Narzędzia:

Szczyt NATO i UE oraz wizyta prezydenta Bidena w Polsce tematem posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i UE

sprawy międzynarodowe 31.03.2022
Komisja Spraw Zagranicznych i UE (for. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu)

Na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej   31 marca 2022 r.  dyskutowano  na temat ostatniego szczytu NATO i UE w Brukseli oraz wizyty prezydenta USA Joe  Bidena w Polsce. W jego trakcie podkreślono, że wydarzenia te obrazują jedność państwo Zachodu w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, a także to, że nie wszystkie postulaty zgłaszane w związku z rosyjską agresją są akceptowane przez wszystkie państwa zachodnie. Podkreślono również wiodącą rolę Polski jako rzecznika interesów Ukrainy na polu międzynarodowym i jako największe źródło pomocy humanitarnej.

Podczas posiedzenia przewodniczący komisji senator Bogdan Klich zadał szereg pytań, m.in.  czy Unia Europejska będzie bezpieczniejsza bez Ukrainy, czy warto wstrzymywać proces uzyskania przez ten kraj statusu kandydackiego, w sytuacji, gdy Ukraińcy umierają w walce o swój kraj i o demokrację w Europie. „Oczekujemy, że Unia będzie podejmowała decyzje szybko. Oczekujemy  od rządu, że będzie działał więcej i szybciej w kwestii rozszerzenia UE, nałożenia większych sankcji na Federację Rosyjską, przygotowania nowego „Planu Marshalla” dla Ukrainy” – mówił. „Wierzymy, że z naszym wsparciem Ukraina  obroni swoją suwerenność” - wyraził nadzieję senator Klich.

Prezentując przebieg szczytu NATO oraz wizyty prezydenta Joe Bidena w Polsce, Jakub Kumoch, Szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP, podziękował w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy za wyciszenie politycznych sporów i osiągnięcie jedności, której Polska potrzebuje w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa za wschodnią granicą. Poinformował on, że uczestnicy szczytu wyrazili jedność z państwem ukraińskim i że byli zgodni co do tego, iż Rosja i łukaszenkowska Białoruś będą musiały odpowiedzieć za zbrodnie wojenne i za udział w agresji na suwerenne państwo europejskie z ewidentnym zamiarem zmiany jego granic i zmiany porządku międzynarodowego. Podkreślił on rolę prezydenta Andrzeja Dudy w przedstawianiu przebiegu negocjacji z Rosją i postawy jej negocjatorów.  Wyjaśnił, że polska propozycja utworzenia misji pokojowej nie była przedmiotem obrad szczytu. Jak dodał Wiceminister Spraw Zagranicznych Marcin Przydacz , polska propozycja mogłaby wejść w życie jedynie po uzyskaniu szerszego consensusu, a zamrożenie konfliktu nie było jej celem.

Omawiając wizytę prezydenta USA Joe Bidena w Polsce, Jakub Kumoch oświadczył, że była ona zasadniczo pozbawiona różnic ideowych, a sojusz polsko-amerykański jest absolutnie kluczowy i trwały, niezależnie od tego, kto jest aktualnie u władzy. Jego celem jest obrona Zachodu przed agresją, albowiem na wschód od naszej granicy rozciąga się „przepaść”- między demokracją a jej brakiem.

O ostatnim posiedzeniu Rady Europejskiej mówił Minister do spraw Unii Europejskiej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Konrad Szymański. Jego zdaniem, należy docenić działania UE w sprawie bezprecedensowych sankcji nałożonych na Rosję,  jednak należy je jeszcze rozszerzyć, zwłaszcza w dziedzinie surowców energetycznych , a uszczelnić w sektorze finansowym. Minister Szymański podkreślił, że celem wojny Rosji przeciw Ukrainie jest faktyczna zmiana architektury politycznej regionu. "Odpowiedzią Europy powinna być jednoznaczna odmowa przyjęcia faktów dokonanych (...). Ukraina zgodnie z kryteriami uzgodnionymi w traktatach europejskich ma prawo by być członkiem UE, ma prawo do tego, żeby zgłosić wniosek o członkostwo w UE" - powiedział.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.