Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 15 listopada 2022 r.

legislacja 15.11.2022
Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu (fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu)

Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu rekomenduje przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw.

Nowelizacja utrzymuje Narodowy Cel Wskaźnikowy (NCW) przy produkcji biopaliw na dotychczasowym poziomie, czyli 80%. Krajowi producenci ciekłych paliw transportowych i ich importerzy mają obowiązek utrzymywania NCW dzięki zapewnieniu minimalnego udziału biokomponentów w benzynie silnikowej i oleju napędowym. Nowela zakłada ponadto wydłużenie o kolejny rok na poziomie 0,82 możliwości korzystania ze współczynnika redukcyjnego, który powoduje istotny wzrost wykorzystania krajowych mocy wytwórczych biokomponentów, co przekłada się wprost na stabilność wskaźników opłacalności krajowych wytwórców biokomponentów, ale zapewnia też stabilne zapotrzebowanie na lokalne surowce do wytwarzania biokomponentów, dostarczane przez krajowych producentów rolnych. Nowela zakłada też obniżenie do 5,2% obligatoryjnego blendingu dla oleju napędowego, podniesienie do 0,9% limitu możliwości wykorzystania biowęglowodorów ciekłych w realizacji NCW; podwyższenie do 0,5% limitu wykorzystania biokomponentów wytworzonych z niektórych surowców.

Komisja Zdrowia rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o Funduszu Medycznym oraz niektórych innych ustaw i wniesie o wprowadzenie do niej poprawek. Mają one na celu objęcie finansowaniem ze środków Funduszu Medycznego diagnostyki genetycznej dla wszystkich osób, a nie jak przewiduje ustawa tylko dla tych, którzy nie ukończyli 18. roku życia. Na niekonstytucyjność przepisów wprowadzających finansowanie diagnostyki genetycznej tylko dla osób do 18. roku życia zwróciło uwagę Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. Kolejna przyjęta przez komisję zmiana zwiększa z 3 do 5% (nowela zakłada wzrost do 4%) limit środków Funduszu Medycznego przeznaczonych na leki w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Następna poprawka przewiduje, że zakup zalecanych szczepionek w ramach programu szczepień ochronnych odbywałby się nie ze środków subfunduszu rozwoju profilaktyki, a z terapeutyczno-innowacyjnego. Przyjęte zostały też zmiany legislacyjna i redakcyjna.

Ustawa przewiduje, że ze środków Funduszu Medycznego będą finansowane również szczepionki do przeprowadzania zalecanych szczepień ochronnych w ramach programu szczepień ochronnych, a także świadczenia zdrowotne udzielane osobom do ukończenia 18. roku życia, związane z diagnostyką genetyczną, zakwalifikowane jako świadczenia gwarantowane z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i leczenia szpitalnego. Nowela zwiększa ponadto wysokości limitów wydatków Funduszu Medycznego na świadczenia zdrowotne dla dzieci z 15 do 20% oraz na technologie lekowe w ramach funduszu terapeutyczno-innowacyjnego z 5 do 10%, a także wydatków na leki w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowych z 3 do 4%.

Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zarekomenduje Izbie przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Nowela, jak wyjaśnił wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, ma przyspieszyć i usprawnić proces wydawania elektronicznych decyzji, postanowień i innych pism do i z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Zmiany obejmują m.in. doręczanie pism w postaci elektronicznej na profile PUE do podmiotów publicznych nieposiadających ani adresu do doręczeń elektronicznych, ani elektronicznej skrzynki podawczej w ePUAP. Postanowienia i pisma ZUS, sporządzane w sposób masowy z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, będą mogły być podpisywane nadrukiem imienia i nazwiska. Nowela wprowadza też zmiany w sprawie wypłacanej przez ZUS tzw. renty uczniowskiej. Osoby uprawnione do niej będą mogły wystąpić do ZUS o zamianę na rentę socjalną. Z dniem przyznania prawa do renty socjalnej nie będzie przysługiwać renta uczniowska. Dzięki temu rentę socjalną będzie można pobierać równocześnie renty socjalną i rodzinną.

Podczas tego posiedzenie komisja rozpatrzyła również sprawozdania Rady Ministrów z realizacji w 2021 r. ustaw: o pomocy państwa w wychowaniu dzieci oraz o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła „Informację o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich oraz o stanie przestrzegania wolności i praw człowieka i obywatela w roku 2021”. Obecny na posiedzeniu komisji rzecznik Marcin Wiącek poinformował, że do biura RPO wpłynęło w roku ubiegłym około 75 tys. skarg od obywateli. Rzecznik wystosował 213 wystąpień generalnych do premiera i ministrów, 113 kasacji do Sądu Najwyższego, 51 skarg nadzwyczajnych do SN, jeden wniosek od TK a w 25 przypadkach rzecznik przystąpił do postępowania przed TK. Rzecznik ocenił, że odpowiedzi organów władzy na jego wystąpienia są co do zasady merytoryczne i parte na argumentach prawnych. „Współpraca funkcjonuje prawidłowo i nie dostrzegam zagrożeń dla pozycji ustrojowej rzecznika praw obywatelskich, choć by mu zapewnić zdolność do efektywnego wykonywania zadań jest konieczność naprawy sytuacji finansowej urzędu RPO” – powiedział prof. Marcin Wiącek. Rzecznik mówił także o wpływie pandemii na przestrzeganie praw człowieka i obywatela, ograniczenie zakazu zgromadzeń czy prawa do przemieszczania się oraz o działaniach jego urzędu podejmowanych na rzecz uchodźców czy przestrzegania praw osób z niepełnosprawnościami.

W dyskusji senatorowie interesowali się m.in. problemem traktowania osadzonych w zakładach karnych w ramach Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, kwestią obecności w polskim prawie instytucji ubezwłasnowolnienia oraz sytuacją nielegalnych migrantów i problemami opieki hospicyjnej i przestrzeganiem konwencji stambulskiej.

Komisja zapoznała się także ze sprawozdaniem z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w roku 2021, który przedstawiła sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anna Schmidt. Jak mówiła, działania w ramach programu miały głównie na celu zmniejszenie zjawiska przemocy w rodzinie poprzez rozwój działań profilaktycznych i edukacyjnych  udzielanie profesjonalnej pomocy osobom doznającym przemocy oraz zintensyfikowanie działań wobec osób stosujących przemoc oraz podnoszenie kompetencji służb i innych podmiotów mających do czynienia ze zwalczaniem przemocy w rodzinie.

Tego samego dnia Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zgłosiła kilkadziesiąt poprawek do nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych. Propozycje poprawek przedstawili senatorowie Krzysztof Kwiatkowski i Halina Bieda wraz z grupą senatorów. Na potrzebę wprowadzenia poprawek wskazało w swojej opinii także senackie Biuro Legislacyjne, które przedstawiło 39 zmian do rozpatrywanej nowelizacji. Zaaprobowane przez komisję zmiany dotyczą m.in. ryczałtu z tytułu użytkowania pojazdów prywatnych do celów służbowych, umożliwienia kuratorom delegowanym do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości zajmowania wszystkich stanowisk urzędniczych z wyjątkiem dyrektora generalnego, określenia standardów obciążenia pracą kuratorów w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości czy podwyższenia z 10 do 20% ryczałtu przysługującego zgodnie z ustawą kuratorom społecznym.

Nowela ustawy o kuratorach sądowych zmierza do gruntownej reformy systemu kurateli sądowej. Przewidziano w niej m.in. wzmocnienie ochrony prawnej kuratorów, przyznanie im dodatków specjalnych, zmiany w zasadach nadzoru i kwestiach dyscyplinarnych. Nowelę uchwalono z inicjatywy resortu sprawiedliwości. Jak uzasadniono, głównymi celami proponowanych zmian jest poprawa funkcjonowania i organizacji kuratorskiej służby sądowej oraz poprawa jakości i efektywności pracy kuratorów.

Podczas posiedzenia procedowaną nowelizację omówił wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, który podkreślił, że jest to już 12. próba nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych, podjęta w ciągu ponad 20 lat jej obowiązywania. Jak zaznaczył, nowelę przygotowano w dialogu ze stroną społeczną i uwzględnia ona ponad 30 postulatów środowisk kuratorskich. Dotyczy ona m.in. usunięcia niespójności z ustawą – Prawo o ustroju sądów powszechnych, doprecyzowuje zasady zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej, zwiększenia bezpieczeństwa wykonywania czynności służbowych przez kuratorów, sanacji nadzoru nad kuratorami i precyzyjnego określenia roli i kompetencji ministra sprawiedliwości oraz prezesów sądów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych, modyfikacji struktury organizacyjnej kuratorskiej służby sądowej, w szczególności zmiany zasad i trybu powoływania kuratorów okręgowych i wprowadzenia kadencyjności kierowników zespołów, wprowadzenia jasnych i jednolitych zasad naboru do służby kuratorskiej, przebiegu aplikacji i przeprowadzenia egzaminu kuratorskiego.

Z oceną wiceministra sprawiedliwości nie zgodzili się przedstawiciele Krajowej Rady Kuratorów, którzy negatywnie ocenili część przepisów procedowanej nowelizacji, m.in. ze względu na ograniczenie kompetencji samorządu zawodowego kuratorów w sprawowaniu nadzoru nad postępowaniami dyscyplinarnymi. Inne zarzuty dotyczyły niespełnienia postulatów środowiska w kwestii dodatków za wykonywanie czynności poza miejscem zamieszkania, ryczałtu dla kuratorów społecznych czy użytkowania samochodów prywatnych do celów.

Komisje: Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Środowiska rozpatrzyły ustawę o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw i zarekomendują Senatowi jej przyjęcie bez poprawek.

Jak wyjaśnił przedstawiciel ministerstwa klimatu i środowiska, nowela utrzymuje Narodowy Cel Wskaźnikowy (NCW) przy produkcji biopaliw na dotychczasowym poziomie, czyli 80%. Krajowi producenci ciekłych paliw transportowych i ich importerzy mają obowiązek utrzymywania NCW dzięki zapewnieniu minimalnego udziału biokomponentów w benzynie silnikowej i oleju napędowym. Nowela o kolejny rok wydłuża możliwość trzymania na poziomie 0,82 współczynnika redukcyjnego, który wpływa na możliwość wykorzystania krajowych mocy wytwórczych biokomponentów, co przekłada się wprost na stabilność wskaźników opłacalności krajowych wytwórców biokomponentów, ale zapewnia też stabilne zapotrzebowanie na lokalne surowce do wytwarzania biokomponentów, dostarczane przez krajowych producentów rolnych. Nowela obniża ponadto do 5,2% obligatoryjny blending dla oleju napędowego, podnosi do 0,9% limit możliwości wykorzystania biowęglowodorów ciekłych w realizacji NCW, podwyższa do 0,5% limit wykorzystania biokomponentów wytworzonych z niektórych surowców.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej nie wprowadziły poprawek do ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje ich waloryzację.

Nowelizacja zakłada, że od marca 2023 r. emerytury i renty wzrosną o wskaźnik waloryzacji, który prognozowany jest obecnie na poziomie 113,8 proc. Obowiązywać będzie waloryzacja procentowo-kwotowa. Zagwarantowana zostanie także minimalna podwyżka, która wyniesie 250 zł. Podwyższone zostaną najniższe świadczenia -  do 1588,44 zł w przypadku najniższej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinnej i renty socjalnej i do 1191,33 zł w przypadku najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. W przypadku osób pobierających emeryturę częściową, kwota waloryzacji nie będzie mogła być niższa niż 125 zł. Emerytury osób, które nie mają gwarancji wysokości najniższej emerytury (nie mają co najmniej 20 lat pracy w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn), zostaną podwyższone wskaźnikiem waloryzacji. Do 3046,29 zł podwyższona zostanie miesięczna kwota graniczna uprawniająca do przyznania świadczenia wyrównawczego, zgodnie z ustawą o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Do 2157,80 zł podwyższony zostanie miesięczny próg wysokości otrzymywanych świadczeń, który uprawnia do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Waloryzacja będzie zastosowana również do emerytur i rent rolników indywidualnych, służb mundurowych oraz emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych i rodzicielskich świadczeń uzupełniających.

Po rozpatrzeniu ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej senatorowie z Komisji Infrastruktury poparli ją bez poprawek.

Jak podkreślił wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk, nowelizacja upraszcza procedury dla branży offshore (położenie poza granicami, umownym „brzegiem”, kraju): wydawanie pozwoleń na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich, pozwoleń lub uzgodnień dla kabli i rurociągów, związanych z zespołami urządzeń służących do wyprowadzenia mocy w morskich farmach wiatrowych. Dzięki noweli badania naukowe na polskich obszarach morskich będą prowadzone wyłącznie w celach pokojowych i nie będą zagrażały bezpieczeństwu żeglugi oraz obronności i bezpieczeństwu państwa.

Komisje: Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznejoraz Ustawodawcza przeprowadziły pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego i wniosą o jego przyjęcie przez Senat.

Celem projektu ustawy, wniesionego przez grupę senatorów,  jest objęcie osób osadzonych w obozach pracy oraz deportowanych do pracy przymusowej przez III Rzeszę i ZSRR przepisami ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Zrównanie praw osób deportowanych do pracy przymusowej z prawami przymusowo zesłanych i deportowanych do ZSRR postulowało Stowarzyszenia Polaków Represjonowanych przez III Rzeszę.

Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności zaproponuje Senatowi wprowadzenie poprawek do ustawy o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw. Senatorowie zdecydowali, że nowela wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r., a nie w dniu jej ogłoszenia. Postanowili też skreślić przepis rozszerzający zakaz używania telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących do przesyłania niezamówionej informacji handlowej. W opinii senackiego biura legislacyjnego rozwiązanie to, wprowadzone w trakcie prac sejmowych, nie przeszło pełnej procedury 3 czytań i wykracza poza materię projektu ustawy przekazanej przez rząd do Sejmu. Pozostałe zmiany mają charakter legislacyjny.

Celem noweli jest zwiększenie ochrony interesów konsumenta. Przewiduje ona m.in., że umowa o świadczenie usług finansowych nie może być zawarta podczas pokazu ani wycieczki, w przeciwnym razie będzie nieważna z mocy prawa. W każdym ogłoszeniu o obniżce ceny towaru lub usługi trzeba będzie podawać informację o najniższej cenie tego towaru lub usługi, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Przedsiębiorcy nie wolno będzie przyjmować płatności przed upływem terminu do odstąpienia od umowy, który ma wynosić 14 dni albo 30 dni w wypadku umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa.

Komisja Środowiska oraz Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności rozpatrzyły informację ministra klimatu i środowiska na temat stanu prac nad projektem ustawy wdrażającej system kaucyjny w gospodarce odpadami. Dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w resorcie klimatu Robert Chciuk poinformował, że projekt tej ustawy znajduje się na etapie prac rządowych i będzie procedowany jeszcze w listopadzie. Zgodnie z propozycją rządu system kaucyjny uwzględniać będzie dyrektywę UE i wprowadzi system kaucyjny obejmujący opakowania na napoje: plastikowe o poj. do 3 litrów, butelki szklane do poj. 1,5 l i puszki o poj. do 1 l. System kaucyjny miałby obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Sklepy o powierzchni mniejszej niż 200 m2 będą mogły dobrowolnie przystąpić do systemu, natomiast dla sklepów wielkopowierzchniowych system ten będzie obowiązkowy. Aby oddać butelkę czy opakowanie, klient nie będzie musiał przedstawiać paragonu.   

O propozycjach rządowych dyskutowali z senatorami przedstawiciele organizacji skupiających handlowców, producentów opakowań oraz ekolodzy i eksperci, którzy zgłaszali swoje propozycje i uwagi do proponowanych zmian. 

Senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poparli bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowela nie budziła żadnych zastrzeżeń. Jej celem jest umożliwienie wdrożenia nadzwyczajnego tymczasowego wsparcia dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych wpływem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Sposób wdrożenia wsparcia ureguluje rozporządzenie. Jak podkreślił wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik, dzięki ustawie będzie możliwe udzielenie wsparcia finansowego producentom trzody chlewnej. Pomoc będzie realizowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Projektowane rozporządzenie do ustawy przewiduje, by pomoc była przyznana rolnikowi, który do 15 maja 2022 r. zgłosił do rejestru zwierząt gospodarskich oznakowanie co najmniej 10 świń urodzonych w siedzibie stada od 1 kwietnia 2021 r. do 31 marca 2022 r. Wysokość pomocy będzie zależała od liczby zgłoszonych świń.

Komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji opowiedziały się za odrzuceniem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego oraz ustawy – Prawo o prokuraturze. Wniosek w tej sprawie, który zgłosił przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski, poparło 18 senatorów, a 15 osób było przeciw. Nowelizacja, przygotowana przez resort sprawiedliwości, ma umożliwić polskiej prokuraturze ścisłą współpracę z Prokuraturą Europejską Zakłada też oddanie prokuratorowi krajowemu wyłącznej kompetencji do powoływania i odwoływania dyrektorów w Prokuratorze Krajowej (PK) i ich zastępców.

Podczas posiedzenia niezwykle krytyczną opinię o ustawie przedstawiła reprezentantka Stowarzyszenia Prokuratorów  Lex Super Omnia, szczególnie ostro oceniając powierzenie prokuratorowi krajowemu wyłącznej kompetencji do powoływania i odwoływania dyrektorów w PK; takie rozwiązanie ma uniemożliwić następcom ministra Ziobry dokonywanie zmian kadrowych. To wystąpienie wywołało kontrowersje wśród senatorów. Senator Magdalena Kochan gratulowała odwagi w obronie niezależności prokuratorskiej. Senator Jerzy Czerwiński stwierdził natomiast, że jest „pod wrażeniem” upolitycznionego, frontowego języka, jakim posługuje się przedstawicielka stowarzyszenia prokuratorów. Przeciwko używaniu określeń „złoty parasol” czy „koryto plus” protestował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, mówiąc, że debata dotyczy konkretnych rozwiązań ustawowych a nie deklaracji politycznych.

Komisja Kultury i Środków Przekazu spotkała się z członkami nowo powołanej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji: przewodniczącym Maciejem Świrskim, dr hab. Hanną Karp i prof. Tadeuszem Kowalskim. Jak mówił przewodniczący Świrski, we współczesnym świecie mediów informacyjnych króluje „wszechobecna nienawiść i dezinformacja, przechodząca w wielu miejscach w powielanie rosyjskiej propagandy”. Zaznaczył,  że jako regulator rynku mediów KRRiT ma zdefiniowane zadania, co nie zmienia w jego ocenie faktu, że nawet przy tych zadaniach Krajowa Rada może z dezinformacją i hejtem walczyć. „KRRIT ma narzędzia by temu przeciwdziałać” – podkreślił przewodniczący Rady.  Dodał, że w Polsce powinno być przestrzegane prawo koncesyjne, a problem z koncesją dla stacji działających pod marką TVN zależy od wyjaśnienia kwestii właścicielskich stacji. Przewodniczący KRRiT ocenił również, że "w Polsce następuje degradacja i upadek zawodu dziennikarskiego" i zapowiedział sformułowanie kodeksu dobrych praktyk dziennikarstwa informacyjnego i publicystyki.

Członkini KRRiT Hanna Karp oceniła że media w Polsce są skrajnie upolitycznione, co dzieje się ze szkodą dla nadawców, dziennikarzy i odbiorców mediów.  Jej zdaniem w obliczu nadchodzącej kampanii wyborczej kadencja nowej KRRiT powinna opierać się na porozumieniu wewnątrz składu Rady.

Wybrany przez Senat członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski zaznaczył, że nowa rada działa zaledwie od miesiąca i nie przeprowadziła jeszcze dyskusji na temat celów jej działania w dłuższej perspektywie. Przyznał, że wśród członków Rady występują i będą występować pewne różnice. „Pan przewodniczący przywiązany jest do idei dezinformacji, dla mnie kwestią priorytetu są media publiczne, które bardzo źle wykonują swoje funkcje i zadania” – powiedział prof. Kowalski. Jak poinformował, 81 proc. czasu antenowego w Polskim Radiu przeznaczonego dla polityków wypełnia PiS, rząd i prezydent, a 19 proc. – pozostałe ugrupowania polityczne. „Te proporcje są patologiczne” – ocenił. Dodał, że proponował, by Rada zajęła stanowisko w tej kwestii, nie spotkało się to jednak z pozytywnym odzewem innych członków rady. Za priorytety w działaniu Rady prof. Kowalski uznał wdrożenie do polskiego prawa przepisów dotyczących usług cyfrowych i o rynku cyfrowym.

W trakcie dyskusji senatorowie zwracali uwagę, że walka z pojawiającą się w mediach mową nienawiści jest istotna, ale stanowi zadanie dla innych służb. Według nich, KRRiT powinna pochylić się nad mediami publicznymi, które z założenia mają służyć społeczeństwu. Senator Sławomir Rybicki zapytał, czy KRRiT "zamierza podjąć konkretne zadania, aby uniknąć sytuacji z poprzednich wyborów, kiedy media publiczne stały się elementem propagandy partii rządzącej". Senator Barbara Borys-Damięcka chciała wiedzieć, co dokładnie przewodniczący KRRiT ma zamiar zrobić, aby doprowadzić do tego, by w TVP "programy informacyjne miały dużo więcej obiektywizmu, pokazywały prawdziwą sytuację w kraju". Wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz zwrócił się  natomiast do przewodniczącego Rady o przekazanie badań pomiaru czasu obecności polityków w mediach publicznych.

Odpowiadając na pytania senatorów, Maciej Świrski przypomniał, że KRRiT nie ma narzędzia, aby "wymusić zmiany treści programowych". Może jednak – wyjaśnił – działać perswazyjnie lub "gdy następuje drastyczne złamanie zasad, karać takich nadawców". W jego ocenie w Polsce jest brak zrównoważenia przekazu medialnego.

Komisja rozpatrzyła także „Sprawozdanie o stanie ochrony języka polskiego za lata 2018–2019”

Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrzyła 3 rządowe dokumenty: „Informację Rady Ministrów o realizacji w roku 2021 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej”, „Sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci w 2021 roku” oraz  „Sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w 2021 r.”

Komisja Ustawodawcza zarekomenduje Izbie wprowadzenie poprawek do ustawy o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw. Jedna z nich przesuwa termin wejścia w życie noweli na 1 stycznia 2023 r. Dwie kolejne mają charakter legislacyjny.

Obecny na posiedzeniu komisji prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny podkreślił, że ustawa ma na celu wzmocnienie praw konsumentów m.in. poprzez implementację tzw. dyrektywy Omnibus. Przewiduje na przykład obowiązek podawania wkażdym ogłoszeniu o obniżce ceny towaru lub usługi informacji o najniższej cenie tego towaru lub usługi, jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Nowela wprowadza też prawo do odstąpienia od umowy o świadczeniu usług zdrowotnych zawieranej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość oraz zakaz zawierania umowy o świadczenie usług finansowych podczas pokazu lub wycieczki, a także przyjmowania płatności przed upływem terminu do odstąpienia od umowy. Wydłuża ponadto z 14 do 30 dni termin odstąpienia od umowy w wypadku wycieczek lub niezapowiedzianych wizyt domowych.

 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej w Cieszynie

Małgorzata Kidawa-Błońska złoży wizytę w Cieszynie w związku obchodami 20-lecia przystąpienia Polski do UE, Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.