Narzędzia:

Wicemarszałek Rafał Grupiński na obchodach 79. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen

05.05.2024
Fot. Paulina Ryll-Lepore, Kancelaria Senatu

Wicemarszałek Rafał Grupiński 5 maja 2024 r. wziął udział w uroczystych obchodach 79. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Mauthausen, w których z powodu wycieńczenia i nieludzkiej pracy zmarło ponad 30. tys. polskich więźniów. Wicemarszałek Senatu złożył kwiaty pod polskim pomnikiem w Mathausen, zbudowanym z inicjatywy byłych więźniów obozu ku czci zamordowanych Polaków. Uczcił także pamięć wszystkich ofiar obozów Mathausen-Gusen podczas głównych uroczystości na placu apelowym na terenie Mathausen Memorial. W uroczystych obchodach wzięli ponadto udział przedstawiciele Oddziału Dunaj Związku Piłsudczyków w Wiedniu i polska drużyna harcerska działająca w Austrii. Polska delegacja złożyła wieńce także pod pomnikami: ukraińskim i czeskim. Uczestniczyła też w polowej mszy św., odprawionej przy pomniku polskim.

Założony w 1938 r. KL Mauthausen był pierwszym niemieckim obozem koncentracyjnym utworzonym poza granicami III Rzeszy, a znajdujący się w pobliżu i działający od maja 1940 r. obóz Gusen stał się głównym miejscem eksterminacji polskiej inteligencji w ramach tzw. Intelligenzaktion – zaplanowanego ludobójstwa dokonanego przez Niemców na polskich elitach z włączonych do Rzeszy ziem II RP. Powodem deportacji większości Polaków do obozu była de facto ich narodowość i przynależność do wykształconej i opiniotwórczej warstwy polskiego społeczeństwa. W uroczystościach rocznicowych udział wzięli przedstawiciele austriackich władz, reprezentacje przedstawicielstw dyplomatycznych z Austrii, delegacje z wielu krajów, których obywatele zginęli w KL Mauthausen oraz liczne organizacje polonijne działające w Austrii.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.