Narzędzia:

Petycja z dnia 17 stycznia 2024 r.wsprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany art. 78 § 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny, w celu umożliwienia skazanym na karę dożywotniego pozbawienia wolności, warunkowego zwolnienia po odbyciu 25 lat kary (P11-13/24).


Petycja indywidualna: wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: zmiany art. 78 § 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2024 r. poz. 17 ze zm.).

Przepis art. 78 określa formalną przesłankę możliwości zastosowania warunkowego przedterminowego zwolnienia. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami osobę, która została skazana na karę dożywotniego pozbawienia wolności można zwolnić po odbyciu 30 lat kary. Autor petycji uważa, że jest to zbyt długi okres i postuluje, aby go skrócić do 25 lat.

31 stycznia 2024 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Petycji.

18 kwietnia 2024 r. Komisja Petycji rozpatrzyła petycję. Senatorowie wysłuchali informacji o postulacie petycji oraz jego uzasadnieniu. Głos zabrał Pan Dominik Laska, Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich, Biuro Ministra w Ministerstwie Sprawiedliwości, który podniósł, że postulat petycji został zasygnalizowany również w resorcie. Do Ministerstwa zwrócił się również Rzecznik Praw Obywatelskich, który zauważył problemy podnoszone przez autora petycji. Jak podkreślano, w Ministerstwie Sprawiedliwości została powołana specjalna komisja, której celem będzie nowelizacja Kodeksu karnego.

Głos w dyskusji zabrała senator Ewa Matecka, która złożyła wniosek o niekontynuowanie prac nad petycją. Zdaniem senator możliwość ubiegania się o warunkowe zwolnienie osób skazanych na dożywocie dopiero po 30 latach odbycia kary, nie gwarantuje ich prawidłowej resocjalizacji. Głos zabrał również senator Michał Seweryński, który stwierdził, że kara dożywotniego pozbawienia wolności, jest karą najsurowszą i musi być dolegliwa. Ponadto senator zauważył, że zmian w przepisach Kodeksu karnego nie powinno się wielokrotnie dokonywać w krótkich odstępach czasu.

Komisja w głosowaniu zdecydowała o niepodejmowaniu prac nad petycją – nie uwzględniła postulatu petycji.