Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (nr 116), Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (nr 97) w dniu 16-04-2018
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (116.)

oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (97.)

w dniu 16 kwietnia 2018 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 59. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw.

(Początek posiedzenia o godzinie 16 minut 10)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jerzy Chróścikowski)

Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:

Szanowni Państwo, pozwolicie, że otworzę wspólne posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz komisji rodziny. Prowadził będę ja; mam upoważnienie kolegi.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 59. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw

Mam przed sobą zestawienie wniosków do ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Państwo też mają przed sobą to zestawienie, w związku z tym nie będę tego odczytywał.

Mamy 2 rodzaje wniosków: jeden o przyjęcie ustawy bez poprawek, a drugi o wprowadzenie poprawek do ustawy.

Czy ktoś z państwa chciałby zabrać głos?

(Wypowiedzi w tle nagrania)

(Senator Antoni Szymański: Jest już z nami pan senator Augustyn, tak że pan senator… Panie Senatorze, bo już rozpoczęliśmy posiedzenie komisji. Gdyby pan zechciał się do swoich wniosków ustosunkować, to byłbym wdzięczny. Co do pierwszej poprawki, to pan mówił, że ją wycofa ze względu na to, że… Jest też druga poprawka. Dwa słowa.)

Proszę.

Senator Mieczysław Augustyn:

Jeśli chodzi o tę pierwszą poprawkę, to moja intencja była trochę inna. Chodziło mi o to, żeby związki zawodowe, uczestnicząc w rozdysponowaniu środków na cele określone w ustawie, mogły to robić w ramach konkursu ofert, ale ten przepis w ust. 4, który proponuję skreślić, jest szerszy i skutki tego byłyby dalsze, niż zamierzałem. W związku z tym wycofuję tę poprawkę.

Natomiast jeśli idzie o tę drugą poprawkę, to ona jest znana, przynajmniej Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, z opinii Biura Legislacyjnego. To jest ta poprawka, która usuwa oczywistą niezgodność z intencją ustawodawcy i zmienia przywołanie w art. 88 ust. 1 – z pktu 3 na pktu 4, tak ażeby nie było paradoksalnej sytuacji, iż osoby, które wielokrotnie złamały prawo przy powierzaniu pracy cudzoziemcom, były w lepszej sytuacji niż ci, którzy zrobili to raz.

Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:

Dobrze. Dziękuję panu senatorowi.

Jakie jest stanowisko rządu, Panie Ministrze?

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rafał Romanowski:

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Wracając do tego artykułu, tak jak pan senator tutaj sugeruje w odniesieniu do tego pkt 4… W tym momencie to też nie będzie działanie prospołeczne, bo będzie tu podwójne sankcjonowanie – nie dość, że będzie sankcjonowanie finansowe, to będzie i sankcjonowanie w postaci zakazu zatrudnienia takich pracowników. Bo odniesienie do ust. 1 pkt 4 spowoduje podwójne sankcjonowanie. Taka poprawka była złożona przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej… Tak to było rozpisane, ten artykuł. Tak jak wspomniałem, funkcjonowanie tej ustawy będziemy na bieżąco obserwować i jeżeli będzie taka potrzeba, to ten zapis zostanie znowelizowany.

Przewodniczący Jerzy Chróścikowski:

Dziękuję.

Czyli ta pierwsza poprawka pana senatora jest wycofana… Pan senator Augustyn ją wycofuje. Tak? Mamy tu zestawienie. Wniosek pierwszy – o przyjęcie ustawy bez poprawek; wniosek drugi – o wprowadzenie poprawek.

Zarządzam głosowanie.

Kto jest za przyjęciem tego pierwszego wniosku, o przyjęcie ustawy bez poprawek? Jest to wniosek obu komisji. (10)

Dziękuję.

Kto jest przeciw? (2)

Dziękuję.

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Wniosek pierwszy, o przyjęcie ustawy bez poprawek, przeszedł.

Sprawozdawcą będzie senator Jerzy Chróścikowski.

Czy są inne propozycje? Nie ma.

W związku z tym, że wyczerpaliśmy porządek dzisiejszego posiedzenia, zamykam posiedzenie.

Dziękuję państwu.

(Koniec posiedzenia o godzinie 16 minut 14)