Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Ustawodawczej (nr 166) w dniu 20-04-2017
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Ustawodawczej (166.)

w dniu 20 kwietnia 2017 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 39. posiedzeniu Senatu do projektu uchwały w 150. rocznicę powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

(Początek posiedzenia o godzinie 12 minut 07)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Stanisław Gogacz)

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Dzień dobry państwu.

Otwieram posiedzenie senackiej Komisji Ustawodawczej.

Witam wszystkich państwa.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 39. posiedzeniu Senatu do projektu uchwały w 150. rocznicę powstania Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”

Przedmiotem obrad naszej komisji jest rozpatrzenie wniosku zgłoszonego w trakcie obrad Senatu do uchwały dotyczącej Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, uchwały, którą podejmujemy w 150. rocznicę jego powstania, zawartej w druku nr 462 S.

Przedmiotem obrad jest rozpatrzenie wniosku zgłoszonego przez grupę senatorów Platformy Obywatelskiej. Ten wniosek zgłosiła pani senator Zdrojewska, a pod wnioskiem, jak wynika z informacji, którą mam, podpisało się 25 senatorów.

Proszę państwa, my na posiedzeniu… Witam oczywiście pana senatora Żaryna, który jest przedstawicielem wnioskodawców i sprawozdawcą. My na poprzednim posiedzeniu Komisji Ustawodawczej już mieliśmy do czynienia z tą propozycją, która znajduje się we wniosku dzisiaj złożonym przez grupę senatorów, przez panią senator Zdrojewską i grupę senatorów. Mianowicie propozycja, wniosek zmierza do tego, ażeby w projekcie uchwały skreślić akapit siódmy. Nawet przeprowadziliśmy dyskusję, wypowiadali się zwolennicy pozostawienia tego akapitu, wypowiadali się przeciwnicy, tak że myślę, że wiemy, na czym polega istota oczekiwań wnioskodawców. Czyli to jest jakby powtórzenie tego, co nie zostało przyjęte przez większość komisji.

Myślę, że powinniśmy przystąpić do głosowania w takiej sytuacji…

(Senator Jan Żaryn: Można?)

A, pan senator. Bardzo proszę.

Senator Jan Żaryn:

Ja mam tylko pytanie do pana przewodniczącego i do pana legislatora, czy można w trybie autopoprawki zaproponować zmianę treści tego akapitu, tak byśmy mogli poddać powtórnemu głosowaniu ten akapit. Czy jest taka możliwość formalna?

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Panie Mecenasie, proszę o wypowiedź.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Maciej Telec:

Art. 52 ust. 4 stanowi, że wnioskodawca może dokonać zmian treści swojego wniosku, jeżeli komisje uznają, że zmiany nie stanowią istotnej modyfikacji treści wniosku. Tak więc jest to…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Chciałbym podkreślić, że autorem tej poprawki jest 25 osób, więc jakby…

(Senator Jan Żaryn: Ale ja mam oczywiście inną autopoprawkę.)

(Przewodniczący Stanisław Gogacz: Ale nie była zgłoszona podczas obrad Senatu.)

Tak.

(Senator Piotr Zientarski: Nie szkodzi, bo…)

Ale my tu…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

(Przewodniczący Stanisław Gogacz: Bardzo proszę, może pan mecenas…)

Ja tylko jedno słowo. Zgodnie z regulaminem komisja w tej chwili pochyla się tylko nad tymi poprawkami, które zostały zgłoszone w toku debaty. Zgłoszona została tylko jedna poprawka, polegająca na skreśleniu akapitu siódmego. Regulamin nie dopuszcza możliwości zgłaszania w tym trybie, w trybie takim pozaregulaminowym kolejnych poprawek, które nie były zgłoszone w czasie debaty w drugim czytaniu.

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Pani senator Zdrojewska. Bardzo proszę.

Senator Barbara Zdrojewska:

Szanowni Państwo!

Przysługuje mi też prawo do uzasadnienia wniosku. Ja rzeczywiście zgłosiłam ten wniosek, uzyskałam poparcie tych osób. Chciałabym powiedzieć o czymś takim, bo nie wszyscy… Wtedy wieczorem to już było ostatnie posiedzenie komisji, nie wszyscy mogli być obecni i powiedzmy sobie, że frekwencja nie była wystarczająca do pracy nad tak ważną uchwałą.

Ja zgłosiłam poprawkę, żeby wykreślić ten akapit ze względu na to, że uważam, że skoro Senat nie zawiera takich apeli w innych uchwałach, czyli nie apeluje w przypadku innych organizacji, żeby ludzie do nich się garneli i zapisywali, to nie jest właściwe takie apelowanie w przypadku jednej tylko organizacji. Te moje wątpliwości – tu jakby skracam to, co było przedmiotem dyskusji na naszym posiedzeniu komisji – te nasze obawy się potwierdziły, ponieważ m.in. organizacje harcerskie zgłaszały się do niektórych senatorów z takimi wątpliwościami, dlaczego jedna z organizacji młodzieżowych jest w tak szczególny sposób wyróżniana, że Senat zwraca się do młodzieży, do społeczeństwa i życzy tej organizacji, żeby młodzież do niej się garnęła. Tu nie chodzi o to, że ktoś tego nie życzy czy życzy, tylko że bez tego nie mamy kłopotu w związku z tym, że część osób uważa, że powinny być uwzględnione wszystkie organizacje, nie należy wyróżniać jednej. I to są moje powody.

Chciałabym jednak pana legislatora zapytać… Bo uważam, że sugestia autopoprawki zgłoszona przez pana Żaryna – jeszcze zobaczymy, w jaką stronę ona pójdzie – być może mogłaby być wyciągnięciem ręki do tej całej grupy senatorów, która by się pod nią podpisała. Ja nie mogę wycofać tej poprawki, ale możemy zagłosować inaczej na posiedzeniu Senatu i część senatorów będzie mogła zmienić swoje zdanie, pomimo że ich poprawka nie przejdzie, i zagłosować za tą uchwałą.

Kończąc już mój wywód, chciałabym zaapelować do państwa o to, żebyście się starali… Chciałabym zaapelować do szanownych państwa z PiS, a dotychczas taką praktykę stosował pan profesor Żaryn i to był pierwszy raz, kiedy absolutnie się nie zgodził na jakiekolwiek poprawki, żeby uchwały były jednak podejmowane w konsensusie, żebyśmy czynili takie starania, żeby tak to się odbywało, aby żeby wszystkie grupy mogły pod tymi uchwałami się podpisywać. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Dziękuję bardzo.

Proszę państwa, otrzymaliśmy ocenę Biura Legislacyjnego. Mamy krótsze czy dłuższe doświadczenie, jeżeli chodzi o bycie senatorami i o ścieżkę legislacyjną, technikę legislacyjną, ale wiemy bardzo dobrze o tym, że poprawki niezgłoszone podczas debaty w Senacie nie mogą być po prostu później już zgłoszone. Tak że jedyna poprawka, która została zgłoszona, to właśnie poprawka, którą mamy tu przedstawioną, czyli skreślająca akapit siódmy. Proponuję, żebyśmy przystąpili do głosowania nad tą poprawką.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Mamy ocenę Biura Legislacyjnego, nie możemy się narażać na zarzut postępowania niezgodnie z regulaminem. Tak że ja proponuję, żebyśmy po prostu przystąpili do głosowania.

Kto jest za przyjęciem poprawki zgłoszonej przez grupę senatorów Platformy Obywatelskiej, zmierzającej do tego, ażeby skreślić akapit siódmy w druku senackim nr 462 S? (6)

Kto jest przeciwny wnioskowi, ażeby skreślić ten akapit siódmy? (8)

Kto się wstrzymał od głosu? (0)

Dziękuję bardzo. Stwierdzam, że poprawka nie uzyskała większości.

Czy pan senator Żaryn zechce być sprawozdawcą?

(Senator Jan Żaryn: Tak, oczywiście.)

Dziękuję.

Zamykam posiedzenie.

(Koniec posiedzenia o godzinie 12 minut 14)