Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 16 listopada 2022 r.

16.11.2022
Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu)

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała prace nad zgłoszonymi petycjami. Przyjęto projekt ustawy opracowany na podstawie petycji, w przypadku 3 petycji senatorowie postanowili zasięgnąć dodatkowych opinii i informacji. 1 petycję przekazano do komisji senackiej.

Porządek posiedzenia Komisji nie został wyczerpany, rozpatrzono 5 z 12 zaplanowanych petycji. Pozostałe petycje zostaną rozpatrzone na kolejnym posiedzeniu Komisji.

Komisja przyjęła projekt ustawy realizujący postulaty petycji P10-47/21 zmierzającej do zmiany Kodeksu postępowania karnego w celu zapewnienia zatrzymanemu prawa do skorzystania z pomocy prawnej z urzędu w przypadku wykonywania czynności procesowych lub dowodowych na etapie zatrzymania. Sprawozdawcą Komisji została Wicemarszałkini Gabriela Morawska-Stanecka.

Senatorowie kontynuowali prace nad petycją zbiorową PW10-01/21. Przedmiotem petycji jest zmiana zmiany ustawy o sporcie oraz ustawy Kodeks karny aby przyznać sędziom sportowym statusu funkcjonariuszy publicznych oraz wprowadzić definicję sędziego sportowego. Senatorowie po zapoznaniu się z przebiegiem dotychczasowych prac nad petycją postanowili zwrócić się do Ministerstwa Sportu i Turystyki o przedstawienie informacji o pracach resortu nad zmianą w ustawy o sporcie, w której miałyby być ujęte postulaty omawianej petycji zbiorowej.

Komisja po zapoznaniu się z działaniami, jakie zostały podjęte w sprawie petycji P10-14/19 postanowiła ponownie zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o przedstawianie informacji o pracach nad pytaniem prawnym Sądu Okręgowego w Warszawie Wydział Ubezpieczeń Społecznych (sygn. akt P4/18). Pytanie prawne tematycznie związane jest z postulatem rozpatrywanej petycji zmierzającej do zmiany przepisów emerytalnych obejmujących funkcjonariuszy mundurowych w celu wyłączenia z zakresu podmiotowego ustawy osób, których służbę zakwalifikowano, jako służbę na rzecz totalitarnego państwa - weteranów służby poza granicami państwa.

Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych zobowiązany został przez senatorów do przedstawienia opinii o postulatach petycji P10-58/21 proponującej zmianę przepisów ustawy o języku migowym i innych środkach komunikowania się, aby zapewnić osobom głuchym możliwości korzystania z tłumacza polskiego języka migowego we wszystkich instytucjach publicznych finansowanych ze środków publicznych. Komisja zaakceptowała również wniosek senator Haliny Biedy o rozpoczęcie prac nad przygotowaniem projektu ustawy.

Senatorowie podsumowując dotychczasowe prace nad petycją P10-57/21 postanowili skierować ją do Komisji Nadzwyczajna do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych. Celem petycji jest wprowadzenie mechanizmów kontrolnych nad działaniami inwigilacyjnymi policji i służb specjalnych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Cieszynie

Małgorzata Kidawa-Błońska złoży wizytę w Cieszynie w związku obchodami 20-lecia przystąpienia Polski do UE, Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.