Narzędzia:

4. posiedzenie Senatu – pierwszy dzień

legislacja 20.12.2023
Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

20 grudnia 2023 r. rozpoczęło się 4. posiedzenie Senatu. Tego dnia Izba rozpatrzyła i przyjęła bez poprawek ustawę o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz wprowadziła zmiany w składzie komisji senackich.

Senat bez poprawek poparł ustawę o szczególnych rozwiązaniach w celu zachowania ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności (poselski projekt ustawy), która wydłuża do 30 września 2024 r. ważność orzeczeń o niepełnosprawności oraz orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, których ważność upłynęłaby 30 czerwca 2024 r., a także kart parkingowych, decyzji i świadczeń wydanych na podstawie tych orzeczeń. Analogicznie będzie wyglądać sytuacja w wypadku prawa do świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, zasiłków dla opiekunów i świadczeń na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, osoby pełnoletniej w pieczy zastępczej. Na znaczne, nawet 8-miesięczne, opóźnienia i zatory przy wydawaniu nowych orzeczeń w ramach zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności już w październiku 2023 r. zwracał uwagę rzecznik praw obywatelskich i organizacje społeczne. Powodowały one utratę świadczeń i form wsparcia, np. stypendiów na uczelni, kart parkingowych czy świadczenia pielęgnacyjnego.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Delegacja Senatu na obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałkowie Rafał Grupiński i Maciej Żywno, senatorowie Waldemar Pawlak, Sławomir Rybicki, Bogdan Borusewicz, Tomasz Grodzki i Władysław Komarnicki rozpoczęli wizytę we Włoszech.

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.