Narzędzia:

Posiedzenie: 2. posiedzenie Senatu RP XI kadencji, 1 dzień


29 i 30 listopada oraz 8 grudnia 2023
Stenogram z dnia następnego

(Początek posiedzenia o godzinie 11 minut 01)

(Posiedzeniu przewodniczy marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska)

Otwarcie posiedzenia

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Otwieram drugie posiedzenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej XI kadencji.

(Marszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)

Na sekretarzy posiedzenia wyznaczam senatora Rafała Ambrozika oraz senator Ewę Monikę Kaliszuk.

Listę mówców prowadzić będzie senator Rafał Ambrozik.

Proszę senatorów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.

Panie i Panowie Senatorowie, wczoraj doszło do wybuchu w kopalni „Sobieski” w Jaworznie, w wyniku którego zginęło 4 górników.

Proszę o powstanie i uczczenie minutą ciszy pamięci ofiar tej katastrofy.

(Wszyscy wstają) (Chwila ciszy)

(Senator Robert Mamątow: Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie.)

(Zgromadzeni odpowiadają: A światłość wiekuista niechaj im świeci.)

(Senator Robert Mamątow: Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.)

(Zgromadzeni odpowiadają: Amen.)

Dziękuję bardzo.

Panie i Panowie Senatorowie, w dniu 14 listopada 2023 r. zmarł Zbigniew Meres, senator VII i VIII kadencji. W Senacie VII kadencji pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Pracował też w Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz w Komisji Obrony Narodowej. W Senacie VIII kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Spraw Unii Europejskiej i członkiem Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Proszę o uczczenie go minutą ciszy.

(Wszyscy wstają) (Chwila ciszy)

(Senator Robert Mamątow: Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie.)

(Zgromadzeni odpowiadają: A światłość wiekuista niechaj mu świeci.)

(Senator Robert Mamątow: Niech odpoczywa w pokoju wiecznym.)

(Zgromadzeni odpowiadają: Amen.)

Dziękuję bardzo.

Ślubowanie senatorskie

Wysoki Senacie, informuję, że z powodu nieobecności na pierwszym posiedzeniu ślubowania nie złożył senator Mieczysław Józef Golba. Przed przystąpieniem do obrad pan senator złoży ślubowanie senatorskie.

Rota ślubowania senatorskiego jest zawarta w art. 104 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Przypominam, że zgodnie z art. 30 ust. 5 Regulaminu Senatu senatorowie składają ślubowanie w ten sposób, że po odczytaniu roty ślubowania wypowiadają słowo „Ślubuję”. Ślubowanie może być złożone z dodaniem słów „Tak mi dopomóż Bóg”.

Proszę pana senatora o podejście do stołu prezydialnego w celu złożenia ślubowania.

Proszę wszystkich o powstanie.

(Wszyscy wstają)

„Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”.

Senator Mieczysław Golba:

Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Stwierdzam, że senator Mieczysław Golba złożył ślubowanie.

(Oklaski)

Projekt porządku obrad

Państwo Senatorowie, projekt porządku obrad został wyłożony na ławach senatorskich.

Informuję państwa senatorów…

(Rozmowy na sali)

Szanowni Państwo, rozpoczęliśmy obrady, jesteśmy na sali plenarnej.

Informuję państwa senatorów, że punkty, które znajdowały się w rozesłanym państwu projekcie porządku obrad, tj. powołanie stałych komisji senackich oraz wybór przewodniczących stałych komisji senackich, zostaną wprowadzone po przygotowaniu projektów uchwał w tych sprawach. Punkt dotyczący wyboru senatorów do składu Krajowej Rady Sądownictwa zostanie wprowadzony pod warunkiem przedstawienia opinii właściwej komisji senackiej w tej sprawie.

Proponuję rozpatrzenie punktu pierwszego projektu porządku obrad, pomimo że sprawozdanie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich w sprawie projektu uchwały o zmianie Regulaminu Senatu zostało dostarczone w terminie późniejszym niż określony w art. 34 ust. 2 Regulaminu Senatu. Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, uznam, że Wysoka Izba przyjęła przedstawioną propozycję.

Sprzeciwu nie słyszę.

Wobec braku głosów sprzeciwu stwierdzam, że Senat przedstawioną propozycję przyjął.

Proponuję uzupełnienie porządku obrad o punkty: odwołanie sekretarzy Senatu – i rozpatrzenie go jako punktu trzeciego porządku obrad; wybór sekretarzy Senatu – i rozpatrzenie go jako punktu czwartego porządku obrad; wyrażenie zgody na powołanie Rzecznika Praw Dziecka – i rozpatrzenie go jako punktu ostatniego porządku obrad. Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, uznam, że Wysoka Izba przyjęła przedstawioną propozycję.

Wobec braku głosów sprzeciwu stwierdzam, że Senat przedstawioną propozycję przyjął.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos w sprawie przedstawionego porządku obrad?

Zatwierdzenie porządku obrad

Stwierdzam, że Senat zatwierdził porządek obrad drugiego posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej XI kadencji.

Informuję, że w przypadku braku wniosków o charakterze legislacyjnym do punktu pierwszego, tj. projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu, głosowanie nad tym punktem odbędzie się bezpośrednio po jego rozpatrzeniu. Jeżeli zostaną zgłoszone wnioski legislacyjne, to głosowanie zostanie przeprowadzone po przerwie w obradach i po przygotowaniu sprawozdania komisji w tej sprawie.

Głosowania nad punktami drugim, trzecim i czwartym odbędą się bezpośrednio po ich rozpatrzeniu.

Po punkcie czwartym zostanie ogłoszona 2-godzinna przerwa w obradach, w trakcie której będą państwo mieli możliwość zgłaszania się do stałych komisji senackich. Po tej przerwie Senat podejmie uchwałę w sprawie powołania komisji senackich.

Następnie zostanie ogłoszona kolejna 2-godzinna przerwa, w trakcie której odbędą się pierwsze posiedzenia komisji senackich, na których zostaną wybrani kandydaci na przewodniczących komisji. Po tej przerwie Senat podejmie uchwałę w sprawie wyboru przewodniczących komisji.

Następnie zostanie ogłoszona kolejna przerwa, półgodzinna, na przygotowanie przez właściwą komisję senacką opinii w sprawie kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa. Po podjęciu przez Senat uchwały w tej sprawie zostanie ogłoszona przerwa do czwartku do godziny 10.00.

Punkt dotyczący wyrażenia przez Senat zgody na powołanie Rzecznika Praw Dziecka zostanie rozpatrzony w drugim dniu obrad.

Informuję państwa senatorów, że Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni. Senat rozpatrzy tę ustawę na bieżącym posiedzeniu, po przygotowaniu przez właściwe komisje sprawozdania w tej sprawie.

Państwo Senatorowie, informuję, że po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów zdecydowałam o wydłużeniu obecnego posiedzenia o dzień 8 grudnia br., tj. piątek.

Przypominam o obowiązku podpisywania się na liście obecności w każdym dniu obrad. Listy obecności wyłożone są przed salą posiedzeń.

Ponadto pragnę poinformować, iż od tego posiedzenia druki senackie są dostarczane państwu senatorom drogą elektroniczną.

Punkt 1. porządku obrad: drugie czytanie projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu pierwszego porządku obrad: drugie czytanie projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu.

Przypominam, że projekt został wniesiony przez marszałek Senatu i zawarty jest w druku nr 16, a sprawozdanie – w druku nr 16 S.

Sprawozdanie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich

Proszę sprawozdawcę Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, senatora Sławomira Rybickiego, o przedstawienie sprawozdania komisji o projekcie uchwały.

Senator Sprawozdawca Sławomir Rybicki:

Dziękuję, Pani Marszałek.

Wysoki Senacie!

Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich na posiedzeniu w dniu dzisiejszym przyjęła – 1 senator się wstrzymał – projekt zmian w Regulaminie Senatu. Projekt jest zawarty w druku nr 16, dostępnym, wyłożonym już na ławach senatorskich.

Proszę państwa, debata nad projektem wniesionym przez panią marszałek do Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich… Projekt nie wzbudził jakichś zasadniczych kontrowersji, w związku z czym nie będę opowiadać o dyskusji, bo jej po prostu nie było. Ten projekt był uzgadniany pomiędzy klubami i myślę, że Wysoka Izba przyjmie go w konsensusie.

Ja powiem jedynie to, co powiedziałem na posiedzeniu komisji jako jej przewodniczący i zarazem przedstawiciel wnioskodawcy, że projekt zakłada rozdzielenie zakresu działania Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, tworząc nowe komisje: Komisję Nauki, Komisję Edukacji i Komisję Sportu. Odrębność zakresów działań nowych komisji znajdzie już niebawem potwierdzenie w utworzeniu osobnych resortów w administracji rządowej.

Jednocześnie projekt mówi o utworzeniu Komisji Środowiska i Klimatu, uzupełniając zarazem zakres działania dotychczasowej Komisji Środowiska. To jest dorobek poprzedniej kadencji, gdy działały 2 odrębne komisje: środowiska i klimatu. W tej kadencji połączymy zakres merytoryczny działania tych 2 komisji z poprzedniej kadencji.

Kolejne zaproponowane rozwiązanie, polegające na rozdzieleniu komisji stałej, Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, jest postulowane od wielu kadencji. Wiemy, że do Senatu co roku wpływa coraz więcej petycji. W ciągu roku jest to nawet 200 czy 250 projektów. Wydaje się zasadne, aby temu zagadnieniu, ważnemu z punktu widzenia kompetencji Senatu, poświęcić, dedykować odrębną komisję.

Pozostałe zmiany to są zmiany porządkowe, które spowodują – tak myślę – że łatwiejsza stanie się interpretacja niektórych zapisów, w szczególności dotyczących występowania przez członków Rady Ministrów podczas debat poza kolejnością mówców.

Ostatnia ze zmian dotyczy nazwy ustawy o Państwowej Komisji do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich i młodzieży do lat 15. W regulaminie, który jest aktem niższej rangi, czynimy zadość… Chcemy, aby u nas nazwa tej ustawy była zgodna z nazwą ustawy, która jest w obiegu prawnym.

To wszystko, jeżeli chodzi o sprawozdanie. Druk nr 16 S jest dostępny. Zwracam się do Wysokiej Izby o przyjęcie projektu uchwały o zmianie Regulaminu Senatu. Dziękuję bardzo.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Zapytania i odpowiedzi

Obecnie senatorowie mogą zgłaszać trwające nie dłużej niż minutę zapytania do senatora sprawozdawcy komisji, który jest zarazem upoważnionym przedstawicielem wnioskodawcy.

Czy ktoś z państwa senatorów chciałby zadać takie pytanie?

Bardzo proszę, pan senator Skurkiewicz. Bardzo proszę.

Senator Wojciech Skurkiewicz:

Dziękuję, Pani Marszałek.

Wysoka Izbo!

Chcę przeprosić – coś nam umknęło – szczególnie Halinę Biedę. Czy pan przewodniczący nie uważa, że słuszne byłoby, jeżeli chodzi o nazewnictwo poszczególnych komisji, o Komisję Sportu, żeby podobnie jak… Resort wiodący jest określany jako Ministerstwo Sportu i Turystyki. Czy wobec tego ta komisja nie powinna mieć takiej nazwy, nazwy „Komisja Sportu i Turystyki”? Chodzi o to, żeby rzeczywiście nie umknął nam ten obszar. To jest taka dość prosta i prozaiczna rzecz. Ja poprosiłem o przygotowanie takiej poprawki. Jeżeli państwo byście ją zaakceptowali, to, jak myślę, byłby to chyba słuszny kierunek, właściwy.

Senator Sławomir Rybicki:

Panie Senatorze, ten projekt był konsultowany między klubami, dlatego też nie chcę przedstawiać tu mojej prywatnej oceny. To nie było przedmiotem posiedzenia komisji. W komisji nie było debaty o takiej propozycji. Gdybym miał coś zasugerować, to proponowałbym, abyśmy przeszli dzisiaj do procedowania. To oczywiście nie moja rola jako przewodniczącego komisji, aby tak sugerować, ale, jak sądzę, będą dalsze zmiany w regulaminie w najbliższym czasie. Wtedy moglibyśmy ewentualnie, jeżeli będzie zgoda międzyklubowa – a nie widzę tutaj jakiegoś pola do konfliktu – to uregulować. Dziękuję.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Bardzo proszę, pan marszałek Karczewski…

(Głos z sali: Nie, nie.)

Nie? Nie. Aha.

Pan senator Golba chciał jeszcze zabrać głos. Bardzo proszę.

Senator Mieczysław Golba:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Ja uważam, że bardzo dobre jest to przyjęte rozwiązanie. Uważam, że w tej formie powinniśmy debatować i pracować: Komisja Sportu – osobno, turystyka – osobno. Wiele spraw, zagadnień związanych z turystyką nie ma nic wspólnego ze sportem. To są bardzo ważne rzeczy.

(Rozmowy na sali)

W przyszłości.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Informuję, że lista mówców została wyczerpana.

Otwarcie dyskusji

Zamykam dyskusję… Nie. Otwieram dyskusję.

Przypominam o konieczności zapisywania się do głosu u senatora prowadzącego listę mówców.

Przemówienie senatora w dyskusji nie może trwać dłużej niż 10 minut.

Podpisane wnioski o charakterze legislacyjnym senatorowie składają do marszałka Senatu do momentu zamknięcia dyskusji.

(Senator Sekretarz Rafał Ambrozik: Nikt się nie zapisał.)

Informuję, że nikt się nie zapisał. Nikt z państwa nie zapisał się do głosu.

Zamknięcie dyskusji

Zamykam dyskusję.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu…

(Głosy z sali: Senatu, Senatu…)

…Senatu. Bardzo przepraszam.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników głosowania…

(Głos z sali: Moment, moment…)

Proszę o podanie wyników.

Głosowało 92 senatorów, 85 – za, 7 się wstrzymało. (Głosowanie nr 1)*

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Sejm podjął uchwałę w sprawie zmiany Regulaminu Senatu.

(Głosy z sali: Senat, Senat…)

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie zmiany Regulaminu Senatu.

Bardzo państwa przepraszam i bardzo dziękuję za podpowiedzi. Proszę, czuwajcie, żebym się nie myliła.

(Głos z sali: Będziemy czuwać.)

Punkt 2. porządku obrad: drugie czytanie projektu uchwały w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu drugiego porządku obrad: drugie czytanie projektu uchwały w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej.

Projekt rozpatrywanej uchwały został wniesiony przez grupę senatorów i zawarty jest w druku nr 15.

Zgodnie z art. 84 ust. 6 Regulaminu Senatu projekt ten po uzgodnieniu z klubami i kołem senackim został włączony do porządku obrad z pominięciem pierwszego czytania.

Przedstawienie projektu

Proszę upoważnioną przedstawicielkę wnioskodawców, panią senator Halinę Biedę, o przedstawienie projektu uchwały.

Senator Halina Bieda:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Tak jak już zostało powiedziane, projekt został uzgodniony z klubami i kołem, ale z racji tego, że jest to pierwszy projekt procedowany przez naszą Izbę, pozwolę sobie w całości go odczytać. Jest bardzo krótki.

„Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej.

§1. Popierając cele Unii Międzyparlamentarnej, organizacji międzynarodowej skupiającej przedstawicieli suwerennych państw i działającej od 1889 r. jako forum międzyparlamentarne na rzecz pokoju, demokracji i współpracy między narodami oraz umacniania instytucji przedstawicielskich, Senat Rzeczypospolitej Polskiej wyraża wolę utworzenia Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej i jej udziału w pracach Unii Międzyparlamentarnej.

§2. Członkami Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej są wszyscy senatorowie Senatu XI kadencji.

§3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia”.

Proszę Wysoką Izbę o przyjęcie projektu uchwały. Dziękuję bardzo.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo, Pani Senator.

Zapytania i odpowiedzi

Obecnie senatorowie mogą zgłaszać trwające nie dłużej niż minutę zapytania do upoważnionej przedstawicielki wnioskodawców.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zadać takie pytanie?

Pan senator Włosowicz. Bardzo proszę.

Senator Jacek Włosowicz:

Dziękuję, Pani Marszałek.

Ja mam pytanie do pani przewodniczącej. Czy delegacja amerykańska należy obecnie do Unii Międzyparlamentarnej, czy nie?

Senator Halina Bieda:

Nie.

(Senator Jacek Włosowicz: Nie? Dziękuję.)

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Otwarcie dyskusji

Otwieram dyskusję.

Czy są senatorowie, którzy chcą zabrać głos w dyskusji? Nie.

Dziękuję bardzo.

Informuję, że nikt z państwa senatorów nie zapisał się do głosu.

Zamknięcie dyskusji

Zamykam dyskusję.

Przystąpienie do trzeciego czytania projektu

Przystępujemy do trzeciego czytania.

Informuję, że trzecie czytanie obejmuje jedynie głosowanie.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania nad projektem uchwały w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem projektu?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał od głosu?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 94 senatorów, 94 było za, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw. (Głosowanie nr 2)*

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie utworzenia Polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej.

Punkt 3. porządku obrad: odwołanie sekretarzy Senatu

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu trzeciego porządku obrad: odwołanie sekretarzy Senatu.

Informuję, że do marszałek Senatu wpłynęły wnioski złożone przez senator Ewę Matecką oraz senatora Wiktora Durlaka w sprawie rezygnacji z funkcji sekretarzy Senatu. W związku z tym marszałek Senatu przedstawiła zawarty w druku nr 18 wniosek o odwołanie sekretarzy Senatu.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos w tej sprawie?

Nikt się nie zgłosił. Dziękuję.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania nad projektem uchwały w sprawie odwołania senatora Wiktora Durlaka oraz senator Ewy Mateckiej z funkcji sekretarzy Senatu.

Kto z państwa jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 95 senatorów, 94 – za, 1 senator się wstrzymał. (Głosowanie nr 3)*

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie odwołania sekretarzy Senatu.

Punkt 4. porządku obrad: wybór sekretarzy Senatu

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu czwartego porządku obrad: wybór sekretarzy Senatu.

Informuję, że na stanowiska sekretarzy Senatu zostały zgłoszone kandydatury senator Anny Górskiej oraz senatora Macieja Górskiego. Wniosek marszałek Senatu w tej sprawie zawarty jest w druku nr 19.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos w tej sprawie?

Nikt się nie zgłosił. Dziękuję.

Przypominam, że wybór sekretarzy odbywa się łącznie, chyba że Senat postanowi inaczej. Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, uznam, że Senat wyraził zgodę na przeprowadzenie łącznego głosowania nad wyborem sekretarzy Senatu.

Wobec braku głosów sprzeciwu stwierdzam, że Senat przyjął przedstawioną propozycję.

Głosowanie

Przystępujemy do łącznego głosowania nad projektem uchwały w sprawie wyboru senator Anny Górskiej oraz senatora Macieja Górskiego na funkcję sekretarzy Senatu.

Kto z państwa jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 97 senatorów, 97 – za. (Głosowanie nr 4)*

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie wyboru sekretarzy Senatu.

Proszę nowo wybranych senatorów sekretarzy o podejście do stołu prezydialnego. (Oklaski)

(Rozmowy na sali)

Informuję, że za chwilę zostanie zarządzona przerwa w obradach, w trakcie której państwo senatorowie będą mogli zapisywać się do komisji senackich.

Chciałabym przypomnieć, że zgodnie z Regulaminem Senatu każdy senator ma obowiązek zgłosić swoją kandydaturę do 1 komisji stałej, a może być członkiem nie więcej niż 2 komisji stałych. Wzór zgłoszenia do komisji został państwu wyłożony na ławach senatorskich.

Proszę senatorów o złożenie wypełnionych formularzy u pracowników Kancelarii Senatu pełniących dyżur przed salą posiedzeń w czasie 15 minut od ogłoszenia przerwy. W tej chwili mamy godzinę 11.24. Jest 15 minut na zgłaszanie oświadczeń.

Ogłaszam przerwę do godziny… 2-godzinną przerwę, czyli do godziny 13.25.

(Przerwa w obradach od godziny 11 minut 24 do godziny 13 minut 26)

Wznowienie obrad

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Wznawiam obrady.

Uzupełnienie porządku obrad

Wysoki Senacie, proponuję uzupełnienie porządku obrad o punkt: powołanie stałych komisji senackich – i rozpatrzenie go jako punktu piątego porządku obrad. Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, uznam, że Wysoka Izba przyjęła przedstawioną propozycję.

Wobec braku głosów sprzeciwu stwierdzam, że Senat przedstawioną propozycję przyjął.

Punkt 5. porządku obrad: powołanie stałych komisji senackich

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu piątego porządku obrad: powołanie stałych komisji senackich.

Wniosek marszałek Senatu w tej sprawie zawarty jest w druku nr 21.

Informuję ponadto, że projekt uchwały w tej sprawie został pozytywnie zaopiniowany przez Konwent Seniorów.

Przedstawienie projektu

Bardzo proszę senator Halinę Biedę o zabranie głosu i przedstawienie w imieniu marszałek Senatu projektu uchwały w sprawie powołania komisji senackich.

Senator Halina Bieda:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Chciałabym prosić Wysoką Izbę o przyjęcie składów stałych komisji Senatu Rzeczypospolitej, zgodnie ze zmianami w Regulaminie Senatu, które przegłosowaliśmy. Bardzo proszę o pozytywne… o przyjęcie wspomnianego projektu uchwały.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zadać pytanie senator sprawozdawcy w związku z przedstawionym projektem uchwały?

Dziękuję bardzo. Nikt z państwa nie zabiera głosu w tej sprawie.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez marszałek Senatu projektem uchwały.

Kto z państwa jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 95 senatorów, 95 senatorów było za, nikt się nie wstrzymał i nikt nie był przeciw. (Głosowanie nr 5)*

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie powołania komisji senackich.

Szanowni Państwo, za chwilę zostanie ogłoszona 2-godzinna przerwa w obradach.

W przerwie tej zwołuję pierwsze posiedzenia nowo powołanych komisji senackich.

Na pierwszych posiedzeniach komisje dokonają wyboru kandydatów na przewodniczących komisji.

Plan pierwszych posiedzeń komisji senackich, zawierający informacje organizacyjne, został wyłożony na ławach senatorskich oraz wysłany państwu drogą elektroniczną.

Szanowni Państwo, w celu zaopiniowania projektu uchwały w sprawie wyboru przewodniczących, którzy zostaną zgłoszeni przez komisje, zwołuję posiedzenie Konwentu Seniorów, które odbędzie się półtorej godziny po zarządzeniu przerwy w obradach.

Przerwę w obradach ogłaszam do godziny 15.30.

Dziękuję bardzo.

(Przerwa w obradach od godziny 13 minut 29 do godziny 15 minut 30)

Wznowienie obrad

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Wznawiam obrady.

Wysoki Senacie, proponuję uzupełnienie porządku obrad o punkt: wybór przewodniczących stałych komisji senackich…

(Rozmowy na sali)

Panie Senatorze, bardzo proszę o spokój.

(Senator Jerzy Fedorowicz: Panie Senatorze, niech pan siądzie, bo ja nie mogę usiąść.)

(Rozmowy na sali)

(Senator Jerzy Fedorowicz: Ale zawsze tak robi, ja muszę ciągle wstawać…)

Uzupełnienie porządku obrad

Wysoki Senacie, proponuję uzupełnienie porządku obrad o punkt: wybór przewodniczących stałych komisji senackich – i rozpatrzenie go jako punktu szóstego porządku obrad. Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, uznam, że Wysoka Izba przyjęła przedstawioną propozycję.

Sprzeciwu nie słyszę.

Wobec braku głosów sprzeciwu stwierdzam, że Senat przedstawioną propozycję przyjął.

Punkt 6. porządku obrad: wybór przewodniczących stałych komisji senackich

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu szóstego porządku obrad: wybór przewodniczących stałych komisji senackich.

W przerwie w obradach odbyły się posiedzenia komisji senackich, które wybrały kandydatów na przewodniczących komisji. Wniosek marszałek Senatu w tej sprawie zawarty jest w druku nr 22.

Informuję ponadto, że projekt uchwały w tej sprawie został pozytywnie zaopiniowany przez Konwent Seniorów.

Obecnie proszę przedstawicieli poszczególnych komisji o przedstawienie kandydatów na przewodniczących komisji.

Przedstawienie kandydatury senatora Kazimierza Kleiny na przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Publicznych

Proszę senatora Leszka Czarnobaja o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Kazimierza Kleiny na przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

(Rozmowy na sali)

(Senator Michał Kamiński: Z miejsca…)

(Głosy z sali: Nie, nie…)

(Głosy z sali: Z miejsca, z miejsca…)

(Senator Leszek Czarnobaj: Z miejsca?)

(Wesołość na sali)

Może trochę więcej zdecydowania, Panowie. Bardzo proszę.

Senator Leszek Czarnobaj:

Pani Marszałek! Wysoki Senacie!

Pragnę w imieniu Komisji Budżetu i Finansów Publicznych przedstawić państwu osobę pana senatora Kazimierza Kleiny jako kandydata na przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Publicznych. Pragnę przedstawić kilka ważnych kwestii, które zadecydowały o tym, że pan senator Kazimierz Kleina jednogłośnie, jednomyślnie został wybrany na kandydata na przewodniczącego tejże komisji.

Przede wszystkim pan senator Kleina charakteryzuje się posiadaniem wiedzy, a mianowicie ukończył studia na wydziale ekonomii, ale również na wydziale humanistycznym, historię, oraz wyższy kurs obronny w Akademii Sztabu Generalnego, co jest bardzo ważne. Jednocześnie ma doświadczenie, gdyż 3-krotnie pełnił funkcję przewodniczącego komisji budżetu i finansów, raz był wiceprzewodniczącym komisji budżetu i finansów. Ma również doświadczenie międzynarodowe – uczestniczy w pracach różnego rodzaju zespołów parlamentarnych, zajmujących się tematyką zarówno krajów europejskich, jak i krajów pozaeuropejskich. Jednocześnie chciałbym powiedzieć, że pan Kazimierz Kleina fantastycznie łączy wykorzystywanie wiedzy i doświadczenia, dlatego jest tak dobrym przewodniczącym i kandydatem. Chciałbym też powiedzieć, że jest człowiekiem koncyliacyjnym, a mianowicie ludzie z opozycji mówią, że jest ortodoksyjnie prorządowy, a ci drudzy mówią, że jest zbyt miękki w stosunku do opozycji, i to powoduje, że pan Kazimierz Kleina zawsze osiąga kompromis.

Dlatego pragnę prosić państwa o zagłosowanie za kandydaturą pana senatora Kazimierza Kleiny. (Oklaski)

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Przedstawienie kandydatury senatora Waldemara Witkowskiego na przewodniczącego Komisji Edukacji

Proszę senator Joannę Sekułę o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury pana senatora Waldemara Witkowskiego na przewodniczącego Komisji Edukacji.

(Głosy z sali: Z miejsca, z miejsca…)

(Senator Joanna Sekuła: Za późno.)

(Senator Leszek Czarnobaj: No to więcej zdecydowania…)

Senator Joanna Sekuła:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Mam przyjemność rekomendować osobę pana Waldemara Witkowskiego na funkcję przewodniczącego Komisji Edukacji. Jego kompetencje w tym obszarze wywodzę z faktu posiadania kompetencji pedagogicznych, które uzyskał w trakcie swojego przygotowania zawodowego, oraz z faktu, że dość długo jest nauczycielem akademickim. W czasie, kiedy sprawował funkcję wicewojewody, w obszarze jego pracy znajdował się nadzór nad edukacją, w tym działalność kuratoriów.

Jest również działaczem w obszarze spółdzielczości, w obszarze sportu, miał więc do czynienia z pracą organiczną w zakresie kształtowania relacji społecznych. W związku z tym mamy pewność, że pogodzi interesy związane z wieloma różnymi kierunkami zmian, jakie planowane są w edukacji. Dziękuję.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Przedstawienie kandydatury senatora Waldemara Pawlaka na przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności

Bardzo proszę pana senatora Adama Szejnfelda o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Waldemara Pawlaka na przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Senator Adam Szejnfeld:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Pewnie nie przesadzę, jeśli powiem, że w tej sali, a być może w ogóle w kraju trudno byłoby znaleźć lepszego kandydata na przewodniczącego komisji gospodarki niż pan Waldemar Pawlak. Tym samym rekomenduję jego kandydaturę na przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Senatu RP.

Pana premiera Pawlaka niewątpliwie nie trzeba nikomu przedstawiać, ale gwoli formalności kilka słów informacji podać trzeba. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. Właściwie wszelkie potrzebne, także praktyczne, a nie tylko teoretyczne kompetencje do prowadzenia tej komisji ma, jest bowiem praktykującym rolnikiem, był przedsiębiorcą, jest menadżerem, prezesem dużej giełdowej spółki „Młyny Polskie”. Jako wiceminister gospodarki pamiętam jego świetną pracę jako ówczesnego ministra gospodarki i wicepremiera. Ale przecież wiemy też, że dwukrotnie był premierem, prezesem Rady Ministrów, kandydatem na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Reasumując, powiem, że spełnia on wszystkie teoretyczne, praktyczne, polityczne wymagania, aby być szefem Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Sejmu.

(Głos z sali: Senatu.)

Rekomenduję jego kandydaturę szczerze i z całego serca. Dziękuję.

(Głosy z sali: Senatu, Senatu!)

Senatu, Senatu, przepraszam.

(Wesołość na sali)

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

I to po tylu latach…

Dziękuję bardzo.

Przedstawienie kandydatury senatora Jana Hamerskiego na przewodniczącego Komisji Infrastruktury

Proszę senatora Andrzeja Kalatę o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Jana Hamerskiego na przewodniczącego Komisji Infrastruktury.

(Głos z sali: Debiut.)

(Głos z sali: Kuzyn…)

Senator Andrzej Kalata:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Chciałbym zarekomendować pana senatora Jana Hamerskiego. Ja powiem krótko: absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletni samorządowiec, jest trzecią kadencję w Senacie, góral, jak mieliśmy okazję widzieć. Rekomenduję… A przede wszystkim pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Infrastruktury w poprzedniej kadencji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Przedstawienie kandydatury senatora Stanisława Gawłowskiego na przewodniczącego Komisji Klimatu i Środowiska

Bardzo proszę panią senator Magdalenę Kochan o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Stanisława Gawłowskiego na przewodniczącego Komisji Klimatu i Środowiska.

Senator Magdalena Kochan:

Bardzo dziękuję, Pani Marszałek.

12-osobowy skład Komisji Klimatu i Środowiska jednomyślnie uznał za swojego kandydata na przewodniczącego komisji pana senatora Stanisława Gawłowskiego, którego wiedza, umiejętności, kompetencje i doświadczenie w zakresie tematyki prac komisji wszystkich nas przekonały. Jednomyślnie rekomendujemy tę kandydaturę.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo, Pani Senator.

Przedstawienie kandydatury senatora Jerzego Fedorowicza na przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu

Bardzo proszę panią senator Halinę Biedę o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Jerzego Fedorowicza na przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu.

(Głos z sali: Jest twoim kuzynem, to będzie…)

(Wesołość na sali)

Senator Halina Bieda:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Pan senator Jerzy Fedorowicz oprócz tego, że jest kuzynem senatora Libickiego, co niby miało wystarczyć, ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Był też wiceprzewodniczącym wspomnianej komisji. Myślę, że wszyscy znają kolegę Fedorowicza. Podczas obrad został on jednogłośnie wybrany. Rekomenduję jego kandydaturę na przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu. Dziękuję.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Przedstawienie kandydatury senatora Kazimierza Wiatra na przewodniczącego Komisji Nauki

Bardzo proszę senatora Michała Seweryńskiego o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Kazimierza Wiatra na przewodniczącego Komisji Nauki.

Senator Michał Seweryński:

Pani Marszałek! Panie i Panowie Senatorowie!

Mam zaszczyt z pełnym przekonaniem przedstawić kandydaturę pana prof. Kazimierza Wiatra, senatora z bodaj najdłuższym doświadczeniem senackim, ponieważ ta kadencja to już jego szósta kadencja, kolejna. W tym czasie kilkakrotnie pełnił rolę przewodniczącego Komisji Nauki, Edukacji i Sportu. W tej chwili chodzi o Komisję Nauki. Predestynowany jest do tego również przez swoją działalność naukową. Jest wybitnym uczonym w zakresie informatyki i elektroniki, autorem kilkuset publikacji i 30 wdrożeń technicznych. Ma piękną kartę w zakresie opozycji demokratycznej, niepodległościowej, przede wszystkim jako animator Ruchu Harcerskiego Rzeczypospolitej. Za tę działalność był prześladowany przez władzę komunistyczną. Mogłem przez kilkanaście lat obserwować z bliska działalność pana prof. Wiatra jako szefa komisji, której sam byłem członkiem. Muszę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że ze znawstwem, zawsze dobrze przygotowany, prowadził wszystkie obrady. Byliśmy naprawdę partnerami do rozmów o projektach ustawowych, nad którymi prowadziliśmy prace z przedstawicielami rządu. Z pełnym przekonaniem polecam kandydaturę pana prof. Wiatra. Dziękuję. (Oklaski)

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Przedstawienie kandydatury senatora Mirosława Różańskiego na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej

Bardzo proszę senatora Bogdana Borusewicza o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Mirosława Różańskiego na przewodniczącego Komisji Obrony Narodowej.

Senator Bogdan Borusewicz:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Komisja Obrony Narodowej w dniu dzisiejszym przegłosowała kandydaturę na przewodniczącego. Pan Mirosław Różański otrzymał większość głosów. Jedna osoba się wstrzymała, pozostali członkowie komisji poparli w głosowaniu tę kandydaturę. Pan Mirosław Różański jest oficerem. Pełnił różne funkcje w Wojsku Polskim. Jest specjalistą, który niewątpliwie dobrze poprowadzi prace Komisji Obrony Narodowej. Jego wiedza to wiedza nie tylko praktyczna, ale także teoretyczna. Jest doktorem nauk o obronności. Z przekonaniem rekomenduję pana Mirosława Różańskiego na przewodniczącego komisji obrony.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Przedstawienie kandydatury senatora Roberta Mamątowa na przewodniczącego Komisji Petycji

Bardzo proszę senatora Michała Seweryńskiego o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Roberta Mamątowa na przewodniczącego Komisji Petycji.

Senator Michał Seweryński:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Pana senatora Roberta Mamątowa znam tak długo, jak długo jestem w Senacie. Zawsze pracował w Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Był przewodniczącym tej komisji, jej wiceprzewodniczącym. Ściśle współpracowaliśmy. Byłem zawsze pod wrażeniem jego wnikliwego badania petycji. Ci z państwa, którzy mieli do czynienia z petycjami, wiedzą, że czasami niełatwo jest wyciągnąć przed nawias sens tego, o co zabiega petytor. Miał bardzo dużo cierpliwości do czytania tych tekstów, do występowania z różnymi inicjatywami. Chyba nie ma lepszego, bardziej wykwalifikowanego senatora do pełnienia tej funkcji. Z pełnym przekonaniem go rekomenduję. Dziękuję. (Oklaski)

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Przedstawienie kandydatury senatora Marcina Karpińskiego na przewodniczącego Komisji Praw Człowieka i Praworządności

Proszę senatora Adama Bodnara o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Marcina Karpińskiego na przewodniczącego Komisji Praw Człowieka i Praworządności.

Senator Adam Bodnar:

Szanowna Pani Marszałek! Szanowne Panie i Panowie Senatorowie!

Mam przyjemność przedstawić i rekomendować kandydaturę pana senatora Marcina Karpińskiego do pełnienia funkcji przewodniczącego Komisji Praworządności i Praw Człowieka. Pan senator Karpiński został wybrany do Senatu Rzeczypospolitej z okręgu nr 26, z powiatów zgierskiego, pabianickiego i łaskiego w województwie łódzkim. Zdobył ponad 98 tysięcy głosów. Jest samorządowcem, który od 21 lat związany jest z powiatem zgierskim. Pełnił różne funkcje w samorządzie lokalnym, tworzył podstawy funkcjonowania starostwa, zajmował się sprawami oświaty, drogownictwa, infrastruktury, geodezji. Prowadzi w swojej rodzinnej miejscowości gospodarstwo rolno-ogrodnicze. Działa w organizacjach lokalnych, w stowarzyszeniach, a także w ochotniczej straży pożarnej. Należy jednak podkreślić, że oprócz wykształcenia technicznego posiada także wykształcenie na kierunku: międzynarodowe stosunki gospodarcze i polityczne – uzyskał tytuł magistra na Uniwersytecie Łódzkim. Z kolei w 2002 r. uzyskał tytuł magistra prawa, a od 2013 r. jest adwokatem i swoją wiedzę prawniczą, adwokacką wykorzystuje do pracy na rzecz samorządu lokalnego.

Chciałbym podkreślić, że komisja jednomyślnie rekomendowała pana Marcina Karpińskiego do pełnienia zaszczytnej funkcji przewodniczącego.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Przedstawienie kandydatury senator Janiny Sagatowskiej na przewodniczącą Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej

I proszę senatora Ryszarda Majera o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury pani senator Janiny Sagatowskiej na przewodniczącą Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Senator Ryszard Majer:

Wielce Czcigodna Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej w dniu dzisiejszym pod przewodnictwem pani marszałek jednogłośnie wskazała na swojego nowego przewodniczącego panią senator Janinę Sagatowską. Pani senator dała się poznać jako bardzo doświadczony senator w naszym gronie, bo już szóstą kadencję jest senatorem Rzeczypospolitej. We wcześniejszych kadencjach była doskonałym organizatorem prac komisji emigracji. Wcześniej pełniła również funkcję m.in. wojewody tarnobrzeskiego. Jest prawnikiem. Jest zaangażowana w rozwiązywanie spraw z zakresu polityki społecznej.

Jako głęboko przekonany, rekomenduję państwu jej wybór na szefową nowej Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. Dziękuję. (Oklaski)

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Przedstawienie kandydatury senatora Ryszarda Bobera na przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

I bardzo proszę senatora Gustawa Marka Brzezina o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Ryszarda Bobera na przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Senator Gustaw Marek Brzezin:

Panie Marszałek! Panie i Panowie Senatorowie!

Mam zaszczyt i przyjemność przedstawić kandydaturę pana senatora Ryszarda Bobera na przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pan senator Ryszard Bober jest menedżerem rolnictwa i praktykiem, od wielu lat prowadzi z powodzeniem znaczącą produkcję bydła mlecznego w swoim gospodarstwie na Kujawach. Jest również doświadczonym samorządowcem. Przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jest senatorem drugą kadencję. Wcześniej pełnił funkcję wiceprzewodniczącego komisji rolnictwa. Uzyskał 100-procentową rekomendację komisji w tym zakresie.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Przedstawienie kandydatury senatora Zygmunta Frankiewicza na przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej

Bardzo proszę senatora Wadima Tyszkiewicza o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Zygmunta Frankiewicza na przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Senator Wadim Tyszkiewicz:

Pani Marszałek! Wysoki Senacie!

Chciałbym przedstawić kandydaturę Zygmunta Frankiewicza na przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.

Zygmunt Frankiewicz to absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, doktor habilitowany, inżynier, pracownik naukowy tej uczelni. W samorządzie od roku 1990, prezydent Gliwic przez 26 lat, od 2015 r. – prezes Związku Miast Polskich, w X kadencji Senatu – przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej. W ostatnich wyborach do Senatu zdobył blisko 140 tysięcy głosów.

Na posiedzeniu komisji został wybrany 16 głosami, czyli jednogłośnie. Zygmunt Frankiewicz to ikona samorządu, jak nikt inny zasługuje na funkcję przewodniczącego wspomnianej komisji. Dziękuję bardzo.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Przedstawienie kandydatury senatora Wiktora Durlaka na przewodniczącego Komisji Sportu

Proszę senatora Krzysztofa Bieńkowskiego o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Wiktora Durlaka na przewodniczącego Komisji Sportu.

Senator Krzysztof Bieńkowski:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo! Szanowni Państwo!

Chciałbym rekomendować, jako jeden z członków Komisji Sportu, pana senatora Wiktora Durlaka na przewodniczącego tejże komisji. Jest to nie tylko moje zdanie, bo i członkowie komisji jednogłośnie tak stwierdzili. Pan senator posiada 10-letnie doświadczenie samorządowe, ale także jest drugą kadencję senatorem. Jest też członkiem sportowego zespołu parlamentarnego, wieloletnim sportowcem, co widać również po sylwetce – proszę, pan senator może również się pokazać, bardzo…

(Rozmowy na sali) (Wesołość na sali)

Szanowni Państwo, oprócz spraw sportu zawodowego pana senatora interesują także sprawy sportu powszechnego. Tak że szczególnie rekomenduję tego kandydata na przewodniczącego komisji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Przedstawienie kandydatury senatora Tomasza Grodzkiego na przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą

Bardzo proszę panią senator Halinę Biedę o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Tomasza Grodzkiego na przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.

Senator Halina Bieda:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Chciałabym zarekomendować na funkcję przewodniczącego Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senatora Tomasza Grodzkiego, senatora IX, X i obecnej kadencji, w X kadencji marszałka Senatu Rzeczypospolitej, który wielokrotnie inicjował spotkania z Polonią, jak również integrował środowisko polonijne, wielokrotnie odwiedzając Polaków poza granicami i Polonię w wielu krajach, w których Polacy i Polonia do dzisiaj się gromadzą. Również ta kandydatura została jednogłośnie przegłosowana. Rekomenduję więc na funkcję przewodniczącego pana senatora Tomasza Grodzkiego.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo, Pani Senator.

Przedstawienie kandydatury senatora Bogdana Klicha na przewodniczącego Komisji Spraw Unii Europejskiej

Proszę senatora Grzegorza Schetynę o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Bogdana Klicha na przewodniczącego Komisji Spraw Unii Europejskiej.

Senator Grzegorz Schetyna:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Chciałbym w imieniu wszystkich członków Komisji Spraw Unii Europejskiej rekomendować pana senatora Bogdana Klicha na stanowisko przewodniczącego komisji. Bogdan Klich ma wielkie doświadczenie parlamentarne w Sejmie, a także w Senacie – 1 kadencja w Sejmie, 1 kadencja w Parlamencie Europejskim, obecnie czwarta już kadencja w izbie senackiej – ale też jako minister obrony narodowej. To osoba, która – jestem o tym przekonany – będzie łączyć te wszystkie aktywności, odbudowywać relacje z Unią Europejską, przygotowywać nas do debaty i odbudowania dyplomacji parlamentarnej, senackiej, w relacjach z krajami Unii. Jestem przekonany, że tak jak na posiedzeniu komisji, tak samo w jej pracy będzie nas łączył i dobrze koordynował nasze wspólne parlamentarne, senackie aktywności. Dziękuję bardzo.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Przedstawienie kandydatury senatora Grzegorza Schetyny na przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych

Bardzo proszę senatora Bogdana Klicha o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Grzegorza Schetyny…

(Wesołość na sali)

…na przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych.

(Rozmowy na sali)

Senator Bogdan Klich:

Szanowni Państwo!

Nie jesteśmy rodziną z Grzegorzem Schetyną, ale szanujemy się nawzajem. W związku z tym chciałbym, w imieniu Komisji Spraw Zagranicznych – która jednogłośnie uznała, że kandydatura senatora Grzegorza Schetyny jest właściwa – serdecznie przedstawić i rekomendować państwu tę kandydaturę na przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych naszego Senatu.

Grzegorz Schetyna ma wielkie doświadczenie międzynarodowe. Przypomnijmy, że był ministrem spraw zagranicznych, przez wiele lat prowadził także Komisje Spraw Zagranicznych w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej. Pełnił wiele innych funkcji publicznych na najwyższych stanowiskach państwowych, był przecież marszałkiem Sejmu, był wicepremierem, był ministrem spraw wewnętrznych i administracji.

To doświadczenie, ta wiedza, te umiejętności predestynują go do tego, żeby przewodniczyć Komisji Spraw Zagranicznych. I o zgodę na to Wysoką Izbę serdecznie proszę.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Przedstawienie kandydatury senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego na przewodniczącego Komisji Ustawodawczej

Bardzo proszę senatora Zygmunta Frankiewicza o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego na przewodniczącego Komisji Ustawodawczej.

Senator Zygmunt Frankiewicz:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Pan senator Krzysztof Kwiatkowski ma równie bogaty życiorys zawodowy jak dwaj poprzednio przedstawiani kandydaci na przewodniczących komisji.

Jest prawnikiem, ukończył liczne studia podyplomowe. Był sekretarzem stanu, następnie ministrem sprawiedliwości oraz prokuratorem generalnym, prezesem Najwyższej Izby Kontroli w latach 2013–2019. Już dwukrotnie przewodniczył senackiej Komisji Ustawodawczej, a mianowicie w VII i X kadencji.

Myślę, że wszyscy znamy pana senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego z niezwykłej kompetencji i sprawności. Przez członków Komisji Ustawodawczej został jednogłośnie wskazany do pełnienia roli przewodniczącego tej komisji. Myślę, że jest gwarancją dobrego i sprawnego prowadzenia tej komisji. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Przedstawienie kandydatury senator Beaty Małeckiej-Libery na przewodniczącą Komisji Zdrowia

Bardzo proszę senatora Wojciecha Koniecznego o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury pani senator Beaty Małeckiej-Libery na przewodniczącą Komisji Zdrowia.

Senator Wojciech Konieczny:

Dziękuję bardzo.

Pani Marszałek! Szanowni Państwo!

Przedstawiam kandydaturę pani senator Beaty Małeckiej-Libery na przewodniczącą Komisji Zdrowia. Głosowanie podczas obrad komisji było jednomyślne, wszystkie głosy to były głosy za.

Pani dr Beata Małecka-Libera jest lekarzem, specjalistą laryngologiem, jest również specjalistą zdrowia publicznego. Ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w zakresie zarządzania ochroną zdrowia. Była dyrektorem naczelnym szpitala w Dąbrowie Górniczej. Od 2005 r. aż do 2019 r. była posłanką i pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Zdrowia. W 2015 r. objęła funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. W 2019 r. została wybrana do Senatu X kadencji i pełniła obowiązki przewodniczącej senackiej Komisji Zdrowia.

Proszę państwa, Komisja Zdrowia, którą kierowała pani dr Małecka-Libera w poprzedniej kadencji, pracowała wzorowo. Jej prace były zawsze merytoryczne, zawsze nakierowane na dobro zarówno Senatu, procesu legislacyjnego, jak i polskich pacjentów. W Komisji Zdrowia pod jej przewodnictwem wskazywaliśmy na zagrożenia płynące ze strony zbliżającej się epidemii, gdy te zagrożenia były jeszcze lekceważone. Komisja pracowała nie tylko w swoim gronie, bo często dopraszała ekspertów. Były powoływane zespoły, które naprawdę nadawały ton pracom w różnych kierunkach medycyny. Miały głos osoby z zewnątrz, miały głos również związki zawodowe, przedstawiciele pacjentów, grup społecznych, które są zainteresowane postępem w ochronie zdrowia.

Uważam, że dalsze prace Komisji Zdrowia pod przewodnictwem pani dr Małeckiej-Libery na pewno przebiegną w sposób wzorowy. Serdecznie rekomenduję tę kandydaturę. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zadać pytanie przedstawicielom komisji w związku z przedstawionymi kandydaturami? Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos w tej sprawie?

Przystępujemy do głosowania…

Bardzo proszę, pani poseł… senator Halina Bieda.

Senator Halina Bieda:

Pani Marszałek, ja chciałabym zgłosić wniosek formalny na podstawie art. 48 ust. 2 pkt 9 Regulaminu Senatu i wnieść o zmianę sposobu przeprowadzenia głosowania w sprawie wyboru przewodniczących stałych komisji senackich, tj. o przeprowadzenie łącznego głosowania nad wszystkimi kandydaturami.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo, Pani Senator.

Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, uznam, że Wysoka Izba przyjęła przedstawioną propozycję.

Dziękuję bardzo.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym wnioskiem senator Haliny Biedy o łączne głosowanie nad wszystkimi kandydatami…

(Senator Sekretarz Rafał Ambrozik: Nie, nad…)

A, przepraszam.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez marszałek Senatu projektem uchwały.

Bardzo proszę, kto z państwa jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał.

Proszę o podanie wyników głosowania.

Dziękuję bardzo.

Głosowało 99 senatorów, 99 – za. (Głosowanie nr 6)*

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie wyboru przewodniczących stałych komisji senackich. (Oklaski)

Proszę teraz o podejście do stołu prezydialnego wybranych przewodniczących komisji senackich. Pragnę wręczyć państwu uchwałę.

Jeszcze raz wszystkim bardzo serdecznie gratuluję.

Informuję, że za chwilę zostanie zarządzona półgodzinna przerwa w obradach, w trakcie której odbędzie się posiedzenie Komisji Praw Człowieka i Praworządności, na którym komisja przygotuje opinie w sprawie zgłoszonych kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

Ogłaszam przerwę do godziny 16.35.

(Przerwa w obradach od godziny 16 minut 05 do godziny 17 minut 00)

Wznowienie obrad

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Wznawiam obrady.

Uzupełnienie porządku obrad

Wysoki Senacie, proponuję uzupełnienie porządku obrad o punkt: wybór senatorów do składu Krajowej Rady Sądownictwa – i rozpatrzenie go jako punktu siódmego porządku obrad. Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, uznam, że Wysoka Izba przyjęła przedstawioną propozycję.

Wobec braku głosów sprzeciwu stwierdzam, że Senat przedstawioną propozycję przyjął.

Punkt 7. porządku obrad: wybór senatorów do składu Krajowej Rady Sądownictwa

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu siódmego porządku obrad: wybór senatorów do składu Krajowej Rady Sądownictwa.

Przypominam, że zgodnie z art. 187 ust. 1 pkt 3 konstytucji oraz art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o Krajowej Radzie Sądownictwa Senat wybiera spośród senatorów 2 członków rady na okres 4 lat.

Informuję, że zgodnie z art. 53 ust. 5 Regulaminu Senatu, w związku ze zgłoszeniem większej liczny kandydatów niż liczba miejsc do obsadzenia, odbędzie się głosowanie imienne.

Informuję, że na członków Krajowej Rady Sądownictwa zostali zgłoszeni następujący kandydaci: senator Rafał Ambrozik, senator Stanisław Gogacz, senator Krzysztof Kwiatkowski, senator Kazimierz Michał Ujazdowski. Życiorysy kandydatów zawarte są w druku nr 20.

Wnioski dotyczące przedstawionych kandydatur marszałek Senatu skierowała do Komisji Praw Człowieka i Praworządności. Sprawozdanie komisji zawarte jest w druku nr 20 O.

Sprawozdanie Komisji Praw Człowieka i Praworządności

Proszę sprawozdawcę Komisji Praw Człowieka i Praworządności, senatora Marcina Karpińskiego, o zabranie głosu i przedstawienie sprawozdania komisji.

Senator Sprawozdawca Marcin Karpiński:

Pani Marszałek! Wysoki Senacie!

Przepraszam najmocniej, że przerwa się wydłużyła.

Myślę jednak, że odbyliśmy zgodnie z regulaminem i procedurą posiedzenie, na którym nie tylko wysłuchaliśmy życiorysów i doświadczeń wszystkich kandydatów. Odbyło się także krótkie przesłuchanie, o którym mówi regulamin, i zapoznaliśmy się z pewnymi wnioskami i przemyśleniami panów kandydatów.

Zgodnie z naszym regulaminem mamy jako komisja obowiązek wydać opinie co do każdego z kandydatów. A te opinie są następujące: panowie Rafał Ambrozik i Stanisław Gogacz otrzymali opinie negatywne, panowie Krzysztof Kwiatkowski i Kazimierz Michał Ujazdowski – opinie pozytywne. Dziękuję bardzo.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Zapytania i odpowiedzi

Obecnie senatorowie mogą zgłaszać z miejsca trwające nie dłużej niż minutę zapytania do senatora sprawozdawcy.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zadać takie pytanie? Nie ma…

(Głos z sali: Senator Bieńkowski.)

Bardzo proszę, pan senator Bieńkowski. Bardzo proszę.

Senator Krzysztof Bieńkowski:

Chciałbym zapytać, jakie były powody tego, że wybrano akurat tych… że rekomendowano akurat tych kandydatów, a nie innych. I dlaczego nie tych, o których pan wspomniał, że nie otrzymali tej rekomendacji?

Senator Marcin Karpiński:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

No, myślę, że co najmniej od czasów demokracji ateńskiej to wiadomo. Po prostu tak zagłosowaliśmy…

(Głos z sali: Ale to chyba demokracji z losowaniem, a nie głosowaniem…)

(Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska: Bardzo proszę o to, żeby na sali trwała normalna dyskusja.)

Pani Marszałek! Panie Senatorze!

Tam akurat głosowano. Zgodnie z naszą konstytucją, ustawami i regulaminem u nas się głosuje.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję.

Pan senator Pupa. Bardzo proszę.

Senator Zdzisław Pupa:

Panie Sprawozdawco, chciałbym zapytać. W czasie wydawania opinii, negatywnych, pozytywnych, na pewno były przedstawiane jakieś argumenty. Myślę, że nie tylko wynik arytmetyczny tu się liczy, ale również jakieś argumenty, które były przedstawiane i zgodnie z którymi wyrażano wobec jednych kandydatów opinię pozytywną, a wobec innych – negatywną. Gdyby pan był uprzejmy przedstawić tę merytoryczną część pracy komisji, która przyczyniła się do takiego, można powiedzieć, werdyktu, który pan przedstawia…

Senator Marcin Karpiński:

Pani Marszałek! Panie Senatorze!

Nie mogę być adwokatem każdego co do tego, jaką decyzję podjął w głosowaniu. Nasza procedura, przebieg dyskusji były następujące. Najpierw zostali przedstawieni przez członków komisji kandydaci, ich życiorysy, doświadczenia. Potem ja zadałem pytanie, co panowie sądzą, co uważają na temat konstytucyjności obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. Dwóch panów senatorów stwierdziło, że Krajowa Rada Sądownictwa, jeżeli chodzi o sprawę sędziów wybieranych przez Sejm… że jest to zgodne z konstytucją. Dwóch panów stwierdziło, zresztą nie tylko na to się powołując, że ta Krajowa Rada Sądownictwa nie jest organem konstytucyjnym. Potem poddałem pod głosowanie każdą z kandydatur osobno w celu zaopiniowania.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję.

Bardzo proszę, pan senator Wojciech Konieczny.

Senator Wojciech Konieczny:

Dziękuję bardzo, Pani Marszałek.

Panie Senatorze, czy podczas obrad komisji byli senatorowie Prawa i Sprawiedliwości? Dziękuję bardzo.

Senator Marcin Karpiński:

Nie znam jeszcze wszystkich panów osobiście, ale stwierdziłem, że wszyscy senatorowie byli, bo wszyscy podpisali listę i wszyscy głosowali.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Bardzo proszę, pan senator Grzegorz Bierecki. Bardzo proszę.

Senator Grzegorz Bierecki:

Panie Senatorze, użył pan określenia, że 2 kandydatów otrzymało negatywną opinię. Czy to jest błąd w sprawozdaniu, które pan przedstawia? Bo rozumiem, że komisja podjęła decyzję o zarekomendowaniu określonych osób, a nie rekomendowała innych. Jeżeli rzeczywiście było tak, że w stosunku do 2 senatorów została wydana przez komisję jakaś opinia negatywna, to chciałbym znać przyczyny wydania tej negatywnej opinii – chyba że popełnił pan błąd w sprawozdaniu, co by wyjaśniało sprawę.

Senator Marcin Karpiński:

Pani Marszałek! Panie Senatorze! Szanowni Państwo Senatorowie!

Żadnego błędu nie popełniliśmy. Albo coś jest pozytywne, albo negatywne, i tak wynikło z tego głosowania. Takie są po prostu realia. Nie będziemy chyba tutaj teraz wynajdywać koła. Albo opinia jest pozytywna, albo negatywna. No, o oczywistych oczywistościach w Izbie takiej jak ta nie powinniśmy chyba dyskutować.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Bardzo proszę, pan senator Krzysztof Bieńkowski.

Senator Krzysztof Bieńkowski:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Kieruję prośbę do pana senatora. Gdyby mógł pan inaczej sformułować to określenie dotyczące posiedzenia komisji, to byłoby nam o wiele łatwiej. Chodzi o tę negatywną opinię albo rekomendację. Gdyby pan senator powiedział, że komisja rekomenduje tak lub inaczej… Bo inaczej to wychodzi na to, że faktycznie pojawiły się jakieś tam negatywne opinie i coś złego się wydarzyło. Dziękuję bardzo.

Senator Marcin Karpiński:

Zgodnie z naszym regulaminem komisje przedstawiają Senatowi, jeżeli chodzi o tę procedurę, listę prawidłowo zgłoszonych kandydatów oraz swoją opinię w tej sprawie. No i nasza opinia była negatywna. Jeżeli państwo uważacie, że słowo „rekomendacja” jest sto razy lepsze, to nie ma żadnego problemu: rekomendujemy negatywnie, nie opiniujemy negatywnie.

(Rozmowy na sali)

(Głos z sali: Oceniamy negatywnie…)

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Pan senator Piotr Woźniak.

Senator Piotr Woźniak:

Pani Marszałek! Wysoki Senacie!

Ja myślę, że komisja wystarczająco długo debatowała nad kandydaturami. Wszystko okaże się w głosowaniu, które podejmiemy już za chwilę. Tak więc wydaje mi się, że dalsza dyskusja w tym aspekcie jest trochę bezprzedmiotowa w tym momencie. Dziękuję bardzo.

(Głos z sali: Po to są pytania, żeby…)

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Wyjaśnienia i pytania

Przechodzimy do… Przed podjęciem uchwały w sprawie wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa marszałek Senatu umożliwia kandydatowi przedstawienie swojej kandydatury albo złożenie wyjaśnienia oraz udzielenie odpowiedzi na pytania senatorów.

Czy kandydat senator Rafał Ambrozik chce zabrać głos? Nie.

Dziękuję bardzo.

Czy ktoś z państwa senatorów chce zadać pytanie senatorowi Rafałowi Ambrozikowi? Nie.

Dziękuję bardzo.

Czy kandydat senator Stanisław Gogacz chce zabrać głos?

(Senator Stanisław Gogacz: Nie. Dziękuję.)

Dziękuję bardzo.

Czy ktoś z państwa chce zadać pytanie panu senatorowi?

Dziękuję bardzo.

Czy kandydat senator Krzysztof Kwiatkowski chce zabrać głos?

(Senator Krzysztof Kwiatkowski: Nie. Dziękuję.)

Dziękuję bardzo.

Czy ktoś chce zadać pytanie panu senatorowi?

Dziękuję bardzo.

Czy kandydat senator Kazimierz Michał Ujazdowski chce zabrać głos? Dziękuję…

(Senator Kazimierz Michał Ujazdowski: Tak, tak.)

Chce pan zabrać głos? Bardzo proszę.

Senator Kazimierz Michał Ujazdowski:

Wysoka Izbo, myślę, że jesteśmy w momencie, w którym trzeba powiedzieć, jaka jest misja Senatu w tym, a nie innym momencie rekonstrukcji praworządności. Kluczowym przedmiotem dyskusji na posiedzeniu komisji było to, czy cała KRS jest niekonstytucyjna, czy też sędziowska część KRS jest niekonstytucyjna. Pan senator Krzysztof Kwiatkowski i ja broniliśmy poglądu, że sędziowska część KRS jest niekonstytucyjna – również z tego względu, że do 2015 r. i doktryna prawa konstytucyjnego, i praktyka stosowania konstytucji przez wszystkie partie polityczne była jednoznaczna i opowiadała się za podmiotową reprezentacją sędziów.

Wydaje mi się, że dzisiejszy wybór Senatu ma taki oto sens, że rozpoczynamy drogę do przywrócenia pełnej konstytucyjności Krajowej Rady Sądownictwa. A trudno przywracać pełną konstytucyjność Krajowej Rady Sądownictwa, nie mając rozeznania, na czym polega jej częściowa niekonstytucyjność. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Czy ktoś z państwa senatorów chce zadać pytanie panu senatorowi Kazimierzowi Michałowi Ujazdowskiemu?

Bardzo proszę, pan senator Marek Pęk.

Senator Marek Pęk:

Dziękuję bardzo, Pani Marszałek.

Panie Senatorze, ja jednak chciałbym podrążyć temat konstytucyjności i niekonstytucyjności KRS. Mam wrażenie, że mamy tu do czynienia z pewnym paradoksem, który na potrzeby tej dyskusji senackiej nazwę paradoksem Kwiatkowskiego i Ujazdowskiego. Otóż, proszę państwa, problem prawny polega na tym, że KRS jest ciałem działającym na zasadzie kolegialności… Nawet jeśli państwo uważacie, że wasz wybór jest zgodny z konstytucją, a wybór części sędziowskiej jest niezgodny z konstytucją, to jednak podejmujecie decyzje kolegialne i w jakimś sensie – tak uważam – jednak legitymizujecie i konwalidujecie tę instytucję, o której mówicie, że jest niekonstytucyjna. Uważam, że tkwicie tak naprawdę w głębokiej sprzeczności, a mówiąc językiem powszechnym, w wielkiej obłudzie, wchodząc w skład…

(Rozmowy na sali)

(Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska: Bardzo proszę o spokój.)

…tego waszym zdaniem niekonstytucyjnego ciała i jeszcze pobierając za to konkretne uposażenie – przez całą kadencję…

(Sygnał timera)

Uważam, że trzeba po prostu na coś się zdecydować…

(Rozmowy na sali)

Pomijam już w tym momencie fakt, że o konstytucyjności czy niekonstytucyjności KRS decyduje Trybunał Konstytucyjny, a nie senatorowie.

(Rozmowy na sali)

(Głos z sali: Ooo!)

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

(Senator Agnieszka Gorgoń-Komor: A pytanie?)

(Senator Krzysztof Kukucki: Zadaj pytanie!)

Szanowni Państwo, nie wiem, czy państwo zauważyli, że ja prowadzę te obrady. Pozwolą państwo, że ja będę zwracała uwagę, czy ktoś proceduje zgodnie z regulaminem, czy nie.

Dziękuję bardzo.

Bardzo proszę, pan poseł Krzysztof Bieńkowski…

(Głos z sali: Senator.)

Senator Krzysztof Bieńkowski.

Senator Krzysztof Bieńkowski:

Dziękuję, Pani Marszałek.

Mam pytanie do pana senatora Ujazdowskiego. Czemu pan zgadza się na uczestnictwo w, jak pan to określił, niekoniecznie konstytucyjnym, niekompletnie konstytucyjnym gremium? Czemu pan podejmuje takie wyzwanie, skoro uważa pan, że jest to nie w pełni konstytucyjne? Dziękuję.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję.

Bardzo proszę, pan poseł Ujazdowski… senator Ujazdowski.

Senator Kazimierz Michał Ujazdowski:

Panie Senatorze, wymogiem rzetelnej dyskusji jest to, żebyśmy się słuchali. Otóż twierdziłem i twierdzę nadal, że niekonstytucyjna jest część sędziowska Krajowej Rady Sądownictwa, dlatego iż ustrojodawca, w sensie historycznym, zakładał podmiotową reprezentację sędziów. Od 1989 r. powszechne rozumienie konstytucji zakładało podmiotową reprezentację sędziów. Wszyscy uczestnicy życia politycznego, łącznie z Prawem i Sprawiedliwością, do 2016 r. stali na gruncie podmiotowej reprezentacji sędziów w Krajowej Radzie Sądownictwa.

To, że Senat obsadza KRS, korzysta z konstytucyjnego prawa wyboru swoich przedstawicieli w Krajowej Radzie Sądownictwa, w żadnym razie nie oznacza akceptacji dla wynaturzenia i niekonstytucyjności części sędziowskiej. Wręcz przeciwnie, jest to początek drogi do rekonstrukcji pełnej konstytucyjności tego ciała. Gdybyśmy poniechali wyboru, legalizowalibyśmy wasze działania. Nie chcemy tego czynić. (Oklaski)

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Otwarcie dyskusji

Otwieram dyskusję.

Nikt się nie zapisał do głosu.

Zamknięcie dyskusji

W związku z tym zamykam dyskusję.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania w sprawie wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa.

Informuję, że zgodnie z art. 53 ust. 3 Regulaminu Senatu głosowanie imienne odbywa się przy użyciu kart do głosowania oznaczonych imieniem i nazwiskiem.

Senat podejmuje uchwałę w tej sprawie bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Do przeprowadzenia głosowania imiennego wyznaczam senatorów: senator Ewę Monikę Kaliszuk, senatora Aleksandra Szweda i senator Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską.

Za chwilę wyznaczeni senatorowie sekretarze rozdadzą państwu senatorom karty do głosowania imiennego.

Senator może udzielić poparcia co najwyżej 2 kandydatom. Na karcie przy nazwisku popieranego kandydata należy postawić znak „x”. Karta będzie uznana za głos nieważny w przypadku udzielenia poparcia więcej niż 2 kandydatom.

Po wypełnieniu kart do głosowania imiennego państwo senatorowie w kolejności alfabetycznej będą wrzucać karty do urny. Następnie zostanie zarządzona przerwa w obradach, w trakcie której senatorowie sekretarze dokonają obliczenia głosów oraz sporządzą protokół głosowania imiennego.

Szanowni Państwo Senatorowie, bardzo proszę państwa senatorów o obecność podczas ogłaszania wyników tego głosowania ze względu na możliwość przeprowadzenia kolejnych tur głosowania.

Proszę teraz senatorów sekretarzy o rozdanie kart do głosowania, a państwa senatorów – o wypełnienie tych kart.

(Rozmowy na sali)

Czy wszyscy państwo senatorowie otrzymali karty do głosowania?

Proszę senator sekretarz Ewę Monikę Kaliszuk o odczytanie kolejno, w porządku alfabetycznym nazwisk senatorów, państwa senatorów zaś proszę, żeby po wyczytaniu nazwiska wrzucali do urny wypełnione karty do głosowania imiennego.

Senator Sekretarz Ewa Monika Kaliszuk:

Szanowni Państwo…

(Głos z sali: Głośniej.)

Tak? Dobrze.

Pan Jan Filip Libicki, zapraszamy…

(Głos z sali: Urna…)

Tak, prosimy o urnę.

(Rozmowy na sali)

Pan Rafał Ambrozik,

pan Włodzimierz Bernacki…

(Senator Jerzy Fedorowicz: Czytamy dalej, śmiało, śmiało!)

…pani Halina Bieda,

pani Magdalena Biejat,

pan Krzysztof Bieńkowski,

pan Grzegorz Bierecki,

pan Przemysław Błaszczyk,

pan Ryszard Bober,

pan Adam Bodnar,

pani Anna Bogucka,

pan Marek Borowski,

pan Bogdan Borusewicz,

pan Ryszard Brejza,

pan Gustaw Marek Brzezin,

pan Jerzy Chróścikowski,

pan Leszek Czarnobaj,

pan Grzegorz Czelej,

pan Wiesław Dobkowski,

pan Artur Dunin,

pan Wiktor Durlak,

pan Waldy Dzikowski,

pan Andrzej Dziuba,

pan Grzegorz Fedorowicz,

pan Jerzy Fedorowicz,

pan Zygmunt Frankiewicz,

pan Leszek Galemba,

pan Stanisław Gawłowski,

pan Beniamin Godyla,

pan Stanisław Gogacz,

pan Mieczysław Golba,

pani Agnieszka Gorgoń-Komor,

pani Anna Górska,

pan Maciej Górski,

pan Tomasz Grodzki,

pan Janusz Gromek,

pan Rafał Grupiński,

pan Jan Hamerski,

pani Jolanta Hibner,

pan Tadeusz Jarmuziewicz,

pan Józef Jodłowski,

pan Andrzej Kalata,

pan Michał Kamiński,

pan Stanisław Karczewski,

pan Marcin Karpiński,

pani Małgorzata Kidawa-Błońska,

pan Kazimierz Kleina,

pan Bogdan Klich,

pan Andrzej Kobiak,

pani Magdalena Kochan,

pani Agnieszka Kołacz-Leszczyńska,

pan Władysław Komarnicki,

pan Marek Komorowski,

pan Wojciech Konieczny,

pan Maciej Kopiec,

pan Waldemar Kraska,

pan Krzysztof Kukucki,

pan Krzysztof Kwiatkowski,

pan Tomasz Lenz,

pan Ryszard Majer,

pani Beata Małecka-Libera,

pan Robert Mamątow,

pan Piotr Masłowski,

pani Ewa Matecka,

pani Gabriela Morawska-Stanecka,

pan Andrzej Pająk,

pan Waldemar Pawlak,

pan Janusz Pęcherz,

pan Marek Pęk,

pani Jolanta Piotrowska,

pan Zdzisław Pupa,

pan Mirosław Różański,

pan Jarosław Rusiecki,

pan Sławomir Rybicki,

pani Janina Sagatowska,

pan Grzegorz Schetyna,

pani Joanna Sekuła,

pani Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska,

pan Michał Seweryński,

pan Henryk Piotr Siedlaczek,

pan Wojciech Skurkiewicz,

pan Krzysztof Słoń,

pan Adam Szejnfeld,

pan Aleksander Szwed,

pan Ryszard Świlski,

pan Jacek Trela,

pan Wadim Tyszkiewicz,

pan Kazimierz Michał Ujazdowski,

pan Jerzy Wcisła,

pan Kazimierz Wiatr,

pan Waldemar Witkowski,

pan Jacek Włosowicz,

pan Piotr Woźniak,

pani Alicja Maria Zając… Nie ma pani Alicji.

Pan Józef Zając,

pan Marcin Edward Zawiła,

pani Barbara Grażyna Zdrojewska,

pan Wojciech Stanisław Ziemniak,

pan Maciej Zenon Żywno,

Ewa Monika Kaliszuk.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Czy wszyscy państwo senatorowie oddali głosy?

Dziękuję.

Proszę teraz senatorów sekretarzy o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu głosowania imiennego.

Zanim zarządzę przerwę w obradach, ponownie proszę państwa senatorów o obecność podczas ogłaszania wyników tego głosowania ze względu na możliwość przeprowadzenia kolejnych tur głosowania.

Zarządzam przerwę do godziny 18.00.

(Przerwa w obradach od godziny 17 minut 31 do godziny 18 minut 02)

Wznowienie obrad

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Wznawiam obrady.

Punkt 7. porządku obrad: wybór senatorów do składu Krajowej Rady Sądownictwa (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu siódmego porządku obrad: wybór senatorów do składu Krajowej Rady Sądownictwa.

Informuję, że senatorowie sekretarze skończyli obliczanie głosów i sporządzili protokół głosowania imiennego.

Ogłoszenie wyników głosowania

Ogłaszam wyniki. Wyznaczeni przez marszałka Senatu do przeprowadzenia głosowania imiennego sekretarze – tj. senator Ewa Monika Kaliszuk, senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska i senator Aleksander Szwed – stwierdzają, że w głosowaniu imiennym w sprawie wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa wydano 98 kart. Do urny wrzucono 98 kart. Głosów ważnych oddano 98. Wymagana bezwzględna liczba głosów wynosi 50. Za kandydaturą senatora Rafała Ambrozika głosowało 32 senatorów. Za kandydaturą senatora Stanisława Gogacza głosowało 32 senatorów. Za kandydaturą senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego głosowało 66 senatorów. Za kandydaturą senatora Kazimierza Michała Ujazdowskiego głosowało 66 senatorów. Wymaganą bezwzględną większość głosów uzyskali senator Krzysztof Kwiatkowski i senator Kazimierz Michał Ujazdowski. (Oklaski)

(Wyniki głosowania imiennego)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa. Senat wybrał do składu Krajowej Rady Sądownictwa pana senatora Krzysztofa Kwiatkowskiego i pana senatora Kazimierza Michała Ujazdowskiego.

Gratuluję panom senatorom. Proszę o podejście do stołu prezydialnego. Chciałabym wręczyć panom uchwałę w sprawie wyboru.

(Rozmowy na sali) (Oklaski)

Na tym zakończyliśmy ostatni punkt dnia dzisiejszego.

Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję za bardzo sprawną pracę.

Przerwa w posiedzeniu

Ogłaszam przerwę do jutra do godziny 10.00.

Dziękuję bardzo.

(Przerwa w posiedzeniu o godzinie 18 minut 02)

* W głosowaniach nr 1–6 senator Józef Zając omyłkowo posłużył się kartą do głosowania nieobecnej senator Alicji Zając. Opublikowane imienne wyniki głosowań uwzględniają korektę tej pomyłki.

Odpowiedź nie została jeszcze udzielona.