Narzędzia:

Marszałek spotkała się na Zaolziu z Polakami mieszkającymi w Czechach

02.05.2024
fot. Hubert Pielas, Kancelaria Senatu

Dzień Polonii i Polaków za Granicą marszałek Senatu spędziła na Zaolziu. W Czeskim Cieszynie odwiedziła polskie szkoły: Szkołę Podstawową z Polskim Językiem Nauczania oraz Polskie Gimnazjum im. J. Słowackiego. Młodsze dzieci pokazały marszałek jak wyglądają ich lekcje, starsze zaprosiły na debatę pytając między innymi o pracę w Senacie i bieżącą politykę.

„Musicie wiedzieć, że my jesteśmy z Was wszystkich bardzo dumni. Zawsze możecie na nas liczyć, szczególnie na polski Senat, którego jednym z najważniejszych działań jest opieka i współpraca z Polonią” – powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska do młodzieży uczącej się języka polskiego.

Marszałek w rozmowie z uczniami wspominała jak zapamiętałą wejście Polski do UE. Przypomniała, że to wspólnota wartości i to od młodych ludzi zależy jak w przyszłości będzie wyglądać. „Nie możemy stać obok i być tylko obserwatorem, trzeba się zaangażować. Brać udział w wyborach, reagować na zło i kłamstwo. Nie można stać z boku” – dodała. „Dziś możecie korzystać ze wszystkich swobód i wolności jakie daje uczestnictwo we Wspólnocie” – przypomniała gimnazjalistom.

Marszałek wysłuchała przedstawicieli dyrekcji i nauczycieli obu szkół. Dyrektorom Markowi Gryczowi i Marii Jarnot, z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej, wręczyła biało-czerwone symbole narodowe. W spotkaniach udział wzięła senator Halina Bieda, konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz, burmistrz Karel Kula oraz zstępca hejtmana Kraju Morawsko-Śląskiego ds. Szkolnictwa Stanisław Folwarczny.

Marszałek Senatu w Centrum Polskim w Czeskim Cieszynie wręczyła 12 osobom Karty Polaka. „To wzruszający moment, bo ta Karta niejako potwierdza waszą przynależność i miłość do ojczyzny. Na pewno wykonaliście ciężką pracę, by ją otrzymać. Mam nadzieję, że pomoże wam lepiej działać na rzecz naszej ojczyzny” – powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Jedną z Kart Polaka otrzymał przewodniczący Koła Młodych Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego (PZKO) w Suchej Górnej Filip Jiravsky. „Ten dokument jest nie tylko symbolem naszych związków z Polską, ale także potwierdzeniem naszych starań w pielęgnowaniu polskiej kultury, języka oraz tradycji. Dziękuję wszystkim, którzy umożliwili nam tę bliskość i okazali wsparcie w realizacji tego przedsięwzięcia. Dzięki państwa zaangażowaniu nasza wspólnota jest zjednoczona wokół wspólnych wartości”.

W uroczystości uczestniczyła między innymi senator Halina Bieda, konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz oraz prezes Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego Helena Legowicz. Karta Polaka przyznawana jest od 2008 r. osobom, które nie mają obywatelstwa polskiego.

W Domu Polskim Miejskiego Koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czeskim Cieszynie-Mostach marszałek Senatu spotkała się z przedstawicielami polskich organizacji w Republice Czeskiej. W dyskusji uczestniczyli m.in. prezes Kongresu Polaków w Czechach Mariusz Wałach, wiceprezes Józef Szymeczek, przewodniczący sekcji ds. szkolnictwa Kongresu Polaków Andrzej Bizoń, dyrektor Centrum Pedagogicznego dla Polskiego Szkolnictwa Narodowościowego w RCz Marta Kmeť, prezes Macierzy Szkolnej Marek Bystroń, prezes Towarzystwa Nauczycieli Polskich w RCz Monika Plašková, prezes PTTS Beskid Śląski Halina Twardzik, wiceprezes PZKO Piotr Chroboczek, wiceprezes PZKO Andrzej Suchanek, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w RCz Jan Ryłko, komendant Harcerstwa Polskiego w RCz Andrzej Glac, członek PZKO Stanisław Kołek,  redaktor naczelna miesięcznika „Zwrot” Halina Szczotka, redaktor naczelny gazety Polaków w RCz „Głos” Tomasz Wolff.

 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Delegacja Senatu na obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałkowie Rafał Grupiński i Maciej Żywno, senatorowie Waldemar Pawlak, Sławomir Rybicki, Bogdan Borusewicz, Tomasz Grodzki i Władysław Komarnicki rozpoczęli wizytę we Włoszech.

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.