Narzędzia:

Spotkanie wicemarszałka Macieja Żywny z ambasador Republiki Jemenu w RP

17.04.2024

17 kwietnia br. Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno spotkał się z ambasador Republiki Jemenu w RP Mervat Mojali.

Rozmowa dotyczyła przede wszystkim obecnej sytuacji w Jemenie oraz Jemeńczyków na granicy polsko-białoruskiej. Wicemarszałek wysłuchał informacji na temat wydarzeń związanych z atakiem zbrojnej grupy Huti i zajęciem przez nich ¼ terytorium należącego do Jemenu. Ambasador podkreśliła, że Jemen cały czas dąży do pokoju i osiągnięcia porozumienia, ruch Huti jednak nie dotrzymuje ustaleń, co prowadzi do eskalacji konfliktu w regionie. Jemen zmaga się obecnie z katastrofąhumanitarną, gdyż Huti, którzy kontrolują wybrzeże Morza Czerwonego, uniemożliwiają import towarów. Niestety wsparcie ze strony Zachodu, ONZ i krajów w regionie jest niewystarczające. Polska zaoferowała Jemenowi pomoc w postaci zboża, jednak do tej pory nie mogło ono zostać przetransportowane, ponieważ Huti sieją terror na Morzu Czerwonym. Celem bojówek Huti jest wspieranie Palestyńczyków, co uznają za element swojej tożsamości. Ambasador dodała, że USA wpisały bojówki Huti na listę organizacji terrorystycznych, i wyraziła nadzieję, że UE zrobi wkrótce to samo. Ambasador zwróciła się też o utworzenie parlamentarnej grupy przyjaźni polsko-jemeńskiej. Zaapelowała ponadto o zwiększenie liczby miejsc dla studentów z Jemenu uczestniczących w programie wymiany akademickiej.

Wicemarszałek Maciej Żywno zaznaczył, że Polska jest bardzo czuła na potrzeby humanitarne, dlatego jest mu bardzo przykro, że pomoc humanitarna nie dociera do potrzebującej ludności Jemenu. Wicemarszałek powiedział, że patrzy na sytuację w Jemenie przez pryzmat tego, co przeżył, biorąc udział w pomocy uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej. Podkreślił, że najlepiej jest pomagać ludziom w ich kraju – domu. Wicemarszałek z entuzjazmem odniósł się do perspektywy utworzenia grupy przyjaźni.

W spotkaniu uczestniczył również Khaled Al- Kathiri – radca ambasady Jemenu, który wielokrotnie był na granicy polsko-białoruskiej. Zwrócił uwagę na fakt, że Polska nie wpisała Jemenu na listę państw objętych pomocą humanitarną. Poinformował, że Straż Graniczna co tydzień przesyła do ambasady listę osób w celu potwierdzenia ich obywatelstwa. Wicemarszałek Maciej Żywno zgodził się, że bardzo ważne jest nawiązanie współpracy i pomoc w weryfikowaniu obywateli Jemenu, którym udało się przekroczyć granicę, a także sprawdzenie, czy nie są członkami bojówek Huti.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.

Wyjazdowe posiedzenie senackiej komisji klimatu o przyszłości parków narodowych w Polsce

W Ośrodku Muzealno-Edukacyjnym Parku Narodowego „Ujście Warty” w Słońsku obradowała obradowała Komisja Klimatu i Środowiska. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele parków narodowych z całej Polski.