Narzędzia:

„Nie boję się, niech oni się boją” – wystawa o Alesiu Bialackim w Senacie

08.05.2024
Fot. Tomasz Paczos, Kancelaria Senatu

„Bardzo miło mi państwa powitać w Senacie na tej niezwykłej wystawie, bo i główny bohater wystawy to postać niezwykła, wyjątkowa. Aleś Bialacki był w polskim Senacie, był tutaj, odbierał nagrodę od Rzecznika Praw Obywatelskich. Otrzymał także medal Senatu. Wtedy mógł być tutaj. Dzisiaj niestety możemy spotkać się z nim tylko oglądając wystawę i patrząc na zdjęcia” – powiedziała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska 8 maja br., otwierając wystawę „Nie boję się, niech oni się boją”, poświęconą życiu i działalności laureata Pokojowej Nagrody Nobla, białoruskiego obrońcy praw człowieka, Alesia Bialackiego.

Marszałek dodała, że Aleś Bialacki został skazany za to, że chciał wolnej, demokratycznej Białorusi. „Dla niego zawsze najważniejsze były prawa ludzi, godność człowieka. Nigdy nie zabiegał o żadne ważne funkcje. Chciał po prostu, aby jego kraj był krajem, gdzie każdy może czuć się bezpiecznie, gdzie każdy może się realizować. Chciał, aby Białorusini mogli być bezpieczni w swojej ojczyźnie” – przypomniała marszałek. Nazwała Alesia Bialackiego bohaterem całej Europy, a nawet całego świata. „Mimo nagrody Nobla reżim Łukaszenki wtrącił go do więzienia, nie licząc się z żadnymi konsekwencjami. Mam wrażenie, że Białoruś stała się teraz więzieniem dla Białorusinów, a azylem dla rosyjskich agentów. Zagrożenie naszej wolności i demokracji jest cały czas. Czujemy to coraz bardziej, szczególnie w obliczu wojny na Ukrainie” – mówiła marszałek. „Stanowi to zagrożenie dla naszej wolności i demokracji. Ale jak powiedział Aleś Bialacki, my się nie boimy – niech się boją!” – dodała marszałek. Apelowała także do Polaków i Białorusinów, aby dbali o to, żeby być zjednoczonymi, silnie osadzonymi w Europie, bo wtedy można walczyć ze złem i czuć się bezpiecznie.

„Pamiętam jego głos i pamiętam jego determinację. Jest symbolem wolnej Białorusi. Jest tęsknotą za wolnością, przyzwoitością. Nigdy nie zajmował się tak naprawdę polityką. Zawsze był po stronie słabszych. Zawsze pomagał represjonowanym. Walczył o prawa obywatelskie, o prawa człowieka, o zwyczajną ludzką przyzwoitość, o wolność, o to, co najważniejsze” – powiedział o Alesiu Bialackim senator Grzegorz Schetyna, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i inicjator prezentowania tej wystawy w Senacie. Senator zapewnił, że „zawsze będziemy o tym mówić, zawsze będziemy wspierać opozycję na Białorusi, zawsze będziemy wspierać tych, którzy walczą o prawa obywatelskie, o prawa człowieka”. Dodał, że jest to wystawa „o naszych czasach”, o pokoleniu, które w latach 80’ właśnie tak jak Aleś Bialacki walczyło. „Nie było nas wtedy wielu, ale walczyliśmy o to, co najważniejsze, dlatego nam się udało i dzisiaj w wolnym Senacie, w wolnej Polsce, możemy mówić o wolności i możemy jej doświadczać. To nie jest dane Białorusinom i Białorusi. Dlatego wspierając tych wszystkich, którzy są tutaj dzisiaj z nami, tych, którzy pamiętają, którzy dają wsparcie, którzy ciągle są odważni i walczą o to, co najważniejsze, chcemy powiedzieć: zawsze będziemy z wami i zawsze będziemy o tym głośno mówić” – zakończył senator.

„Bardzo dziękujemy Polsce, polskiemu narodowi, polskiemu społeczeństwu, że od kilkudziesięciu lat wspiera nas” – powiedział Aleksander Zarymbiuk, prezes Fundacji Białoruski Dom w Polsce.

Były ambasador Białorusi oraz wicepremier w rządzie Swiatłany Cichanouskiej Paweł Łatuszka podkreślił, że w więzieniach Łukaszenki przebywają tysiące uczciwych ludzi różnych zawodów. „W tym prawdziwym świecie ponad 136 tysięcy Białorusinek i Białorusinów stało się ofiarami zbrodni przeciwko ludzkości reżimu Łukaszenki. Do przestępstw tych należą tortury, znęcanie się nad mężczyznami, kobietami, nieletnimi, gwałcenie kobiet, mężczyzn i nieletnich. W tym prawdziwym świecie co najmniej pół miliona Białorusinek i Białorusinów opuściło swoją ojczyznę, ponieważ reżim Łukaszenki zamienia ich ojczyznę w jedno wielkie więzienie oraz bazę wojskową. Przecież w tym realnym świecie, bardzo blisko nas, dosłownie u naszych drzwi, toczy się straszliwa wojna Rosji z Ukrainą. Wojna rozpoczęta przez Rosję przy wsparciu reżimu Łukaszenki. Dlaczego więc Aleś Bialacki, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, jest więziony?” – pytał Łatuszka. W jego ocenie represje będą trwały tak długo, jak długo świat na to pozwoli. Dodał, że z opublikowanej informacji Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiosna” wynika, że tylko w kwietniu na Białorusi było wszczętych 530 spraw o podłożu politycznym przeciwko obywatelom Białorusi. Zapewnił, że Białorusini cały czas walczą o wolność, ale potrzebują wsparcia i wspólnej strategii.

Wystawie towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Jurija Butski i Aleksandriny Glagoljewej „Zasady życia Alesia Bialackiego”.

W uroczystości wzięli udział wicemarszałkowie Senatu Magdalena Biejat, Maciej Żywno, senatorowie i posłowie, ambasador Rumunii w Polsce Cosmin Onisii i ambasador Łotwy w Polsce Juris Poikāns. Wystawę przygotowała Fundacja Białoruski Dom.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.