Narzędzia:

W dniach 8-9 kwietnia 2019 roku odbyła się,w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, wizyta studyjna Komisji Środowiska i Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Wyjazd połączony był z seminarium dotyczącym zastosowania nowoczesnych technik i technologii w górnictwie, mających na celu m.in. ochronę środowiska. W seminarium wzięli udział senatorowie, posłowie, przedstawiciele władz samorządowych, naukowcy i eksperci związani z branżą górniczą, a także gospodarze spotkania – dyrektor i pracownicy muzeum.

W pierwszym dniu obrad członkowie połączonych Komisji zwiedzali podziemia Sztolni Królowa Luiza, integralną część Muzeum Górnictwa. Muzeum Zabrzańskie, powstałe na bazie istniejących i już wyłączonych z eksploatacji obiektów górniczych, jest ewenementem na skalę światową i cieszy się dużym zainteresowaniem turystów z kraju i świata.

W ramach seminarium członkowie Komisji wysłuchali krótkich informacji o regionie, Zabrzu, Politechnice Śląskiej oraz o powstaniu i działalności Muzeum Górnictwa. Następnie zostały wygłoszone prelekcje pracowników Politechniki Śląskiej:

1.    Występowanie i eksploatacja najważniejszych kopalin Polski autorstwa prof. dr hab. inż. Krystiana Probierza,

2.    Nowoczesne techniki teledetekcyjne wykorzystujące bezzałogowe statki powietrzne (drony) w ochronie środowiska i geologii autorstwa dr hab. inż. Marka Marcisza oraz dr Łukasza Gawora,

3.    Waloryzacja zwałowisk górniczych z obszaru Górnośląskiego Zagłębia Węglowego oraz ich oddziaływanie na środowisko autorstwa dr Łukasza Gawora, dr hab. inż. Marka Marcisza i prof. dr hab. inż. Krystiana Probierza.

Natomiast temat: Nowoczesne metody zgazowania węgla przedstawił dr inż. Aleksander Sobolewski, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu.

Drugiego dnia obrad senatorowie wzięli udział we Mszy Świętej na poziomie 170 (Kaplica Św. Barbary w Kopalni Guido), następniezwiedzali kompleks Kopalni Guido na poziomie 320.

Pobyt w Muzeum zakończono dyskusją o problemach środowiskowych Śląska, o rozwoju
i kondycji finansowej Muzeum Górnictwa, a także o możliwościach wdrażania  nowoczesnych technologii górniczych, jak np. zgazowanie węgla w Polsce.