Narzędzia:

Zapowiedzi

5 września 2005 r.

5 września 2005

5 września 2005 r., przed ostatnim posiedzeniem Senatu w V kadencji, odbyła się konferencja prasowa z udziałem marszałka Longina Pastusiaka i wicemarszałków - Jolanty Danielak, Ryszarda Jarzembowskiego oraz Kazimierza Kutza. Podczas konferencji podsumowano cztery lata pracy Senatu.

“Senat V kadencji był pracowity, rozsądny, kompetentny i udowodnił, że można pracować merytorycznie bez walki politycznej” - stwierdził marszałek L. Pastusiak. Jako dowód na pracowitość Izby marszałek przytoczył dane: Senat zajmował się 899 ustawami, zgłosił do nich ponad 7 tys. poprawek. Sejm pozytywnie rozpatrzył 83% poprawek senackich. W poprzedniej kadencji Senat zgłosił ponad 6,5 tys. poprawek; Sejm przyjął 73% z nich.

W opinii marszałka L. Pastusiaka, Senat jest potrzebny. “Senat przyczynił się do jakości stanowionego prawa, a jego roczne utrzymanie to 3 złote 22 grosze na 1 mieszkańca naszego kraju. W sumie 123 mln zł. Niech każdy odpowie sobie w sumieniu, czy lepiej tyle zapłacić i mieć lepsze prawo, czy z tego zrezygnować” - podkreślił.

Podczas konferencji prasowej marszałek L. Pastusiak zaznaczył, że w V kadencji Senat pracował systematycznie. “Nie zdarzyło się, by przekroczył konstytucyjny czas wymagany na rozpatrzenie ustawy” - dodał. Podkreślił również, że senatorowie nie chcieli być tylko “poprawiaczami” ustaw i zgłaszali własne projekty. Senat zgłosił 26 własnych inicjatyw - 16 Sejm przyjął, jedną - o równym statusie kobiet i mężczyzn - odrzucił, a 9 innymi nie zdążył się zająć. Wśród inicjatyw Senatu były takie ustawy, jak o Regionalnych Izbach Obrachunkowych, o ochronie środowiska, o prawie wodnym. Z inicjatywy Senatu ustanowiono dzień 22 lutego dniem ofiar przestępstw, 2 maja - dniem Polonii i Polaków za granicą, a 16 października - Dniem Papieża Jana Pawła II. Zdaniem marszałka, Senat V kadencji był szczególnie aktywny na forum międzynarodowym. “Uczestniczyliśmy w przygotowaniach Polski do wejścia do UE, przyczyniliśmy się do harmonizacji prawa polskiego” - wyliczał. Delegacja Senatu złożyła wizytę w 25 państwach, przyjęliśmy 18 oficjalnych delegacji - kontynuował.

Marszałek L. Pastusiak podkreślił, że razem z nim w delegacje zagraniczne jeździli przedsiębiorcy. “W czasie tych wizyt dochodziło do podpisania ważnych kontraktów gospodarczych, tak więc przyczyniliśmy się również do ożywienia współpracy gospodarczej” - ocenił.

“Jeśli chodzi o Polonię, podczas obecnej kadencji poszerzyliśmy zakres podmiotów, poprzez które udzielamy pomocy Polakom za granicą. W tej chwili jest to 68 podmiotów” - podkreślił marszałek L. Pastusiak. Przypomniał, że Senat bezpośrednio nie może finansować Polonii, może to robić za pomocą organizacji pozarządowych. Senat finansuje zadania programowe: naukę języka polskiego, podtrzymywanie kultury i obyczajów polskich oraz zadania inwestycyjne: budowy szkół polskich, domów kultury polskiej.

Wicemarszałek J. Danielak uzupełniła, że w trakcie obecnej kadencji nastąpiło zjednoczenie środowisk polonijnych we Francji, powstała Polonijna Rada Konsultacyjna przy marszałku Senatu, wprowadzono jasne reguły przyznawania środków finansowych na realizację zadań w środowiskach polonijnych.

W opinii wicemarszałka K. Kutza, który był senatorem poprzedniej kadencji, w obecnej podniósł się poziom kultury politycznej.