Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 12 kwietnia 2022 r.

12.04.2022
Komisje: infrastruktury, samorządu terytorialnego i administracji państwowej oraz ustawodawcza (fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu)

Senatorowie z Komisji Infrastruktury, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Ustawodawczej poparli wniosek senatora Bogdana Borusewicza o kontynuowania pierwszego czytania projektu ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych na kolejnym posiedzeniu komisji.

Projekt noweli ma na celu rozwiązanie problemu spółdzielni mieszkaniowych, które wznosiły budynki, a nawet całe osiedla mieszkaniowe na cudzych gruntach. Obecnie obowiązujące przepisy art. 35 i art. 36 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych nie gwarantują spółdzielniom skutecznego dochodzenia przeniesienia własności albo użytkowania wieczystego. Przedstawicielka wnioskodawców, senator Lidia Staroń zaznaczyła, że jest to projekt od dawna oczekiwany przez spółdzielców i zarządy spółdzielni, bo reguluje kwestie dotyczące uwłaszczenia spółdzielców na gruntach, na których wybudowano budynki w latach 70., 80. i na początku lat 90. Na konieczność uregulowania obecnej sytuacji zwracał uwagę również Sąd Najwyższy.

Komisja Ustawodawcza zakończyła pierwsze czytanie projektu ustawy o niekaraniu ochotników broniących wolności i niepodległości Ukrainy i zaproponuje Izbie jego przyjęcie.

Projekt przewiduje, że ściganiu i karaniu nie podlegałyby osoby, które bez zgody właściwego organu, w związku z wojną w Ukrainie podjęły służbę w siłach zbrojnych tego kraju lub innych ukraińskich formacjach wojskowych, podlegających władzom Ukrainy uznawanym przez Polskę za prawowite. Niezwłocznie po powrocie do kraju osoby takie musiałyby pisemnie zawiadomić ministra obrony narodowej o terminie i miejscu przyjęcia oraz zakończenia pełnienia obowiązków wojskowych na Ukrainie.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami obywatele polscy mogą służyć w obcym wojsku, ale po uzyskaniu zgody ministra spraw wewnętrznych (cywile) lub ministra obrony narodowej (byli żołnierze). Za brak takiej zgody grozi kara od 3 miesięcy do lat 5. Zasady te nie obowiązują osób z podwójnym obywatelstwem.

Negatywną opinię o projekcie przedstawił wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Podkreślił, że zgodnie z konstytucją podstawowym obowiązkiem Polaka jest obrona swojej ojczyzny. „Bardzo szeroki wachlarz wyłączenia obywateli Polski z realizacji powszechnego obowiązku obrony negatywnie wpłynie na potrzeby mobilizacyjne i wojenne Sił Zbrojnych RP” – ocenił. Zwrócił uwagę, że ustawa o obronie ojczyzny, która wejdzie w życie 23 kwietnia 2022 r., przewiduje możliwość uzyskania zgody ministra obrony narodowej na służbę w obcym wojsku. Poinformował, że od początku wojny w Ukrainie do resortu obrony narodowej wpłynęły 3 wnioski o taką zgodę. Brakuje też danych o liczbie Polaków walczących w Ukrainie.

Komisja Nauki, Edukacji i Sportu zaproponuje Izbie przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela. Celem noweli jest zwiększenie w bieżącym roku o 4.4 proc średniego wynagrodzenia nauczycieli, a także podwyższenie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli oraz dodatków do wynagrodzenia.

W trakcie dyskusji senator Wojciech Konieczny i senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska wskazywali, że założenia ustawy nie uwzględniają realnej stopy inflacji. Zaproponowali zwiększenie planowanej na ten rok podwyżki wynagrodzeń w sferze oświatowej z 4.4 do 20 proc.  Poprawka nie uzyskała poparcia Komisji. Zostanie przedłożona Senatowi, jako wniosek mniejszości Komisji. Ponadto Komisja zobowiązała Ministerstwo Nauki, Edukacji i Sportu do przedstawienia przekrojowej informacji o kształtowaniu się wynagrodzeń nauczycieli zatrudnionych w placówka oświatowych i szkolnictwa wyższego.

Posiedzenie komisji uzupełnione zostało o 2 punkty. Senatorowie, w związku z przypadająca w przyszłym roku 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika, przyjęli wniosek o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej ustanawiającej rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika.

Senator Wojciech Konieczny zrelacjonował komisji spotkanie z nauczycielami szkół polskich podczas pobytu Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej w Niemczech. Przedstawiciele Polonii pytali m.in. o możliwość dofinansowania szkolnictwa polskiego w Niemczech środkami pochodzącymi ze zmniejszonej puli przeznaczonej na naukę języka niemieckiego w Polsce. Senator Konieczny zapowiedział, że zwróci się do resortu edukacji o przedstawienie informacji o działaniach podjętych przez Ministerstwo w tej sprawie.

Komisje Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej przyjęły bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. Sprawozdawcą komisji został senator Wadim Tyszkiewicz.

Senatorowie nie zgłosili poprawek z uwagi na potrzebę szybkiego przyjęcia tej ustawy w związku z wojną na terytorium Ukrainy. Strona rządowa zapowiedziała, że w ciągu 30 dni zostanie przygotowana nowelizacja tej ustawy.

Ustawa ma na celu m.in. przyspieszenie rejestracji obywateli Ukrainy w systemie PESEL. Przewiduje też, że leki w ramach pomocy humanitarnej na terytorium Ukrainy będzie dostarczać Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Ponadto ustawa umożliwia tymczasowe dopuszczenie lekarzy z Ukrainy do wykonywania zawodu w Polsce w celu udzielania pomocy medycznej obywatelom tego kraju. Nowelizacja wprowadza przepisy, które umożliwią finansowanie działań polskich służb na rzecz bezpieczeństwa uchodźców z Funduszu Pomocy. Przewiduje, że w Banku Gospodarstwa Krajowego powstanie Fundusz Gwarancji Kryzysowych. W związku z wojną BGK będzie mógł udzielać poręczeń i gwarancji spłaty kredytów lub innych zobowiązań zaciągniętych przez przedsiębiorców. Nowela zawiera też rozwiązania dla obywateli Białorusi, którzy uciekli z Ukrainy do Polski przed wojną. Przewidują one m.in. wydawanie im w naszym kraju wiz humanitarnych. Ustanowiony ma być też nowy rodzaj zezwolenia na pobyt czasowy na okres 3 lat po wygaśnięciu takiej wizy.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.