Narzędzia:

Spotkanie senatorów z Komisji Budżetu i Finansów Publicznych z ambasadorem Chorwacji nt. wprowadzenia euro

26.07.2023
Spotkanie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych z ambasadorem Chorwacji (for. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu)

Senatorowie z Komisji Budżetu i Finansów Publicznych 26 lipca 2023 r. spotkali się z ambasadorem Chorwacji w Polsce Tomislavem Vidoševiciem. Tematem spotkania było wprowadzenie euro w tym kraju.

Jak wyjaśnił przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Publicznych senator Kazimierz Kleina, w obszarze zainteresowań komisji są kwestie związane z walutą w obu krajach, jako że Chorwacja przystąpiła w tym roku do euro, natomiast Polska zobowiązała się , że zrobi to w przyszłości. Dodał, że w rządzie trwają prace analityczno-studyjne na ten temat. „Chcemy porozmawiać o doświadczeniach Chorwacji, chcemy wiedzieć, jak Chorwaci przyjęli euro, jak oceniają tę decyzję, czy przyniosła ona dobre efekty dla gospodarki i  w życiu obywateli” - mówił.     

Ambasador Chorwacji Tomislav Vidošević przypomniał, że gospodarka byłej Jugosławii już od lat 60. była powiązana z marką niemiecką – zarówno jeśli chodzi o operacje na rynku walutowym, jak i oszczędności obywateli. Jego zdaniem, te doświadczenia, oprócz innych czynników, przyczyniły się do w miarę bezbolesnego wejścia w projekt euro. Pozytywne nastawienie władz politycznych i  społeczeństwa przesądziło o jego realizacji. „Praktycznie nie było debaty, czy wchodzić do strefy euro” – podkreślił ambasador Chorwacji. Nie trzeba było też organizować referendum na ten temat, ponieważ Chorwacja uważała, że przesądziło o tym referendum na temat wejścia do Unii Europejskiej.  Podkreślił, że wszystkie partie polityczne opowiedziały się za euro z wyjątkiem jednego niewielkiego  ugrupowania parlamentarnego Chorwaccy Suwerenniści. Mówił także o trudnościach w tym procesie, związanych m.in. z   utratą waluty narodowej. „Byliśmy dumni z waluty narodowej, a teraz musieliśmy zrezygnować z tej części suwerenności”- powiedział.  Tym nie mniej euro stanowiło domknięcie chorwackich celów strategicznych – podsumował Tomislav Vidošević. Dodał, odpowiadając na pytania senatora Leszka Czarnobaja, że „integracja oznacza zobowiązanie. Jeżeli jesteście członkiem NATO  i UE,  musicie się odpowiednio zachowywać”.

Ambasador Chorwacji naświetlił również okoliczności, które wpłynęły negatywnie na gospodarkę kraju, ale nie zablokowały jednak operacji euro, a były wśród nich  Covid, dwa trzęsienia ziemi i agresja Rosji na Ukrainę.

Na pytania senator Danuty Jazłowieckiej o techniczne aspekty procesu wejścia do Chorwacji waluty europejskiej, ambasador Vidošević mówił o wprowadzeniu mechanizmów zabezpieczających – kontrolnych, aby nie dochodziło do nieuzasadnionego wzrostu cen. Jego zdaniem, nie doszło do spodziewanego przez niektórych wielkiego uderzenia w obywateli. Przewidziano wielomiliardowy pakiet pomocy dla gospodarki. Ważne było, że rząd m.in.  interweniował w sektorze energetycznym. Przeprowadzono szereg kampanii społecznych, a premier miał wielki osobisty udział w przekonywaniu społeczeństwa. Cała operacja była dobrze zaplanowana i wykonana np. zapewniono wystarczającą ilość monet, działały wszystkie bankomaty. Ministerstwo Gospodarki przygotowało aplikację, w której Chorwaci mogli zgłaszać podwyżki cen. Nałożono obowiązek prezentowania podwójnych cen – w euro i w kunach. Chorwacki ambasador uważa, że mimo uzasadnionego lęku obywateli środki te uspokoiły opinię publiczną. Okazało się obecnie, że społeczeństwo w większości wspiera euro. Z danych z lipca br. wynika, że ponad 68 proc. Chorwatów wspiera euro i wspólną politykę monetarną, tj. o około 5 proc. więcej niż w zeszłym roku. Ambasador Chorwacji ocenił, że proces wprowadzania waluty europejskiej przebiegł zadowalająco pod względem technicznym, aby jednak przeprowadzić jego rzetelną analizę, potrzeba danych w skali roku, a teraz jest na to za wcześnie.    

Senator Krzysztof Mróz zwrócił uwagę na rosnące ceny pobytu w Chorwacji dla turystów z Polski. Ambasador odpowiedział, że Chorwacja przyjrzy się temu dokładnie, jako że turystyka, w tym ta z Polski, stanowi znaczną część dochodów tego kraju.

„Wasze doświadczenie jest dla nas bardzo ważne, bo Polska jest ciągle przed momentem wprowadzenia euro. Dlatego Pańskie opinie są znaczące i dla Ministerstwa Finansów i dla parlamentarzystów. Chorwacja jest dla nas bardzo bliskim krajem” - podsumował spotkanie senator Kazimierz Kleina.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej

20 lat temu Polska została pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.