Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich (nr 54), Komisji Ustawodawczej (nr 208) w dniu 20-12-2017
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich (54.)

oraz Komisji Ustawodawczej (208.)

w dniu 20 grudnia 2017 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 53. posiedzeniu Senatu do projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu.

(Początek posiedzenia o godzinie 14 minut 58)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Ustawodawczej Stanisław Gogacz)

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Czy jest kworum obu komisji?

(Senator Krzysztof Słoń: Jest, mamy kworum, Panie Senatorze, Panie Przewodniczący.)

Dobrze.

To w takim razie witam państwa.

Otwieram posiedzenie 2 połączonych komisji, razem z panem przewodniczącym Krzysztofem Słoniem, posiedzenie Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 53. posiedzeniu Senatu do projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu

Przedmiotem obrad komisji jest rozpatrzenie zestawienia wniosków do projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu. Uchwała dotycząca zmiany Regulaminu Senatu zawarta jest w druku senackim nr 674.

Został zgłoszony przez pana marszałka Borusewicza wniosek o odrzucenie projektu uchwały i został zgłoszony przez pana przewodniczącego Krzysztofa Słonia wniosek o wprowadzenie poprawki do projektu uchwały.

Proponuję, proszę państwa, przegłosować najpierw wniosek I. Jeżeli on nie otrzyma akceptacji, to wtedy przejdziemy do wniosku II. I wtedy poprosilibyśmy pana legislatora, pana mecenasa o wytłumaczenie nam, na czym polega istota tego wniosku, jeżeli chodzi o meritum.

Kto jest, proszę państwa…

Jeżeli nie ma innych głosów, to proszę, żebyśmy przegłosowali ten wniosek I.

Kto jest za przyjęciem wniosku o odrzucenie projektu uchwały, złożonego przez pana marszałka Borusewicza? (2)

Kto jest przeciwny temu wnioskowi? (12)

Kto się wstrzymał od głosu? (1)

Stwierdzam, że wniosek nie uzyskał akceptacji połączonych komisji.

Przechodzimy do wniosku II, wniosku o wprowadzenie poprawki do projektu uchwały, wniosku senatora Krzysztofa Słonia, przewodniczącego.

Bardzo proszę pana mecenasa o zinterpretowanie tego wniosku.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Michał Gil:

Dziękuję, Panie Przewodniczący, za udzielenie głosu.

Panie Przewodniczący! Wysokie Komisje! Szanowni Państwo!

Jeśli państwo pamiętają, na poprzednim posiedzeniu komisji w tej sprawie pan senator Borowski złożył poprawkę do art. 25a ust. 1, gdzie zostało dodane zdanie „Przepisy art. 47 ust. 2–4 stosuje się odpowiednio”. Ta poprawka była dodana z takim zastrzeżeniem, że ona jest niedoskonała i ona wymaga doprecyzowania. Problem z tą poprawką przede wszystkim jest taki, że nie wiadomo w tym przypadku, co oznacza odpowiednie stosowanie, a konkretnie, czy senator, aby zostać ukarany, musi zostać najpierw wyproszony z sali obrad, czy nie musi. W związku z tym należało to doprecyzować. Poprawka doprecyzowuje… Pan senator Borowski zażyczył sobie, aby było rozwiązanie identyczne jak w Sejmie. I ta poprawka wprowadza rozwiązanie dokładnie takie samo, jakie jest przewidziane w projekcie Regulaminu Sejmu.

I teraz tak: omawiając tę poprawkę, trzeba zwrócić uwagę na to, że ust. 1, czyli poprawka w lit. a, w zasadzie nie niesie w sobie żadnej nowej treści poza tym, że odsyła do art. 47, w którym u nas jest określona procedura postępowania w przypadku, kiedy senator narusza powagę Senatu bądź utrudnia prowadzenie jego obrad.

Dalej: ust. 1a i 3a. Ust. 1a i ust. 3a zostają dodane do art. 47. Na podstawie ust. 1a marszałek Senatu może stwierdzić, że senator swoim zachowaniem na sali posiedzeń naruszył powagę Senatu, a na podstawie ust. 3a marszałek może stwierdzić, że senator uniemożliwia prowadzenie obrad, jeżeli nadal zakłóca on porządek obrad, pomimo że na tym samym posiedzeniu został już przywołany „do porządku z zapisaniem do protokołu”. Tak że takie stwierdzenie jest jedną z przesłanek koniecznych do tego, aby móc nałożyć karę finansową na senatora.

I ostatnia zmiana, zmiana z ust. 4, to zmiana, którą dodajemy niejako przy okazji. Tam jest wprowadzona drobna korekta redakcyjna dotycząca jednego wyrazu, w zasadzie nie zmienia ona treści przepisów. Dziękuję.

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Dziękuję bardzo, Panie Mecenasie.

Myślę, że interpretacja była dość jasna. Wszyscy wiemy, o jakie zmiany chodzi. Faktycznie to jest nawiązanie do dyskusji, którą przeprowadzaliśmy na poprzednim posiedzeniu 2 połączonych komisji.

W taki razie przystąpimy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem wniosku pana senatora Krzysztofa Słonia, który przed chwilą był zinterpretowany przez pana mecenasa? (16)

Kto jest przeciwny temu wnioskowi? (0)

Kto się wstrzymał od głosu? (2)

Stwierdzam, że wniosek II, pana Krzysztofa Słonia, uzyskał akceptację.

Sprawozdawcą będzie, jak rozumiem, pan przewodniczący Krzysztof Słoń.

Zamykam posiedzenie 2 połączonych komisji.

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 15 minut 03)