Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Ustawodawczej (nr 225) w dniu 06-03-2018
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Ustawodawczej (225.)

w dniu 6 marca 2018 r.

Porządek obrad:

1. Pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie uczczenia pamięci Adama Giedrysa w 100. rocznicę jego urodzin (druk senacki nr 725).

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 02)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Stanisław Gogacz)

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Dzień dobry.

Otwieram posiedzenie senackiej Komisji Ustawodawczej.

W porządku obrad tego posiedzenia mamy 1 punkt, a później, o 8.45, o ile pamiętam, będziemy mieli jeszcze posiedzenie z drugą komisją, z komisją regulaminową.

Punkt 1. porządku obrad: pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie uczczenia pamięci Adama Giedrysa w 100. rocznicę jego urodzin (druk senacki nr 725)

A teraz nasza komisja, Komisja Ustawodawcza, ma do rozpatrzenia 1 punkt. Jest to pierwsze czytanie projektu uchwały w sprawie uczczenia pamięci Adama Giedrysa w 100. rocznicę jego urodzin; druk senacki nr 725.

Do reprezentowania wnioskodawców w tych pracach został upoważniony senator Piotr Zientarski. Są tu również podpisy innych senatorów.

Myślę, że po tym wprowadzeniu, jeżeli nie ma pytań, czy to porządkowych, czy to dotyczących tego projektu, ja poproszę może pana senatora, żeby pan przedstawił nam ten projekt.

Bardzo proszę.

Senator Piotr Zientarski:

Pozwolicie państwo, że tak trochę szeptem, dlatego że jestem po operacji i mam problemy z mówieniem.

Przede wszystkim chciałbym poinformować o tym, że spotykamy się w komisji dlatego, że ja jako przedstawiciel wnioskodawców o to poprosiłem. Pan marszałek, widząc podpisy przedstawicieli różnych klubów, od razu wyraził zgodę na pominięcie pierwszego czytania i przekazał projekt bezpośrednio do drugiego czytania. To drugie czytanie ma się odbyć 15 marca o godzinie 9.00. Jako że zwykle tego rodzaju uchwały mają charakter uroczysty, w tym przypadku jest zaproszona rodzina, niejako z ostrożności procesowej uznałem, że lepiej będzie, gdy ta uchwała przejdzie przez prace w komisji, bo zawsze znajdzie się coś, do czego będzie potrzebna poprawka, a wtedy trzeba by było przerwać posiedzenie plenarne i zwołać komisję. W tej sytuacji nie zakończylibyśmy tej uroczystości w planowanym terminie.

I okazuje się, że moja intuicja była uzasadniona. Ja zgłaszam autopoprawkę, ponieważ pojawił się błąd w przybranym nazwisku, pod jakim ukrywał się Adam Giedrys, mianowicie nie był to „Stanisław Błasiński”, tylko „Edward Błasiński”. I taką poprawkę składam.

Uzasadnienie jest pełne: proszę państwa, to jest fenomen, kolejne książki są pisane na jego temat. To nie tylko żołnierz AK i bohater tamtych czasów, ale to człowiek, który własnoręcznie skonstruował lunetę i dokonał obserwacji 2 gwiazd, obserwacji uznanych przez międzynarodową agencję kosmiczną za, że tak powiem, pełnoprawne obserwacje. Uczestniczył w ponad 20 międzynarodowych konferencjach, sam zorganizował 46 różnego rodzaju seminariów, poza tym zaszczepił w młodzieży miłość do astronomii, robił to własnymi środkami, a utrzymywał się z krawiectwa. To jest postać, która została też doceniona przez NASA. Otóż Amerykanie za pośrednictwem konsula generalnego z Poznania przywieźli do Szczecinka skałę księżycową – to była pierwsza tego rodzaju wystawa zorganizowana w Polsce – honorując właśnie Adama Giedrysa.

Tak że bardzo proszę o poparcie tej uchwały z poprawką, która zgłaszam. Dziękuję.

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Dobrze. Dziękuję bardzo.

Na pewno wszyscy zapoznaliśmy się z tym projektem. Ten projekt, jak wynika z informacji, które mam, był już kiedyś zgłaszany, chyba 5 lat temu była próba wprowadzenia tego projektu…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Nie? A to w takim razie inny. Dobrze. Cofam to, co powiedziałem.

(Senator Piotr Zientarski: Pierwszy raz.)

W każdym razie mamy przed sobą tę propozycję, mamy zapisy, zapoznaliście się państwo z kolejnymi akapitami.

Otwieram dyskusję.

Jeżeli ktoś z państwa chciałby zabrać głos…

Ja rozumiem, że ten wzorzec to nie tylko w odniesieniu do działalności astronomicznej, tylko generalnie chodzi o system wartości, związany z wychowaniem itd.

(Senator Piotr Zientarski: Oczywiście.)

Pan senator Jerzy Czerwiński. Bardzo proszę.

Senator Jerzy Czerwiński.

Drobna sprawa, Panie Przewodniczący. Mianowicie w drugim akapicie użyta jest zła forma. W zdaniu: „Był zakonspirowanym łącznikiem i działał pod pseudonimem «Benhal» w VII batalionie 77 pułku piechoty AK” powinno być „dowodzonym”, a nie „dowodzonego” przez mjr. Jana Piwnika „Ponurego”.

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

W akapicie drugim zamiast „dowodzonego” – to jest czwarta linijka – powinno być „dowodzonym”.

Tak, Pani Mecenas?

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Iwona Kozera-Rytel: Tak, dobrze.)

„Dowodzonym”, dobrze. Tu jest zgoda. Wprowadzamy tę poprawkę.

Proszę państwa, jeżeli nie ma uwag… Myślę, że tekst jest oczywisty, od bardzo dawna, tak jak już wcześniej powiedziałem, można się było z tym tekstem zapoznać, został on wysłany pocztą elektroniczną, był również wyłożony na pięknym kredowym papierze na półkach w długim korytarzu.

Czy pani mecenas chciałaby coś jeszcze dodać? Nie, pani mecenas też nie ma uwag.

W takim razie powinniśmy przystąpić do przegłosowania tej uchwały.

Jest kworum, prawda? Jest.

Oczywiście z tymi 2 poprawkami, takimi literowymi, można powiedzieć, bo jest tu poprawione imię i odmiana jest też zmieniona.

Proszę państwa, kto z państwa jest za przyjęciem uchwały z druku senackiego nr 725 z tymi 2 poprawkami? (8)

Zatem nie ma głosów przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Oczywiście proponujemy, aby pan senator Piotr Zientarski był sprawozdawcą.

(Senator Piotr Zientarski: Dziękuję bardzo.)

Spotykamy się o 8.45 w sali nr 217. Dziękuję bardzo.

Zamykam posiedzenie senackiej Komisji Ustawodawczej.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 10)