Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 7 marca 2022 r.

07.03.2022
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

Posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności zostało poświęcone rozwiązaniom Polskiego Ładu skierowanym do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Przewodnicząca komisji senator Maria Koc powiedziała, że chodzi o analizę tego, jak stosowane instrumenty wpływają na działalność takich firm, i ewentualne propozycje oczekiwanych rozwiązań. Jak podkreśliła, wojna na Ukrainie ma ogromny wpływ na gospodarkę, która może nie udźwignąć wprowadzenia w życie części społecznej programu Polskiego Ładu.

O tym, co w Polskim Ładzie przygotowały dla małych i średnich przedsiębiorstw ich resorty, mówili wiceministrowie: rozwoju i technologii – Olga Semeniuk oraz finansów – Piotr Patkowski. Obydwoje wskazywali, że gospodarka przechodzi z jednej bardzo trudnej sytuacji do jeszcze trudniejszej; nie skończyła się pandemia, a wybuchła wojna.

Wiceminister Olga Semeniuk poinformowała m.in. o ulgach, z których mogą korzystać małe i średnie przedsiębiorstwa w ramach Polskiego Ładu (np. ulgi na prototypy, odpisy na fundusz inwestycyjny), a także o pracach nad przepisami dotyczącymi rzemiosła i sukcesji rodzinnej. Podkreśliła, że w tym sektorze przedsiębiorstw udało się utrzymać niskie bezrobocie, rozwinęła się sprzedaż e-commerce. Jak mówił z kolei wiceminister Piotr Patkowski, Polski Ład to też program inwestycji strategicznych i setki milionów złotych, także dla małych i średnich firm, na zamówienia publiczne. Wiceminister finansów podkreślił jednak, że sytuacja fiskalna w Polsce na tle UE jest stabilna w obliczu wojny na Ukrainie, choć korekty mogą wymagać wydatki budżetowe.

Propozycje zmian oczekiwanych w Polskim Ładzie przez małe i średnie firmy przedstawił Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz. Postulował, aby podstawa wyliczania składki zdrowotnej była taka sama jak w wypadku podatków, by przedsiębiorcy mogli zaliczkowo płacić składkę zdrowotną. Kolejna oczekiwana zmiana to likwidacja przepisu, zgodnie z którym przedsiębiorca, by otrzymać zwrot nadpłaty, w ciągu 1 miesiąca od złożenia rozliczenia podatkowego musi zgłosić wniosek, w przeciwnym razie środki wrócą do budżetu państwa. Postulaty te poparł Jarosław Romaniuk ze Związku Rzemiosła Polskiego, który zaproponował dodatkowo zmianę, aby do końca 2022 r., lub chociaż do czerwca, wydłużyć okres, w którym przedsiębiorca będzie mógł zdecydować, jaką formę opodatkowania wybiera.

Zarzuty dotyczące m.in. vacatio legis, nieprzystającego do rozmiarów zmian wprowadzanych w Polskim Ładzie, przedstawili senatorowie Adam Szejnfeld i Władysław Komarnicki. Poparł je Robert Cybulski z Business Centre Club, który zaproponował, aby pozostawić przedsiębiorcom wybór rozliczenia podatków za ten rok według nowych lub starych zasad. Jego zdaniem ujawni to, dla jak licznej grupy firm rozwiązania podatkowe Polskiego Ładu są korzystne, a dla jakiej – nie.


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.