Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 13 grudnia 2022 r.

13.12.2022
Komisja Środowiska (fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu)

Komisja Środowiska podczas swojego posiedzenia zapoznała się z innowacyjnymi rozwiązaniami w gospodarce wodno-ściekowej.

Przed przystąpieniem do obrad odbyła się uroczystość odznaczenia prof. Marka Gromca Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, nadanym mu przez prezydenta RP w uznaniu zasług dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Prof. Marek Gromiec jest m.in. członkiem Państwowej Rady Gospodarki Wodnej i Komitetu Inżynierii i Środowiska Państwowej Akademii Nauk. W swoim wystąpieniu omówił wpływ zmian charakteru zanieczyszczeń na krajową politykę wodną.

Przedstawiciele samorządów lokalnych prezentowali innowacyjne rozwiązania stosowane w reprezentowanych przez nich organizacyjnych i instytucjach gospodarki wodnej. Zaprezentowano m.in. dostosowanie kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych na przykładzie Bydgoszczy; rozwiązania prawno-techniczne stosowane w wybranych oczyszczalniach ścieków przy zapobieganiu uciążliwości zapachowej; gospodarkę osadami ściekowymi na terenie wschodniej Małopolski i zachodniego Podkarpacia, wdrożenie nowoczesnej technologii odzysku wody i fosforu w Międzyzdrojach i Jarocinie.

Komisje: Ustawodawcza oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej rozpatrzyły ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw i wniosą o wprowadzenie do niej poprawek. Pierwsza zwiększa wymiar pracy zdalnej okazjonalnej z 24 do 30 dni w roku kalendarzowym, a druga wydłuża termin wejścia w życie przepisów dotyczących pracy zdalnej z 2 do 3 miesięcy. Propozycje tych zmian złożyła senator Magdalena Kochan.

Ustawa o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadza do kodeksu pracy definicję pracy zdalnej, zgodnie z którą będzie to wykonywanie pracy całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika. Przewiduje też pracę zdalną okazjonalną, na wniosek pracownika, w wymiarze 24 dni w ciągu roku. Zasady wykonywania pracy zdalnej będą określane w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i zakładową organizacją związkową. Nowela umożliwia ponadto pracodawcom prowadzenia w miejscu pracy kontroli pracowników na obecność w ich organizmach alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu.

Senatorowie z Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu zapoznali się z raportem Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych „Wpływ elektromobilności na rozwój gospodarczy w Polsce”. Jak mówił przewodniczący komisji senator Stanisław Gawłowski, pokazuje on duży potencjał elektromobilności i jego wpływu na rozwój gospodarki i poprawę stanu klimatu.

Komisja podjęła też decyzję o podjęciu inicjatywy ustawodawczej dotyczącej ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym, która umożliwiłaby zwrot pracownikom kosztów używania prywatnych samochodów o napędzie alternatywnym do celów służbowych, związanych z wykonywaniem pracy na rzecz pracodawcy. Proponowana zmiana służy również ujednoliceniu przepisów dotyczących używania pojazdów prywatnych do celów służbowych i służbowych do celów prywatnych.

Komisja Obrony Narodowej, na posiedzeniu prowadzonym w trybie niejawnym, zapoznała się z informacją ministra obrony narodowej na temat Pakietu Wzmocnienia Sił Zbrojnych.

Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą zapoznała się ze sprawozdaniami z udziału w wydarzeniach polonijnych senatorów: Haliny Biedy i Ryszarda Majera w wizytacji szkół polskich w rejonie trockim na Litwie, Haliny Biedy z udziału w uroczystościach w Drohobyczu z okazji 80. rocznicy śmierci Brunona Schulza, Ryszarda Majera z udziału w jubileuszu 100-lecia Związku Polaków w Niemczech w Berlinie, Kazimierza Michała Ujazdowskiego z udziału w jubileuszu 30-lecia Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii „Forum Polonia”, w spotkaniu z przedstawicielami Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego im. Józefa Bema na Węgrzech oraz w spotkaniu z Polonią z Tuluzy, Jerzego Fedorowicza z udziału w VI edycji Międzynarodowego konkursu „Polak Roku we Włoszech i na Świecie” w Rzymie oraz w obchodach 75-lecia Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej w Trzyńcu, Wojciecha Ziemniaka z udziału w obchodach 70-lecia Polskiej Macierzy Szkolnej w Belgii, w 30. edycji Rock & Chanson Festiwal „Kolonia-Wrocław-Paryż” w Kolonii i w spotkaniu z Polonią w Darmstadt.

Rola i sytuacja stacji chemiczno-rolniczych, stan bieżący i perspektywy działania to temat posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Informację na ten temat przedstawił senatorom wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski. Tego samego dnia komisja rolnictwa rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach i postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Nowelizacja przesuwa zakaz stosowania pasz GMO do 1 stycznia 2025 r. Obecne przepisy mówią, że zakaz ten ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2023 r. Co prawda został wpisany do ustawy w 2006 r., ale od tego czasu kilkakrotnie zmieniano jego termin wejścia w życie, tłumacząc to niemożliwością zastąpienia importowanej śruty sojowej (genetycznie modyfikowanej) innym białkiem. Przyjęcie ustawy bez poprawek rekomendował senatorom wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Lech Kołakowski.

Celem nowelizacji ustawy o paszach jest przede wszystkim wdrożenie unijnych przepisów do polskiego prawa w sprawie wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania paszy leczniczej. Chodzi o ujednolicenie wymagań, jakie muszą spełniać podmioty funkcjonujące na rynku pasz. Nowe przepisy dopuszczają możliwość wytwarzania pasz leczniczych w mobilnych wytwórniach pasz leczniczych. Dotąd na rynku krajowym nie działały takie podmioty, dlatego działalność takiej wytwórni musi być zgłoszona do powiatowego lekarza weterynarii właściwego ze względu na miejsce wprowadzenia do obrotu paszy leczniczej.

Komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Nadzwyczajna do spraw Klimatu rozpatrzyły ustawę o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego Spółce Akcyjnej. Komisje poparły poprawki techniczno-legislacyjne, zaproponowane przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu, ale całość ustawy z tymi zmianami nie uzyskała akceptacji większości członków komisji.

Ustawa, jak wyjaśniała wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska, realizuje zobowiązania umowy społecznej z górniczymi związkami zawodowymi z 2021 r., dotyczącej transformacji górnictwa węgla kamiennego i wybranych procesów transformacji województwa śląskiego w perspektywie 2049 r. Ustawa określa cel działania Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego Spółki Akcyjnej z siedzibą w Katowicach, który ma wspierać proces transformacji regionu, tak aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wygaszania firm, w tym działalności wydobywczej węgla kamiennego; przyczynić się do budowania nowych i innowacyjnych sektorów gospodarki, a także wspierać utrzymanie i tworzenie miejsc pracy. Na funkcjonowanie funduszu rząd planuje przeznaczyć 800 mln zł w ciągu 10 lat od 2024 r.

Jak podnosił przewodniczący komisji samorządu senator Zygmunt Frankiewicz, cieszy, że temat został podjęty, ale trudny do zaakceptowania jest sposób realizacji. Konsultacje społeczne przeprowadzono ze związkami górniczymi, a nie przedstawicielami gmin i powiatów. Wskazywał również, że istnieje już Fundusz Górnośląski, którego funkcjonowanie można by tylko poprawić.

Komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Ustawodawcza rozpatrzyły ustawę  o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw i zarekomendowały wprowadzenie do niej 6 poprawek o charakterze legislacyjnym i doprecyzowującym.

Ustawa ma na celu wzmocnienie ochrony osób doznających przemocy w rodzinie przez zmianę w zakresie nie tylko prawa cywilnego, ale również karnego. Dodaje ona nowe instrumenty ochrony oraz usprawnia postępowanie i zwiększa skuteczności już funkcjonujących unormowań.  Nowelizacja dostosowuje również obowiązujące prawo do wymogów Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, sporządzonej w Stambule 11 maja 2011 r. oraz uwzględnia zobowiązania płynące z Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych sporządzonej w Nowym Jorku 13 grudnia 2006 r.

Ustawa wprowadza m.in. możliwość wydania przez sąd, Policję i Żandarmerię Wojskową zakazu zbliżania się osoby stosującej przemoc w rodzinie do osoby nią dotkniętej, zakazu kontaktowania się wszelkimi środkami komunikacji oraz zakazu wstępu i przebywania sprawców przemocy w rodzinie na terenie szkoły, placówki oświatowej, opiekuńczej i artystycznej, obiektu sportowego, do których uczęszcza osoba dotknięta przemocą lub miejsca jej pracy i innych miejsc gdzie ona zwykle lub regularnie przebywa. Ponadto przepisy mają zwiększyć dostępność procedury karnej poprzez dostosowanie informowania o prawach i przebiegu procesu do potrzeb osób w nich uczestniczących, w szczególności osób małoletnich, czy  z niepełnosprawnością.

Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej będzie proponować wprowadzenie jednej poprawki porządkującej do ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów.

Ustawa ma zmniejszyć obowiązki administracyjne dotyczące powierzania pracy. Przewiduje powstanie systemu teleinformatycznego, który ułatwi prawidłowe naliczanie i odprowadzanie podatków oraz opłacanie składek na ubezpieczenie. Nowe rozwiązania zmniejszą obciążenia dla mikroprzedsiębiorców, podmiotów zatrudniających nie więcej niż 9 osób niebędących mikroprzedsiębiorcami, rolników i osób fizycznych.

Komisja Infrastruktury zaproponuje Izbie wprowadzenie poprawek do ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz niektórych innych ustaw, która ma na celu poprawę bezpieczeństwa żeglugi, zwiększenie efektywności działań administracji morskiej w imieniu państwa bandery, usprawnienie nadzoru nad czynnościami uznanych organizacji upoważnionych do działania w imieniu państwa bandery, a także usprawnienie funkcjonowania systemu ochrony żeglugi i portów. Przewiduje ponadto możliwość budowy przez administrację morską portu do obsługi morskich farm wiatrowych.

Poparcie komisji uzyskały poprawki senator Alicji Zając, wprowadzające do noweli przepisy dotyczące infrastruktury służącej do przeładunków nośników energii, a także poprawki doprecyzowujące, przedstawione przez senackie biuro legislacyjne.

Podczas tego posiedzenia senatorowie zapoznali się też z informacją ministra infrastruktury na temat realizacji projektów Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. współfinansowanych z funduszy unijnych. Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel poinformował, że w perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014–20 na rozwój sektora transportowego zaplanowano ok. 24 mld euro. Alokacja środków dla PKP PLK w ramach programów operacyjnych wynosi 17 mld 903 mln zł. Dotychczas podpisano 42 umowy na łączną kwotę 17 mld 600 mln zł. Trzy wnioski o dofinansowanie przekraczają pozostałe środki. Szacuje się, że PKP PLK może potrzebować do zawarcia umów ponad 1 mld zł więcej niż to zostało zapisane w Krajowym Programie Kolejowym. PKP PLK skorzystało też z dofinansowania w ramach programów: Polska Wschodnia 2014–20 (9 projektów na kwotę 1 mld 690 mln zł) i „Łącząc Europę” (zawarto 28 umów na wkład własny w wysokości 3 mld 600 mln zł na przebudowę ponad 1 tys. km linii kolejowych).

Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisja Budżetu i Finansów Publicznych będą rekomendowały przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Sprawozdawcą na posiedzeniu Senatu będzie senator Jolanta Hibner.

Nowelizacja ma na celu ograniczenie obowiązków administracyjnych i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Według resortu finansów najważniejszymi rozwiązaniami ujętymi w projekcie są uproszczenia dla podmiotów produkujących energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii w zakresie ewidencji, zniesienie obowiązku wydawania certyfikatów małego producenta napojów alkoholowych oraz wydłużenie do 31 grudnia 2029 r. zwolnienia od akcyzy dla hybrydowych samochodów osobowych typu plug-in o pojemności silnika spalinowego nie większej niż 2000 cm sześc. Dotychczas zwolnienie to obowiązywać miało do końca 2022 r. W noweli zostały zawarte zapisy rozszerzające krąg podmiotów uprawnionych do zwrotu opłaty paliwowej oraz zwiększające katalog przypadków, w których można o taki zwrot występować. Projekt wprowadza możliwość m.in. płacenia zobowiązań podatkowych przy użyciu Blika (będzie to możliwe np. w e-Urzędzie Skarbowym) oraz wydłuża możliwość korzystania ze starego typu kas fiskalnych do końca 2023 r. Ustawa ponadto wprowadza szereg uproszczeń dla podmiotów, które produkują energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii.

Komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Ustawodawcza rozpatrzyły ustawę o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r. Połączone Komisje będą rekomendować Senatowi odrzucenie ustawy w całości, na sprawozdawcę została wyznaczona senator Halina Bieda.

Omawiana ustawa zmierza do umorzenia wszystkich postępowań karnych niezakończonych prawomocnym wyrokiem sądu o przekroczenie uprawnień przez przedstawicieli samorządów o czyn polegający na przekazaniu operatorowi pocztowemu spisu wyborców w związku z zarządzonymi na dzień 10 maja 2020 r. wyborami na urząd Prezydenta RP, a w przypadku prawomocnego wyroku skazującego - zatarcia skazania z mocy prawa.

Senatorowie wysłuchali opinii prof. Ryszarda Piotrowskiego, który stwierdził, że badając okoliczności sprawy, jaką jest przekazanie nadmiarowych danych obywateli, bez gwarancji należytej ochrony przed dostępem osób nieuprawnionych doszło do naruszenia prywatności i bezpieczeństwa obywateli w sposób nieproporcjonalny i niezgodny z Konstytucją RP.  Skutkiem, czego podjęto szereg postepowań sądowych przeciwko wójtom, burmistrzom i prezydentom miast. Ekspert zauważył, że projektowane przepisy wprowadzają specyficzną konstrukcję definiując przekazanie danych, jako czyn niedozwolony przy jednoczesnym wskazaniu, że ściganie za ten czyn będzie nieskuteczne. Profesor Piotrowski kończąc wystąpienie zauważył, że „parlament może uchwalić ustawę, która penalizuje pewne zachowania, może uchwalić ustawę, która wprowadza amnestię, może wprowadzić abolicję, ale nie może zastępować sądów, które niewłaściwie podejmują swoją rolę, nie może też zmieniać linii orzeczniczej sądów.”

Przeciwne stanowisko przedstawił reprezentujący stronę rządową minister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Jak mówił, „projekt ten jest odpowiedzią na naganną praktykę, która wykształciła się w wymiarze sprawiedliwości w zakresie tzw. subsydiarnych aktów oskarżenia. Polega to na tym, że podmiot, który nie jest pokrzywdzony wnosi akt oskarżenia do sądu, a sąd go przyjmuje i wydaje na takiej podstawie wyrok.”  W ocenie ministra Warchoła doprowadziło to do sytuacji, gdy podmioty społeczne kierowały subsydiarne akty oskarżenia a sądy skazywały niewinnych wójtów czy burmistrzów, którzy zrealizowali obowiązki nałożone na nich ustawą i decyzją premiera. Podsumowując wystąpienie Minister Marcin Warchoł podkreślił, że omawiana ustawa ma na celu „chronić tych, którzy są wykluczani z życia społecznego, niesłusznie skazywani, gdyż zrealizowali nałożone na nich obowiązki ustawowe i przekazali operatorowi pocztowemu, wyznaczonemu prawem, spis wyborców. Wójtowie i burmistrzowie działali na podstawie i w granicach prawa. Natomiast tego nie można powiedzieć o samych sędziach, który przyjmowali akty oskarżenia i skazywali tych niewinnych włodarzy.”

Biuro Legislacyjne negatywnie oceniło omawianą ustawę, gdyż w skutkach może ona sugerować, że ilekroć w przyszłości czyn zabroniony będzie pokłosiem polecenia lub sugestii rządu lub większości parlamentarnej, sprawcy tego czynu będą mogli liczyć na amnestię lub abolicję. Jeśli w wyniku tej ustawy przekonanie takie upowszechni się, może to mieć negatywne skutki, m.in. dla wolności i praw człowieka.

Senator Marek Borowski uznał, że argumenty przedstawione przez przedmówców są czytelne i jednoznacznie wskazują, że decyzja premiera nie miała żadnej podstawy prawnej, wbrew temu, co twierdził strona rządowa, do sądów występowały osoby pokrzywdzone, których dane osobowe, zbędne w procesie dostarczania pakietów do głosowania, były przekazywane operatorom bez ich zgody. Komisja przyjęła głoszony przez niego wniosek formalny o zakończenie dyskusji i przejście do głosowania nad wnioskiem zgłoszonym przez senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego i grupę senatorów o odrzucenie ustawy w całości. Wnioski zostały przyjęte większością głosów.

Komisje: Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Infrastruktury rozpatrzyły ustawę o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i zaproponują Senatowi jej przyjęcie bez poprawek.

Zgodnie z nowelizacją w razie wprowadzenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego, po tzw. luce planistycznej, gmina będzie zobowiązana zapłacić sprzedającemu nieruchomość odszkodowanie w wysokości różnicy między wartością nieruchomości, wynikającą z dawnego planu (sprzed 1995 r.), a wartością ustaloną z uwzględnieniem przeznaczenia nieruchomości w nowym planie.

Nowelizacja, uchwalona na podstawie projektu senackiego, dostosowuje prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 maja 2019 r. (sygn. akt SK 22/16). TK orzekł, że przepis ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, pozwalający na ustalenie mniej korzystnego przeznaczenia nieruchomości niż w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, uchwalonym przed 1 stycznia 1995 r., jest niezgodny z konstytucją.

Członkowie Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Zdrowia będą rekomendować Senatowi przyjęcie z poprawkami redakcyjno-legislacyjnymi ustawy o Państwowym Instytucie Medycznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Pochodzącą z przedłożenia rządowego ustawę omówił podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Błażej Poboży. Celem ustawy jest utworzenie podmiotu prowadzącego badania naukowe i prace rozwojowe w powiązaniu z udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej, działającego w obszarze bezpieczeństwa wewnętrznego państwa ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb zdrowotnych i specyfiki służby funkcjonariuszy służb mundurowych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

Wiceminister Poboży ocenił, że jest to jeden z najważniejszych projektów legislacyjnych, jakie przygotowano w resorcie zdrowia, a jego najistotniejszym celem jest umożliwienie dalszego rozwoju „naszej flagowej jednostce, jaką jest Centralny Szpital Kliniczny MSWiA”. Podkreślił, że Państwowy Instytut Medyczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w który zostanie przekształconym CSK MSWiA, będzie realizował nie tylko wszystkie te same zadania, które realizował dotychczas, w zakresie ochrony zdrowia, ale także będzie prowadził badania naukowe, m.in. w zakresie rozwoju nowoczesnych metod diagnostyki, będzie to także podmiot uprawniony do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Ponadto przekształcenie przekształconym CSK MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny umożliwi mu prowadzenie kształcenia specjalistycznego kadr medycznych, w tym na potrzeby Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby OchronyPaństwa, w tym m.in. kształcenia podyplomowego, specjalizacyjnego oraz ustawicznego, jak również prowadzenie studiów podyplomowych oraz szkoły doktorskiej, a także innych form kształcenia. Poza tym utworzenie Instytutu otworzy dostęp do udziału w projektach badań naukowych finansowanych ze środków zewnętrznych, które dotychczas były dla CSK niedostępne, a także tworzenie standardów opieki zdrowotnej nad funkcjonariuszami oraz opracowywanie standardów postępowania medycznego na wypadek sytuacji kryzysowych i zagrożenia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, a także związanych ze stanami nadzwyczajnymi.

Uwagi zgłoszone przez przedstawicielkę senackiego Biura Legislacyjnego dotyczyły m.in. terminu wejścia ustawy w życie, implikującego krótkie vacatio legis, usunięcia zbędnych odesłań, doprecyzowania niejasnych zapisów czy ujednolicenia stosowanej w ustawie terminologii. Zaproponowano również poprawki redakcyjne.

W trakcie dyskusji senator Agnieszka Gorgoń-Komor zapytała o powód szybkiego tempa procedowania omawianego projektu ustawy, a senator Ewa Matecka zapytała, czy powołanie dyrektora instytutu i jego zastępców przez ministra będzie poprzedzone konkursem, jak również o bieżącą sytuację finansową szpitala. Przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera zwróciła uwagę na to, że na posiedzenie komisji nie przybył przedstawiciel resortu zdrowia, ponieważ ustawa dotyczy obszaru ochrony zdrowia. Wyraziła również zaniepokojenie związane z trybem i tempem pracy nad tą regulacją, zwłaszcza w sytuacji kłopotów finansowych szpitali w Polsce spowodowanych walką z pandemią Covid-19. Zapytała również o obecną sytuację organizacyjną i finansową CSK MSWiA oraz o to, czy przed przygotowaniem projektu przekształcenia była podjęta próba restrukturyzacji szpitala. Podkreśliła, że dotacja w kwocie 1 mld zł, którą instytut otrzyma w efekcie przekształcenia, byłaby potrzebna wielu szpitalom zadłużonym z powodu pandemii, a nie tylko CSK. Wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia senator Alicja Chybicka zapytała o to, wobec których innych szpitali i jednostek medycznych podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji są plany przekształcenia w instytuty badawcze. Pytała także o powód nieobecności na posiedzeniu komisji ministra właściwego do spraw nauki.

W odpowiedzi podsekretarz stanu Błażej Poboży wyjaśnił, że decyzja o przekształceniu CSK MSWiA w drodze specustawy wynika z faktu, że ustawa o działalności leczniczej oraz ustawa o instytutach badawczych nie przewidują możliwości utworzenia instytutu badawczego w drodze przekształcenia samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej. Po konsultacjach z zespołem szpitala uznano, że lex specialis będzie najlepszą formą legislacyjną, umożliwiające sukcesję praw i obowiązków i zapewniające pracownikom ciągłość zatrudnienia. Co do konkursu na dyrektora instytutu i jego zastępców wiceminister wyjaśnił, że nie ma takiej konieczności w związku z faktem, że struktura zatrudnienia nie ulegnie zmianie w stosunku do obecnej sytuacji, ponieważ kierownictwo i pracownicy CSK MSWiA staną się po przekształceniu szpitala pracownikami instytutu. W odniesieniu do problemów finansowych wiceminister podkreślił, że CSK MSWiA jest szpitalem – w przeciwieństwie do innych podmiotów medycznych – resortowym, podległym ministrowi spraw wewnętrznych, i pełni niezwykle ważną rolę, służąc wszystkim obywatelom, którzy do niego trafiają, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Odpowiadając z kolei na pytanie senator Chybickiej, wiceminister zadeklarował, że CSK MSWiA jest jedynym podmiotem, który ma zostać przekształcony w instytut badawczy. Poinformował także, że minister właściwy do spraw nauki nie zgłosił uwag do projektu ustawy.

Senatorowie opowiedzieli się za wprowadzeniem do ustawy poprawek, których propozycje zgłosiło Biuro Legislacyjne, a które zgłosił przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, senator Zygmunt Frankiewicz. Sprawozdawcą w toku dalszych prac legislacyjnych będzie senator Agnieszka Gorgoń-Komor.

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zarekomenduje Senatowi odrzucenie ustawy o Systemie Informacji Finansowej, na mocy której ma powstać system informacji o rachunkach bankowych, maklerskich. Wniosek w tej sprawie zgłosił senator Ryszard Świlski. Podczas posiedzenia przyjęcie ustawy rekomendował senatorom wiceminister Artur Soboń, podkreślając, że spełnia ona najwyższe standardy unijne. Szereg uwag do ustawy zgłosiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu zarówno o charakterze konstytucyjnym i systemowym, jak i szczegółowym. Część ze zgłoszonych poprawek uzyskała poparcie strony rządowej. Krytyczną opinię o ustawie przedstawił, swoje uwagi zgłosiła też Konfederacja „Lewiatan”. Senator Kazimierz Kleina pytał, dlaczego tak długo, bo od 2017 r., trwały prace nad tą ustawą.

Ustawa o Systemie Informacji Finansowej, uchwalona na podstawie projektu rządowego, wdraża unijną dyrektywę w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Zakłada utworzenie Systemu Informacji Finansowej (SInF), który ma służyć gromadzeniu, przetwarzaniu i udostępnianiu informacji o rachunkach zarówno działających, jak i zamkniętych (rachunki: bankowe, w SKOK, płatnicze w innych podmiotach, papierów wartościowych i zbiorcze wraz z rachunkami pieniężnymi służącymi do ich obsługi). SInF obejmie też umowy o udostępnieniu skrytek sejfowych. Informacje z SInF będą wykorzystywane przy wykonywaniu zadań ustawowych przez sądy, prokuratury, właściwe służby (Policja, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Agencja Wywiadu, Służba Wywiadu Wojskowego, Żandarmeria Wojskowa, Straż Granicznej, Generalny Inspektor Informacji Finansowej, Krajowa Administracja Skarbowa).

Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności poparła z poprawkami techniczno-legislacyjnymi, porządkującymi i językowymi ustawę o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego Spółce Akcyjnej. Zgodnie z ustawą fundusz ma wspierać proces transformacji regionu, tak aby przeciwdziałać negatywnym skutkom wygaszania firm, w tym działalności wydobywczej węgla kamiennego; przyczynić się do budowania nowych i innowacyjnych sektorów gospodarki, a także wspierać utrzymanie i tworzenie miejsc pracy.

Senatorowie nie zakończyli rozpatrywania ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. 14 grudnia br. odbędą się głosowania nad poprawkami do ustawy.

Uwagi do ustawy i propozycje poprawek doprecyzowujących, legislacyjnych i porządkujących przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Liczne poprawki do ustawy zgłosili także senatorowie Jolanta Hibner i Wojciech Piecha. Propozycje senator Jolanty Hibner uwzględniają postulaty samorządowców. Dotyczą one m.in. rozszerzenia katalogu podmiotów objętych ceną maksymalną gazu o mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz jednostki samorządu terytorialnego świadczące usługi z zakresu kultury fizycznej, jak np. pływalnie czy hale sportowe, a także zmiany tzw. celu elektromobilności również dla jednostek samorządu terytorialnego – od 1 stycznia 2023 r. miałyby posiadać co najmniej 5% aut elektrycznych we flocie pojazdów służbowych.

Ustawa o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu ma na celu zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z 2022 r. (cena maksymalna to 200,17 zł za MWh) i wysokości stawek opłat dystrybucyjnych. Ceną maksymalną gazu zostaną objęci wszyscy odbiorcy, którzy od stycznia 2022 r. korzystają z ochrony taryfowej. Ustawa przewiduje ponadto refundację poniesionych kosztów podatku VAT dla gospodarstw domowych, które jako główne źródło ciepła wykorzystują piec gazowy wpisany lub zgłoszony do centralnej ewidencji emisyjności budynków, a także spełniają kryterium dochodowe – 2100 zł dla 1-osobowego gospodarstwa domowego i 1500 zł na osobę – dla wieloosobowego. Ustawa zakłada także rekompensaty dla przedsiębiorstw energetycznych, sprzedających gaz po cenach maksymalnych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Cieszynie

Małgorzata Kidawa-Błońska złoży wizytę w Cieszynie w związku obchodami 20-lecia przystąpienia Polski do UE, Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.