Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (nr 116), Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (nr 173), Komisji Środowiska (nr 124), Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu (nr 121) w dniu 28-07-2023
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (116.),

Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (173.),

Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu (121.)

oraz Komisji Środowiska (124.)

w dniu 28 lipca 2023 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 65. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 40)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Środowiska Zdzisław Pupa)

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Szanowni Państwo, minęła 8.40. Rozpoczynamy posiedzenie połączonych komisji.

Tym razem obradujemy w składzie 4 komisji: Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu oraz Komisja Środowiska.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 65. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw

Mamy w porządku obrad jeden punkt: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 65. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw; druk senacki nr 1032.

Szanowni Państwo, prosiłbym o koncentrację i samodyscyplinę ze względu na to, że mamy do rozpatrzenia 55 poprawek. Będziemy bardzo mocno współpracować z Biurem Legislacyjnym. Prosimy pana mecenasa o współpracę z nami, tak jak to miało miejsce na posiedzeniu połączonych komisji senackich, gdzieśmy rozpatrywali te wnioski.

Jest z nami pan minister Ireneusz Zyska. Witamy szanownego pana ministra z osobami towarzyszącymi.

Przystępujemy do rozpatrzenia poszczególnych poprawek.

Panie Mecenasie, oddaję panu głos. Które poprawki można grupować? I zaraz przystąpimy do rozstrzygnięć.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Sławomir Szczepański:

Dziękuję bardzo.

Panie Przewodniczący! Państwo Przewodniczący! Wysokie Komisje! Panie Ministrze! Szanowni Państwo!

Jeżeli mógłbym, zaproponuję głosowanie nad poprawkami blokiem. W pierwszej kolejności zaproponowałbym blok poprawek, które były poprawkami zaproponowanymi przez Biuro Legislacyjne, przyjętymi przez de facto wszystkie komisje. Niektóre z tych poprawek były wypracowane po posiedzeniu połączonych Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Środowiska. To będzie blok poprawek, które zostały również zaakceptowane przez pana ministra. Są to poprawki nr: 2, 3, 6, 7, 9, 11, 12, 14, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 44, 45, 50, 51 i 54.

Kolejne poprawki to są poprawki, które są zawarte w nr 34. Co prawda są to poprawki połączonych Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Komisji Środowiska oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, ale były to poprawki zgłoszone przez państwa senatorów, panią przewodniczącą Koc i pana przewodniczącego Pupę. Tutaj od komisji zależy, czy chce wrzucić tę poprawkę do pakietu poprawek, które przeczytałem, czy chce przegłosować ją oddzielnie.

Następne poprawki to są poprawki, które zgłosił wczoraj na posiedzeniu pan senator Piecha. Tych poprawek jest bardzo dużo. Chciałbym tutaj zaznaczyć, że one budzą wątpliwości co do tego, czy nie wykraczają poza zakres przedmiotowy ustawy oraz czy nie następuje tutaj naruszenie zasady trzech czytań, w szczególności jeżeli chodzi o poprawki dotyczące… albo, jak to się w uzasadnieniu wskazuje, doprecyzowania uzupełnienia wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia… z 2010 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii oraz zapewnienia stosowania rozporządzenia Rady z 22 grudnia 2022 r. ustanawiającego ramy służące przyspieszeniu wdrażania rozwiązań w zakresie źródeł energii odnawialnej. To są poprawki nr: 1, 35, 46, 47, 48 i 49, w szczególności, oraz 36, 53 i 55. Taką wątpliwość co do tych poprawek musiałem wskazać.

Tak jak jest w sprawozdaniu wskazane, łącznie byśmy przegłosowali poprawki nr 1, 35, 46, 47, 48 i 49 i łącznie również wskazane poprawki nr 4, 5, 8, 10 i łącznie poprawki nr 16, 18, 20, 36.

Zaczęlibyśmy od głosowania blokiem nad poprawkami komisji i Biura Legislacyjnego. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Panie Ministrze, jeszcze chwileczkę.

Poproszę pana senatora Lamczyka o zabranie głosu. A później głos zabierze pan minister, poprosimy, żeby pan się ustosunkował do tych wszystkich uwag.

Senator Stanisław Lamczyk:

Dziękuję.

Panie Przewodniczący! Panie Ministrze! Szanowni Państwo!

Ja mam pytanie do legislatorów dotyczące połączeń hybrydowych. Oczywiście oczekiwaliśmy tej ustawy w związku z dyrektywą RED II. Jak to, że nie została spełniona zasada trzech czytań i nie było konsultacji społecznych, Panie Mecenasie, mogło wpłynąć na jakość tej ustawy? Jaka jest pana opinia? Takie samo pytanie mam do pana ministra: dlaczego nie było konsultacji społecznych?

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Pan senator Mężydło.

Proszę bardzo.

Senator Antoni Mężydło:

Panie Przewodniczący! Panie Ministrze! Panie Mecenasie!

Ja bym chciał powiedzieć, że pan mecenas ma obowiązek powiedzieć, że tutaj nie było pod względem legislacyjnym… To jest jego obowiązek, żeby na to zwrócić uwagę. Ale my nie mamy obowiązku głosować dokładnie tak, jak Biuro Legislacyjne nam proponuje, ze względu na to, że wszystkie te wątpliwości, które poruszył pan senator Lamczyk, zostały tak naprawdę wyjaśnione. Przedstawiciel Lewiatana bardzo pochlebnie się wyraził, czyli tak jakby to były konsultacje społeczne, bo najbardziej zainteresowani są przedsiębiorcy, ci, którzy będą inwestowali w odnawialne źródła energii. Przecież niejednokrotnie już tak było, że Biuro Legislacyjne formalnie mówiło o tym, bo ma taki obowiązek, natomiast merytorycznie, jak sami wiemy, praktycznie zostało to powszechnie zaakceptowane przez środowiska, które są tą ustawą zainteresowane. Tak więc powinniśmy zagłosować dzisiaj akurat za tymi poprawkami, mimo że pewne formalne uchybienia mogą być. Dziękuję.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Dziękuję panu senatorowi.

Szanowni Państwo, przystępujemy do rozstrzygnięć. Trudno mówić o dyskusji, bo w tym momencie już wyrażamy swoją opinię „za” albo „przeciw”.

Panie Ministrze, jak pan…

(Rozmowy na sali)

Prosimy pana ministra o uwagi i opinię co do kwestii technicznej głosowania.

Proszę bardzo.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska:

Panie Przewodniczący! Szanowni Państwo Przewodniczący Połączonych Komisji! Szanowni Państwo Senatorowie! Wszyscy Szanowni Państwo!

Odnosząc się zarówno do wypowiedzi pana senatora, wypowiedzi pana mecenasa, jak i do wypowiedzi pana senatora Lamczyka, chciałbym państwa uspokoić. Po pierwsze, chciałbym wskazać na to, że poprawki zgłoszone przez pana senatora Wojciecha Piechę są zgodne z przedłożeniem. One, jeżeli chodzi o kwestię cable poolingu, są zbieżne z rozwiązaniem legislacyjnym dotyczącym hybrydy OZE, tylko są jak gdyby na większą skalę. Hybryda OZE koncentruje się co do projektu indywidualnego. Cable pooling daje możliwości zastosowania większej skali podobnych co do zasady działania rozwiązań. Rozwiązania dotyczące permittingu, czyli przyśpieszenia realizacji inwestycji, są de facto również wdrożeniem, może nie wprost, ale wdrożeniem idei, która wynika z dyrektywy RED II związanej z poprawą warunków inwestycyjnych dla projektów OZE.

Jeszcze jedna bardzo ważna uwaga. Drodzy Państwo, te rozwiązania zostały szczegółowo i w długim okresie, w czasie kilku miesięcy, skonsultowane ze stroną społeczną, m.in. z wytwórcami, z Lewiatanem, o czym mówił pan senator Mężydło…

(Przewodniczący Zdzisław Pupa: Panie Ministrze, przepraszam…)

…z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

…z Urzędem Regulacji Energetyki.

Ja przyznaję, Drodzy Państwo, że te konsultacje były prowadzone poza procesem legislacyjnym, ale one zostały przeprowadzone i te rozwiązania uzyskały powszechną akceptację. Te poprawki są dobre dla tej ustawy, są dobre dla gospodarki i są akceptowane zarówno przez wytwórców energii, jak i przez odbiorców energii oraz przez podmioty profesjonalne zajmujące się przesyłem i dystrybucją energii elektrycznej. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Dziękuję bardzo za wyjaśnienie.

Ja przypomnę tylko, że teraz otrzymaliśmy już wszystkie wyjaśnienia. Mamy uwagi, które senatorowie zgłosili, wszystko było przedyskutowane na posiedzeniu komisji, na forum plenarnym. Dzisiaj będziemy tylko pytać pana ministra, czy jest pan minister za poprawką, czy przeciw poprawce w danym pakiecie poprawek, gdy będziemy przystępować do głosowań i rozstrzygnięć.

Dlatego, żeby głosowanie poszło sprawnie… Wiem, że tutaj pan senator Lamczyk ma pewne propozycje czy też uwagi. Proszę współpracować tutaj z nami prowadzącymi to posiedzenie, również z panem mecenasem i z panem ministrem, żeby to wszystko przebiegło sprawnie.

Proszę bardzo pana mecenasa o pokierowanie głosowaniem i przedstawienie propozycji.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Sławomir Szczepański:

Tak jak zaproponowałem, pierwsze głosowanie dotyczyłoby bloku poprawek wszystkich komisji plus poprawek zgłoszonych przez Biuro Legislacyjne uzgodnionych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska popartych przez pana ministra.

(Przewodniczący Zdzisław Pupa: Czyli nad którymi poprawkami głosujemy? Niech pan powie.)

Czyli…

(Rozmowy na sali)

(Przewodniczący Zdzisław Pupa: Uwaga: teraz pan mecenas mówi, nad którymi poprawkami głosujemy.)

Nad poprawkami nr: 2, 3, 6, 7, 9, 11, 12, 14, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 44, 45, 50, 51, 54. To są poprawki wszystkich komisji, poza poprawką nr 34, które proponuję przegłosować łącznie.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Stanowisko rządu.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska:

Stanowisko pozytywne.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Dziękujemy.

Głosujemy.

Kto jest za przyjęciem poprawek przedstawionych przez pana legislatora? (38)

Kto jest przeciw? (0)

Nie ma głosów przeciw.

Kto się wstrzymał? (0)

Nikt się nie wstrzymał.

Poprawki zostały przyjęte jednogłośnie.

Kolejny blok poprawek lub ewentualnie poprawka.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Sławomir Szczepański:

To jest blok poprawek. To są poprawki pana senatora Piechy, poprawki nr 1, 35, 46, 47, 48 i 49, które należy przegłosować łącznie.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Dziękuję.

Stanowisko rządu.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska:

Stanowisko pozytywne.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Kto jest za przyjęciem poprawek przedstawionych przez pana mecenasa?

16 głosów za.

Kto jest przeciwny tym poprawkom?

20 głosów przeciw.

Kto się wstrzymał?

2 senatorów się wstrzymało.

Poprawki nie uzyskały większości połączonych komisji.

Następny blok.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Sławomir Szczepański:

Następne poprawki to jest też blok poprawek. To będą poprawki pana senatora Piechy nr 4, 5, 8, 10, 13, 15, 17, 19, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43 i 52, które należy przegłosować łącznie.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Nie ma uwag do tego.

Przystępujemy do głosowania i do rozstrzygnięcia.

Stanowisko rządu.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska:

Pozytywne.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Głosujemy.

Kto jest za przyjęciem poprawek przedstawionych przez pana mecenasa?

39 głosów za.

Kto jest przeciwny?

Nie ma głosów przeciw.

Kto się wstrzymał?

Nikt się nie wstrzymał.

Poprawki zostały przyjęte jednogłośnie.

Kolejne.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Sławomir Szczepański:

Kolejne to będą też poprawki pana senatora Piechy, nr 16, 18 i 20, które należy przegłosować łącznie.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Stanowisko rządu.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska:

Pozytywne.

(Brak nagrania)

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Sławomir Szczepański:

Poprawka nr 34 Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz połączonych Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i Komisji Środowiska.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Stanowisko rządu.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska:

Pozytywne.

(Brak nagrania)

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Kto się wstrzymał?

Powtórzę: 17 głosów za, 21 przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Poprawka nie uzyskała większości połączonych komisji.

To są wszystkie poprawki, tak?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Sławomir Szczepański:

Nie. Zostały jeszcze poprawki pana senatora Piechy nr 36, 53 i 55, które należy przegłosować łącznie.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Stanowisko rządu.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Ireneusz Zyska:

Stanowisko pozytywne.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Pozytywne.

Kto jest za przyjęciem poprawek przedstawionych przez pana mecenasa?

17 głosów za.

Kto jest przeciwny tym poprawkom?

22 głosy przeciw.

Kto się wstrzymał?

Nikt się nie wstrzymał.

17 głosów za poprawkami, 22 głosy przeciwne tym poprawkom i nikt się nie wstrzymał.

Poprawki nie uzyskały większości połączonych komisji.

To wszystko?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Sławomir Szczepański:

To są wszystkie poprawki.

Teraz zostało tylko wyznaczenie senatora sprawozdawcy.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Senatorem sprawozdawcą będzie pan senator Lamczyk?

(Głos z sali: Nie.)

Proszę?

(Głos z sali: A może pan przewodniczący?)

Mogę być sprawozdawcą. Nie ma problemu.

Ja zostałem wyznaczony na sprawozdawcę przez prezydium połączonych komisji.

(Głos z sali: Nikt się nie odważył.)

Szanowni Państwo, na tym byśmy zakończyli posiedzenie połączonych komisji.

Dziękuję za współpracę, za życzliwość, za zrozumienie i za udział w posiedzeniu komisji panu ministrowi, Biuru Legislacyjnemu, sekretariatom naszych komisji i wszystkim państwu senatorom.

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 57)