Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 3 stycznia 2024 r.

03.01.2024
Fot. Tomasz Ozdoba/ Kancelaria Senatu

Senatorowie z Komisji Spraw Unii Europejskiej pozytywnie zaopiniowali stanowisko rządu w sprawie skierowania do Komisji Europejskiej i Rady Unii Europejskiej notyfikacji o przystąpieniu Polski do Prokuratury Europejskiej.

Wniosek rządu o przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek, zaznaczając, że dla ministerstwa i rządu to jedna z priorytetowych kwestii, warunkująca efektywną i wzmocnioną współpracę na poziomie europejskim. Przystąpienie do Prokuratury Europejskiej stworzy polskiej prokuraturze możliwość szybkiej i bezpośredniej współpracy ze strukturami unijnymi, umożliwi dostęp do systemu wymiany informacji i przełoży się na efektywniejsze ściganie przestępstw na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej. Obecnie do tej powołanej dwa lata temu struktury należą 22 państwa członkowskie UE.

Wiceminister Śmiszek przypomniał, że Prokuratura Europejska działa na zasadzie mechanizmu wzmocnionej i uproszczonej współpracy prokuratorów z państw członkowskich jako organ prowadzący postępowania przygotowawcze. Może także przedstawiać akty oskarżenia dotyczące przestępstw transgranicznych na szkodę interesów finansowych UE w sprawach opiewających na co najmniej 10 mln euro, np. karuzel finansowych. Przystąpienie Polski do Prokuratury Europejskiej umożliwi zwiększenie potencjału w zakresie przeciwdziałania oszustwom. Wiceminister zaznaczył, że decyzje podejmowane przez europejskich prokuratorów będą weryfikowane przez polskie sądy w oparciu o przepisy polskiego prawa.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.