Narzędzia:

W wyjeździe studyjnym brali udział senatorowie członkowie Komisji Obrony Narodowej: Jarosław Rusiecki – przewodniczący komisji, Jan Dobrzyński, Michał Potoczny oraz sekretarz komisji – Andrzej Łopuski.

Komisja spotkała się z dowództwem 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej na czele z dowódcą płk Arturem Barańskim.
W spotkaniu brał udział zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Artur Dębczak.

Dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Artur Barański przedstawił aktualny stan formowania brygady. Poinformował, że cały czas trwa rekrutacja i szkolenie przyszłych "Terytorialsów". Obecnie skompletowany został 101 batalion lekkiej piechoty w Kielcach (ok. 800 żołnierzy). W perspektywie kilku lat mają zostać uformowane kolejne 3 bataliony w: Sandomierzu, Czyżowie i Ostrowcu Świętokrzyskim. Do końca roku ma być skompletowany 102 Batalion Lekkiej Piechoty w Sandomierzu.
Płk Artur Barański podkreślił, że dowództwo 10. Brygady stara się żeby jej formowanie było na najwyższym poziomie i żeby przynosiło dobro lokalnym społecznościom.

Działalność dowództwa 10. Brygady została doceniona przez dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. 
Zastępca dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Artur Dębczak poinformował, że senacka Komisja Obrony Narodowej gości w jednej z najlepszych brygad, której formowanie pod dowództwem płk Artura Barańskiego z pewnością zakończy się sukcesem.
Już od 5 lipca br. rozpoczyna się szkolenie kolejnych "Terytorialsów", auroczysta przysięga zaplanowana jest na 20 lipca w Sandomierzu. Tworzy się następny batalion.
Gen. bryg. Artur Dębczak zwrócił też uwagę, że dla sprawnego działania brygady w sytuacjach klęsk żywiołowych konieczna jest zmiana przepisów ustaw o zarządzaniu kryzysowym.
Przewodniczący Komisji Obrony Narodowej senator Jarosław Rusiecki poinformował, że podstawowe zadanie komisji związane jest z procesem legislacyjnym przy tworzeniu ustaw, a wyjazdy studyjne komisji są szczególnym rodzajem działalności. Komisja zapoznaje się wtedy z realizacją uchwalanych ustaw i monitoruje skuteczność wprowadzanych w parlamencie zmian.
Przewodniczący podkreślił, że ustawa, która utworzyła piąty rodzaj sił zbrojnych funkcjonuje od 16 listopada 2016 roku, a pułkownik Artur Barański został wyznaczony na dowódcę na początku stycznia 2017 r. Od tego czasu zaczęła się intensywna praca na różnych poziomach, prowadzony jest nabór i szkolenie żołnierzy pomimo braku własnej infrastruktury. Żołnierze i kandydaci na żołnierzy szkolą się najczęściej na poligonie w Nowej Dębie i na innych użyczonych obiektach.
Dodał, że dla mieszkańców ważne jest to, że żołnierze, którzy wykonują ochotniczą służbę wojskową są z ziemi świętokrzyskiej. Gdy następują sytuacje kryzysowe, jak np. zagrożenie powodzią, niosą pomoc mieszkańcom.
Senator Jan Dobrzyński stwierdził, że dowódcy wypełniają bardzo dobrze powierzone im zadania i jest spokojny o rozwój obrony terytorialnej.
Senator Michał Potoczny podkreślił, że utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej było jednym z głównych celów Prawa i Sprawiedliwości w dziedzinie obronności i na ziemi świętokrzyskiej jest to realizowane w sposób modelowy.