Narzędzia:

27 października 2022 r. przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej senator Bogdan Klich przyjął zastępcę ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Yao Dongye. Wizyta miała związek z przyjęciem przez Komisję Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej oraz Komisję Zdrowia w dn. 20 lipca 2022 r. uchwały w sprawieudziału przedstawicieli Tajwanu w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Wyjaśniając sens przyjęcia uchwały przez obie komisje przewodniczący Klich podkreślił, że udział ekspertów z Tajwanu w pracach WHO może przyczynić się do lepszej współpracy międzynarodowej w kluczowych dla przyszłości świata sprawach, takich jak np. walka z pandemią koronawirusa. W odpowiedzi Yao Dongye przypomniał zasadę „jednych Chin” wykluczającą istnienie dwóch państw chińskich, a tym samym udział w WHO przedstawicieli Tajwanu.

Yao Dongye wskazał na intensywność relacji polsko-chińskich i podkreślił, że w 2022 r. wizyty w Chinach złożyli m.in. prezydent Andrzej Duda oraz minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Odnosząc się do polsko-chińskich stosunków gospodarczych poinformował, że w Europie Środkowo-Wschodniej Polska jest na pierwszym miejscu wśród państw z którymi Chiny prowadzą wymianę gospodarczą. Po między państwami odnotowywany jest obrót handlowy wysokości 42 miliardów USD. Aktualnie Chiny sprzedają do Polski sprzęt elektroniczny oraz z zakresu motoryzacji. Chińscy przedsiębiorcy w Polsce inwestują m.in. w produkcję maszyn górniczych. Pomimo przewagi w obrotach handlowych ze strony chińskiej, coraz więcej produktów trafia również z Polski do Chin.

W trakcie rozmowy mówiono też o działalności Instytutów Konfucjusza, których ideą jest propagowanie chińskiego języka i kultury. W Polsce istnieje kilka takich instytutów, w tym w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu. W Chinach działa Centrum Kultury Polskiej. W 2022 r., w ramach wymiany, studiowało w Polsce 1000 chińskich studentów.