodarczą, należałoby po prostu uznać za naruszanie prawa unijnego.

Druga kwestia, która się tutaj pojawiła na skutek autopoprawki pana senatora, to kwestia pomocy na etapie postępowania upadłościowego. Postępowanie upadłościowe jest już postępowaniem sądowym. Skoro nieodpłatna pomoc prawna tak jakby obejmuje postępowanie, ale nie to, które toczy się przed sądem czy przed organem administracji publicznej… Tutaj mogłoby dojść właśnie do kolizji w zakresie różnych postępowań i różnych uprawnień przysługujących z różnych tytułów w związku z pomocą prawną.

Przewodniczący Robert Mamątow:

Dziękuję bardzo.

Szanowni Państwo, Członkowie Połączonych Komisji, przechodzimy do głosowania nad wnioskami.

Pierwszy wniosek to jest wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto z panów senatorów jest za przyjęciem tego wniosku? (11)

Kto jest przeciw? (4)

Kto się wstrzymał? (0)

Komisje podjęły decyzję o przyjęciu ustawy bez poprawek.

Kto był wcześniej sprawozdawcą komisji?

(Senator Rafał Ambrozik: Ja.)

To teraz pan senator zgłosi… Sprawozdawcą połączonych komisji będzie pan senator Rafał Ambrozik.

(Senator Jan Rulewski: Zgłaszam wniosek mniejszości.)

Z kim?

(Senator Aleksander Pociej: Ze mną.)

Kto przedstawi wniosek mniejszości?

(Senator Aleksander Pociej: Ja.)

Proszę bardzo.

Wniosek mniejszości zgłosił pan senator Jan Rulewski i pan senator Aleksander Pociej. Sprawozdawcą będzie pan Aleksander Pociej.

Zamykam posiedzenie połączonych komisji.

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 21)