Narzędzia:

Posiedzenie: 1. posiedzenie Senatu RP XI kadencji, 1 dzień


13 listopada 2023 r.

(Początek posiedzenia o godzinie 16 minut 05)

(Posiedzeniu przewodniczą marszałek senior Michał Seweryński oraz marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska)

(Przybycie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej)

(Wszyscy wstają) (Oklaski)

(Orkiestra wojskowa gra hymn państwowy)

(Wszyscy śpiewają hymn państwowy)

Otwarcie 1. posiedzenia Senatu RP XI kadencji

Przemówienie prezydenta RP

Prezydent RP Andrzej Duda:

Szanowni Państwo Marszałkowie! Wielce Szanowne Panie i Wielce Szanowni Panowie Senatorowie! Szanowny Panie Premierze! Szanowny Panie Marszałku Sejmu i Szanowny Panie Marszałku Sejmu Seniorze! Ekscelencje! Wszyscy Dostojni Goście! Drodzy Rodacy! Wielce Szanowni Państwo!

Przede wszystkim pragnę pogratulować wszystkim państwu senatorom wyboru na członków tej szacownej Izby. Obecna ordynacja wyborcza do izby wyższej naszego parlamentu sprawia, że reprezentowane barwy partyjne nie zawsze są znaczącym atutem osoby ubiegającej się o mandat. Każdy z kandydatów w okręgu senackim ma szansę na elekcję, jeżeli jego indywidualny program, jego umiejętności, zalety umysłu i cechy charakteru zyskają aprobatę większości wyborców. Wybór na senatora to zatem bez wątpienia osobisty znaczący sukces i zaszczyt. Liczę na to, że od tej chwili wszystkie państwa umiejętności i talenty, wiedza i doświadczenie będą służyły realizacji misji, jaką nasi rodacy powierzyli panom i paniom senatorom. Istotę tego posłannictwa wyraża rota senatorskiego ślubowania.

Zobowiązując się rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec narodu, strzec suwerenności ojczyzny i dobra obywateli oraz przestrzegać porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, biorą państwo na swoje barki współodpowiedzialność za stan naszego państwa, za treść i jakość jego praw, za jego godność, siłę, bezpieczeństwo i pomyślny rozwój, za jakość i trwałość więzi łączących Polaków w kraju i za granicą. Życzę, aby świadomość wagi tego zadania motywowała państwa do sumiennej pracy na sali plenarnej, w komisjach oraz okręgach wyborczych, także w bezpośrednich kontaktach z wyborcami. Życzę, by wykonywali ją państwo w sposób, który przysporzy Senatowi należnego prestiżu i autorytetu budowanego dotąd przez państwa poprzedników, wśród których znalazło się wiele najwybitniejszych osobistości polskiego życia publicznego ostatnich dekad.

Szanowni Państwo, demokracja szlachecka, międzywojenna niepodległa Rzeczpospolita oraz współczesna wolna Polska hołdują tym samym fundamentom ideowym. Pierwsza zasada to ta, że wyłanianie, sankcjonowanie i kontrolowanie organów władzy państwowej należy do ogółu obywateli. Druga z zasad to zasada praworządności, czyli podległość prawu zarówno rządzących, jak i rządzonych – prymat siły prawa nad prawem siły. I wreszcie trzecia: spoczywający na obywatelskiej wspólnocie obowiązek ochrony jej dóbr poprzez nieustanną dbałość o ich gwaranta i obrońcę, czyli o własne państwo. Rola, jaką w tym kontekście odgrywał i wciąż odgrywa Senat, była obszernie omówiona na tej sali podczas niedawnych obchodów setnej rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu odrodzonej Rzeczypospolitej, które miało miejsce w dniu 28 listopada 1922 r.

Korzystając dziś z tej uroczystej okazji, pragnę tylko wspomnieć, że o wartości Senatu jako instytucji ustrojowej nie stanowi jedynie jego świetna, sięgająca Rady Królewskiej historia ani zasługi licznych, znakomitych senatorów. Owszem, w dziejach najnowszych Polski trwale zapisało się wielkie zwycięstwo, jakie odniosła solidarnościowa opozycja w wolnych wyborach do Senatu I kadencji, jednak znaczenia tej Izby nie można sprowadzać do swego rodzaju sentymentalnej pamiątki po I i II Rzeczypospolitej ani patrzeć na nią jedynie poprzez pryzmat historycznego przełomu 1989 r. Rolą Senatu od wieków jest jednocześnie rozpraszanie władzy w państwie na większą liczbę podmiotów oraz równoważenie ich wpływów. To także rzeczowe recenzowanie i kontrolowanie pracy izby niższej podnoszące jakość prawodawstwa oraz dające więcej czasu środowiskom obywatelskim na włączenie się, jako opiniodawcy, do procesu legislacyjnego. Dziękuję, że Senat przez kolejne kadencje, które sam miałem sposobność obserwować, pracując w pobliżu Wysokiej Izby, tę rolę – w moim przekonaniu – bardzo dobrze realizował.

Szanowni Państwo, Senat jest jednym z filarów polskiego ustroju państwowego, jednak jego dotychczasowe zasługi nie wykluczają namysłu nad zwiększeniem jego pozytywnego wpływu na funkcjonowanie naszego państwa. Dyskusja nad nadaniem tej Izbie nowej formuły toczy się od lat w środowiskach eksperckich. Być może nadeszła pora, aby w tę debatę włączyły się też inne podmioty, nie tylko partie polityczne, ale także samorządowcy, organizacje społeczne czy wreszcie media.

Wśród głosów krytycznych dotyczących obecnego kształtu i funkcjonowania Senatu wybija się opinia, że przeprowadzane jednocześnie bezpośrednie i powszechne wybory do Sejmu i Senatu przekładają się często na podobny skład obu izb, prowadząc de facto do ich wzajemnego dublowania, przede wszystkim z uwagi na kwestie przynależności partyjnej senatorów. Jako wartość dodaną, którą powinna wnosić Izba, wskazuje się to, że wkład Senatu w proces stanowienia prawa może być bardziej zdystansowany lub wręcz oddzielony od bieżących sporów partyjnych, reprezentując bardziej zróżnicowany wachlarz cennych przemyśleń, poglądów i punktów widzenia. Doświadczenia innych państw wydają się w tym względzie dosyć zachęcające. Jedną z koncepcji reform Senatu jest uczynienie z niego izby samorządowej, w której zasiadać mogłyby jedynie osoby doświadczone w służbie publicznej na różnych szczeblach samorządu terytorialnego. Inny pomysł zakłada przekształcenie Senatu w izbę wirylistów, tzn. osób pełniących poprzednio najwyższe stanowiska państwowe w pionach władzy wykonawczej i sądowniczej, ewentualnie również byłych szefów centralnych organów państwa wymienionych w konstytucji. Część uczestników tej debaty ustrojowej proponuje też zarezerwowanie kilku mandatów senatorskich dla osób reprezentujących polską diasporę na różnych kontynentach, co mogłoby posłużyć zacieśnieniu więzi pomiędzy Polonią a krajem jej przodków. Istotną innowacją mogłoby być również oderwanie terminu wyborów lub procedur kooptacji do Senatu od terminu wyborów do Sejmu, po to, aby wzmocnić zróżnicowanie składu obu izb pod względem afiliacji politycznych.

Zwolennicy wspomnianych rozwiązań wskazują, że tak ukształtowany skład Senatu może nadać mu charakter bardziej ekspercki, skupiony na długofalowych interesach państwa, może sprawić, że senatorowie wypowiadaliby się bardziej w imieniu własnym niż w imieniu ugrupowań zaangażowanych w bieżące parlamentarne spory polityczne, które to spory stałyby się domeną Sejmu. Te nowe podwaliny autorytetu i powagi izby wyższej zachęcałyby również, aby włączyć Senat w proces opiniowania i akceptacji kandydatów na najwyższe urzędy i najwyższe stanowiska sędziowskie w państwie.

Przedstawiając te propozycje, nie opowiadam się w tej chwili absolutnie za żadną z nich. Pragnę jedynie zachęcić panie i panów senatorów oraz szerokie kręgi naszych współobywateli do pochylenia się nad zagadnieniem potencjalnych korzyści, jakie mogą wiązać się także z odmiennym ukształtowaniem Senatu w systemie konstytucyjnym organów władzy w Polsce. Chcę jednak w tym kontekście podkreślić ogromny szacunek, jakim darzę Senat, i wielkie znaczenie, jakie osobiście przywiązuję do pracy Senatu jako Izby, w której w jakimś sensie z jednej strony recenzuje się prace Sejmu, ale z drugiej strony bardzo często dokonuje się rozmyślnego i niezwykle ważnego wkładu w działalność legislacyjną, która realizowana jest w izbie niższej.

Szanowni Państwo, minione kadencje Senatu wolnej Rzeczypospolitej Polskiej przeszły już do historii. Dzisiaj rozpoczynają państwo nowy rozdział dziejów wyższej izby parlamentu. To od państwa będzie zależeć, jak zostanie zapamiętana i oceniona jej XI kadencja. Ufam, że będą to oceny pozytywne, utwierdzające szacunek należny Rzeczypospolitej jako demokratycznemu państwu prawnemu. Dziękuję bardzo.

I tym samym w państwa obecności, wyrażając wdzięczność za możliwość inauguracji tej nowej kadencji Senatu, obrady Senatu XI kadencji, jako prezydent Rzeczypospolitej, uważam za otwarte. (Oklaski)

Powołanie marszałka seniora na przewodniczącego 1. posiedzenia

Szanowni Państwo, na marszałka seniora powołany został pan senator prof. Michał Seweryński. (Oklaski)

Panie Senatorze, bardzo proszę.

Przemówienie marszałka seniora

Marszałek Senior Michał Seweryński:

Panie i Panowie Senatorowie!

Dziękuję panu prezydentowi, panu Andrzejowi Dudzie za otwarcie pierwszego posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej XI kadencji i za powołanie mnie na marszałka seniora.

Obejmując ten urząd i prowadzenie obrad, pragnę serdecznie przywitać przybyłych na dzisiejszą uroczystość gości.

Witam pana Szymona Hołownię, marszałka Sejmu X kadencji. (Oklaski) Witam obecnych na posiedzeniu byłych marszałków Senatu, będących senatorami obecnej kadencji, pana senatora Bogdana Borusewicza, marszałka Senatu VI, VII i VIII kadencji… (Oklaski) …pana senatora Stanisława Karczewskiego, marszałka Senatu IX kadencji… (Oklaski) …pana senatora Tomasza Grodzkiego, marszałka Senatu X kadencji. (Oklaski) Witam pana Marka Sawickiego, marszałka seniora Sejmu X kadencji. (Oklaski) Witam wicemarszałków Sejmu i Senatu poprzednich kadencji, pana Andrzeja Jana Wielowieyskiego… (Oklaski) …pana Jacka Kurczewskiego. (Oklaski) Witam równie serdecznie pana Jacka Chlebnego, prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego… (Oklaski) …pana Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli… (Oklaski) …pana Marcina Wiącka, rzecznika praw obywatelskich… (Oklaski) …pana Mikołaja Pawlaka, rzecznika praw dziecka… (Oklaski) …panią Dagmarę Pawełczyk-Woicką, przewodniczącą Krajowej Rady Sądownictwa… (Oklaski) …pana Jana Nowaka, prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych… (Oklaski) …pana Sylwestra Marciniaka, przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej… (Oklaski) …pana Zbigniewa Kapińskiego, prezesa Sądu Najwyższego kierującego pracą Izby Karnej… (Oklaski) …panią Martę Kightley, wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, pierwszego zastępcę prezesa NBP… (Oklaski) …pana Jarosława Wyrembaka, sędziego Trybunału Konstytucyjnego. (Oklaski) Witam serdecznie panią Grażynę Ignaczak-Bandych, szefa Kancelarii Prezydenta… (Oklaski) …wraz z sekretarzami stanu w Kancelarii Prezydenta, panem Piotrem Ćwikiem, panem Wojciechem Kolarskim, panią Małgorzatą Paprocką. (Oklaski) Witam także panią Agnieszkę Kaczmarską, szefa Kancelarii Sejmu… (Oklaski) …oraz wszystkich pozostałych szanownych gości.

Teraz, zgodnie z programem, będzie moje krótkie wystąpienie.

Panie Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej! Panie i Panowie Senatorowie! Dostojni Goście!

Wybrany z woli narodu Senat Rzeczypospolitej Polskiej rozpoczyna dziś swoją XI kadencję, otwierając kolejny rozdział w długiej i chlubnej tradycji polskiego parlamentaryzmu. Według konstytucji Senat jest jedną z dwóch izb polskiego parlamentu, tworzącą razem z Sejmem Zgromadzenie Narodowe. W tej roli Senat jest powołany do kształtowania ustroju naszego kraju jako demokratycznego państwa prawnego, gwarantującego wolności i prawa obywatelskie zakorzenione w chrześcijańskim dziedzictwie narodu i ogólnoludzkich wartościach. Senat ma prawo nie tylko do pełnego udziału w stanowieniu ustawodawstwa zwykłego, lecz także do inicjowania zmiany konstytucji, czuwania nad zgodnością ustaw z konstytucją, ratyfikowania umów międzynarodowych, wyrażania zgody na ogólnokrajowe referendum i na obsadę ważnych urzędów państwowych oraz prawo rozpatrywania petycji składanych bezpośrednio przez obywateli.

Senat czuwa nad stanem praworządności w państwie, rozpatrując informacje w tej sprawie składane corocznie przez prezesów najwyższych organów wymiaru sprawiedliwości oraz przez szefów organów bezpieczeństwa i organów stojących na straży praw obywatelskich. Ważne w tej mierze jest także sprawowanie przez Senat nadzoru nad wykonywaniem w Polsce wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Do tradycyjnych zadań Senatu należy też sprawowanie opieki nad Polakami i Polonią na obczyźnie, a zwłaszcza udzielanie jej moralnego i materialnego wsparcia w podtrzymywaniu polskości i więzów z krajem ojczystym.

Przedstawiony tu zarys kompetencji Senatu świadczy o jego wysokiej pozycji ustrojowej w naszym kraju, bo nie jest on tylko izbą refleksji, lecz przede wszystkim jedną z dwóch izb polskiego parlamentu sprawujących władzę ustawodawczą i pełniących inne funkcje ustrojowe w naszym państwie. Doświadczenia zebrane w odrodzonym Senacie skłaniają jednak do rozważań nad optymalizacją jego kompetencji jako organu stojącego na straży demokracji, praw obywatelskich i sprawnego funkcjonowania państwa. Podjęcie debaty w tej sprawie jest wyzwaniem, z którym w stosownym czasie powinniśmy się zmierzyć. Nawiasem mówiąc, właściwie pan prezydent w swoim wystąpieniu zachęcił nas do tego, poruszając ten wątek.

Panie i Panowie Senatorowie, rozpoczynamy naszą pracę w czasie szczególnym, ponieważ w wyniku ostatnich wyborów na scenie politycznej dokonała się zmiana układu sił. Niezmiennie jednak Polacy w kraju i na obczyźnie oczekują od nas wszystkich polityki odpowiadającej interesom naszego państwa i naszym ambicjom wyrastającym z chlubnego dziedzictwa narodowego. Tych nadziei nie może zawieść wybrany demokratycznie parlament, a więc także jego izba senacka. Nie możemy przy tym tracić z pola widzenia trudnej sytuacji międzynarodowej, w jakiej Polska znalazła się w wyniku długotrwałej wojny na Ukrainie oraz nowego konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie. Jesteśmy również świadkami podejmowania ważnych inicjatyw traktatowych w Parlamencie Europejskim, wyrażających dążenie do zmian ustroju politycznego Unii Europejskiej, które w konsekwencji mogą poważnie ograniczyć suwerenność jej państw członkowskich, także suwerenność Polski.

Wszystkie te wydarzenia niosą poważne wyzwania i realne zagrożenia dla naszego kraju. Wymagają one od nas, senatorów Rzeczypospolitej Polskiej poczucia odpowiedzialności w stanowieniu prawa oraz w wykonywaniu wszystkich innych kompetencji, jakie wyznaczają nam konstytucja i ustawy zwykłe. Od takiej naszej postawy, koniecznej pomimo dzielących nas różnic politycznych, zależy sprawne funkcjonowanie państwa i pomyślność jego obywateli. Wyrażam nadzieję, że ta świadomość służebnej roli Senatu wobec naszego państwa i jego obywateli będzie nam towarzyszyć jako najważniejsza dyrektywa naszej parlamentarnej działalności, zgodnie ze starożytną maksymą salus rei publicae suprema lex. Dziękuję za uwagę. (Oklaski)

Ślubowanie marszałka seniora

Szanowni Państwo, zgodnie z art. 30 ust. 3 Regulaminu Senatu mam zaszczyt złożyć teraz ślubowanie senatorskie.

Proszę wszystkich o powstanie.

(Wszyscy wstają)

„Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej. Tak mi dopomóż Bóg”. (Oklaski)

Dziękuję państwu. Można usiąść. (Oklaski)

Powołanie sekretarzy 1. posiedzenia

Na podstawie art. 30 ust. 3 Regulaminu Senatu powołuję 3 sekretarzy pierwszego posiedzenia spośród najmłodszych wiekiem senatorów: panią senator Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską, pana senatora Aleksandra Szweda oraz pana senatora Ryszarda Świlskiego.

Proszę panią senator Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską oraz senatora Aleksandra Szweda o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.

Ślubowanie senatorskie

Szanowni Państwo, teraz, zgodnie z art. 30 ust. 4 Regulaminu Senatu, senatorowie złożą ślubowanie senatorskie. Rota ślubowania jest zawarta w art. 104 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Tekst roty mają państwo senatorowie przygotowany i wyłożony na ławach senatorskich.

Informuję, że zgodnie z art. 30 ust. 5 Regulaminu Senatu senatorowie składają ślubowanie w ten sposób, że po odczytaniu roty ślubowania wywołani przez sekretarza pierwszego posiedzenia, pana senatora Ryszarda Świlskiego, powstawszy, wypowiadają słowo „Ślubuję”. Ślubowanie może być złożone z dodaniem słów „Tak mi dopomóż Bóg”.

Zgodnie z art. 104 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej odmowa złożenia ślubowania oznacza zrzeczenie się mandatu senatorskiego.

Proszę teraz wszystkich o powstanie.

(Wszyscy wstają)

Odczytam teraz rotę ślubowania i dalej będziemy postępować zgodnie z regulaminem.

„Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej”.

Dziękuję. Proszę usiąść.

Teraz proszę senatora sekretarza pierwszego posiedzenia, pana Ryszarda Świlskiego, o odczytanie nazwisk senatorów według kolejności zajmowanych miejsc, począwszy od lewej strony sali, zaś państwa senatorów proszę o złożenie ślubowania w przedstawiony przeze mnie wcześniej sposób.

Senator Sekretarz Ryszard Świlski:

Wojciech Jan Konieczny.

Wojciech Konieczny: Ślubuję.

Magdalena Agnieszka Biejat.

Magdalena Biejat: Ślubuję.

Sławomir Piotr Rybicki.

Sławomir Rybicki: Ślubuję.

Kazimierz Mariusz Kleina.

Kazimierz Kleina: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Małgorzata Helena Sekuła-Szmajdzińska.

Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska: Ślubuję.

Waldemar Włodzimierz Witkowski.

Waldemar Witkowski: Ślubuję.

Magdalena Maria Kochan.

Magdalena Kochan: Ślubuję.

Stanisław Gawłowski.

Stanisław Gawłowski: Ślubuję.

Maciej Kamil Kopiec.

Maciej Kopiec: Ślubuję.

Anna Górska.

Anna Górska: Ślubuję.

Ryszard Franciszek Brejza.

Ryszard Brejza: Ślubuję.

Janusz Gromek.

Janusz Gromek: Ślubuję.

Krzysztof Aleksander Kukucki.

Krzysztof Kukucki: Ślubuję.

Marcin Karpiński.

Marcin Karpiński: Ślubuję.

Piotr Jan Woźniak.

Piotr Woźniak: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Artur Jerzy Dunin.

Artur Dunin: Ślubuję.

Bogdan Adam Klich.

Bogdan Klich: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Bogdan Michał Borusewicz.

Bogdan Borusewicz: Ślubuję.

Beata Maria Małecka-Libera.

Beata Małecka-Libera: Ślubuję.

Joanna Sekuła.

Joanna Sekuła: Ślubuję.

Agnieszka Aleksandra Gorgoń-Komor.

Agnieszka Gorgoń-Komor: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Jerzy Feliks Fedorowicz.

Jerzy Fedorowicz: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Tadeusz Jarmuziewicz.

Tadeusz Jarmuziewicz: Ślubuję.

Marcin Edward Zawiła.

Marcin Zawiła: Ślubuję.

Henryk Piotr Siedlaczek.

Henryk Piotr Siedlaczek: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Tomasz Lenz.

Tomasz Lenz: Ślubuję.

Barbara Grażyna Zdrojewska.

Barbara Zdrojewska: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Jolanta Emilia Hibner.

Jolanta Hibner: Ślubuję.

Adam Stanisław Szejnfeld.

Adam Szejnfeld: Ślubuję.

Waldy Dzikowski.

Waldy Dzikowski: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Janusz Andrzej Pęcherz.

Janusz Pęcherz: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Beniamin Wincenty Godyla.

Beniamin Godyla: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Andrzej Kobiak.

Andrzej Kobiak: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Tomasz Paweł Grodzki.

Tomasz Grodzki: Ślubuję.

Małgorzata Maria Kidawa-Błońska.

Małgorzata Kidawa-Błońska: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Grzegorz Juliusz Schetyna.

Grzegorz Schetyna: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Władysław Komarnicki.

Władysław Komarnicki: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Leszek Czarnobaj.

Leszek Czarnobaj: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Jerzy Wcisła.

Jerzy Wcisła: Ślubuję.

Zygmunt Mieczysław Frankiewicz.

Zygmunt Frankiewicz: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Marek Stefan Borowski.

Marek Borowski: Ślubuję.

Adam Piotr Bodnar.

Adam Bodnar: Ślubuję.

Ewa Jolanta Matecka.

Ewa Matecka: Ślubuję.

Wadim Tyszkiewicz.

Wadim Tyszkiewicz: Ślubuję.

Halina Maria Bieda.

Halina Bieda: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Wojciech Stanisław Ziemniak.

Wojciech Ziemniak: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Ewa Monika Kaliszuk.

Ewa Monika Kaliszuk: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Jolanta Piotrowska.

Jolanta Piotrowska: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Gabriela Anna Morawska-Stanecka.

Gabriela Morawska-Stanecka: Ślubuję.

Rafał Szymon Grupiński.

Rafał Grupiński: Ślubuję.

Maciej Zenon Żywno.

Maciej Żywno: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Waldemar Pawlak.

Waldemar Pawlak: Ślubuję.

Krzysztof Kwiatkowski.

Krzysztof Kwiatkowski: Ślubuję.

Jacek Szczęsny Trela.

Jacek Trela: Ślubuję.

Piotr Paweł Masłowski.

Piotr Masłowski: Ślubuję.

Michał Tomasz Kamiński.

Michał Kamiński: Ślubuję.

Andrzej Józef Dziuba.

Andrzej Dziuba: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Mirosław Różański.

Mirosław Różański: Ślubuję.

Grzegorz Fedorowicz.

Grzegorz Fedorowicz: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Kazimierz Michał Ujazdowski.

Kazimierz Michał Ujazdowski: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Jan Filip Libicki.

Jan Filip Libicki: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Gustaw Marek Brzezin.

Gustaw Marek Brzezin: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Józef Zając.

Józef Zając: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Ryszard Jakub Bober.

Ryszard Bober: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Jerzy Mieczysław Chróścikowski.

Jerzy Chróścikowski: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Grzegorz Michał Bierecki.

Grzegorz Bierecki: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Alicja Maria Zając.

Alicja Zając: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Janina Zofia Sagatowska.

Janina Sagatowska: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Wiktor Michał Durlak.

Wiktor Durlak: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Grzegorz Czelej.

Grzegorz Czelej: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Wiesław Józef Dobkowski.

Wiesław Dobkowski: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Leszek Ryszard Galemba.

Leszek Galemba: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Józef Jodłowski.

Józef Jodłowski: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Wojciech Skurkiewicz.

Wojciech Skurkiewicz: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Stanisław Karczewski.

Stanisław Karczewski: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Jan Wincenty Hamerski.

Jan Hamerski: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Marek Pęk.

Marek Pęk: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Robert Adam Mamątow.

Robert Mamątow: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Rafał Michał Ambrozik.

Rafał Ambrozik: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Anna Bogucka.

Anna Bogucka: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Mieczysław Józef Golba.

(Głos z sali: Nie ma go.)

Kazimierz Adam Wiatr.

Kazimierz Wiatr: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Jarosław Rusiecki.

Jarosław Rusiecki: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Waldemar Jerzy Kraska.

Waldemar Kraska: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Przemysław Jacek Błaszczyk.

Przemysław Błaszczyk: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Zdzisław Stanisław Pupa.

Zdzisław Pupa: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Włodzimierz Bernacki.

Włodzimierz Bernacki: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Stanisław Gogacz.

Stanisław Gogacz: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Marek Adam Komorowski.

Marek Komorowski: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Andrzej Jerzy Kalata.

Andrzej Kalata: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Andrzej Michał Pająk.

Andrzej Pająk: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Krzysztof Marek Słoń.

Krzysztof Słoń: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Ryszard Bogdan Majer.

Ryszard Majer: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Krzysztof Bieńkowski.

Krzysztof Bieńkowski: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Maciej Górski.

Maciej Górski: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Jacek Władysław Włosowicz.

Jacek Włosowicz: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Agnieszka Maria Kołacz-Leszczyńska.

Agnieszka Kołacz-Leszczyńska: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Aleksander Jakub Szwed.

Aleksander Szwed: Ślubuję. Tak mi dopomóż Bóg.

Ryszard Jan Świlski. Ślubuję.

(Oklaski)

Marszałek Senior Michał Seweryński:

Szanowni Państwo, czy jest ktoś z państwa, kto nie złożył ślubowania?

Stwierdzam zatem, że wszyscy obecni na posiedzeniu senatorowie złożyli ślubowanie.

Porządek obrad

Wysoka Izbo, zgodnie z Regulaminem Senatu porządek obrad pierwszego posiedzenia Senatu obejmuje:

1. Wybór Marszałka Senatu.

2. Wybór Wicemarszałków Senatu.

3. Wybór Sekretarzy Senatu.

Informuję więc, że za chwilę zostanie zarządzona przerwa w obradach w celu umożliwienia państwu zgłaszania kandydatur na marszałka Senatu.

Informuję również, że kandydatury te będzie można zgłaszać w ciągu 20 minut od ogłoszenia przerwy.

Przypominam, że zgłoszenie kandydata na marszałka Senatu powinno być podpisane przez co najmniej 10 senatorów i złożone w gabinecie marszałka Senatu, tj. w pokoju nr 188.

Wysoka Izbo, pragnę poinformować państwa, że pan prezydent zaszczyci nas swoją obecnością do czasu zakończenia wyboru marszałka Senatu.

Ogłaszam przerwę w obradach, godzinną przerwę.

(Przerwa w obradach od godziny 16 minut 44 do godziny 17 minut 55)

Wznowienie obrad

Marszałek Senior Michał Seweryński:

Wznawiam obrady.

Proszę senatorów sekretarzy pierwszego posiedzenia o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym.

Punkt 1. porządku obrad: wybór Marszałka Senatu

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu pierwszego porządku obrad: wybór Marszałka Senatu.

Informuję, że zostały zgłoszone kandydatury pani senator Małgorzaty Kidawy-Błońskiej oraz pana senatora Marka Pęka. Zgłoszenia kandydatów znajdują się odpowiednio w drukach nr 1 i 2.

Przedstawienie kandydatury senator Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

Proszę pana senatora Sławomira Rybickiego o przedstawienie kandydatury senator Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Senator Sławomir Rybicki:

Szanowny Panie Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej! Szanowny Panie Marszałku Seniorze! Szanowne Panie i Panowie Senatorowie! Zgromadzeni Dostojni Goście!

Przypadł mi w udziale zaszczyt, ale też, nie ukrywam, ogromny, przyjemny obowiązek zgłoszenia w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej, ale również klubu Nowej Lewicy, klubu Trzeciej Drogi oraz senatorów z koła „Samorządni i Niezależni” kandydatury pani senator Małgorzaty Kidawy-Błońskiej na stanowisko marszałka Senatu XI kadencji. Pani marszałek jest powszechnie znana, ale aby formalności stało się zadość, przedstawię najważniejsze fakty z jej bogatego politycznego życiorysu.

Jako prawnuczka wybitnych mężów stanu, prezydenta Stanisława Wojciechowskiego i premiera Władysława Grabskiego, dorastała w duchu poszanowania tradycji patriotycznych. Jest absolwentką Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, jednak swoją karierę zawodową związała z filmem i kulturą. W połowie lat osiemdziesiątych pracowała w dziale literackim Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. W latach 1994–2005 była producentem filmowym, wspólnie z mężem produkowała filmy i programy telewizyjne.

Pracę w samorządzie rozpoczęła jako radna miasta stołecznego Warszawy. Była m.in. członkinią Komisji Kultury. W Sejmie zasiadała od 2005 r. Pełniła w tym czasie m.in. funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Etyki Poselskiej oraz pracowała w Komisji Kultury i Środków Przekazu. W 2015 r. posłowie powierzyli jej pełnienie funkcji marszałka VII kadencji, a w kolejnych 2 kadencjach, VIII i IX, posłowie wybierali Małgorzatę Kidawę-Błońską na stanowisko wicemarszałka Izby.

Wszechstronne przygotowanie kandydatki do objęcia stanowiska marszałka Senatu Rzeczypospolitej nie budzi wątpliwości. Dotychczasowe bogate doświadczenie zawodowe Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z zakresu polityki, zdobywane na bardzo różnych szczeblach, samorządowym i parlamentarnym, jak też jej wieloletnia działalność na rzecz kultury dają gwarancję, że powierzoną funkcję marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej pani Małgorzata Kidawa-Błońska będzie pełnić godnie, z poczuciem obowiązku i z poszanowaniem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej oraz Regulaminu Senatu, przyczyniając się do sprawnego działania izby wyższej.

Panie i Panowie Senatorowie, proszę o udzielenie poparcia naszej kandydatce w głosowaniu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Marszałek Senior Michał Seweryński:

Dziękuję panu senatorowi.

Przedstawienie kandydatury senatora Marka Pęka

Proszę teraz pana senatora Stanisława Karczewskiego o przedstawienie kandydatury pana senatora Marka Pęka.

Senator Stanisław Karczewski:

Dziękuję bardzo.

Panie Marszałku! Panie Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej! Zaproszeni Goście, Ministrowie, Prezesi! Szanowni Państwo Senatorowie! Panie i Panowie Senatorowie!

Nim przejdę do prezentacji kandydatury pana senatora Marka Pęka, chciałbym wszystkim bardzo serdecznie pogratulować wyboru na urząd senatora. To wielki zaszczyt reprezentować wyborców, reprezentować Polaków tu, w izbie wyższej parlamentu.

Jako przewodniczący, świeżo wybrany przewodniczący klubu Prawa i Sprawiedliwości mam zaszczyt i honor przedstawić kandydaturę pana senatora, wicemarszałka poprzedniej i jeszcze poprzedniej kadencji, Marka Pęka.

Nim powiem o jego cechach predysponujących go do pełnienia tej ważnej, odpowiedzialnej funkcji, kilka słów na temat życiorysu pana senatora Marka Pęka. Urodził się w 1975 r. w Rzeszowie, ale całe życie spędził w Krakowie. W jego gabinecie jest wielkie, wspaniałe zdjęcie Wawelu. No, wiem, że jest niezwykle związany z tym miastem, Krakowem, byłą stolicą Polski. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a w 2006 r. – i to jest niezwykle istotne, bardzo ważne – studia podyplomowe w zakresie prawa Unii Europejskiej, również na tej uczelni. Był aktywnym… Mam w życiorysie napisane, że był, ale dalej jest aktywnym sportowcem, gra w koszykówkę, jest fanem koszykówki. Śledząc jego media społecznościowe, widziałem, jak z wielką pasją oddaje się temu sportowi. Po studiach pracował w zawodzie prawnika, pełnił funkcję asystenta prawnego posłów do Parlamentu Europejskiego, prowadził firmę Doradztwo Prawne Marek Pęk, współpracował z kancelarią notarialną w Krakowie.

Jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości, członkiem prezydium komitetu politycznego partii, pełnił funkcję członka prezydium klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Był senatorem IX i X kadencji, był wicemarszałkiem. Został wybrany w tych wyborach, jest senatorem XI kadencji. W X kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, był członkiem Komisji Ustawodawczej i wiceprzewodniczącym delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Bogate doświadczenie prawnicze i bogate – choć to młody parlamentarzysta – doświadczenie parlamentarne predysponują pana marszałka, pana senatora do pełnienia tej funkcji. Jest politykiem wyrazistym. Podobnie jak pani marszałek, pochodzi z rodziny upolitycznionej. Jego ojciec, wszystkim znany pan Bogdan Pęk, wielokrotnie przemawiał z tej mównicy, był senatorem, był eurodeputowanym, był również posłem. Pan marszałek Marek Pęk jest politykiem wyrazistym, ale i politykiem elastycznym, politykiem dialogu, politykiem, który uznaje konsensus za cel, jaki należy osiągnąć w swojej działalności. Jest serdecznym kolegą, jest niezwykle koleżeński.

Bardzo proszę w imieniu senatorów Prawa i Sprawiedliwości o poparcie tej kandydatury. Jest on naszym – mówię tutaj o senatorach Prawa i Sprawiedliwości – naturalnym liderem. Bardzo dzielnie, odważnie występował w poprzedniej kadencji, bronił prac rządu, bronił prac rządu Zjednoczonej Prawicy. To zadanie niełatwe, trudne, ale zrealizował je naprawdę wyśmienicie. Szanowni Państwo, kończąc, bardzo proszę o poparcie kandydatury pana marszałka, senatora Marka Pęka, o wybranie go na zaszczytny urząd marszałka Senatu. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Marszałek Senior Michał Seweryński:

Dziękuję panu senatorowi.

Głosowanie

Przystępujemy teraz do głosowania w sprawie wyboru marszałka Senatu.

Senat wybiera marszałka, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów.

Informuję, że zgodnie z art. 53 ust. 5 Regulaminu Senatu w związku ze zgłoszeniem większej liczby kandydatów niż liczba miejsc do obsadzenia odbędzie się głosowanie imienne.

Za chwilę wyznaczeni senatorowie sekretarze pierwszego posiedzenia rozdadzą państwu senatorom podpisane imieniem i nazwiskiem karty do głosowania w sprawie wyboru marszałka Senatu.

Do przeprowadzenia głosowania imiennego wyznaczam senatorów sekretarzy pierwszego posiedzenia: panią senator Agnieszkę Kołacz-Leszczyńską, pana senatora Aleksandra Szweda oraz pana senatora Ryszarda Świlskiego.

Informuję, że na karcie należy postawić znak „x” przy nazwisku kandydata, któremu udziela się poparcia. Senator może udzielić poparcia tylko jednemu kandydatowi. Głos będzie uznany za nieważny w przypadku udzielenia poparcia więcej niż jednemu kandydatowi.

Po wypełnieniu kart do głosowania państwo senatorowie wyczytywani przez senatora sekretarza będą wrzucać je do urny. Następnie zostanie zarządzona przerwa w obradach, w trakcie której senatorowie sekretarze obliczą głosy oraz sporządzą protokół głosowania w sprawie wyboru marszałka Senatu.

Proszę teraz panów senatorów sekretarzy i panią senator sekretarz o rozdanie kart do głosowania, a państwa senatorów – o ich wypełnienie.

Czy każdy z państwa senatorów otrzymał podpisaną swoim imieniem i nazwiskiem kartę do głosowania?

(Głos z sali: Jedna została, bo nie ma jednego senatora.)

Skoro już wszyscy państwo senatorowie otrzymali karty do głosowania, teraz jest czas na wypełnienie karty.

Proszę teraz pana senatora sekretarza pierwszego posiedzenia, pana senatora Ryszarda Świlskiego, o odczytywanie kolejno nazwisk senatorów.

Państwa senatorów proszę, żeby po wyczytaniu ich nazwiska wrzucili do urny wypełnione karty do głosowania imiennego.

Senator Sekretarz Ryszard Świlski:

Jan Filip Libicki,

Rafał Ambrozik,

Włodzimierz Bernacki,

Halina Bieda,

Magdalena Biejat,

Krzysztof Bieńkowski,

Grzegorz Bierecki,

Przemysław Błaszczyk,

Ryszard Bober,

Adam Bodnar,

Anna Bogucka,

Marek Borowski,

Bogdan Borusewicz,

Ryszard Brejza,

Gustaw Marek Brzezin,

Jerzy Chróścikowski,

Leszek Czarnobaj,

Grzegorz Czelej,

Wiesław Dobkowski,

Artur Dunin,

Wiktor Durlak,

Waldy Dzikowski,

Andrzej Dziuba,

Grzegorz Fedorowicz,

Jerzy Fedorowicz,

Zygmunt Frankiewicz,

Leszek Galemba,

Stanisław Gawłowski,

Beniamin Godyla,

Stanisław Gogacz,

Agnieszka Gorgoń-Komor,

Anna Górska,

Maciej Górski,

Tomasz Grodzki,

Janusz Gromek,

Rafał Grupiński,

Jan Hamerski,

Jolanta Hibner,

Tadeusz Jarmuziewicz,

Józef Jodłowski,

Andrzej Kalata,

Ewa Kaliszuk,

Michał Kamiński,

Stanisław Karczewski,

Marcin Karpiński,

Małgorzata Kidawa-Błońska,

Kazimierz Kleina,

Bogdan Klich,

Andrzej Kobiak,

Magdalena Kochan,

Agnieszka Kołacz-Leszczyńska,

Władysław Komarnicki,

Marek Komorowski,

Wojciech Konieczny,

Maciej Kopiec,

Waldemar Kraska,

Krzysztof Kukucki,

Krzysztof Kwiatkowski,

Tomasz Lenz,

Ryszard Majer,

Beata Małecka-Libera,

Robert Mamątow,

Piotr Masłowski,

Ewa Matecka,

Gabriela Morawska-Stanecka,

Andrzej Pająk,

Waldemar Pawlak,

Janusz Pęcherz,

Marek Pęk,

Jolanta Piotrowska,

Zdzisław Pupa,

Mirosław Różański,

Jarosław Rusiecki,

Sławomir Rybicki,

Janina Sagatowska,

Grzegorz Schetyna,

Joanna Sekuła,

Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska,

Michał Seweryński,

Henryk Piotr Siedlaczek,

Wojciech Skurkiewicz,

Krzysztof Słoń,

Adam Szejnfeld,

Aleksander Szwed,

Ryszard Świlski,

Jacek Trela,

Wadim Tyszkiewicz,

Kazimierz Michał Ujazdowski,

Jerzy Wcisła,

Kazimierz Wiatr,

Waldemar Witkowski,

Jacek Włosowicz,

Piotr Woźniak,

Józef Zając,

Alicja Maria Zając,

Marcin Edward Zawiła,

Barbara Grażyna Zdrojewska,

Wojciech Ziemniak,

Maciej Zenon Żywno.

Marszałek Senior Michał Seweryński:

Dziękuję panu sekretarzowi.

Czy wszyscy państwo senatorowie oddali głosy? Dziękuję.

Teraz proszę senatorów sekretarzy o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu głosowania w sprawie wyboru marszałka Senatu.

Zarządzam półgodzinną przerwę w obradach.

(Przerwa w obradach od godziny 18 minut 20 do godziny 18 minut 50)

Wznowienie obrad

Marszałek Senior Michał Seweryński:

Wznawiam obrady.

Punkt 1. porządku obrad: wybór Marszałka Senatu (cd.)

Proszę o zajęcie miejsc.

Ogłoszenie wyników głosowania

Ogłaszam wyniki wyborów, wyniki głosowania na marszałka Senatu.

Wyznaczeni przez marszałka seniora do przeprowadzenia głosowania sekretarze, pani senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, pan senator Aleksander Szwed i pan senator Ryszard Świlski, stwierdzają, że w głosowaniu imiennym w sprawie wyboru marszałka Senatu wydano 99 kart. Do urny wrzucono kart 99. Głosów ważnych oddano 99. Bezwzględna wymagana większość głosów wynosi 50. Za kandydaturą pani senator Małgorzaty Kidawy-Błońskiej głosowało 66 senatorów, a za kandydaturą Marka Pęka – 33 senatorów.

(Wyniki głosowania imiennego)

(Wszyscy wstają) (Burzliwe oklaski)

Panie i Panowie Senatorowie, pozwólcie państwo…

(Oklaski)

Czy mogę prosić o przerwanie tego aplauzu?

(Oklaski)

Pozwólcie, że ogłoszę sentencję, bez której nie jest ważne głosowanie.

(Wesołość na sali)

Wymaganą bezwzględną większość głosów uzyskała pani senator Małgorzata Kidawa-Błońska.

Teraz można bić brawo.

(Wesołość na sali)

(Oklaski)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania…

(Oklaski)

(Głos z sali: Cicho!)

…stwierdzam, że Senat wybrał na marszałka Senatu panią senator Małgorzatę Kidawę-Błońską.

Zgodnie z Regulaminem Senatu mam obowiązek zapytać panią senator Małgorzatę Kidawę-Błońską, czy przyjmuje funkcję marszałka Senatu.

Senator Małgorzata Kidawa-Błońska:

Tak.

(Głos z sali: Brawo!)

(Oklaski)

Marszałek Senior Michał Seweryński:

Gratuluję, Pani Senator.

Proszę o podejście do stołu prezydialnego w celu wręczenia uchwały w sprawie wyboru i przekazania przewodnictwa obrad.

(Prezydent Andrzej Duda składa gratulacje marszałek Małgorzacie Kidawie-Błońskiej)

(Oklaski)

(Rozmowy na sali)

(Przewodnictwo obrad obejmuje marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska)

Przemówienie marszałek Senatu

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Chciałabym bardzo serdecznie podziękować wam wszystkim, Drodzy Państwo, za ten wybór. Dziękuję wszystkim za życzenia. Dziękuję panu prezydentowi. Dziękuję posłom Prawa i…

(Głosy z sali: Senatorom.)

Przepraszam, senatorom. No cóż, będę pewnie…

Dzisiaj jest naprawdę wielki dzień, bo od dzisiaj Polska się zmienia. Polacy zadecydowali, że chcą zmiany, i ta zmiana przyszła. My odpowiadamy przed nimi. Nie możemy zmarnować żadnego głosu oddanego na ugrupowania demokratyczne. Polacy chcą zmiany, chcą wolności, odpowiedzialności. Chcą, żeby słowa znaczyły to, co znaczą, żeby sprawiedliwość była naprawdę sprawiedliwością, żeby prawo było szanowane, żeby konstytucja była ceniona, żeby każdy z nas, każdy Polak mógł realizować swoje marzenia. Polacy chcą, żebyśmy zadbali o to i tworzyli takie prawo, które pozwoli im dobrze czuć się w Polsce, czuć się bezpiecznie i właśnie realizować te marzenia. Bo każdy ma marzenia, wszyscy chcą żyć w bezpiecznym kraju, pracować, wykonywać takie zawody, o jakich marzą, uczyć się w nowoczesnych szkołach. I my jako senatorowie będziemy dbali o to, żeby to prawo było w naszym kraju dobrze przygotowane. Musimy wspólnie zacząć proces odbudowywania Polski po to, żeby myśleć o przyszłości. Tak naprawdę jesteśmy tu po to, żeby budować przyszłość – przyszłość bezpieczną, dobrą, przyszłość optymistyczną.

Mam nadzieję, że wszyscy razem pokażemy, że polityka to są także wartości. Senat poprzedniej kadencji pokazał to, jak ważne jest stanie na straży konstytucji, jak ważne jest pokazywanie, że wartości, prawda mają ogromne znaczenie w życiu politycznym. Jestem przekonana, że my wszyscy tutaj, czując za nami głosy milionów Polaków, będziemy taką politykę w Polsce uprawiać: uczciwą, przewidywalną, odpowiedzialną, taką, która będzie budowała optymizm, budowała wartości i nikogo nie będzie z naszego życia wykluczała. I za to wszystko państwu dziękuję.

Zobowiązuję się w naszym imieniu do tego, że Senat będzie miejscem otwartym, miejscem do dyskusji, debaty i będziemy stali na straży tego, żeby już nigdy żadna bariera nie odgradzała nas od naszych wyborców, żeby każdy mógł przyjść do Senatu i z nami rozmawiać, przedstawiać swoje poglądy, przekazywać uwagi i wspólnie z nami myśleć o rozwiązaniach dla naszego kraju.

Jeszcze raz wszystkim bardzo serdecznie dziękuję. (Oklaski)

A teraz zabieramy się do pracy.

Pragnę państwa poinformować, że porządek obrad tego posiedzenia zostanie uzupełniony o punkt dotyczący powołania Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, a także o punkt dotyczący wyboru jej przewodniczącego.

Projekty uchwał w tych sprawach opiniuje Konwent Seniorów, w skład którego wchodzą marszałek Senatu, wicemarszałkowie oraz senatorowie przedstawiciele klubów senackich.

(Rozmowy na sali)

(Głos z sali: Ciii…)

Ponadto porządek zostanie uzupełniony o punkt dotyczący zmiany Regulaminu Senatu.

W związku z tym wnoszę projekt uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu w zakresie zwiększenia maksymalnej liczby wicemarszałków i upoważniam senatora Marka Borowskiego do przedstawienia projektu uchwały w tej sprawie.

Za chwilę zostanie zarządzona przerwa w obradach.

Informuję, że w czasie tej przerwy w ciągu 20 minut od jej ogłoszenia będą mieli państwo możliwość zgłaszania kandydatów na wicemarszałków Senatu.

Przypominam, że zgłoszenie kandydata powinno być podpisane przez co najmniej 10 senatorów i złożone w gabinecie marszałka Senatu.

Zarządzam godzinną przerwę w obradach.

(Rozmowy na sali)

(Głos z sali: …Panu prezydentowi za obecność, bo…)

Tak, tak.

Przepraszam bardzo.

Jeszcze chciałabym bardzo serdecznie podziękować panu prezydentowi za udział w obradach, za cierpliwość i za to, że tak długo był z nami na tej sali.

(Prezydent RP Andrzej Duda: Dziękuję bardzo.)

Dziękuję bardzo.

(Oklaski)

(Przerwa w obradach od godziny 18 minut 59 do godziny 20 minut 08)

Wznowienie obrad

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Wznawiam obrady.

Punkt 2. porządku obrad: wybór Wicemarszałków Senatu

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu drugiego porządku obrad: wybór Wicemarszałków Senatu.

Informuję, że na wicemarszałków Senatu zostały zgłoszone następujące kandydatury: pani senator Magdaleny Biejat, pana senatora Rafała Grupińskiego, pana senatora Michała Kamińskiego i pana senatora Marka Pęka.

Zgłoszenia kandydatów znajdują się w drukach nr 3, 4, 5 i 6.

Przedstawienie kandydatury senator Magdaleny Biejat

Proszę panią senator Annę Górską o przedstawienie kandydatury senator Magdaleny Biejat.

Bardzo proszę.

Senator Anna Górska:

Szanowna Pani Marszałkini! Wysoka Izbo!

Zacznę od tego, że jestem bardzo wzruszona, że mogę się do pani marszałkini tak właśnie zwrócić w dniu dzisiejszym.

W imieniu klubu parlamentarnego Lewicy, w uzgodnieniu z klubami Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi, chciałabym zaprezentować kandydaturę senatorki Magdaleny Agnieszki Biejat na wicemarszałkinię Senatu.

Magdalena Agnieszka Biejat urodziła się 11 stycznia 1982 r. w Warszawie. W 2006 r. uzyskała tytuł magistra socjologii na Uniwersytecie w Grenadzie. W 2007 r. ukończyła studia podyplomowe z zarządzania organizacjami pozarządowymi organizowane przez Collegium Civitas w Warszawie i Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Współpracowała z organizacjami pozarządowymi, m.in. z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, Fundacją im. Stefana Batorego oraz Fundacją Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”. Jest autorką przekładów literatury hiszpańskojęzycznej. W latach 2019–2023 była posłanką na Sejm IX kadencji i wiceprzewodniczącą koalicyjnego klubu parlamentarnego Lewicy. Zasiadała w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, której przewodniczyła od listopada 2019 r. do stycznia 2020 r. Została odwołana z tej funkcji ze względu na swoją działalność na rzecz praw kobiet. Od 2015 r. jest członkinią, a od 2022 r. – współprzewodniczącą Partii Razem. W wyborach do Senatu w 2023 r. uzyskała 204 tysiące 934 głosy w okręgu nr 45 w Warszawie. Posługuje się biegle językami hiszpańskim i angielskim. Jest mężatką, matką dwójki dzieci.

Wysoka Izbo, kandydatura Magdaleny Biejat dla nas jako Lewicy, ale również dla całego obozu demokratycznego, to jest kandydatura ważna i symboliczna zwłaszcza teraz, kiedy o zwycięstwie partii demokratycznych w wyborach zdecydowały kobiety, ludzie młodzi i ludzie dotąd pogardzani przez Zjednoczoną Prawicę. Magdalena Biejat za swoją bezkompromisową postawę w obronie praw kobiet straciła nie tylko funkcję przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w poprzedniej kadencji Sejmu, ale też padła ofiarą realnej przemocy systemu, który stworzyło Prawo i Sprawiedliwość. Podczas protestów kobiecych, kiedy z setkami tysięcy ludzi występowała przeciwko haniebnej polityce PiS wobec kobiet i ich praw reprodukcyjnych, została zaatakowana gazem przez policjantów w cywilu. Do dzisiaj kontrolowana dotąd przez pana Ziobrę prokuratura nikomu nie postawiła zarzutów w tej sprawie. Magdalena Biejat zawsze była blisko ludzi – już na studiach, pracując z osobami w kryzysie bezdomności, pracując na rzecz organizacji pozarządowych prowadzących zadania partycypacji społecznej, jako aktywistka na rzecz kobiet, na rzecz osób zatrudnionych czy mniejszości LGBT+. To ona stawała naprzeciw policyjnych wozów, które po jednym z protestów równościowych aresztowały, przewoziły między komisariatami, bez dostępu do opieki prawnej, setki osób. Swój mandat poselski wykorzystywała nie tylko do upominania się o ludzi z sejmowej mównicy, ale też podczas realnej pracy z poszkodowanymi w wyniku nielegalnych eksmisji, przeciąganych procedur administracyjnych wobec osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunek, pracując z emerytkami, zwłaszcza tymi, którym odmawiano prawa do sprawiedliwych emerytur, pracując na rzecz dzieci z rodzin jednopłciowych czy na rzecz osób, które trafiły do naszego kraju, zmuszone do migracji.

Magdalena Biejat jest mądrą polityczką i wspaniałą koleżanką. Jest po prostu dobrą, uczciwą osobą. Powierzenie jej funkcji wicemarszałkini Senatu będzie przede wszystkim, jak już wspomniałam, uznaniem tych grup, które do tej pory były wyszydzane przez władzę, których prawa były ograniczane i łamane i wobec których stosowano przemoc fizyczną i symboliczną m.in. przekazami w rządowych mediach. Jako na kandydatkę paktu senackiego w ostatnich wyborach głos oddało na nią ponad 10 razy więcej osób niż 4 lata temu, kiedy kandydowała do Sejmu. Powierzenie Magdalenie Biejat funkcji wicemarszałkini Senatu będzie oddaniem sprawiedliwości kobietom wierzącym w to, że obóz demokratyczny przyniesienie nam oczekiwaną przez długich 8 lat zmianę: wolność wyboru, wyrównanie płac, uznanie niewidzialnej pracy. Będzie oddaniem sprawiedliwości kobietom, które zdecydowały, że możemy dzisiaj zacząć zmieniać nasz kraj na lepsze.

Bardzo proszę o państwa poparcie dla kandydatury Magdaleny Biejat na funkcję wicemarszałkini Senatu. (Oklaski)

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję, Pani Senator.

Przedstawienie kandydatury senatora Rafała Grupińskiego

Bardzo proszę pana senatora Bogdana Borusewicza o przedstawienie kandydatury senatora Rafała Grupińskiego.

Senator Bogdan Borusewicz:

Pani Marszałek! Szanowni Państwo!

Z przyjemnością rekomenduję pana senatora Rafała Grupińskiego na wicemarszałka Senatu.

W 1976 r. pan senator ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu w zakresie historii literatury. Od 1981 r. jest nauczycielem akademickim, był wykładowcą historii kultury i estetyki na Wydziale Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Był członkiem senatu ASP w Poznaniu przez 2 kadencje, był współtwórcą reformy uczelni i nowego statutu na początku lat dziewięćdziesiątych. Zasiadał m.in. w radzie Fundacji „Pogranicze”, radzie programowej Radia Merkury w Poznaniu i w radzie Fundacji 750-lecia Lokacji Miasta Poznania. Jest autorem i współautorem wielu publikacji z zakresu historii kultury i literatury polskiej, programów telewizyjnych oraz podręczników do nauczania języka polskiego. W 1980 r. brał udział w zakładaniu „Solidarności” w liceum sztuk plastycznych w Poznaniu. Był także współzałożycielem Komisji Koordynacyjnej „Solidarności” Pracowników Oświaty i Wychowania w Wielkopolsce, założycielem i redaktorem czasopism drugiego obiegu, w tym od 1985 r. do 1999 r. niezależnego miesięcznika literackiego „Czas Kultury”. Ten miesięcznik od 1990 r. zaczął ukazywać się oficjalnie. Pan senator Grupiński, kiedy jeszcze nie był senatorem i posłem, był także działaczem Solidarności Walczącej. Mamy w swoich szeregach kilku działaczy Solidarności Walczącej i jesteśmy, przynajmniej ja jestem, z tego powodu dumni.

Rafał Grupiński od 2005 r., kiedy został posłem, był posłem do końca ostatniej kadencji. W wyborach do Senatu tej kadencji, XI, uzyskał bardzo wysoki wynik: 255 tysięcy 36 głosów. Z listy Koalicji Obywatelskiej kandyduje nie po raz pierwszy, wcześniej kandydował z Unii Wolności, a więc w tej polityce parlamentarnej ma odpowiedni staż, ma odpowiednie doświadczenie. Jest człowiekiem spokojnym, niektórzy mówią, że aż za bardzo spokojnym, w związku z czym świetnie pasuje do Senatu.

(Wesołość na sali)

Rekomenduję kandydaturę pana senatora Rafała Grupińskiego. Na pewno będzie on dobrym wicemarszałkiem. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Przedstawienie kandydatury senatora Michała Kamińskiego

Bardzo proszę pana senatora Waldemara Pawlaka o przedstawienie kandydatury senatora Michała Kamińskiego.

Senator Waldemar Pawlak:

Szanowna Pani Marszałek! Wysoki Senacie! Panie i Panowie Senatorowie!

W imieniu grupy senatorów klubu Trzeciej Drogi przedstawiam i rekomenduję państwu kandydaturę pana senatora Michała Tomasza Kamińskiego na wicemarszałka Senatu RP.

Pan senator ma bogatą karierę polityczną, parlamentarną. Był posłem na Sejm III, IV i VIII kadencji, a także eurodeputowanym V, VI i VII kadencji. W ostatniej kadencji był senatorem i wicemarszałkiem Wysokiego Senatu. Szczegółowy dorobek pana senatora znajdą państwo w druku nr 3.

Pozwolę sobie na taką osobistą rekomendację. Pan senator charakteryzuje się wyjątkowym temperamentem i profesjonalizmem. Myślę, że w sposób bardzo godny i kompetentny będzie pełnił funkcję wicemarszałka Senatu RP, z otwartością na wszystkich senatorów oraz z troską o sprawy Rzeczypospolitej. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Przedstawienie kandydatury senatora Marka Pęka

Bardzo proszę pana senatora Stanisława Karczewskiego o przedstawienie kandydatury senatora Marka Pęka.

Bardzo proszę.

Senator Stanisław Karczewski:

Dziękuję bardzo.

Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Nic się nie zmieniło od czasu, kiedy miałem zaszczyt i honor prezentować kandydaturę pana senatora, marszałka, wicemarszałka Senatu Marka Pęka. Gorąco proszę państwa o poparcie tej kandydatury. Pan senator piastował już tę funkcję bez żadnych zastrzeżeń. Charakteryzował się wysoką kulturą prowadzenia obrad. Zastanawiałem się, czy pan marszałek Marek Pęk jest tak spokojny jak pan senator Grupiński, czy ma tyle temperamentu co pan marszałek Kamiński. Myślę, że te cechy są u niego wyważone i jak na swój młody wiek jest bardzo spokojny. Bardzo proszę o poparcie kandydatury pana Marka Pęka na wicemarszałka Senatu. Dziękuję bardzo, Pani Marszałek. (Oklaski)

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania w sprawie wyboru wicemarszałków Senatu.

Informuję, że zgodnie z art. 53 ust. 2 Regulaminu Sejmu głosowanie jest jawne…

(Głos z sali: Senatu.)

…i odbywa się przez podniesienie ręki oraz naciśnięcie przycisku aparatury elektronicznej.

Przypominam, że Senat wybiera nie więcej niż 4 wicemarszałków, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów.

Przystępujemy do głosowania w sprawie wyboru senator Magdaleny Biejat na wicemarszałka Senatu.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 98 senatorów, 68 – za, 22 – przeciw, 8 się wstrzymało. (Głosowanie nr 1) (Oklaski)

Gratulujemy, Pani Marszałek.

Przystępujemy…

(Głos z sali: Stwierdzam…)

Tak. Przepraszam.

Stwierdzam, że senator Magdalena Biejat uzyskała wymaganą bezwzględną większość głosów.

Gratulujemy, Pani Marszałek. (Oklaski)

Przystępujemy do głosowania w sprawie wyboru senatora Rafała Grupińskiego na wicemarszałka Senatu.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 99 senatorów, 83 – za, 2 – przeciw, 14 się wstrzymało. (Głosowanie nr 2)

Stwierdzam, że senator Rafał Grupiński uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów. (Oklaski)

Gratulujemy, Panie Marszałku.

Przystępujemy do kolejnego głosowania, w sprawie wyboru senatora Michała Kamińskiego na wicemarszałka Senatu.

Kto z państwa jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 97 senatorów, 70 – za, 9 – przeciw, 18 się wstrzymało. (Głosowanie nr 3)

Stwierdzam, że senator Michał Kamiński uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów. (Oklaski)

Gratuluję, Panie Marszałku.

Przystępujemy do głosowania w sprawie wyboru senatora Marka Pęka na wicemarszałka Senatu.

Kto z państwa jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 96 senatorów, 33 – za, 60 – przeciw, 3 się wstrzymało. (Głosowanie nr 4)

(Głos z sali: Demokracja, demokracja…)

Stwierdzam, że senator Marek Pęk nie uzyskał wymaganej większości…

(Głos z sali: Konstytucja!)

…bezwzględnej większości głosów.

(Poruszenie na sali)

Podjęcie uchwały

Stwierdzam, że Senat wybrał na wicemarszałków Senatu senator Magdalenę Biejat, senatora Rafała Grupińskiego oraz senatora Michała Kamińskiego i podjął uchwałę w tej sprawie.

Proszę wszystkich nowo wybranych wicemarszałków Senatu o podejście do stołu prezydialnego. Pragnę wręczyć państwu uchwałę. (Oklaski)

(Rozmowy na sali)

Szanowni Państwo, ja wiem, że to bardzo radosny moment, ale przed nami jeszcze wiele, wiele ważnych spraw, więc może… Od państwa zależy, jak długo będziemy pracować.

(Głos z sali: Ciii…)

Informuję, że za chwilę zostanie zarządzona przerwa w obradach w celu umożliwienia państwu zgłaszania kandydatur na sekretarzy Senatu.

Zarządzam 20-minutową przerwę w obradach.

Informuję, że w ciągu 10 minut od ogłoszenia przerwy będzie można zgłaszać kandydatury na sekretarzy Senatu.

Ogłaszam przerwę – 20 minut.

(Przerwa w obradach od godziny 20 minut 30 do godziny 20 minut 58)

Wznowienie obrad

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Ponieważ mamy już druki, wznawiam obrady.

Punkt 3. porządku obrad: wybór Sekretarzy Senatu

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu trzeciego porządku dziennego: wybór Sekretarzy Senatu.

Przypominam, że Senat wybiera ze swego grona 6–8 sekretarzy. Zgodnie z tradycją sekretarzy Senatu wybiera się spośród najmłodszych wiekiem senatorów.

Wniosek marszałka Senatu w tej sprawie zawierający projekt uchwały znajduje się w druku nr 7.

Kandydatami są: senator Rafał Ambrozik, senator Wiktor Durlak, senator Ewa Monika Kaliszuk, senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska, senator Piotr Masłowski, senator Ewa Matecka, senator Joanna Sekuła i senator Aleksander Szwed.

Przypominam, że wybór sekretarzy odbywa się łącznie, chyba że Senat postanowi inaczej.

Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, uznam, że Senat wyraził zgodę na przeprowadzenie łącznego głosowania nad wyborem sekretarzy Senatu.

Wobec braku głosów sprzeciwu stwierdzam, że Senat przyjął przedstawioną propozycję.

Głosowanie

Przystępujemy do łącznego głosowania w sprawie wyboru sekretarzy Senatu.

Kto z państwa jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 96 senatorów, 96 – za, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał. (Głosowanie nr 5)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie wyboru sekretarzy Senatu. (Oklaski)

Proszę nowo wybranych senatorów sekretarzy o podejście do stołu prezydialnego. Pragnę wręczyć państwu uchwałę.

(Rozmowy na sali)

Informuję, że za chwilę zostanie zarządzona przerwa w obradach w celu umożliwienia państwu zgłaszania się do Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Zarządzam 45-minutową przerwę w obradach.

Informuję, że w ciągu 10 minut od ogłoszenia przerwy będzie można zgłaszać swoje kandydatury.

Druki zgłoszenia do komisji można pobrać i po wypełnieniu zwrócić przy stanowisku znajdującym się przed salą posiedzeń.

Spotkanie Konwentu Seniorów w tej sprawie odbędzie się 30 minut po ogłoszeniu przerwy.

Ogłaszam przerwę.

(Przerwa w obradach od godziny 21 minut 02 do godziny 21 minut 45)

Wznowienie obrad

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Wznawiam obrady.

(Rozmowy na sali)

Uzupełnienie porządku obrad

Wysoki Senacie, proponuję…

(Senator Jerzy Fedorowicz: Ciii…)

…uzupełnienie porządku obrad o punkt: powołanie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich – i rozpatrzenie go jako punktu czwartego porządku obrad.

Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, uznam, że Wysoka Izba przyjęła przedstawioną propozycję.

Wobec braku głosów sprzeciwu stwierdzam, że Senat przedstawioną propozycję przyjął.

Przystępujemy do głosowania nad przedstawioną przeze mnie propozycją.

Kto z państwa jest za…

(Głos z sali: Ale nie, Pani Marszałek…)

Aha, przepraszam. Dobrze. Przepraszam.

Punkt 4. porządku obrad: powołanie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu czwartego porządku obrad: powołanie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Wniosek marszałka Senatu w tej sprawie zawarty jest w druku nr 8.

Informuję ponadto, że projekt uchwały w tej sprawie został pozytywnie zaopiniowany przez Konwent Seniorów.

Proszę senatora Marka Borowskiego o zabranie głosu i przedstawienie w imieniu marszałka Senatu projektu uchwały w sprawie powołania Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Proponowany skład komisji

Senator Marek Borowski:

Pani Marszałek! Wysoki Senacie!

Projekt uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia dzisiejszego w sprawie powołania Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich zawiera stwierdzenie, iż Senat powołuje taką komisje, i określa skład tej komisji. W skład komisji wejdą – jeśli Senat to zaakceptuje – Marek Borowski, Leszek Galemba, Tomasz Grodzki, Stanisław Karczewski, Sławomir Rybicki, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Krzysztof Słoń, Jacek Trela i Wadim Tyszkiewicz.

Uprzejmie proszę o pozytywne przyjęcie tego projektu uchwały. Dziękuję.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos w tej sprawie? Dziękuję bardzo.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania w sprawie powołania Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Kto z pań i panów senatorów jest za przyjęciem projektu?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 86 senatorów, 86 – za, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał. (Głosowanie nr 6)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie powołania Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Szanowni Państwo, informuję, że za chwilę zostanie ogłoszona przerwa w obradach. 10 minut po ogłoszeniu przerwy odbędzie się pierwsze posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich. Komisja wybierze kandydata na przewodniczącego komisji.

Zwołuję pierwsze posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich w sali nr 182.

Jednocześnie informuję, że zwołuję posiedzenie Konwentu Seniorów, które odbędzie się 30 minut po ogłoszeniu przerwy.

Po przerwie w obradach porządek zostanie uzupełniony o punkt dotyczący wyboru przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Zarządzam 45-minutową przerwę w obradach.

(Przerwa w obradach od godziny 21 minut 48 do godziny 22 minut 33)

Wznowienie obrad

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Wznawiam obrady.

Uzupełnienie porządku obrad

Wysoki Senacie, proponuję uzupełnienie porządku obrad o punkt: wybór przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich – i rozpatrzenie go jako punktu piątego porządku obrad.

Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, uznam, że Wysoka Izba przyjęła przedstawioną propozycję.

Wobec braku głosów sprzeciwu stwierdzam, że Senat przedstawioną propozycję przyjął.

Punkt 5. porządku obrad: wybór przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu piątego porządku obrad: wybór przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Wniosek marszałka Senatu w tej sprawie zawarty jest w druku nr 9.

Informuję ponadto, że wniosek w sprawie wyboru senatora Sławomira Rybickiego na przewodniczącego komisji został pozytywnie zaopiniowany przez Konwent Seniorów.

Przedstawienie kandydatury senatora Sławomira Rybickiego

Proszę pana senatora Marka Borowskiego o zabranie głosu i przedstawienie kandydatury senatora Sławomira Rybickiego na przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Senator Marek Borowski:

Pani Marszałek! Wysoki Senacie!

To jest pierwsza komisja, jaką Senat nowej kadencji powołał. Komisja odbyła swoje pierwsze posiedzenie w składzie, który został zaakceptowany troszkę wcześniej przez Wysoką Izbę. W trakcie tego posiedzenia komisja wybrała przewodniczącego. Senatorów, którzy są pierwszy raz w Senacie, informuję, że przewodniczący komisji są powoływani przez komisję, ale zatwierdzani przez całą Izbę.

Postać pana senatora Rybickiego jest bardzo dobrze znana w tej Izbie. Był przewodniczącym właśnie tej komisji, na przewodniczącego której w tej chwili jest rekomendowany przez już wybraną komisję. Był w IX kadencji i w X kadencji przewodniczącym Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, więc ma ogromne doświadczenie.

W kilku tylko słowach – rzeczywiście przede wszystkim dla senatorów, którzy są pierwszy raz w Senacie – przedstawię jego życiorys. Generalnie podajemy właśnie taką informację w przypadku wszystkich przewodniczących komisji – to tak również na przyszłość. Otóż senator Sławomir Rybicki jest z wykształcenia prawnikiem. Ma bardzo, można powiedzieć, bogatą przeszłość opozycyjną. W czasach peerelowskich jako osiemnastolatek – zaczynał w 1978 r. – zaangażował się w działalność opozycji na Wybrzeżu. Był członkiem Ruchu Młodej Polski, uczestnikiem strajku sierpniowego, organizował pierwsze drukarnie w strajkujących stoczniach Gdańska i Gdyni. Był bliskim współpracownikiem wielu znanych osób. Był sekretarzem Lecha Wałęsy w roku 1981. Potem, już w wolnej Polsce był bardzo bliskim współpracownikiem Macieja Płażyńskiego, najpierw wojewody gdańskiego, a później marszałka Sejmu, gdzie był dyrektorem generalnym jego gabinetu. Następnie współpracował z prezydentem Komorowskim, był ministrem, sekretarzem stanu, zastępcą szefa kancelarii. Odznaczony jest Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także za podziemną działalność wydawniczą odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”. Chcę od razu przeprosić, to jest ogromny skrót jego życiorysu, który rzeczywiście jest pełen bardzo istotnych działań i wydarzeń.

Tak że konkludując, powiem, że senator Sławomir Rybicki, również w opinii komisji, bo głosowanie było jednogłośne… Wszyscy członkowie komisji poparli tę kandydaturę, więc rekomenduję tę kandydaturę również Wysokiej Izbie. Dziękuję.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zadać pytanie przedstawicielom wnioskodawców w związku z przedstawioną kandydaturą? Nie.

Głosowanie

W takim razie przystępujemy do głosowania w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Kto z państwa jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 91 senatorów, 87 – za, 3 – przeciw, 1 senator się wstrzymał. (Głosowanie nr 7)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie wyboru przewodniczącego Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Proszę pana przewodniczącego o podejście do stołu prezydialnego, będę chciała wręczyć panu uchwałę w sprawie wyboru.

(Rozmowy na sali)

(Oklaski)

Informuję jednocześnie, że 5 minut po ogłoszeniu przerwy w sali nr 182 odbędzie się posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich dotyczące projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu – druk senacki nr 10…

(Głos z sali: Senatu.)

Przepraszam, Senatu, Regulaminu Senatu. Tyle lat… Ostatni raz, mam nadzieję, się pomyliłam.

Zarządzam 25-minutową przerwę w obradach.

(Przerwa w obradach od godziny 22 minut 39 do godziny 23 minut 05)

Wznowienie obrad

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Wznawiam obrady.

Uzupełnienie porządku obrad

Wysoki Senacie, proponuję uzupełnienie porządku obrad o punkt: drugie czytanie projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu – i rozpatrzenie go jako punktu szóstego porządku obrad.

Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, uznam, że Wysoka Izba przyjęła przedstawioną propozycję.

Wobec braku głosów sprzeciwu stwierdzam, że Senat przedstawioną propozycję przyjął.

Punkt 6. porządku obrad: drugie czytanie projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu szóstego porządku obrad: drugie czytanie projektu uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Senatu.

Przypominam, że projekt ten został wniesiony przez marszałek Senatu. Zawarty jest w druku nr 10, a sprawozdanie komisji – w druku nr 10 S.

Sprawozdanie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich

Proszę sprawozdawcę Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich, senatora Marka Borowskiego, o przedstawienie sprawozdania komisji o projekcie uchwały.

Senator Sprawozdawca Marek Borowski:

Pani Marszałek! Wysoki Senacie!

Systematycznie posuwamy się do przodu. Sprawozdanie komisji regulaminowej o projekcie uchwały zawiera właściwie tylko jedną, drobną, ale istotną zmianę. Mianowicie w art. 7 ust. 1 regulaminu, który to artykuł mówił o tym, iż Senat wybiera nie więcej niż czterech wicemarszałków, zgodnie z tym projektem uchwały jest proponowana zmiana: „Senat wybiera nie więcej niż pięciu wicemarszałków”. Reszta tego tekstu jest bez zmian, tak że to zmiana liczby, zwiększenie z maksymalnie czterech do maksymalnie pięciu.

Na posiedzeniu komisji ten projekt został przyjęty bez głosów sprzeciwu: 6 senatorów było za, 3 wstrzymało się od głosu. Dziękuję.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Obecnie senatorowie mogą zgłaszać trwające nie dłużej niż minutę zapytania do sprawozdawcy komisji, a jednocześnie upoważnionego przedstawiciela wnioskodawców. Przypominam, że marszałek Senatu upoważniła do jej reprezentowania także senatora Marka Borowskiego.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zadać jakieś pytanie?

(Głos z sali: Nie ma pytań.)

Otwarcie dyskusji

Otwieram dyskusję.

Nikt się nie zgłosił.

Informuję, że nikt z państwa senatorów nie zapisał się do głosu.

Zamknięcie dyskusji

W związku z tym zamykam dyskusję.

Przystąpienie do trzeciego czytania projektu

Przystępujemy do trzeciego czytania.

Informuję, że trzecie czytanie obejmuje jedynie głosowanie.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania nad projektem uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu.

Kto z państwa jest…

(Głosy z sali: Senatu, Senatu.)

Senatu, przepraszam, Senatu.

Kto z państwa jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 91 senatorów, 68 – za, nikt nie głosował przeciw, 23 senatorów się wstrzymało. (Głosowanie nr 8)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie zmiany Regulaminu Senatu.

Za chwilę zostanie zarządzona przerwa w obradach.

Informuję, że w czasie tej przerwy w ciągu 10 minut od jej ogłoszenia będą mieli państwo możliwość zgłaszania kandydatów na wicemarszałków Senatu. Przypominam, że zgodnie z regulaminem Senat może wybrać jeszcze co najwyżej 2 wicemarszałków. Przypominam, że zgłoszenie kandydata powinno być podpisane przez co najmniej 10 senatorów i złożone w gabinecie marszałka Senatu.

Zarządzam 15-minutową przerwę w obradach.

(Przerwa w obradach od godziny 23 minut 09 do godziny 23 minut 26)

Wznowienie obrad

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Wznawiam obrady.

Uzupełnienie porządku obrad

Wysoki Senacie, proponuję uzupełnienie porządku obrad o punkt: wybór Wicemarszałka Senatu – i rozpatrzenie go jako punktu siódmego porządku obrad.

Jeżeli nie usłyszę sprzeciwu, uznam, że Wysoka Izba przyjęła przedstawioną propozycję.

Wobec braku głosów sprzeciwu stwierdzam, że Senat przedstawioną propozycję przyjął.

Punkt 7. porządku obrad: wybór Wicemarszałka Senatu

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu siódmego porządku obrad: wybór Wicemarszałka Senatu.

Informuję, że na wicemarszałka Senatu została zgłoszona kandydatura senatora Macieja Żywny. Wniosek ten zawarty jest w druku nr 11.

Przedstawienie kandydatury senatora Macieja Żywny

Proszę senatora Jacka Trelę o przedstawienie kandydatury senatora Macieja Żywny.

Bardzo proszę.

Senator Jacek Trela:

Pani Marszałek! Wysoka Izbo!

Mam zaszczyt i przyjemność w imieniu klubu senackiego Trzecia Droga, a także w porozumieniu z klubami Koalicji Obywatelskiej i Lewicy oraz z kołem senatorów niezależnych, zgłosić i rekomendować na funkcję wicemarszałka Senatu senatora Macieja Żywnę z okręgu sześćdziesiątego, w którym w wyniku wyborów uzyskał blisko 140 tysięcy głosów poparcia mieszkańców.

Senator Maciej Żywno ma 47 lat, jest żonaty, ma 3 dzieci. Od zawsze związany jest z Podlasiem, tam kończył szkoły, tam także studiował, na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku. To były jego pierwsze studia. Potem jeszcze ukończył Podyplomowe Studium Zarządzania Organizacjami Pozarządowymi w Collegium Civitas i Podyplomowe Studium Administracji na Uniwersytecie Warszawskim.

Jest pedagogiem, animatorem społecznym, trenerem organizacji pozarządowych, strażakiem i ratownikiem ochotniczej straży pożarnej. Był instruktorem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Od ponad 20 lat jest mocno zaangażowany w działalność publiczną. Od 2003 r. pełnił funkcję pełnomocnika prezydenta Białegostoku do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi. Potem, od 2006 r., był sekretarzem miasta, żeby w 2007 r. zostać wojewodą podlaskim, którym był do 2014 r. Od 2014 r. do 2018 r. był wicemarszałkiem województwa podlaskiego i pełnił również przez 2 kadencje funkcję radnego w sejmiku wojewódzkim.

Maciej Żywno jest bardzo dobrym organizatorem, sprawdzonym w działalności publicznej. Jest człowiekiem taktownym, o wysokiej kulturze osobistej, jest człowiekiem dialogu, człowiekiem koncyliacyjnym, człowiekiem, który jest wyjątkowo dobrym kandydatem na funkcję wicemarszałka Senatu.

Mam zaszczyt rekomendować Macieja Żywnę, wiceprzewodniczącego partii Polska 2050, na tę funkcję i prosić państwa o głosy w głosowaniu na kandydata. Dziękuję bardzo.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska:

Dziękuję bardzo.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania w sprawie wyboru wicemarszałka Senatu.

Informuję, że zgodnie z art. 53 ust. 2 Regulaminu Sejmu…

(Głos z sali: Senatu.)

…Senatu głosowanie jest jawne i odbywa się przez podniesienie ręki oraz naciśnięcie przycisku aparatury elektronicznej.

Przypominam, że Senat wybrał już troje wicemarszałków. Zgodnie ze znowelizowanym regulaminem Senat może wybrać jeszcze co najwyżej 2 wicemarszałków, podejmując uchwałę bezwzględną większością głosów.

Przystępujemy do głosowania w sprawie wyboru senatora Macieja Żywny na wicemarszałka Senatu.

Kto z państwa jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyniku głosowania.

Głosowało 92 senatorów, 70 – za, 1 – przeciw, 21 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 9)

Stwierdzam, że senator Maciej Żywno uzyskał wymaganą bezwzględną większość głosów.

Gratuluję, Panie Marszałku. (Oklaski)

Podjęcie uchwały

Stwierdzam, że Senat wybrał senatora Macieja Żywnę na wicemarszałka Senatu.

Proszę nowo wybranego wicemarszałka Senatu o podejście do stołu prezydialnego. Pragnę wręczyć panu uchwałę. (Oklaski)

Szanowni Państwo Senatorowie, o terminie drugiego posiedzenia Senatu oraz o porządku obrad tego posiedzenia zostaną państwo poinformowani drogą elektroniczną.

Informuję, że porządek obrad pierwszego posiedzenia Senatu został wyczerpany.

Przystępujemy do oświadczeń senatorów poza porządkiem obrad.

Informuję państwa senatorów, że oświadczenia złożone do protokołu zostaną zamieszczone w urzędowej wersji sprawozdania stenograficznego.

Ponieważ oświadczeń… Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos? Nie.

W takim razie proszę sekretarza o odczytanie komunikatów. Nie ma komunikatów.

Informuję, że protokół pierwszego posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej XI kadencji zostanie udostępniony senatorom w terminie 30 dni po posiedzeniu Senatu w Biurze Prac Senackich, pokój nr 255.

Zamknięcie posiedzenia

Zamykam pierwsze posiedzenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej XI kadencji.

(Marszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)

(Oklaski)

Dziękuję wszystkim bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 23 minut 33)

Odpowiedź nie została jeszcze udzielona.