Narzędzia:
foto; Michał Madaj Kancelaria Sejmu RP

Delegacja w składzie: przewodniczący Komisji Obrony Narodowej senator Jarosław Rusiecki, senator Wiesław Kilian i sekretarz komisji Małgorzata Tycińska wzięli udział w spotkaniu komisji parlamentarnych obrony Krajów Wyszehradzkich V4 w Budapeszcie w dniach 21-22 lutego 2018 r. Wzięła w tym spotkaniu udział również delegacji Sejmu RP w  składzie: przewodniczący komisji poseł Michał Jach, zastępca przewodniczącego poseł Czesław Mroczek i sekretarz komisji Michał Madaj.Po przylocie do Budapesztu obie delegacje spotkały się z delegacją ambasady RP w celu omówienia spotkania V4, stosunków dwustronnych Polska-Węgry oraz deklaracji poparcia dla rządu RP w negocjacjach z Komisją Europejską uchwalonej poprzedniego dnia na ostatniej sesji węgierskiego Parlamentu.                                                                                   

Sesja I: współpraca w ramach Grupy V4, rola sił zbrojnych w opanowaniu masowego kryzysu emigracyjnego

Wystąpienia Gyorgy Bakondi (głównego doradcy premiera ds. bezpieczeństwa) i generała- majora Gabora Borondi (szefa grupy operacyjnej sił zbrojnych Republiki Węgier). Delegacje dyskutowały przede wszystkim o bezpieczeństwie w regionie w kontekście nielegalnej migracji.Wszystkie delegacje wyraziły swój sprzeciw wobec polityki Unii Europejskiej i niektórych jej członków polegającej na wprowadzaniu przymusowych kwot przyjęcia migrantów zamiast podejmowania prób rozwiązania problemu u źródła. Jednocześnie deputowani potwierdzili gotowość solidarnej pomocy wzajemnej w ramach Grupy Wyszehradzkiej w przypadku ponownego wystąpienia kryzysu migracyjnego. Uznając wspólne wartości i dziedzictwo chrześcijańskie, na których oparte jest harmonijne współdziałanie w regionie, delegaci zgodnie uznali, że polityka wielokulturowości poniosła porażkę, a jej dalsze forsowanie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa w Europie.

Sesja II: wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony, europejska współpraca w przemyśle obronnym

Po krótkim powitaniu i wstępie wygłoszonym przez gospodarza spotkania przewodniczącego Komisji Obrony i Wprowadzania Prawa Parlamentu Węgier Szilarda Nemeth, wykład wygłosił podsekretarz stanu w MON Republiki Węgier Peter Siklosi.
Główna teza tego wystąpienia głosi, że wzrost liczby aktów terrorystycznych, kryzys migracyjny i wzrost cyberterroryzmu wymusza wręcz na Europie wzmocnienie wspólnych działań na rzecz bezpieczeństwa i obronności, wzmożenie współpracy NATO-UE oraz wypełnienie konkretną treścią programu PESCO zapoczątkowanego jesienią 2017 roku. Wiele zdaje się wskazywać na powiązanie procesów migracyjnych ze wzrostem międzynarodowego terroryzmu.
Istnieje potrzeba koordynacji działań i zacieśnienia integracji państw Grupy V4 w zakresie współpracy przemysłów obronnych. Rozwój przemysłów obronnych wiąże się ściśle z działaniami na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w Europie, a integracja tych przemysłów w ramach grupy V4 poprawiłaby ich konkurencyjność w Europie i na świecie.

Brexit – decyzja Brytyjczyków o opuszczeniu Unii Europejskiej również silnie upośledza zdolności obronne Europy, jest to kolejne wyzwanie w sferze bezpieczeństwa, z którym Europa musi sobie w krótkim czasie poradzić.
Odpowiedzią na powyższe wyzwania ma być nowa globalna strategia UE i program PESCO, dwie rzeczy, które zostały zainaugurowane w roku 2017.