Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Ustawodawczej (nr 253) w dniu 05-06-2018
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Ustawodawczej (253.),

w dniu 5 czerwca 2018 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 lutego 2018 r. (sygn. akt K 39/15) dotyczącego ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (cd.).

(Początek posiedzenia o godzinie 13 minut 01)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Stanisław Gogacz)

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Otwieram posiedzenie Komisji Ustawodawczej.

Przedmiotem obrad komisji jest rozpatrzenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 lutego 2018 r. (sygn. akt K 39/15) dotyczącego ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane.

Jest to wznowienie obrad, dlatego że komisja już obradowała nad tym punktem. Niemniej jednak w związku z tym, że potrzebowaliśmy dodatkowych informacji, jeżeli chodzi o to, czy ministerstwo prowadzi prace dotyczące wykonania tego orzeczenia, tego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, pozwoliliśmy sobie na to, że posiedzenie zostało zawieszone, i teraz właśnie je wznawiamy.

Witam gości. Witam pana Michała Orczyka z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, zastępcę dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji. Witam panią Joannę Sakowską, również z tego departamentu, panią naczelnik wydziału. Witam pana Marka Jarentowskiego, legislatora biura prawnego Senatu. I witam oczywiście państwa senatorów oraz gości.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 7 lutego 2018 r. (sygn. akt K 39/15) dotyczącego ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (cd.)

Przypomnę, że istota tego wyroku sprowadza się właśnie do zakwestionowania zapisów, które pozwalały na to, ażeby aktem niższym od ustawy można było decydować o zawodach, które są wymienione w ustawie – Prawo budowlane.

Czy pan mecenas zechce teraz się wypowiedzieć? Bo myśmy mieli otrzymać odpowiedź na pytanie, jak wyglądają prace.… Albo może przedstawiciele resortu budownictwa chcieliby się wypowiedzieć? Czy państwo podjęliście prace? A jeżeli tak, to na jakim to jest etapie w przypadku wykonania przedmiotowego wyroku?

Bardzo proszę.

Proszę włączyć mikrofon. Tam chyba jest zielony przycisk.

Zastępca Dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Michał Orczyk:

Witam Państwa! Szanowna Komisjo!

Chciałbym poinformować, że ministerstwo pracuje obecnie nad projektem ustawy o architektach i inżynierach budownictwa. Opracowujemy ostateczną wersję projektu, która niebawem – chcemy to wysłać jeszcze w tym miesiącu – zostanie skierowana do uzgodnień międzyresortowych. Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to III kwartał 2018 r. To jest taka graniczna data. Później zostanie on skierowany pod obrady Sejmu. W związku z tym uzyskaliśmy również decyzję przewodniczącego Zespołu do spraw Programowania Prac Rządu o dokonaniu stosownego wpisu w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów. Ta decyzja została podjęta 28 maja i w związku z tym możemy dalej procedować ten projekt. Teraz będzie etap ponownych uzgodnień, a później – już kolejne etapy procesu legislacyjnego.

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Jeżeli chodzi o biuro prawne Senatu, Biuro Legislacyjne, to oczywiście padła tu propozycja, kiedy debatowaliśmy pierwszy raz właśnie nad przedmiotowym wyrokiem, ażeby po prostu te zapisy, które mają rangę rozporządzenia, przenieść do ustawy. W ten sposób nastąpiłaby taka ich nobilitacja czy też podwyższenie ich rangi. I nie byłoby tego, z czym nie zgadzał się Trybunał. Rozumiem, że i rząd, i ministerstwo… Czy w tym kierunku zmierzają prace?

Zastępca Dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Michał Orczyk:

Tak, oczywiście, prace zmierzają dokładnie w tym kierunku. Cała materia zakwestionowana przez Trybunał zostanie przeniesiona do aktu rangi ustawowej.

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Dobrze, dziękuję.

Czy pan mecenas zechce się…

Myślę, że sprawa jest jasna. Prawda?

Czy ktoś z państwa chciałby się wypowiedzieć?

Teraz mamy oczywiście pytanie, czy zawieszamy obrady do momentu, kiedy państwo po prostu przygotują konkretne rozwiązania. Bo konkretnych rozwiązań legislacyjnych jeszcze państwo nie przygotowali.

Zastępca Dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Michał Orczyk:

Cały czas pracujemy nad ostateczną wersją. My przygotowaliśmy oczywiście projekty rozwiązań legislacyjnych, ale ostateczna wersja – ponieważ chcemy uzgodnić ten projekt z zainteresowanymi izbami inżynierów budownictwa oraz izbą architektów – zostanie skierowana, myślę, w ciągu najbliższych kilku tygodni do uzgodnień międzyresortowych. Wtedy będziemy mogli też poinformować państwa o kształcie tych przepisów.

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

W takim razie ja proponuję, żebyśmy po prostu zawiesili to do III kwartału.

Panie Mecenasie, mamy takie prawo, jeżeli chodzi o procedurę, prawda?

Ekspert do spraw Legislacji w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Marek Jarentowski:

Jeśli można, to ja doprecyzuję, bo pewnie o to panu przewodniczącemu chodziło. Projekt ustawy jest już widoczny na stronie „Rządowy Proces Legislacyjny” od 1 września 2017 r. Czy nie?

Zastępca Dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Michał Orczyk:

Tak, ale ta wersja nie zawiera jeszcze rozwiązań, które są odpowiedzią na wyrok Trybunału. Nowa wersja, która zostanie niezwłocznie opublikowana po przesłaniu do uzgodnień, już będzie zawierała te rozwiązania.

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Czyli możemy po prostu zawiesić rozpatrywanie tego do III kwartału, kiedy to, tak jak państwo zapowiedzieli, przygotują państwo już konkretne legislacyjne rozwiązanie będące, przynajmniej w państwa zamierzeniach, wykonaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego, nad którym debatujemy. W takim razie taka jest moja propozycja.

Czy mamy przegłosować tę propozycję? Nie musimy.

Jeżeli nie ma głosów przeciwnych, to proponuję odłożyć sprawę do III kwartału, kiedy państwo przygotujecie to, o czym przed chwilą powiedziałem.

W takim razie zamykam to posiedzenie Komisji Ustawodawczej, a o godzinie 13.30 – czyli mamy jeszcze troszeczkę czasu – zaczniemy następne.

Bardzo dziękuję naszym gościom, a państwa zapraszam na 13.30.

(Koniec posiedzenia o godzinie 13 minut 07)