Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 20 października 2022 r.

20.10.2022
Komisja Ustawodawcza (fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu)

Komisja Ustawodawcza rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o prawach konsumenta, ustawy – Kodeks cywilny oraz ustawy – Prawo prywatne międzynarodowe i wniesie o wprowadzenie do niej poprawek. Jedna z nich doprecyzowuje, że towar ma być dostarczany konsumentowi w opakowaniu. Inna przesądza, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r., a nie 14 dni po jej ogłoszeniu. Pozostałe zmiany mają charakter legislacyjny i redakcyjny.

Minister sprawiedliwości Sebastian Kaleta poinformował, że nowela implementuje 2 dyrektywy unijne w sprawie niektórych aspektów umów sprzedaży towarów oraz niektórych aspektów umów o dostarczanie treści cyfrowych i usług cyfrowych. Ich celem jest m.in. zapewnianie wysokiego poziomu ochrony konsumentów, w szczególności przez określenie wymagań dotyczących umów zawartych między przedsiębiorcami a konsumentami o dostarczanie treści cyfrowych lub usług cyfrowych. W tym wypadku konsument będzie miał takie same prawa, jak nabywający towary. Minister sprawiedliwości wyjaśnił, że ustawa reguluje kwestię uprawnień konsumenta w przypadku braku zgodności nabytego towaru z umową, co pozwoli na uniknięcie części sporów dotyczących zakresu obowiązków przedsiębiorców. Nowela wydłuża z 1 roku do 2 lat okres domniemania, że ujawniona wada obciąża sprzedawcę oraz z 1 roku do 6 lat termin roszczeń konsumenta. Skrócono też z 30 do 14 dni termin, w jakim przedsiębiorca jest obowiązany udzielić odpowiedzi na reklamację konsumenta. Zlikwidowano ponadto możliwość skrócenia okresu ochrony dla towarów używanych.

Uwagi i propozycje poprawek do ustawy przedstawiło senackie biuro legislacyjne. Wskazało m.in. na brak w ustawie terminu naprawy lub wymiany towaru przez sprzedawcę.

Komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyły 2 ustawy, do obu wprowadziły poprawki. Senatorowie zgłosili 2 zmiany do ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy Kodeks spółek handlowych o charakterze techniczno-legislacyjnym i terminologicznym, wcześniej poparte przez resort sprawiedliwości. Przygotowana przez resort sprawiedliwości nowelizacja dostosowuje polskie przepisy do regulacji europejskich – dyrektywy PE i Rady UE z czerwca 2019 r. odnoszącej się do stosowania narzędzi i procesów cyfrowych w prawie spółek. Nowela ma ułatwić składanie dokumentów do Krajowego Rejestru Sądowego, zwiększyć dostępność do danych z rejestru na unijnym portalu i wymianę między rejestrami państw UE. Ma też spowodować redukcję obciążeń i kosztów przedsiębiorców, przysłużyć się obrotowi gospodarczemu. Po wejściu w życie nowych przepisów wymiana danych między unijnymi rejestrami będzie odbywała się automatycznie i bezpłatnie przez „system integracji rejestrów”. Nowelizacja zakłada m.in. ułatwienia dla przedsiębiorców zagranicznych w zakresie rejestracji, składania dokumentów do rejestru poprzez zamieszczenie w Biuletynie Informacji Publicznej w języku polskim oraz innym języku zrozumiałym dla jak największej liczby użytkowników obcojęzycznych wzorców umów oraz informacji o zasadach rejestracji spółek, zasadach reprezentacji oraz zasadach powoływania się na informacje w rejestrze. Zgodnie z nowelą uzupełnieniu ma ulec także zakres danych udostępnianych za pośrednictwem rejestrów m.in. o niepowtarzalny identyfikator europejski i oznaczenie państwa UE, w którym zarejestrowano oddział spółki. W ocenie obecnego na posiedzeniu połączonych komisji wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła ustawa zapewni bezpieczeństwo i przejrzystość obrotu gospodarczego, spowoduje, że wszystkie  zmiany dotyczące spółek handlowych będą automatycznie przekazywane do macierzystych rejestrów.

Połączone komisje zaproponowały też kilka poprawek do ustawy o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie. Jedna ze zmian, wniesiona na wniosek notariuszy z Fundacji na rzecz Bezpieczeństwa Obrotu Prawnego, ma za zadanie uregulowanie kwestii związanych z tytułem egzekucyjnym przy umowie pożyczki. Kolejna poprawka ma charakter redakcyjny.

Podczas posiedzenia przedstawiciele strony społecznej krytycznie ocenili zapisy ustawy przygotowanej przez resort sprawiedliwości. Zwracali uwagę na brak konsultacji tej ustawy i rzetelnej analizy jej skutków dla konsumentów, m.in. ekonomicznej. Związek Banków Polskich, wsparty m.in. przez Krajowy Związek Banków Spółdzielczych, postulował wprowadzenie 2 poprawek, z których najważniejsza dotyczyła pozostawienia limitu maksymalnych pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego na dotychczasowym poziomie dla pożyczek zawieranych na okresy dłuższe niż 30 dni. W ocenie ZBP w ustawie w drastyczny sposób – aż o 70% – obniżono ten limit. Według związku uczyni to całkowicie nierentownymi ratalne średnio- i długoterminowe kredyty konsumenckie, co oznacza, że wielu kredytodawców zaprzestanie oferowania konsumentom tego typu bezpiecznych produktów. Wpłynie to negatywnie na rentowność działalności kredytodawców i pożyczkodawców na rynku consumer finance, a przede wszystkim wypchnie do szarej strefy znaczącą liczbę klientów. Jak mówiła przedstawicielka Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, w stosunku do deklarowanego celu ustawy, czyli ochrony kredytobiorców przed lichwą, istnieje realne niebezpieczeństwo „wylania dziecka z kąpielą”

Zaniepokojenie tymi uwagami wyrazili senatorowie Krzysztof Kwiatkowski i Aleksander Pociej. Ze względu na aspekt ekonomiczny zagadnień budzących poważne wątpliwości zapowiedzieli, że zwrócą się do senackiej komisji budżetu, przedmiotowej w tym zakresie, o dogłębną analizę wskazywanych przez stronę społeczną problemów i rozpatrzenie zgłaszanych m.in. przez ZBP poprawek. Jak mówił senator Aleksander Pociej, niepokoi go, że sektor bankowy wyraża dość katastroficzne tezy, z którymi nie zgadzają się przedstawiciele resortu sprawiedliwości, nie wskazując jednocześnie analiz ekonomicznych, jakimi kierowano się podczas prac nad ustawą.

Ustawa o zmianie ustaw w celu przeciwdziałania lichwie określa maksymalne koszty pozaodsetkowe pożyczek i obniża je dla kredytów konsumenckich. Ma też zapobiec „rolowaniu kredytów”. Nowela przewiduje nadzór KNF nad instytucjami pożyczkowymi. W ocenie projektodawcy zmierza do ucywilizowania systemu udzielania pożyczek w Polsce, zapewnienia lepszej ochrony pożyczkobiorców przez państwo, w sposób kompleksowy i skoordynowany zapobiegania udzielaniu pożyczek lichwiarskich. Ustawa uzależnia m.in. udzielenie pożyczki konsumenckiej od pozytywnej oceny zdolności kredytowej i wprowadza konsekwencje za udzielenie kredytu w wypadku oceny negatywnej. Przewiduje też obowiązek przekazywania informacji do instytucji upoważnionych do gromadzenia informacji stanowiących tajemnicę bankową.

Na kolejnym posiedzniu Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła 12 petycji. W przypadku 5 petycji senatorowie dostrzegli potrzebę zasięgnięcia opinii lub pozyskania szerszych informacji od resortów i komisji senackiej w sprawie przedstawionych propozycji zmian prawa.

Komisja w sprawie petycji P10-28/22 postanowiła zasięgnąć opinii Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Analizie resortu poddana będzie propozycja zmiany ustawy o pracownikach samorządowych zmierzająca do wprowadzenia dodatku do wynagrodzenia dla pracowników oświaty zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych w przedszkolach, szkołach i placówkach specjalistycznych z tytułu pracy w trudnych lub uciążliwych warunkach.

Komisja zwróci się o opinię do Ministerstwa Rozwoju i Technologii w sprawie petycji P10-36/22 zmierzającej do zmiany przepisów określających zasady zbywania mieszkań zakładowych w kierunku wprowadzenia każdorazowej możliwości ich wykupu na wniosek najemcy oraz wprowadzenia nowych zasad bonifikat.

Senatorowie, po zapoznaniu się ze stanowiskiem Rzecznika Praw Obywatelskich zobowiązali resort sprawiedliwości do przygotowania opinii o petycji P10-43/22 przedmiotem, której jest umożliwienie osobom pozbawionym wolności porozumiewania się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich podczas nieobecności innych osób i bez kontroli.

Po wysłuchaniu opinii Ministerstwa Finansów senatorowie postanowili skonsultować w Komisji Budżetu i Finansów Publicznych petycje P10-38/22 i P10-63/20. Celem obu petycji jest zmiana ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług i wprowadzenie zerowej stawki podatku VAT na opał oraz na drewno opałowe.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałek Rafał Grupiński na obchodach 79. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen

Wicemarszałek Rafał Grupiński 5 maja 2024 r. wziął udział w uroczystych obchodach 79. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Mauthausen.

Życzenia marszałek Senatu z okazji prawosławnych Świąt Wielkanocnych

„Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w gronie najbliższych, zdrowia, spokoju, nadziei i miłości oraz poczucia jedności”.

Święto Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową Rzeczypospolitej Obojga Narodów – pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucję. Konstytucja 3 maja to jeden z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.